Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikis mokosi apsiversti Natalia Bostan | Shutterstock.com

Daugelis kūdikius auginančių tėvų yra girdėję apie augimo šuolius, kuriems būdingas padidėjęs kūdikio apetitas, miego ritmo pokyčiai ir irzlumas. Šiems šuoliams pasibaigus pastebime, kad kūdikiai gerokai pasistiebė, paaugo ir jų svoris. Tačiau kūdikiams pasireiškia ir gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.

Raidos šuoliai. Kas tai?

Raidos šuolis yra intensyvus kūdikio protinio vystymosi laikotarpis. Kūdikis per pirmuosius dvejus savo gyvenimo metus vidutiniškai patiria apie 10 raidos šuolių. Daugiausia jų – apie 7 – įvyksta pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais. Raidos šuolių trukmė skiriasi. Trumpiausi jų trunka apie savaitę, kiti gali užsitęsti net iki 6–7 sav.

Tuo metu, kai kūdikis išgyvena raidos šuolį, jis tobulėja ypač sparčiai: įgyja naujų įgūdžių, įsisavina daugiau informacijos, tad tai neabejotai daro įtaką ir elgesiui.

Raidos šuoliai. Kas jiems būdinga?

Požymiai, akivaizdžiai rodantys, kad kūdikiui prasidėjo raidos šuolis, yra šie:

 • Nuotaikos pokyčiai. Kūdikio nuotaika tapo nenuspėjama, mažylis yra verksmingesnis nei įprastai, kaprizingas, nusiminęs, gali niurzgėti, nori artumo, nuolat būti ant rankų, jaučia išsiskyrimo nerimą.
 • Pakitęs miego režimas. Kūdikį sunkiau nuraminti, tad migdymas užtrunka daugiau laiko, jis nori, kad šalia būtų vienas iš tėvų, kūdikis dažniau pabunda naktį, anksti ryte, trumpiau ir prasčiau miega ir dieną, tad būna pavargęs. T.y. raidos šuoliams būdingas ir miego regresas.
 • Išsivystę nauji įgūdžiai. Kūdikio įgūdžiai sparčiai lavėja, jis išmoksta kažką nauja, pavyzdžiui, šypsotis, laikyti galvytę, apsiversti, laikyti žaisliuką, mojuoti, užmegzti akių kontaktą, „šnekučiuotis“ ir t.t.
 • Pasireiškė kokie nors sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, kūdikis peršalo, kosti, pasireiškė ausų infekcija. Manoma, kad raidos šuolių metu vaiko imuninė sistema nusilpsta ir jis lengviau užsikrečia įvairiomis ligomis.
 • Mitybos pokyčiai. Pirmasis jų – jog maitinamas kūdikis tapo neramus. Raidos šuolio metu galite pastebėti, kad kūdikis mažiau domisi maistu, lengvai nukrypsta jo dėmesys, žindomam kūdikiui gali pasireikšti krūties streikas. Maitinantys kūdikį tėvai gali pastebėti, kad jis yra nervingas, išgeria mažiau pieno, bet visą dieną užkandžiauja ir pan.
 • Elgesio pasikeitimai. Jei pastebėjote, kad, atrodo, pasikeitė net kūdikio temperamentas, tikėtina, kad vaikeliui pasireiškė būtent raidos šuolis. Jų smegenys dar yra nepajėgios apdoroti tiek daug informacijos. Kūdikį, kuris vis dar mokosi suvokti pasaulį, daugelis dalykų baugina, todėl gali kisti ir jo įprasta elgsena. Kiekvieno raidos šuolio metu kūdikis išgyvena didžiulę sumaištį, o keičiantis jų pasaulio suvokimui, kūdikiams tenka prisitaikyti prie pokyčių.

Kūdikio raidos šuoliai. Kada jų tikėtis ir ko jų metu išmoksta kūdikis?

Kiekvieno kūdikio raida yra individuali ir raidos šuoliai gali prasidėti kiek anksčiau ar vėliau, jų metu kūdikių elgesys ar įgyti gebėjimai gali kiek skirtis, vieniems kūdikiams jie pasireiškia labai ryškiai, o kitų raida yra „tolygesnė“, t.y. sunkiau išskirti atskirus intensyvesnių gebėjimų raidos tarpsnius.

Amžiaus tarpsniai, kuomet galima tikėtis raidos šuolių:

