Kaip lavinti kūdikio jutimus?

Mama masažuoja kūdikio pėdas kamuoliuku Larisa Rudenko | Shutterstock.com

Žmogus turi 5 pagrindinius jutimus, padedančius jam pažinti pasaulį: regą, klausą, lytėjimą, skonį ir uoslę. Juos galima (ir tikrai verta!) pradėti lavinti nuo pat mažumės!

Kūdikio rega

Suaugusiam žmogui regėjimas yra pagrindinis jutimas, kurio dėka gauname daugiausiai informacijos apie mus supantį pasaulį. Naujagimių rega yra prasta - vos gimę kūdikiai yra trumparegiai, matantys juodai baltą, išsiliejusį vaizdą.

Plačiau skaitykite:

Kaip lavinti kūdikio regą?

Naujagimiams patinka žiūrėti į tuos paveiksliukus, kuriuos jie mato geriausiai, t.y. juodai baltos spalvos, aiškių formų, be smulkių detalių ir nutolusius nuo jų veiduko ne toliau nei 20-30 cm atstumu. Pavyzdžiui, ant balto popieriaus lapo galite nupiešti kelis didelius juodus trikampius, apskritimus ar kvadratus, lapą priklijuoti prie sienos ir jį rodyti glėbyje gulinčiam vaikeliui.

Plačiau skaitykite:

Mažyliui augant sparčiai vystosi ir jo rega, pastebėsite, kad jis ima akimis sekti žaisliukus arba žiūri, kaip jūs vaikštote po kambarį. Lavinkite vaiko regą, gebėjimą susikoncentruoti ir skatinkite jo susidomėjimą - nešiokite po kambarį, prineškite prie lango, rodykite įvairius žaisliukus, žaiskite užsidengdami ir atsidengdami akis, nusisukdami ir staiga atsisukdami arba rodydami juokingas grimasas.

Kūdikio klausa

Klausa naujagimiui yra labai svarbi, nes jis pradėjo girdėti dar mamos gimdoje, kuomet nėštumui tebuvo 18 savaičių! 25-26 savaičių vaisius jau ėmė atpažinti ir reaguoti į aplinkos garsus, pavyzdžiui, pradėdavo spurdėti kalbinamas mamos arba išgirdęs muziką.

Plačiau skaitykite:

Kaip lavinti kūdikio klausą?

Naujagimis reaguoja į garsus ir stengiasi pasukti galvytę į jam malonaus garso šaltinį, pavyzdžiui, mamos balsą, o išgirdęs staigų garsą, pavyzdžiui, nuo skersvėjo užsitrenkus durims, krūpteli. Apytikriai 2 mėnesių sulaukęs kūdikis jau ne tik išgirsta aplinkos garsus, bet ir į juos atsiliepia guguodamas - tai pirmosios kalbos užuomazgos!

Lavinkite kūdikio klausą barškindami žaisliukus ar buities apyvokos daiktus, leisdami muziką, o svarbiausia - kalbėdami. Pasakokite kūdikiui, ką veikiate, rodydami įvairius daiktus juos įvardinkite, skaitykite jam knygeles, kūdikiui pradėjus skleisti įvairius garsus, pabandykite juos atkartoti patys.

Kūdikio lytėjimas

Naujagimiai turi puikiai išvystytą lytėjimo pojūtį. Jie atskiria skirtingas tekstūras, temperatūrą, drėgmę. O svarbiausia, kad lytėjimas padeda mažyliams megzti kontaktą su kitais žmonėmis, visų pirma, mama.

Jau seniai pastebėta ir labai plačiai taikoma oda prie odos kontakto praktika - vos gimęs naujagimis nuogas yra guldomas ant apnuogintos mamos krūtinės. Lytėjimo pojūtis yra labai svarbus ir vaikeliui augant - mokslininkai pastebi, kad smulkiosios motorikos lavinimas, kuomet vaikas skatinamas čiupinėti, imti daiktus ir daryti darbelius pirščiukais bei delniukais, stimuliuoja už kalbą atsakingus smegenų centrus.

