Žindymo nutraukimas: kaip lengvai atjunkyti vaiką? (2151)

Mama šypsosi sūnui Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com

Pasitaiko atvejų, kad kūdikiai ar vaikai savaime atsisako motinos pieno, bet tokie atvejai – ypač reti. Kur kas dažniau abi pusės – tiek žindomas kūdikis, tiek ir mama – neišvengiamai patiria stresą. Tad kaip neskausmingai nutraukti žindymą?

Kada jau ateina metas nutraukti maitinimą krūtimi?

Vienas didžiausių šeimoms tenkančių iššūkių – nuspręsti, kada vaikui jau tinkamas metas atsisveikinti su mamos pienu. Tam po truputį galima ruoštis, kai:

 • Vaikas yra pakankamai didelis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikia rekomendaciją žindyti iki 24 mėn. ir ilgiau. Galima žindymą nutraukti anksčiau, tačiau reikėtų žinoti, kad iki 12 mėn. amžiaus vaiko mitybos pagrindą sudaro mamos pienas arba pieno mišinys (nepaisant to, kad kūdikio primaitinimas prasideda maždaug 6 mėn. amžiaus). Jeigu žindymas nutraukiamas anksčiau, rekomenduojama kūdikiui duoti pieno mišinio.
 • Kūdikis/vaikas neberodo tokio didelio noro žįsti;
 • Nesudėtinga nukreipti vaiko dėmesį, vietoje žindimo jis mieliau renkasi kitas veiklas (pavyzdžiui, žaidimus su mama ar knygelių vartymą);
 • Vaiko kasdieniame racione yra maisto, užtikrinančio visavertę mitybą (vaikas jau viską valgo, suvalgo pakankamai didelį maisto kiekį);
 • Vaiką galima nuraminti ir kitais būdais (pavyzdžiui, glostant galvytę ar nugarytę), ne vien tik pasiūlant krūtį;
 • Vaikas jau geba užmigti pats, nežįsdamas krūties;
 • Mamai švelniai parodžius, kad neduos krūties, vaikas reaguoja adekvačiai (t. y. šio veiksmo nelydi ilgas verkimas, didžiulis pyktis ir pan.).

Lėtas žindymo nutraukimas

Kokiais atvejais tinka šis metodas?

Šis žindymo nutraukimo metodas tinka, kai vaikas jau yra ūgtelėjęs ir mamai nėra skubu nutraukti žindymą, t. y. nereikia skubiai grįžti į darbą, išvykti, vartoti medikamentus ir t. t.

Jei kaskart, kai mama atsisako duoti krūtį, vaikas labai stipriai išgyvena, tikėtina, kad palankiau žindymą nutraukti skubiau – vaikas patirs vienkartinį ilgesnį, bet ne nuolatinį stresą.

Lėto žindymo nutraukimo principai

Visų pirma patariama sumažinti žindymų kiekį dienos metu. Pavyzdžiui, kai vaikas užsinori žįsti, mama pasiūlo maisto ar gėrimų. Tai puiki galimybė vaikui atrasti naujus skonius ir mėgstamus produktus, galinčius pakeisti mamos pieną. Palaipsniui mažinti dieninius maitinimus patariama ne atsitiktinai: dieną paprasčiau nukreipti vaiko dėmesį, lengviau sudominti kitomis veiklomis.

Tiesa, net ir taikant šį metodą visiškai išvengti streso nepavyks, nes vaikas pieno gavo ilgą laiką, o čiulpimo refleksas – vienas stipriausių ir išliekančių ilgiausiai.

Kai dieninių žindymų nebelieka, vaikas žindomas tik naktį, taip pat palaipsniui mažinant ir šių žindymų kiekį. Dažnai mamos vaikams naktį pasiūlo atsigerti vandens, o krūties nebeduoda.