 • 4-5 sav. Kūdikis ima aiškiau suvokti jį supantį pasaulį, sparčiai tobulėja kūdikio jutimai: rega, klausa, uoslė, lytėjimas, skonio pajautimas.
 • 7-9 sav. Kūdikis ima po truputį pažinti savo kūną, geba ir stengiasi judinti rankytes ir kojytes, sufokusuoja žvilgsnį ir stebi įvairius objektus.
 • 2-3 mėn. Suintensyvėja kūdikio motorinė raida, jo judesiai tampa tikslesni ir plastiškesni. Kūdikis išmoksta sugriebti ir sugniaužti.
 • 4-5 mėn. Kūdikis ima atlikti sudėtingesnius veiksmus ir jų sekas. Pavyzdžiui, paima žaisliuką ir deda į burną. Kūdikis taip pat ima suvokti priežasties ir pasekmės sąsają bei ją nuolat tikrina. Pavyzdžiui, meta daiktus ir stebi kaip jie kaskart nukrenta ant žemės.
 • 6-7 mėn. Suintensyvėja kūdikio emocinė ir socialinė raida - labai stipriai reiškiasi jo prieraišumas, mažylis nori daug fizinio kontakto, nešiojimo, buvimo ant rankų. Gali pradėti reikštis išsiskyrimo nerimas.
 • 8-9 mėn. Kūdikis ima atskirti ir atpažinti įvarius daiktus, geba juos atskirti į logiškas grupes. Pavyzdžiui, „maži“ ir „dideli“. Kūdikis aktyviai siekia bendravimo ir tikrina socialines ribas. Pavyzdžiui, guguoja kalbinamas, o taip pat ir gali kąsti, pešti plaukus, žnybti ir kitaip provokuoti ir tikrinti suaugusiųjų reakciją.
 • 10-11 mėn. Kūdikis ima labai aiškiai suvokti veiksmų eiliškumą ir jo tikisi. Pavyzdžiui, jam gali labai rūpėti miego ritualai ir išmaudytas jis norės rengtis pižamą arba pamatęs, kad tėvai ima kombinezoną, tikėsis keliauti į lauką ir pats griebs batukus.
 • 1 metai. Kūdikiui tampant vaiku sparčiai lavėja jo gebėjimas atlikti sudėtingus, daug susikaupimo ir koordinacijos reikalaujančius veiksmus ir jų sekas bei noras tą daryti savarankiškai. Pavyzdžiui, kūdikis noriai „padeda“ buityje: šluoja, į šiukšlių dėžę meta šiukšles, traukia iš indaplovės indus ir pan.
 • 1,5 m. Vaikui labai svarbūs socialiniai ryšiai. Jis ne tik siekia bendravimo, bet ir įdėmiai stebi suaugusiuosius bei mokosi kopijuoti jų elgesį.
 • 2 m. Vaikas mokosi valdyti savo emocijas, o taip ir pastebi, kad jomis galima valdyti aplinkinius. Pavyzdžiui, vaikas geba (beveik) savarankiškai nurimti arba gali imituoti verkimą, norėdamas kažką gauti.

Kiek laiko raidos šuolis tęsis?

Vystymosi šuolių trukmė yra skirtinga: trumpiausi šuoliai trunka apie savaitę, ilgiausi – 5–7 sav.

Kelių savaičių laikotarpis gali atrodyti labai ilgas, bet pastebėsite, kad bus ir sunkesnių, ir lengvesnių dienų, kai kasdienybė tekės įprasta vaga.

Sunkiausiomis dienomis stenkitės sau kartoti: „Viskas praeina, praeis ir tai.“

Kaip pasiruošti kūdikio raidos šuoliui ir kaip jį išgyventi tėvams?

Visų pirma padės žinojimas, kad tokie raidos šuoliai apskritai yra, kad jie – visiškai natūralūs ir juos išgyvena kiekvienas kūdikis, o jiems pasibaigus vaikelis patobulėja ir išmoksta naujų dalykų.

Labai svarbu tiems šuoliams pasiruošti morališkai: tuo metu kūdikis daugiau nei įprastai laiko praleis ant rankų, dažniau pabus naktį, nors nebūtinai bus alkanas.

Tėvai supranta, kad tai visiškai normalu, tačiau ir jiems patiems gali būti sudėtingiau susitvarkyti su emocijomis, tad, jei tik reikia, nebijokite prašyti pagalbos (artimųjų, auklės, psichologo ir t. t.). Paprašykite artimųjų, kad dažniau pabūtų su kūdikiu, o jūs pailsėkite, išeikite į lauką pakvėpuoti grynu oru. Beje, kūdikiams taip pat patinka būti lauke – jų nuotaika pagerės.

Ką daryti raidos šuoliui prasidėjus, kaip padėti kūdikiui?

 • Rutina. Stenkitės kuo labiau laikytis įprastos kasdienės rutinos: maitinkite, guldykite kūdikį panašiu metu.
 • Miegas. Nepamirškite ir miego ritualų. Kūdikiui nenuolaidžiaukite, nes grįžus į įprastas vėžes bus sunku atsikratyti susiformavusių neigiamų įpročių.
 • Maitinimas. Būkite nuoseklūs, pasiūlykite kūdikiui maisto įprastu metu. Taip pat pabandykite juos maitinti ramesnėje vietoje, kur mažiau trukdžių ir blaškymo. Jei kūdikis prasta valgo, bent jau stebėkite ir užtikrinkite, kad jis gertų pakankamai skysčių.
 • Sūpavimas. Rekomenduojama naudoti įvairias siūbavimo formas – nuo kūdikio nešiojimo vaikjuostėje iki sėdėjimo su vaikeliu ant gimnastikos kamuolio ar įprasto sūpavimo. Visi šie metodai puikiai tinka, nes stimuliuoja vestibulinį aparatą, todėl ramina. Šiuo metu nepakeičiamos – ir kūdikių sūpynės, ypač imituojančios natūralų sūpavimą.
 • Fizinis kontaktas. Pasistenkite, kad kūdikis patirtų daugiau fizinio kontakto (puikiai tinka oda prie odos kontaktas).

Susiję straipsniai

Kada kūdikis išmoksta sėdėti?

8-9 mėn. kūdikis jau turėtų sėdėti pakankamai stabiliai, 9–10 mėn. kūdikiai jau turėtų gebėti savarankiškai atsisėsti ir tvirtai sėdėti.

Ko tikėtis pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais?

Pirmasis naujagimio gyvenimo mėnuo yra nuostabus ir neįprastas. Tai džiaugsmingas, linksmas, bet tuo pačiu baisus bei įtemptas laikotarpis.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.