Žindymo nutraukimas: kaip lengvai atjunkyti vaiką? (2052)

Mama šypsosi sūnui Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com

Pasitaiko atvejų, kad kūdikiai ar vaikai savaime atsisako motinos pieno, bet tokie atvejai – ypač reti. Kur kas dažniau abi pusės – tiek žindomas kūdikis, tiek ir mama – neišvengiamai patiria stresą. Tad kaip neskausmingai nutraukti žindymą?

Kada jau ateina metas nutraukti maitinimą krūtimi?

Vienas didžiausių šeimoms tenkančių iššūkių – nuspręsti, kada vaikui jau tinkamas metas atsisveikinti su mamos pienu. Tam po truputį galima ruoštis, kai:

 • Vaikas yra pakankamai didelis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikia rekomendaciją žindyti iki 24 mėn. ir ilgiau. Galima žindymą nutraukti anksčiau, tačiau reikėtų žinoti, kad iki 12 mėn. amžiaus vaiko mitybos pagrindą sudaro mamos pienas arba pieno mišinys (nepaisant to, kad kūdikio primaitinimas prasideda maždaug 6 mėn. amžiaus). Jeigu žindymas nutraukiamas anksčiau, rekomenduojama kūdikiui duoti pieno mišinio.
 • Kūdikis/vaikas neberodo tokio didelio noro žįsti;
 • Nesudėtinga nukreipti vaiko dėmesį, vietoje žindimo jis mieliau renkasi kitas veiklas (pavyzdžiui, žaidimus su mama ar knygelių vartymą);
 • Vaiko kasdieniame racione yra maisto, užtikrinančio visavertę mitybą (vaikas jau viską valgo, suvalgo pakankamai didelį maisto kiekį);
 • Vaiką galima nuraminti ir kitais būdais (pavyzdžiui, glostant galvytę ar nugarytę), ne vien tik pasiūlant krūtį;
 • Vaikas jau geba užmigti pats, nežįsdamas krūties;
 • Mamai švelniai parodžius, kad neduos krūties, vaikas reaguoja adekvačiai (t. y. šio veiksmo nelydi ilgas verkimas, didžiulis pyktis ir pan.).

Lėtas žindymo nutraukimas

Kokiais atvejais tinka šis metodas?

Šis žindymo nutraukimo metodas tinka, kai vaikas jau yra ūgtelėjęs ir mamai nėra skubu nutraukti žindymą, t. y. nereikia skubiai grįžti į darbą, išvykti, vartoti medikamentus ir t. t.

Jei kaskart, kai mama atsisako duoti krūtį, vaikas labai stipriai išgyvena, tikėtina, kad palankiau žindymą nutraukti skubiau – vaikas patirs vienkartinį ilgesnį, bet ne nuolatinį stresą.

Lėto žindymo nutraukimo principai

Visų pirma patariama sumažinti žindymų kiekį dienos metu. Pavyzdžiui, kai vaikas užsinori žįsti, mama pasiūlo maisto ar gėrimų. Tai puiki galimybė vaikui atrasti naujus skonius ir mėgstamus produktus, galinčius pakeisti mamos pieną. Palaipsniui mažinti dieninius maitinimus patariama ne atsitiktinai: dieną paprasčiau nukreipti vaiko dėmesį, lengviau sudominti kitomis veiklomis.

Tiesa, net ir taikant šį metodą visiškai išvengti streso nepavyks, nes vaikas pieno gavo ilgą laiką, o čiulpimo refleksas – vienas stipriausių ir išliekančių ilgiausiai.

Kai dieninių žindymų nebelieka, vaikas žindomas tik naktį, taip pat palaipsniui mažinant ir šių žindymų kiekį. Dažnai mamos vaikams naktį pasiūlo atsigerti vandens, o krūties nebeduoda.

Daugiau apie naktinių žindymų nutraukimą skaitykite:

Lėto nujunkymo privalumai:

 • Tai švelnus žindymo nutraukimo būdas, kai labiausiai atsižvelgiama į vaiko poreikius;
 • Pieno gamyba mažėja natūraliai, todėl mamoms nereikia nusitraukti pieno, vartoti vaistų, negresia mastitas ir kt.

Lėto nujunkymo trūkumai:

 • Ilgai užtrunka ir reikalauja nemažai kantrybės.

Kaip žinoti, ar nujunkymas nėra per greitas?

Nujunkymo procesą reikėtų sulėtinti, jei vaikas:

 • Prastai miega, naktį dažnai prabunda;
 • Tapo irzlus ir nervingas;
 • Labai prisirišo prie kokio nors žaislo ar daikto;
 • Jaučia didelę išsiskyrimo su mama baimę;
 • Patiria virškinimo problemų (pradėjo kamuoti pilvo skausmai, užkietėjo viduriai ir kt.).

