Paskutinė sezono laida: atsisveikiname ir linkime geros vasaros!

„Tėvų darželio“ laidos stop kadras

Dvidešimt trečioji „Tėvų darželio“ laida - paskutinė šiame sezone... Atsisveikinome su šypsena ir linkėdami geros vasaros, o prieš tai smagiai leidome laiką piknike su laidos bičiuliais.

Susitikome su nuo pirmosios laidos mus lydėjusia vaikų ligų gydytoja, alergologe, pulmonologe Agne Jagelavičiene, laidoje apie mažylių „ožiukus“ puikių patarimų (pavyzdžiui, apie gerų darbų lenteles) padalinusia tinklaraščio „Mamos gyvenimas“ autore Žemyna Treidere ir Ievos bei Lino Valiuškevičių šeimyna, mokiusia mus planuoti biudžetą bei taupyti.

Sveikatos priežiūros bendrovė „GSK Lietuva“ laidoje priminė tęsti profilaktinį vaikų skiepijimą, o šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė kalbėjo apie skiepų svarbą ir patarė, ką daryti, jeigu skiepijimas dėl karantino ar kitų priežasčių nebuvo vykdomas pagal skiepų kalendorių.

Plačiau apie tai skaitykite ir video žiūrėkite straipsnyje:

Kaip vasarą atvėsinti kūdikį?

Vasaros karštis vargina kiekvieną, tačiau naujagimiai ir kūdikiai jį pakelia daug sunkiau nei suaugę žmonės, net palyginti nedidelis karštis kūdikiui gali būti mirtinai pavojingas.

Tėvams reikėtų žinoti, kad naujagimių ir kūdikių termoreguliacinė sistema dar neveikia tinkamai, jie neprakaituoja taip efektyviai, kaip suaugusieji, todėl kūdikiui yra tikrai labai karšta, kai oro temperatūra pasiekia 25-26°C laipsnius.

Norėdami padėti kūdikiui būtinai žindykite pagal poreikį (nenustebkite, kad žindomas mažylis visą dieną „kabo ant krūties“), kūdikį vis aptrinkite drėgna šluoste, leiskite pasitaškyti baseinėlyje.

Daugiau naudingų patarimų rasite straipsnyje:

Kiek vandens karštą dieną reikia kūdikiams ir vaikams?

Svarbu žinoti, kad žindomiems kūdikiams jokių papildomų skysčių nereikia. Motinos piene yra net 87-88% vandens, tad kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus gauna pakankamai skysčių, jeigu jie žindomi pagal poreikį.

Daugiau apie tai skaitykite:

Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, jam gali reikėti duoti truputį vandens, tačiau dėl girdymo pasitarkite su gydytoju.

Primaitinti pradėtiems ir vyresniems vaikams reikėtų periodiškai pasiūlyti atsigerti vandens, kurį kartais galima pakeisti kitais skysčiais (pavyzdžiui, skiestomis sultimis, silpna, vėsia, nesaldinta arbata). Karštomis vasaros dienomis ypač tinka negazuotas mineralinis vanduo.

Remiantis Europos maisto saugos tarnybos, EMST (angl. European Food Safety Authority, EFSA) rekomendacijomis vaikas per dieną turėtų išgerti 6-8 stiklines skysčių ir gauti papildomų skysčių su maistu. Mažiems vaikams gali būti siūloma mažesnio tūrio, pavyzdžiui, 120-150 ml stiklinė, vyresniems - 250-300 ml, t.y. standartinio tūrio stiklinė.

Kaip apsisaugoti vaikus nuo žalingų saulės spindulių?

Vaikų oda yra itin jautri, labai greitai nudega, todėl karštomis ir saulėtomis dienomis ją būtina saugoti nuo žalingų saulės spindulių. Apie tai laidoje kalbėjo gydytoja Agnė Jagelavičienė:

Daugiau apie vaikams tinkančius kremus nuo saulės ir jų naudojimą skaitykite straipsnyje:

Svarbu pabrėžti, kad apsauga nuo žalingų saulės spindulių būtina rūpintis ir suaugusiems, o ypač - nėščioms moterims. Jeigu laukiatės, prisiminkite, kad ultravioletiniai saulės spinduliai gerokai padidina pigmentinių dėmių nėštumo metu riziką.

Kiek laiko vaikams galima maudytis ežere, upėje ar jūroje?

Naujagimių ir kūdikių atviruose vandens telkiniuose maudyti negalima. Minimali vandens temperatūra kūdikių ir mažylių maudynėms turėtų būti apie 30-32°C, o Lietuvos atviri vandens telkiniai tiek neįšyla.

Geras sprendimas yra įpilti šiek tiek vandens į vaikišką baseinėlį ir leisti kūdikiui, žinoma, prižiūrimam tėvų, jame pliuškentis. Jeigu į baseinėlį pilsite vandenį iš ežero, upės ar jūros, turite būti tikri, kad jis nėra užterštas žalingais mikroorganizmais, nes net ir nedidelis gurkšnis tokio vandens gali lemti didelius negalavimus.

Vyresniems vaikams tikrai galima ir naudinga pasipliuškenti ežere, upėje ar jūroje, tačiau laidoje kalbėjusi gydytoja Agnė Jagelavičienė ragino nepamiršti saiko:

Iki! Susitikime naujajame sezone!

Visa „Tėvų darželio“ laidos kūrybinė komanda bei laidos vedėjai Žygis ir Dovilė Stakėnai nuoširdžiai dėkoja visiems laidos žiūrovams, linki geros vasaros, pažada pasiilgti ir kviečia susitikti naujajame sezone:

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.