Kūdikis nemėgsta maudytis: ką daryti? (53)

Mama maudo kūdikį vonelėje New Africa | Shutterstock.com

Vieniems kūdikiams maudynės yra laukiamas vakaro ritualas, tačiau kitiems - ašaromis aplaistytas išbandymas. Ką daryti, jeigu mažylis nemėgsta, nenori ar bijo maudytis?

Kodėl kūdikis nemėgsta maudytis?

Naujagimiai vandenyje gali jaustis nesaugiai, jiems gali nepatikti nusirengimo procesas, temperatūrų skirtumai, vandens pojūtis ant odos ar ritualai po maudynių, pavyzdžiui, šluostymąsis, pasitepimas kremu ir pan.

Maždaug 9-10 mėnesių kūdikiams ima reikštis įvairios baimės ir tai yra normali vaiko raidos dalis. Vyresni kūdikiai ir vaikai dažniausiai bijo vandens šniokštimo, nenori šlapinti galvos, veido, nejaukiai jaučiasi ryškioje vonios kambario šviesoje.

Vyresnių kūdikių ir vaikų nenoras maudytis taip pat gali būti susijęs su neigiama patirtimi ir baime, kad nemalonus įvykis ir vėl pasikartos, pavyzdžiui, vaikas gurkštelėjo vandens ir paspringo, paslydo ir nukrito duše, į akis pateko graužiančio šampūno ir pan.

Jeigu įprastai maudynėmis besimėgaujantis vaikas šiandien atsisako maudytis, gali būti, kad jis prastai jaučiasi, karščiuoja, skausmingai dygsta dantukai, skauda ausytes, peršti įdrėkstą odą ar kamuoja kitos sveikatos problemos.

Ką daryti, jeigu naujagimis nemėgsta maudytis?

Sukurkite maudynių ritualą. Naujagimių baimes padeda suvaldyti aiški ir nuolat pasikartojanti dienotvarkė, tad sukurkite maudynių ritualą ir jo laikykitės. T.y. stenkitės naujagimį maudyti panašiu metu, galite prieš maudynes kaskart padainuoti tą pačią dainelę (pavyzdžiui, „aš žaliasis agurkėlis, nebaisus man vandenėlis“) ar kartoti tą pačią frazę (pavyzdžiui, „maudysimės pliušku pliušku“), maudynių trukmė turėtų visuomet būti panaši, po maudynių visuomet ta pačia tvarka atlikite visus kitus veiksmus - nušluostykite, patepkite kremu ir t.t.

Maudykite nepervargusį, neperalkusį naujagimį. Maudynės gali būti puiki vakarinio migdymo ritualo dalis, tačiau svarbu, kad naujagimis nebūtų pervargęs, irzlus ar labai išalkęs. 

Pritemdykite šviesą. Ryški ir šalta vonios kambario šviesa gali gąsdinti ir erzinti, tad pabandykite vonioje įjungti blausesnę stalinę lempą.

Venkite triukšmo. Vandens į vonelę pripilkite iš anksto, o jį išpilkite vėliau, kad naujagimis neišsigąstų vandens tėkmės sukeliamo triukšmo. 

Užtikrinkite tinkamą oro temperatūrą. Vonios kambario oro temperatūra turėtų būti apie 24°C.

Užtikrinkite tinkamą vandens temperatūrą. Optimali vandens temperatūra kūdikiui yra 32 - 37°C - vieniems kūdikiams gali patikti vėsesnis, kitiems - kiek šiltesnis vanduo.

Palaikykite akių kontaktą, ramiai kalbinkite. Mamos ar tėčio artumą jaučiantis naujagimis jausis drąsiau ir bus ramesnis.

Apklokite vystyklu ar rankšluosčiu. Vonelėje esančio kūdikio krūtinę, pilvuką, kojas apklokite šlapiu vystyklu ar plonesniu rankšluosčiu. Kai kuriuos kūdikius tai ramina.

Išbandykite maudymosi gultuką. Kai kuriems naujagimiams patinka jausti tvirtesnę, platesnę atramą, tad galite išbandyti į vonelę įstatomus, specialius maudymosi gultukus.

Plačiau skaitykite:

Ką daryti, jeigu kūdikis nemėgsta maudytis?

Išsiaiškinkite baimės priežastis. Pasistenkite pastebėti, ko konkrečiai bijo kūdikis. Pavyzdžiui, galbūt jis išsigąsta į vonią bėgančio vandens ir pakaks sumažinti srovę arba vonią prileisti iš anksto.

Plačiau skaitykite:

Būkite kantrūs ir į kūdikio baimę reaguokite ramiai. Įvairios baimės yra natūrali vaiko raidos dalis, tad nereikėtų jų menkinti ar pykti ant vaiko. Dažniausiai vaiko bijo to, ko nesupranta, tad ramiai paaiškinkite kaip viskas veikia ir parodykite, kad tai nekelia grėsmės. Pavyzdžiui, jeigu vaikas bijo stiprios vandens srovės, parodykite kaip paleidžiate vandens srovę, kaip ją galima padidinti ir vėl sumažinti, leiskite vaikui atsargiai paliesti silpna srovele varvantį vandenį.

