Kūdikio pykčio protrūkiai (123)

kūdikio pykčio komentarai Kūdikio pykčio protrūkiai. istock.com/ipekata

Galbūt jie tave trikdo, erzina, ir varo į neviltį, tačiau jeigu suprasi, kad įniršio protrūkiai kūdikystėje ir ankstyvojoje vaikystėje yra neišvengiami, reaguosi į juos ramiau. Tavo mažylis šiais protrūkiais nenori nei parodyti savo piktumo, nei manipuliuoti tavimi. Įniršio protrūkiai kyla, kai jis nesulaukia adekvačios tavo reakcijos arba nusimena negavęs to, ko nori.  Apie pirmąjį gimtadienį vaikas jau gana aiškiai suvokia, ko jis nori, tačiau jo kalbos ir bendravimo įgūdžiai dar prasti ir jam dar sunku pasakyti (o tau atspėti), ko jis nori. Tokiais atvejais jis griebiasi primityvių „kūdikiškų“ priemonių – verkti ir klykti.

Gera žinia ta, kad galiausiai jis išaugs šį tarpsnį. O kol kas nėra kito kelio, kaip išmokti su šiais pykčio priepuoliais tvarkytis. Štai keli patarimai:

Būk jautri mažyliui. Kai atsižvelgiama į mažylio norus ir poreikius, ugdoma jo savigarba, jis jaučiasi laimingas, todėl, kai tik įmanoma, geriau būtų išpildyti jo „reikalavimus“. Jeigu negali mažyliui duoti to, ko jis nori, ir jis emocingai reaguoja, išlik rami ir paguosk jį. Kartais padeda, jeigu pasiūloma kas nors kita.

Stenkis išvengti įniršio. Kai kuriems įniršio protrūkiams gali užkirsti kelią vengdama tokių situacijų, kurios gali nuliūdinti tavo mažylį, arba numatydama jas iš anksto. Jeigu suteiksi mažyliui galimybę pasirinkti iš kelių alternatyvų (maisto, žaidimų ir t. t.) ir kuo rečiau kartosi „ne“, šitai taip pat padės palaikyti gerą jo nuotaiką ir emocinę pusiausvyrą.

Išlik rami. Kai mažylį ištinka įniršio protrūkis, stenkis reaguoti ramiai. Jei gali, nekreipk į mažylį daug dėmesio, nes taip tik pakurstytum įniršį. Pripažink jo jausmus: „Pyksti? Pyksti, nes nori dar vieno sausainio?“ Tada ramiai pasakyk savo sprendimą: „Dabar sausainio negalima, valgysim jį po pietų.“ Užsiožiavęs mažylis nelinkęs klausytis samprotavimų ir pamokymų. Venk ginčytis su juo – šaukimas ar grasinimai greičiausiai tik pakurstytų įniršį ir išgąsdintų jį (ir pats įniršio protrūkis gali bauginti mažylį, nes jis jaučia, kad emociškai nesitvardo). Būk šalia jo ir, jei gali, paimk jį ant rankų. Jeigu mažylis labai įsismarkauja, nusinešk jį į saugią vietą, kur jis galėtų nusiraminti.     

Naujausi komentarai

 1. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 1 mėn.

  Aš asmeniškai niekada vaiko nebaudžiu už jo sunkią dieną. Tie tokie protrūkiai visada turi priežastį, gal prastai jaučiasi, pavargęs, prasta nuotaika ar dar kokia kitokia priežastis. Beja gerai kalba vaikas ir moka išreikšti emocijas, mintis? Tokio amžiaus vaikui ir dar turint sunkumų visa diena išbūti nepratrukus per didelis iššūkis. Mokykloj ir apdovanojimų sistema taiko mažomis pergalėmis pamažu didinant, ilginant laiką. Jei kada kokioj situacijoje pratrūksta to neakcentuoja, pasako, bet visada pasidžiaugia kas buvo sėkminga. Taip vaikui auklėtojos neatrodo priešai. Įgauna didesni pasitikėjimą, saugumą, kad jį priima tokį koks jis yra.

  Beja mano vaikai yra baudžiami, barami ir auklėjami, tik aš esu atsakinga už tą meta kada aš būnu su jais.

