Vaikas trumpam nustoja kvėpuoti: kodėl ir ką daryti?
Kvėpavimo sulaikymas (angl. breath-holding spell) – tai reiškinys, kai kūdikiai trumpam (iki 60 sek.) nustoja kvėpuoti. Panašiai nutinka ir pasireiškus kvėpavimo apnėjai, tačiau pastaruoju atveju kvėpavimas sustoja miegant ir tik keliolikai sekundžių.
Natūralu, kad tėvams tai gali kelti nerimą, tačiau trumpas kvėpavimo sulaikymas kūdikiui nekenkia. Šį reiškinį (sutrikimą) vaikai išauga, jokio gydymo jam nėra.
Pagrindinės kvėpavimo nutrūkimo priežastys yra pyktis, nusivylimas, išgąstis ar skausmas. Kartais sulaikęs kvėpavimą kūdikis ar vaikas gali apalpti, pradėti mėlynuoti arba stipriai išbalti.
Kokio amžiaus kūdikiams ir vaikams gali pasireikšti šis kvėpavimo sutrikimas?
Kvėpavimą gali sulaikyti sveiki kūdikiai nuo 6 mėn. amžiaus, įprastai šie nedideli priepuoliai praeina iki 6-ojo vaiko gimtadienio.
Kvėpavimo sulaikymas gali pasireikšti dviem tipais:
- Kūdikis pamėlynuoja. Jeigu kūdikio veidas nustojus kvėpuoti pamėlynuoja, tai vadinama cianotišku kvėpavimo sulaikymo priepuoliu. Įprastai kūdikis labai stipriai verkia, o tada jį ištinka priepuolis. Šiuos priepuolius dažniausiai sukelia pyktis ir nusivylimas.
- Kūdikis išbąla. Prieš priepuolį kūdikis gali tik šiek tiek verkti arba neverkti apskritai, o kvėpavimui nutrūkus staiga išbąla. Kūdikis dažniausiai sulaiko kvėpavimą ir išblykšta kažko išsigandęs arba pajutęs skausmą.
Tiek vieno, tiek ir kito tipo kvėpavimo sulaikymas gali lemti iki 60 sek. trunkantį apalpimą. Itin sunkiais atvejais kūdikiui ar vaikui gali prasidėti traukuliai. Šie priepuoliai nedaro jokios ilgalaikės žalos ir neskatina vystytis ligų, kurių vienas iš simptomų – traukuliai ar alpimas.
Kūdikis trumpam nustoja kvėpuoti: kokios priežastys tai lemia?
Kūdikiai ir vaikai kvėpavimą sulaiko nesąmoningai (t.y. netyčia), jie negali kontroliuoti, kada tai įvyks.
Gydytojų bendruomenė nežino tikslios kvėpavimo sulaikymo priepuolių priežasties.
Tačiau manoma, kad juos gali lemti geležies stokos anemija (mažakraujystė arba kitaip – geležies trūkumas). Sėkmingai gydant anemiją, gali sumažėti ir priepuolių kiekis.
Kūdikis sulaikė kvėpavimą: ką daryti tėvams?
Jeigu kūdikis kvėpavimą sulaikė pirmą kartą, būtinai kreipkitės į gydytoją: nors šie nedideli priepuoliai nėra kenksmingi, kūdikis gali nustoti kvėpuoti ir dėl kitų priežasčių.
Jei kūdikis ar vaikas trumpam nustojo kvėpuoti:
- Paguldykite jį į lovelę arba ant grindų.
- Saugokite kūdikį nuo kietų ar aštrių daiktų.
- Būkite šalia, neatsitraukite, stebėkite situaciją.
- Nemuškite, nepurtykite, nekratykite kūdikio, nes tai gali lemti sukrėsto vaiko sindromą.
Jei kūdikis ar vaikas apalpo:
- Pasistenkite išlikti ramūs ir įsitikinkite, kad vaikelis yra saugus.
- Patikrinkite, ar vaiko burnoje nėra kąsnio maisto ar jis neįsikišo jokio smulkaus daikto, galinčio padidinti užspringimo riziką.
- Jeigu kūdikis išlieka pamėlęs ir nekvėpuoja ilgiau nei minutę, kuo greičiau kvieskite greitąją pagalbą: skambinkite numeriu 112, taip pat galite pradėti gaivinimą.
Plačiau skaitykite:
Ar įmanoma išvengti kvėpavimo sulaikymo priepuolių?
Kvėpavimo sulaikymą lemia labai stiprios kūdikio ar vaiko patiriamos emocijos ir negebėjimas jų suvaldyti, tad tėvams svarbu išmokti atpažinti kūdikio pykčio protrūkius bei jų priežastis bei ieškoti būdų, kaip greitai ir efektyviai suvaldyti vaiko emocijas ir nuraminti jo verksmą.
Galite bandyti imtis tam tikrų korekcijų, pavyzdžiui:
- Neleiskite kūdikiui pervargti ar peralkti.
- Stenkitės vaiką drausminti kuo ramesniais metodais.
- Mokykite vaiką atpažinti ir suvaldyti savo emocijas. Pavyzdžiui, paaiškinkite, kad suprantate pykčio priežastį, pasiūlykite alternatyvą ir pan.: „Suprantu, kad pyksti, nes neleidžiu imti puodelio, bet jame karšta arbata, tai pavojinga. Imk savo plastikinį puodelį su vandeniu, tai saugu.“
- Gali būti sunku stebėti priepuolio ištiktą vaikelį, tačiau stenkitės dėl to nenuolaidžiauti, nepasiduoti jo pykčio priepuoliams ar neracionaliam elgesiui, kad tik išvengtumėte kvėpavimo sustojimo.
Nuolat sau priminkite, kad trumpas kvėpavimo pertrūkis rimtos grėsmės nekelia ir vaikas galiausiai šiuos priepuolius išaugs.
Vaikas sulaiko kvėpavimą. Ar reikia kreiptis į gydytoją?
Pirmą kartą pasireiškus bet kokiam kvėpavimo sutrikimui reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris įvertins sutrikimo priežastis.
Jei labai nerimaujate arba jeigu kvėpavimo sulaikymo priepuoliai labai dažni, užsitęsia ilgiau nei 60 sekundžių, juos išprovokuoja, atrodytų, smulkmenos, jų dažnis nemažėja vaikui augant, taip pat būtinai pasitarkite su vaiką prižiūrinčiu gydytoju. Kvėpavimo sutrikimus gali lemti įvairios sveikatos problemos, o labai stiprias emocijas, kurias itin sunku suvaldyti tiek pačiam vaikui, tiek ir jo tėvams, gali lemti tam tikri raidos sutrikimai.