Įsigykite žaislų maudynėms. Vonioje galima žaisti ne tik su tradicinėmis antytėmis, bet ir naudoti purškiamas vonios putas, pūsti muilo burbulus, piešti vonios kreidėlėmis, dėlioti specialius magnetukus ir t.t.

Neskubėkite maudyti didelėje vonioje ar duše. Maudynės mažoje vonelėje daugeliui kūdikių yra jaukesnės, be to taip maudytis saugiau ir ekonomiškiau.

Plačiau skaitykite:

Naudokite neslystantį kilimėlį. Jeigu kūdikis pradėjo sėdėti, o ypač - jeigu jau bando stotis ar neseniai išmoko vaikščioti, į vonelę, vonią ar dušą įklokite neslystantį kilimėlį, apsaugantį nuo kritimo.

Atsargiai šlapinkite galvą. Dauguma kūdikių bijo šlapinti galvą, nenori, kad vandens patektų ant veido, tad plaukučius šlapinkite atsargiai, vandenį ant galvos galite pilti iš puodelio.

Naudokite apsaugą nuo vandens galvos plovimui. Jeigu vaikas itin blogai toleruoja ant veido tykštantį vandenį, galite išbandyti specialią apsaugą nuo vandens galvos plovimui. Ji tarsi stogelis apsaugo veiduką nuo vandens.

Maudykitės kartu. Kūdikis jausis drąsiau ir saugiau, be to maudynės su mažyliu yra puikus būdas stiprinti tarpusavio ryšį. Maudymąsis su kūdikiu naudingas žindymo laikotarpiu, pavyzdžiui, jeigu prasidėjo krūties streikas.

Plačiau skaitykite:

Maudykite kartu su broliais ar sesėmis. Paaugusį, tvirtai sėdintį kūdikį galite pradėti maudyti su vyresniais broliais ar sesėmis. Žinoma, tuomet mažylį reikės saugoti dar akyliau!

Pasitelkite vaidmenų žaidimus, knygeles, filmukus. Žaislinėje vonelėje maudykite žaisliukus, lėlytes. Su vyresniu vaiku galite vartyti knygeles ar žiūrėti filmukus, kuriuose rodomos maudynių scenos.

Susiję straipsniai

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Berniukų apipjaustymas: ar verta jį atlikti?

Berniukų apipjaustymas, arba kitaip – cirkumcizija, yra chirurginė procedūra, kurios metu yra pašalinama apyvarpė – varpos galvutę dengianti oda.

Naujausi komentarai

 1. tickles
  tickles prieš 10 m.

  Maniske irgi verkdavo kai maudziau maza bet siltesniam vandeni emem maudyt tai ne cypt, tai ir dabar turi but virs 39 tempes vzndeni, islenda raudona biski, bet antraip zyzia. O va su galvos plovimu irgi tragedija, tik suslapinu, net lasas ant veido nenjbega viskas stojas zyzia, tai kol isplaunu tai asaru pakalne buna. O dar kai nupilt reikia tai isvis. Jau stengiuos kad kuo maziau ant toveido uzbegtu, kita kart su dregna kempjne valau ta muila vustiek rekia. O paguldyt kai ismoko sedet nei vonioj nei kambari be sansu. Net piena geria atsisedus.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  Skaiciau, kad mazyly reikia pratinti prie vandens. Mes ta ir darome su juo, pirma kojytes pratinam prie vandens, paskui kuneli. Ir jokiu bedu del maudyniu pirma menesiuka nemego 37 laipsniu karscio vandens ti padidinau kokiems 2 laipsniais ti patenkintas ten kutuliavosi, o dabar megsta tik 37 laipsniu ir ne daugiau, o galvyte plaunam be jokiu problemu, kas del mudyniu ti nuostabus vaikis bet jau po to apsirengti nu cypdamas kaip nenor nori but aprengtas

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  Mums padejo perkelimas is vonios i mazo turio talpas: kriaukle arba Tuby Tub kibira maudynems. Maziau erdves, mergyte musu jautesi saugiau ir nebijojo...

 4. Topita
  Topita prieš 9 m.

  Musiskiui buvo maudyniu stadijos. Iki kokiu 5men ziauriai patiko maudytis, jau net atsukus vandeni nurimdavo. O tada iki kokiu 9men vandens parodyt negalejom, atrode, kad pjauna kazkas ji... Ir as, ir vyras kartu lipdavom i vandeni, niekas nepadejo, net nauji zaislai. Tada perdejom i normalia vonia is voneles, pats sedejo, zaide, dabar nebegalim is vandens istraukt, pats prasos eit maudytis dabar jam 1m3men

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  leika parašė:
  Oi snd maudziau savo savaiteles mazyli...siaubas kaip reke, net bijau kita karta maudyti vel :(((

  va ir Jusu baime ir vaikas tai jaucia, nereikia bijoti pasitiketi vaiku. Nes man mama sakydavo kai maudysi vaika NEBIJOK nes gali isigasti, vaikas jaucia kad mama bijo nu i ka vaika sava maudau be jokios baimes, tfu tfu tfu