 2. juuustiiinaa
  juuustiiinaa prieš 1 mėn.

  ne vaikas dar nemoka isreiksti gerai savo mintciu,kalba nerisliai tai ir sudaro dideli barjera sitoje situacijoje nes vaikas lieka nesuprastas.

 3. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 1 mėn.

  juuustiiinaa parašė:
  ne vaikas dar nemoka isreiksti gerai savo mintciu,kalba nerisliai tai ir sudaro dideli barjera sitoje situacijoje nes vaikas lieka nesuprastas.

  Va ir atsakymas pagrindinis kodėl vaikas turi sunkumų darželyje. Nemoka išreikšti minčių, dar jei sunku aplinkiniams suprasti ji, tai ir įniršis greit kyla. Labai daug kantrybės reikia. Matysit viskas išsispręs, kai sugebėsite susikalbėti.

 4. Ingka
  Ingka prieš 1 mėn.

  avietuke parašė:
  Aš Jūsų ir nepuolu. Tik savo tėvų pareigų neturėtumėte permesti kitam asmeniui. Auklytė/mokytija yra Jūsų vaikui įrankis gauti tas žinias, kuria snesugebate suteik…

  Sutinku kad tevai turi irgi savo idirbi padaryti, bet pagal jus jau gaunasi, kad vaikas, imestas i nauja aplinka ir dar tik pradedantis pratinti prie nauju taisykliu ir zmoniu, jau turi viskuo dalintis, moketi eiti ant puodo, graziai valgyti ir ttt ttt tt. BUNA tokiu vaiku, bet dazniau pasitaiko tokiu, kuriem nauja vieta sukelia stresa, nezinomybe ir mineta nesauguma. Net suauges naujoje terpeje turi apsiprasti(va po kazkelinto karto jau zino ko tiketis), o vaikui isvis tragedija: mamos nera, daug vaiku, kazkokios tetos (atsiprasau iz issireiskima) bando kazka aiskinti. Todel prasideda ribu tikrinimas ir elgesio naujoje aplinkoje formavimas (su rekimais, netinkamu elgesiu ir pan). Ir cia jau yra aukletoju indelis, kaip joms pavyks isaiskinti SAVO taisykles ir ribas. Pvz : Lipa ant stalo? Tai dar nereiskia kad namie irgi lipa, gal tiesiog kopijuoja kita vaika ar filmuko heroju. Namu taisykles aiskios. Aukletojos pareiga paaiskinti kad grupeje nepriimta laipioti ant stalu, stalas skirtas valgymui ir darbeliams. Esu labai dekinga tai aukletojai, kuri visa sita man paaiskino, nes tikrai labai jautriai priimdavau kiekviena pasakojima apie nekoki vaiko elgesi darzelyje. Man patiko paaiskinimas kad kiekvienas is musu skirtingose aplinkose uzsideda skirtingas kaukes. Su vaikais lygiai tas pats. Asmeniskai buvau apsalus kai vasara kito darzelio (atostogu metu) aukletojos kiekviena diena vaika liaupsindavo kaip paslaugu, linksma ir pan. O grizus namo nukrisdavo visos kaukes ir sededavau apsikabinus savo riaumojanti raguota sventuoli

 5. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 1 mėn.

  Ingka parašė:
  Sutinku kad tevai turi irgi savo idirbi padaryti, bet pagal jus jau gaunasi, kad vaikas, imestas i nauja aplinka ir dar tik pradedantis pratinti prie nauju taisykli…

  O dar jei vaikas jaučiasi nesuprastas, neišklausytas, tai ir pykčiai gali dideli kilti. Visi skirtingi vaikai, vienų gali nesuprasti ir jiems nuoširdžiai nesvarbu. O kitas labai pergyvena. Nauji žmonės, nauja tvarka ir dar nesugebi susikalbėti. Nesiseka kalbėti, nesupranta, o dar bara, skundžia, gryzus namo dar ir mama nelaiminga. Mama pergyvena, o vaikas tai puikiai jaučia. Gaunasi užburtas ratas. Suirzęs ir atitinkamai reaguoja į nesėkmes. Įtampa tik didėja