Limfmazgių padidėjimas vaikui (77)
Limfmazgiai – mūsų organizmo imuninės sistemos dalis, pupelės formos liaukos, padedančios imunitetui kovoti su infekcijomis. Limfmazgių yra visame kūne – ne tik kaklo srityje, bet ir pažastyse, kirkšnyse, krūtinėje ir pilve.
Limfmazgiai veikia kaip limfinio skysčio filtrai. Šiame skystyje yra baltųjų kraujo kūnelių (limfocitų), kurie padeda organizmui kovoti su infekcija.
Visų pirma, limfmazgiai gali padidėti dėl ligos ar infekcijos, tačiau nebūtinai – kartais jie staiga išsipučia dėl nežinomų priežasčių. Limfmazgių padidėjimas dar vadinamas limfadenopatija. Tai visiškai normali organizmo reakcija į infekcines ir kitas ligas.
Gera ir tėvus paguodžianti žinia – jog padidėję limfmazgiai nėra rimta ar ilgai besitęsianti problema: dažniausiai jie sumažėja išgydžius ligą ar infekciją.
Kodėl padidėja vaikų limfmazgiai?
Imuninė sistema kovoja su infekcijomis, o limfmazgiuose kaupiasi ląstelės ir skystis, padedantys apsaugoti organizmą nuo ligų sukėlėjų.
Limfmazgiai gali padidėti tik vienoje kūno vietoje, pavyzdžiui, kakle (jie padidėja dažniausiai), tačiau pastebimi gali tapti ir didžioji dalis kūno limfmazgių (tiesa, kai kurie jų – labai smulkūs, todėl padidėjimo galima net neužčiuopti).
Dažniausiai vaikų limfmazgiai padidėja dėl šių priežasčių:
- Dažnai pasitaikančios ligos, pavyzdžiui, peršalimas ar ausų uždegimas;
- Bakterinė infekcija (pavyzdžiui, streptokokų sukelta angina);
- Virusinė infekcija (pavyzdžiui, infekcinė mononukleozė arba vėjaraupiai: tokiu atveju gali padidėti net ir visi limfmazgiai);
- Kai kurios kitos retos ligos, paveikiančios imuninę sistemą;
- Limfadenitas, kuriuo sergant užkrečiamas pats limfmazgis;
- Organizmo reakcija į vaistus (pavyzdžiui, antibiotikus ar vaistus nuo traukulių);
- Artritas ir daugelis kitų vaikų sąnarių ligų;
- Labai retais atvejais tai gali būti vėžio simptomas;
- Kitos priežastys (pavyzdžiui, limfmazgiai gali padidėti įdrėskus katei ir susirgus kačių įdrėskmo liga (bartonelioze).
Kokie simptomai jaučiami ar pastebimi limfmazgiams padidėjus?
- Sritis aplink padidėjusius limfmazgius gali tapti jautri;
- Paraudimas;
- Šiluma limfmazgio vietoje;
- Kiti simptomai, kuriuos lemia infekcija – karščiavimas, gerklės skausmas, sloga ar kosulys, suprastėjęs apetitas, galvos skausmas, nuovargis, svorio kritimas, bėrimai.
Kaip nustatomos limfmazgių padidėjimo priežastys?
Jeigu vaikui padidėjo limfmazgiai, reikėtų pasirodyti gydytojui: visų pirma jis pasiaiškins, kokie simptomai pasireiškia vaikui, peržvelgs jo sveikatos istoriją.
Apžiūros metu paprastai tikrinami kaklo srityje, už ausų, pažastyse ir kirkšnyse esantys limfmazgiai. Jeigu limfmazgiai yra padidėję, gydytojas juos užčiuops apžiūros metu.
Jeigu įtariama, kad limfmazgiai padidėjo dėl infekcijos, prireiks papildomų tyrimų (vėlgi jie priklauso nuo simptomų).
Labai dažnai limfmazgiai padidėja šalia infekcijos šaltinio (židinio), todėl konkrečios kūno dalies liaukų padidėjimas gali padėti išsiaiškinti priežastis. Pavyzdžiui, jeigu kūdikiui pasireiškė galvos odos infekcija, gali padidėti limfmazgiai kaklo srityje ties nugara. Aplink žandikaulį padidėję limfmazgiai gali būti dantų ar burnos infekcijos požymis.
Padidėjus limfmazgiams dažnai atliekami šie tyrimai:
- Laboratoriniai tyrimai. Padidėjus limfmazgiams skiriamas CRB tyrimas, taip pat gali būti atliekami kiti kraujo tyrimai, šlapimo tyrimas ir kt.
- Krūtinės ląstos rentgenograma. Krūtinės ląstos nuotraukose tikrinama, ar nėra padidėję šios srities limfmazgiai ir ar nepasireiškė kitos problemos.
- Limfmazgių biopsija. Padidėję limfmazgiai gali būti tikrinami pasitelkus biopsiją. Jos metu paimami limfmazgio audinio mėginiai: jie apžiūrimi mikroskopu. Tikrinamos įvairios jų padidėjimo priežastys.
Ką daryti, jeigu limfmazgiai yra padidėję?
Daugeliu atvejų specialiai gydyti padidėjusių limfmazgių neprireikia – reikia gydyti gretutines ligas.
Gydytojas gali skirti vaistų nuo infekcijos. Net jei jaučiasi gerai, vaikas turi baigti vartoti visą vaistų kursą.
Jei limfmazgiai tapo jautrūs ar juos pradėjo skaudėti, nemalonius simptomus palengvinsite ėmęsi šių priemonių:
- Šilti kompresai. Pirmoji pagalba padidėjus limfmazgiams ir dėl to jaučiant skausmą – ant jų dėti šiltą, drėgną kompresą.
- Analgetikai ir antipiretikai. Duokite vaikui vaistų nuo skausmo ir karščiavimo. Tinka paracetamolis ir ibuprofenas (pastarojo negalima duoti kūdikiams iki 6 mėn.). Prisiminkite, kad kūdikiams, vaikams ir paaugliams negalima duoti aspirino. Šis vaistas gali sukelti retą, bet pavojingą Rėjaus (Reye) sindromą, sutrikdantį nervų sistemos ir kepenų veiklą.
- Antibiotikai. Jeigu limfmazgiai padidėjo dėl bakterinės infekcijos (pavyzdžiui, anginos ar ausų uždegimo), vaikui gali reikėti vartoti antibiotikus.
Padidėjus limfmazgiams nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją ar vykti į priimamąjį, jei:
- Vaikas stipriai karščiuoja;
- Vaiką ištiko karščiavimo sukelti traukuliai;
- Limfmazgiai tapo itin jautrūs ir skausmingi;
- Limfmazgiai ir toliau didėja arba po 2 sav. nesugrįžta į pirminę padėtį;
- Limfmazgiai yra kieti.
Sveiki.
Mano 11 metų sūnui vis kartojasi limpmazgis kakle, nuo liepos mėnesio iki pat dabar kartą per mėn.,visuomet toje pačioje vietoje. Po dienos ar dviejų jis dingsta. Neskausmingas,bet gan didelis. Dantys sveiki. Kraujo tyrimas vis rodo alergiją, paskutiniu metu vis bėganti nosis. Bloga savijauta nesiskundžia.
Internete baisu ir skaityti, nes tik blogiausia perskaitai. Nerimauju labai