Daugiau apie naktinių žindymų nutraukimą skaitykite:

Lėto nujunkymo privalumai:

 • Tai švelnus žindymo nutraukimo būdas, kai labiausiai atsižvelgiama į vaiko poreikius;
 • Pieno gamyba mažėja natūraliai, todėl mamoms nereikia nusitraukti pieno, vartoti vaistų, negresia mastitas ir kt.

Lėto nujunkymo trūkumai:

 • Ilgai užtrunka ir reikalauja nemažai kantrybės.

Kaip žinoti, ar nujunkymas nėra per greitas?

Nujunkymo procesą reikėtų sulėtinti, jei vaikas:

 • Prastai miega, naktį dažnai prabunda;
 • Tapo irzlus ir nervingas;
 • Labai prisirišo prie kokio nors žaislo ar daikto;
 • Jaučia didelę išsiskyrimo su mama baimę;
 • Patiria virškinimo problemų (pradėjo kamuoti pilvo skausmai, užkietėjo viduriai ir kt.).

Staigus žindymo nutraukimas

Kam tinka šis būdas?

Staiga žindymą nutraukti prireikia mamai grįžtant į darbą, ilgesniam laikui išvykstant, gulantis į ligoninę, pradėjus vartoti medikamentus ir kitais atvejais ar tada, kai lėto žindymo nutraukimo metodas nepasiteisino.

Staigaus žindymo nutraukimo privalumai:

 • Žindymas nutraukiamas per trumpą laiką.

Staigaus žindymo nutraukimo trūkumai:

 • Vaikas patiria didelę emocinę traumą. Nutraukus žindymą santykiai su mama natūraliai pakinta, vaikas gali ieškoti kitų nusiraminimo būdų ir įgyti netinkamų įpročių, pavyzdžiui, pradėti čiulpti pirštą.
 • Patiriamas ne tik emocinis, bet ir fizinis stresas: vaiko virškinimo sistema turi greitai persitvarkyti, ypač jei pienas ilgą laiką sudarė pagrindinę jo raciono dalį. Motinos piene yra ne tik daugybė naudingų, bet ir virškinimą gerinančių bei imunitetą palaikančių medžiagų.
 • Galimos krūtų problemos: staiga nustojus žindyti užblokuojami pieno latakai, todėl gali prasidėti mastitas. Siekiant jo išvengti, tenka kurį laiką nusitraukti pieną. Labai svarbu visiškai neištuštinti krūtų, nes taip organizmui siunčiamas signalas nestabdyti pieno gamybos.

Nusprendus nutraukti žindymą dažniausiai daromos klaidos

Mamą visiškai pakeičia tėtis ar kitas artimas šeimai žmogus. Dažnai galima rasti patarimą, kad nusprendus nutraukti žindymą mamai reikėtų kelioms dienoms išvykti ir palikti vaiką su tėčiu ar kitu artimu žmogumi (močiute, aukle ir pan.).

Tačiau tėvams reikėtų prisiminti, kad natūraliai dėl žindymo ir kitų niuansų tarp vaiko ir mamos užsimezga stipresnis ryšys, nei tarp vaiko ir tėčio.

Jei mama staiga išvyksta iš namų, vienu metu vaikas netenka ne tik pieno, bet ir artumo, galimybės nurimti ir jaustis saugiai. Mažiau radikalus variantas – siūloma, kad kurį laiką vaiką migdytų tėtis.

Žindymas nutraukiamas kartu su kitais dideliais gyvenimo pokyčiais. Nerekomenduojama nutraukti žindymo vaikui pradėjus eiti į darželį, gimus sesei ar broliui, vaiką iškrausčius iš tėvų miegamojo į jo kambarį ir panašiais atvejais.

Vaikas atstumiamas. Neretai nusprendus nutraukti žindymą vaikas atstumiamas: mamos vengia mažylį apkabinti, priglausti.

Tačiau kaip tik su vaiku šiuo sudėtingu gyvenimo periodu reikėtų elgtis švelniai, nevengiant fizinio kontakto. Galiausiai vaikas pamatys, kad mamos artumą gali pajusti ne tik žįsdamas krūtį.