Staigus žindymo nutraukimas

Kam tinka šis būdas?

Staiga žindymą nutraukti prireikia mamai grįžtant į darbą, ilgesniam laikui išvykstant, gulantis į ligoninę, pradėjus vartoti medikamentus ir kitais atvejais ar tada, kai lėto žindymo nutraukimo metodas nepasiteisino.

Staigaus žindymo nutraukimo privalumai:

 • Žindymas nutraukiamas per trumpą laiką.

Staigaus žindymo nutraukimo trūkumai:

 • Vaikas patiria didelę emocinę traumą. Nutraukus žindymą santykiai su mama natūraliai pakinta, vaikas gali ieškoti kitų nusiraminimo būdų ir įgyti netinkamų įpročių, pavyzdžiui, pradėti čiulpti pirštą.
 • Patiriamas ne tik emocinis, bet ir fizinis stresas: vaiko virškinimo sistema turi greitai persitvarkyti, ypač jei pienas ilgą laiką sudarė pagrindinę jo raciono dalį. Motinos piene yra ne tik daugybė naudingų, bet ir virškinimą gerinančių bei imunitetą palaikančių medžiagų.
 • Galimos krūtų problemos: staiga nustojus žindyti užblokuojami pieno latakai, todėl gali prasidėti mastitas. Siekiant jo išvengti, tenka kurį laiką nusitraukti pieną. Labai svarbu visiškai neištuštinti krūtų, nes taip organizmui siunčiamas signalas nestabdyti pieno gamybos.

Nusprendus nutraukti žindymą dažniausiai daromos klaidos

Mamą visiškai pakeičia tėtis ar kitas artimas šeimai žmogus. Dažnai galima rasti patarimą, kad nusprendus nutraukti žindymą mamai reikėtų kelioms dienoms išvykti ir palikti vaiką su tėčiu ar kitu artimu žmogumi (močiute, aukle ir pan.).

Tačiau tėvams reikėtų prisiminti, kad natūraliai dėl žindymo ir kitų niuansų tarp vaiko ir mamos užsimezga stipresnis ryšys, nei tarp vaiko ir tėčio.

Jei mama staiga išvyksta iš namų, vienu metu vaikas netenka ne tik pieno, bet ir artumo, galimybės nurimti ir jaustis saugiai. Mažiau radikalus variantas – siūloma, kad kurį laiką vaiką migdytų tėtis.

Žindymas nutraukiamas kartu su kitais dideliais gyvenimo pokyčiais. Nerekomenduojama nutraukti žindymo vaikui pradėjus eiti į darželį, gimus sesei ar broliui, vaiką iškrausčius iš tėvų miegamojo į jo kambarį ir panašiais atvejais.

Vaikas atstumiamas. Neretai nusprendus nutraukti žindymą vaikas atstumiamas: mamos vengia mažylį apkabinti, priglausti.

Tačiau kaip tik su vaiku šiuo sudėtingu gyvenimo periodu reikėtų elgtis švelniai, nevengiant fizinio kontakto. Galiausiai vaikas pamatys, kad mamos artumą gali pajusti ne tik žįsdamas krūtį.

Pasinaudojama liaudiškais patarimais, kaip greičiau nutraukti žindymą. Iš vyresnių moterų neretai galime sulaukti patarimo krūtis patepti kokiais nors karčiais, aštriais ar kitokiais nemalonaus skonio tepalais, taip pat užklijuoti spenelius ar kitais būdais bandyti pergudrauti vaiką. Šie metodai anaiptol ne visuomet būna veiksmingi, jie prilygsta staigiam žindymo nutraukimui, tad reikia atsižvelgti į su tuo susijusius trūkumus.

Patarimai mamoms, nusprendusioms atjunkyti vaikus

Kalbėkitės su vaiku, emociškai paruoškite vaiką žindymo nutraukimui. Jei vaikui bent 2–3 m., jį galima sėkmingai pripratinti prie minties apie žindymo pabaigą.

Nustatykite datą (geriau – konkretus laikas: jo gimtadienis, naujo metų laiko pradžia, kokia nors kalendorinė šventė), kada jau baigsite žindyti ir nuolat apie tai pasakokite.

Nepriklausomai nuo vaiko amžiaus reikėtų jam paaiškinti, kad pienukas baigėsi, kokie pokyčiai laukia.

Nustatykite žindymo taisykles. Greičiau nutraukti žindymą padės tam tikrų taisyklių sukūrimas. Pavyzdžiui, pasakykite vaikui, kad nuo šiol žįsti jis galės tik konkrečioje vietoje ir konkrečiu laiku (pavyzdžiui, prieš pietų miegą miegamojo lovoje).

Į procesą įtraukite tėtį, broliukus ir sesutes, kitus namiškius. Dėmesį nuo noro žindyti gali nukreipti visa šeima, sudomindami vaiką kitomis veiklomis.