Kaip lavinti kūdikio lytėjimo pojūtį?

Siekiant užmegzti tvirtą ryšį su kūdikiu mama (ir kiti vaikeliu besirūpinantys žmonės) yra skatinami jį kuo dažniau glausti, glostyti, myluoti. Masažas yra ypatingai naudingas, nes jis padeda lavinti ir stiprinti kūdikio kūną, gali sumažinti varginančius pilvo diegliukus ar kitas virškinimo problemas.

Plačiau skaitykite:

Kūdikiui augant skatinkite jį laikyti įvairius žaisliukus, delniukais braukti, spausti ir pirštais maigyti skirtingus objektus: slidų šilką ir šiurkštų liną, pro pirštus bėgantį smėlį ir tekantį vandenį, saulės įkaitintą akmenuką ar žiemos sušaldytą varveklį. Su vyresniais vaikučiais darykite įvairias užduotėles ir darbelius, pavyzdžiui, karpykite iškarpas, pieškite pirštais, verkite makaronų karolius...

Plačiau skaitykite:

Kūdikio skonio pojūtis

Absoliuti dauguma kūdikių liežuviu išstumia iš burnytės, o vėliau išspjauna į jų racioną naujai įvedamus produktus, paaugę vaikai taip pat vengia ragauti naujų maisto produktų. Tai yra normalu. Manoma, kad naujų skonių vengimas yra evoliucijos nulemtas savisaugos instinktas, padedantis išvengti apsinuodijimo.

Kaip lavinti kūdikio skonio pojūtį?

Įvedant naują produktą į kūdikio mitybą nusiteikite, kad kūdikis jo nenurys, tačiau nenuleiskite rankų ir vėl duokite jo paragauti po kelių dienų - kartais reikia net 10 kartų, kad kūdikis įprastų ir pamėgtų naują skonį. Vaikui augant pasirūpinkite kuo didesne maisto produktų įvairove ir jo neverskite, tačiau paskatinkite ragauti naujų produktų.

Nevalgiukams apetitą pagerina ir naujų skonių ragavimą paskatina tinkamas tėvų pavyzdys (juk būtų naivu tikėtis, kad vaikas mėgausis brokoliais, jeigu jūs kertate cepelinus, ar ne?), galimybė pačiam pasirinkti norimus produktus, dalyvavimas maisto pirkime ir gaminime.

Plačiau skaitykite:

Kūdikio uoslė

Uoslė, atrodytų, nėra toks svarbus jutimas, tačiau taip mano tik ją turintys žmonės. Uoslė labai susijusi su skonio pajautimu, todėl ją dėl vienų ar kitų priežasčių praradę žmonės gerokai mažiau mėgaujasi maistu, menkai jaučia jo skonį, dažniau susiduria su įvairiais valgymo sutrikimais. Uoslė taip pat svarbi ir kaip papildomas apsauginis mechanizmas - pavojingi dalykai, pavyzdžiui, sugedęs maistas, infekuota žaizda, nutekėjusios dujos ir pan., mums bjauriai smirda.

Kaip lavinti kūdikio uoslę?

Naujagimiai turi puikią uoslę ir atpažįsta, visų pirma, mamos pieno kvapą, tačiau jų uoslė yra gan jautri - pastebėsite, kad jeigu esate stipriai prisikvėpinusi, kūdikis gali nenorėti žįsti ar būti jūsų glėbyje. Stiprūs kvepalai ar naujo dezodoranto kvapas net gali iššaukti krūties streiką! Vėliau kūdikio uoslė tobulėja kartu su skonio jutimu, todėl duodami ragauti naujų maisto produktų pasiūlykite kūdikiui juos prieš tai pauostyti.

Atkreipkite vaiko dėmesį ir skatinkite jį uostyti ir kitus dalykus, pavyzdžiui, kaip gaiviai kvepia šaltas rytas arba koks stiprus pušyno kvapas karštą popietę. Parodykite, kad bjaurų kvapą turintys daiktai yra pavojingi - sugižusio pieno dvokas šlykštus ir tikrai nekviečiantis atsigerti!

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.