Pasinaudojama liaudiškais patarimais, kaip greičiau nutraukti žindymą. Iš vyresnių moterų neretai galime sulaukti patarimo krūtis patepti kokiais nors karčiais, aštriais ar kitokiais nemalonaus skonio tepalais, taip pat užklijuoti spenelius ar kitais būdais bandyti pergudrauti vaiką. Šie metodai anaiptol ne visuomet būna veiksmingi, jie prilygsta staigiam žindymo nutraukimui, tad reikia atsižvelgti į su tuo susijusius trūkumus.

Patarimai mamoms, nusprendusioms atjunkyti vaikus

Kalbėkitės su vaiku, emociškai paruoškite vaiką žindymo nutraukimui. Jei vaikui bent 2–3 m., jį galima sėkmingai pripratinti prie minties apie žindymo pabaigą.

Nustatykite datą (geriau – konkretus laikas: jo gimtadienis, naujo metų laiko pradžia, kokia nors kalendorinė šventė), kada jau baigsite žindyti ir nuolat apie tai pasakokite.

Nepriklausomai nuo vaiko amžiaus reikėtų jam paaiškinti, kad pienukas baigėsi, kokie pokyčiai laukia.

Nustatykite žindymo taisykles. Greičiau nutraukti žindymą padės tam tikrų taisyklių sukūrimas. Pavyzdžiui, pasakykite vaikui, kad nuo šiol žįsti jis galės tik konkrečioje vietoje ir konkrečiu laiku (pavyzdžiui, prieš pietų miegą miegamojo lovoje).

Į procesą įtraukite tėtį, broliukus ir sesutes, kitus namiškius. Dėmesį nuo noro žindyti gali nukreipti visa šeima, sudomindami vaiką kitomis veiklomis.

Venkite situacijų, kai vaikas rodo dar didesnį norą žįsti krūtį. Labiausiai vaikai nori žįsti nuobodžiaudami, kai nesulaukia dėmesio iš mamos (pavyzdžiui, ji žiūri televizorių ar naršo socialiniuose tinkluose).

Sutrumpinkite žindymo laiką. Kiek įmanoma trumpinkite žindymo periodus. Be to, kuo ilgiau vaikas žinda, tuo daugiau pieno gaminasi, tad situacija dar labiau komplikuojasi.

Nedėvėkite itin atvirų drabužių dieną, o nakčiai rinkitės uždaresnes krūtis dengiančias pižamas. Atviros krūtys – papildomas dirgiklis. Be to, drabužiai gali kiek prislopinti pieno kvapą ir padėti vaikui užsimiršti.

Nusiteikite, kad procesas nebus itin malonus, tačiau tai natūralu ir neišvengiama. Svarbiausia – neskubėti ir nepasiduoti aplinkinių spaudimui: kai kuriose kultūrose visiškai normalu žindyti ir 3–4 m. vaikus, tad žindykite tiek ilgai, kiek abu norėsite ir leis aplinkybės.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Mettija prieš 6 mėn.

  Mūsų kelionė baigės lygiai prieš 2 mėnesius ir tikrai jokios traumos vaikas nepatyrė, bet man parėjo nugara- išvarža spaudžia nerva, kad nutirpsta puse rankos🙊 o nutraukiau maitinima, kai susirgom stomatitu- panešiojau vieną naktį, tada antrą, jai taip skaudejo, kad ji nieko nenorejo imt i burna ir valio nei ji verkė, nei prašė, bet migdom tik ant kamuolio iki šiol🤯🤯🤯🤯 yra stebuklų, kad po mp nutraukimo išmiega visą nakti, bet jis ne man nutiko, keliames 1-2 k ir turiu nešiot kad užmigtų,jei ne verkia iki kukčiojimo, karta pabandziau nesupt. Vaiku daugiau nenoriu. Vaikas netraumuotas bet mama suluzo.

