Gausios makšties išskyros nėštumo metu (506)
Nėštumo metu makšties išskyrų vis daugėja ir tai yra normalu, nes gleivės apsaugo nuo infekcijų.
Kas yra makšties išskyros?
Makšties išskyrų (gleivių), išskiria kiekvienos sveikos moters gimdos kaklelis ir makštis. Mėnesinių ciklo metu šios išskyros keičiasi nuo kreminių balkšvų iki visiškai skaidrių, primenančių kiaušinio baltymą.
Šias išskyras sudaro gimdos kaklelio ir makšties sekretas, negyvos makšties sienelių ląstelės ir įprasta makšties mikroflora.
Kaip makšties išskyros pasikeičia nėštumo metu?
Leukorėja (taip vadinamos šios išskyros) yra vienas pirmųjų nėštumo požymių, galintis pasireikšti jau 4-5-ą nėštumo savaitę.
Paprastai šios išskyros yra pieno spalvos (balkšvos), skystoko kremo konsistencijos, bekvapės arba turinčios labai silpną kvapą.
Nėštumo metu makšties išskyrų gaminasi ir išsiskiria daugiau, nei mėnesinių ciklo metu. Taip nutinka dėl hormonų poveikio ir didesnio kraujoplūdžio į makšties ir gimdos kaklelio sritį.
Nėštumui įpusėjus išskyrų turėtų būti vis daugiau, o artėjant gimdymui ir vaikeliui vis labiau spaudžiant pilvo apačią, jų gali išsiskirti tiek daug, jog gali pasirodyti, kad nenulaikote šlapimo.
Paskutinę nėštumo savaitę kartu su išskyromis pasišalins gleivių kamštis: tai bus blyškių arba su rausvomis priemaišomis, klampių, kartais net gelio pavidalo išskyrų darinys.
Kokia makšties išskyrų nėštumo metu funkcija?
Makšties išskyros nėra malonioji nėštumo dalis, tačiau jos yra svarbios, nes apsaugo nuo vaginalinių ir šlapimo takų infekcijų.
Kada kreiptis į gydytoją dėl makšties išskyrų?
Makšties išskyros ir jų gausėjimas viso nėštumo metu yra visiškai normalu, tačiau svarbu stebėti išskyrų spalvą, konsistenciją, kvapą. Neįprasti makšties išskyrų pokyčiai (tiek nėštumo metu, tiek ir nesilaukiant) yra vienas pirmųjų įvairių ligų simptomų.
Į gydytoją reikėtų reikėtų kreiptis, jeigu:
- Išskyrose yra kraujo arba yra tepliojimas rusvomis, tamsiomis išskyromis;
- Pasikeitė išskyrų spalva. Žalsvos arba gelsvos išskyros gali būti lytiškai plintančių ligų (pavyzdžiui, užsikrėtimo chlamidijomis arba trichomonomis) simptomas.
- Pasikeitė išskyrų tekstūra. Į varškę panašios, tarsi iš gumuliukų sudarytos išskyros dažniausiai parodo grybelinę infekciją, nėštumo metu dažnai pasitaikančią pienligę.
- Išskyros tapo nemalonaus, intensyvaus kvapo. Sveikos moters išskyros yra bekvapės arba turi tik labai silpną kvapą, pasikeitęs, paaštrėjęs kvapas - infekcijos požymis
- Išskyras lydi kiti simptomai, pavyzdžiui, niežulys, paraudimas, deginimo jausmas šlapinantis ar kt.
Jokiu būdu nebandykite gydytis savarankiškai (net jeigu infekcija, pavyzdžiui, pienligė, buvo pasireiškusi ir prieš nėštumą) – kreipkitės į gydytoją, kuris nustatys infekcijos priežastis, parinks tinkamą ir nėštumo metu saugų gydymą.
Kaip išvengti infekcijų?
Makšties išskyros saugo nuo žalingų mikroorganizmų, tačiau nesilaikant higienos taisyklių ir perdėtai su jomis „kovojant“, infekciją galima prisišaukti.
Vadovaukitės šiomis taisyklėmis, palengvinančiomis diskomfortą ir sumažinančiomis infekcijų tikimybę:
- Dėvėkite medvilninius, lengvai apglundančius apatinius.
- Venkite labai ankštų apatinių, labai aptemptų kelnių.
- Naudokite aukštos kokybės vienkartinius bekvapius įklotus.
- Nenaudokite tamponų.
- Intymias vietas valykite nuo tarpvietės link išangės (to, turbūt, išmokė mama, bet dar kartą priminti nepakenks).
- Nenaudokite aromatizuotų higienos priemonių: įklotų, tualetinio popieriaus, prausiklių.
- Apsiprausimui naudokite švelnius prausiklius, geriausia skirtus intymiai higienai.
- Kruopščiai nusišluostykite po prausimosi.
- Neplaukite makšties, ypač dušo srove. Makšties plovimas tik pažeidžia natūralų balansą, dėl to padidėja infekcijų tikimybė, be to, dušo srovė gali sukelti oro emboliją – itin retą, bet labai pavojingą sutrikimą, kai į kraujotakos sistemą patenka oro burbuliukas. Dėl tos pačios priežasties reiktų vengti ir sūkurinių vonių (anlg. jacuzzi).
Sveikos. Gal kam buvo ryškiai geltonos klampios išskyros bet tepinėlis geras ir lytinių ligų tyrimas irgi? Jau tris kart tikrinausi ir visi gydytojai sako, kad nieko nėra, kad gali būti hormonų disbalansas arba nuo dietos. Išskyros kamuoja jau metus laiko. Tepinėlyje daug gram teigiamų lazdelių ir mažai laktobacilų, leukocitai 20