 2. User has not uploaded an avatar
  Bambinukas prieš 3 mėn.

  O mano nuostabai musu atpratimas zysti ivyko gan greitai ir netiketai. Tik mes pirmiau atsisakeme naktiniu maitinimu. Nuo mazdaug 10 men nakti nubudus ir idavus kruti, mazyle pavalgydavo bet zyzdama jau neuzmigdavo. Reikedavo po to vis pasupti ar panesioti. Po kurio laiko nakti pradejau nebeduoti kruties o prabudus tik pasupti, panesioti. Sekmingai uzmigdavo. Nubusdavo 2-3 kartus. Tada pradejo mazeti pabudimai nakti iki 1-2k. Liko tik zindymas ryte nubudus ir pries miega. Kol apie 11men pradejo ismiegoti nenubudus. Tada atsisakeme zindymo ir pries miega. Vietoj to zaizdavome, voliodavomes ant lovos, daug glausdavau, nesiodavau kol uzmigdavo. Nebuvo jokiu asaru. Liko tik maitinimas ryte nes labai jau issiilgus po nakties mamytes. Pasiimdavau pas save i lova ir iskart sakydavo amam ir prie papuliu lysdavo. Taciau po 1-ojo gimtadienio pabandžiau neduoti viena ryta, tiesiog kalbinau vietoj to, nukreipdavau demesi zaidimais, kutenimais ir pan.. po to vis dar bandydavo prasyti, tampydavo kelis kart maike, graudindavosi negavusi. Taip per kokia savaite+ prasymu vis mazejo. Dabar retkarciais dar prisimena kai gulinejam ryte kartu ir bunu apsirengus mazai drabuziu, pasako amam bet tuojaus apsisuka ir uzsiima kitais reikalais. Taip matau kad sekmingai ir mazytei neskausmingai uzbaigsime zindymo laikotarpi. Linkiu visoms tokio lengvo ir greito nutraukimo

 3. User has not uploaded an avatar
  samantaznatenaite prieš 1 d.

  Sveikos , turiu vaika 1metai ir 4 mėnesiu ,diena jam krūties nereikia, bet kai nori miego jam jos reikia kad užmigtu ,diena dar kai išeinam pasivaikščioti tai užmiega vežime, bet vakare pries miega jau reik duoti kruti kad užmigtu ,nakti kai blaškas ir reikia jam krūties kad nusiramintu ir toliau miegotu, jis miega su manim ir vyru ,nuo gimimo nemiegodavo savo lovytei ,tai miega su mumis ,zodziu as laukuos kito vaikelio ,ir gegužes menesi man terminas ,o esme tame kad diena jis ima buteliuka noriai ,bet jam nakti kad užmigtu ir kad kai nakti pradeda blaškytis neidosi buteliuko nes neima jo ,kaip vaika atpratinti nuo krūties kad pats uzmigtu ir nebūtų problemų kai man reiks gimdyti, gal beda kad kai blaskosi jis as duodu kruti kad nusiramintu???

 4. kristute1
  kristute1 prieš 1 d.

  samantaznatenaite parašė:
  Sveikos , turiu vaika 1metai ir 4 mėnesiu ,diena jam krūties nereikia, bet kai nori miego jam jos reikia kad užmigtu ,diena dar kai išeinam pasivaikščioti tai užmi…

  Tai bandykit kitus nuraminimo būdus: apkabinimas, glostymas, dainavimas, supimas.

 5. User has not uploaded an avatar
  Lirejo prieš 23 val.

  samantaznatenaite parašė:
  Sveikos , turiu vaika 1metai ir 4 mėnesiu ,diena jam krūties nereikia, bet kai nori miego jam jos reikia kad užmigtu ,diena dar kai išeinam pasivaikščioti tai užmi…

  Pries gimdyma, arba jau gerokai ipusejus nestuma pienas turetu dingti,nes keisis i priespieni, gal pats atsijunkys,nes nieko neistrauks.
  Man taip buvo,kad tusciai zinde,kai buvau nescia ir viena diena pats atsisake,na nes nebuvo ten nieko