Venkite situacijų, kai vaikas rodo dar didesnį norą žįsti krūtį. Labiausiai vaikai nori žįsti nuobodžiaudami, kai nesulaukia dėmesio iš mamos (pavyzdžiui, ji žiūri televizorių ar naršo socialiniuose tinkluose).

Sutrumpinkite žindymo laiką. Kiek įmanoma trumpinkite žindymo periodus. Be to, kuo ilgiau vaikas žinda, tuo daugiau pieno gaminasi, tad situacija dar labiau komplikuojasi.

Nedėvėkite itin atvirų drabužių dieną, o nakčiai rinkitės uždaresnes krūtis dengiančias pižamas. Atviros krūtys – papildomas dirgiklis. Be to, drabužiai gali kiek prislopinti pieno kvapą ir padėti vaikui užsimiršti.

Nusiteikite, kad procesas nebus itin malonus, tačiau tai natūralu ir neišvengiama. Svarbiausia – neskubėti ir nepasiduoti aplinkinių spaudimui: kai kuriose kultūrose visiškai normalu žindyti ir 3–4 m. vaikus, tad žindykite tiek ilgai, kiek abu norėsite ir leis aplinkybės.

Naujausi komentarai

 1. olimpa
  olimpa prieš 1 sav.

  Sveikos.
  Zindymo pradzia mum buvo labai sunki. Daaaug mastitu, traukti puliai. Po dvieju men susitvarke. Pasimegavom metukus laiko. Vaikas turi gera apetita,tai palaipsniui vis mazinom zindyma. Jau praejo menuo bet man vis paskausta ir padilgcioja krutys ar kam nors taip buvo.
  Dar esu labai nustebusi si klausima skelbiau fb grupeje bet admine nepatvirtino. Paklausus kodel parase kad jus vos metuku laiko vaikui nutrauket staigiai zindyma.🙈 nu manau cia mano reikalas kada nutraukti ir nebuvo parasyta kad staiga🧐

 2. AbigaileSau
  AbigaileSau prieš 1 sav.

  Laba, esu rasiusi forume del nutraukimo zindymo. Mano dukrytei 1,3 metu. Geriausiai pakolkas pasiteisino demesio nukreipimas. Va kaip nori pienuko, tai pasakau einam prie lango suniuka paziureti, tada ji lekia. Siandien nuo ryto nezinde 6 valandas. Man cia toooks pasiekimas. Gerai, kad sveciuojasi vyro sesuo. Ji uzsiima ir demesi nukreipia. Aisku jei nukreipimas nepadeda, tuomet duodu ir nelaukiu kol verks. Gal palaipsniui dieninius maitinimus nuimsiu.

 3. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 1 sav.

  olimpa parašė:
  Sveikos.
  Zindymo pradzia mum buvo labai sunki. Daaaug mastitu, traukti puliai. Po dvieju me…

  Sveiki. Jei vis dar neradote atsakymo, parašykit man AŽ, galiu paaiškinti.

 4. Emegė prieš 1 sav.

  Sveikos mamytės! Šiandien nuo ryto pradėjom žindymo nutraukymą. Mergytei 2metai 5mėn. Papuką valgydavo tiesiogine to žodžio prasme diena, naktį, jautėsi nuovargis, nusprendžiau baigt. Tai Nusipirkau dideliu pleistru, užklyjavau krutys. Mergyte pamačius apsiverkė, tačiau neilgam, paklause ar man popa, ar daktaryte čia klyjavo, sakė valgys papuka kai mamytei užgys....😀 Vis patikrina pažiuri, prisiglaudžia prie manęs. Diena užmigo ant ranku, pamiegojo 1val vietoj 3val. Vis stengiuos nukreipt jos dėmesį. Baisiausia buvo kaip ji užmigs naktiniui miegeliui, kadangi esam keliom dienom pas močiute tai papraše kad močiute ja pasuptu ir užmigo, kur užmigdavo tik bevalgydama. .. Dabar įdomu kokia naktį turesim nes lb dažnai keldavosi papuko.. Tai va aš manau aš daviau jai savęs tiek kiek galėjau, kad ir kaip liūdna būtų. 😟Viskam yra pradžia - turi but ir pabaiga. Linkiu visoms mamytėms nutraukinėjančios maitinimą sekmės! Viskas bus gerai!! ❤️ Norėčiau gaut patarimų ką daryt, kad greičiau dingtu pienukas? Db nutraukinėju rankomis.

 5. User has not uploaded an avatar
  ManteVi prieš 6 d.

  Emegė parašė:
  Sveikos mamytės! Šiandien nuo ryto pradėjom žindymo nutraukymą. Mergytei 2metai 5mėn. Papuką valgydavo tiesiogine to žodžio prasme diena, naktį, jautėsi nuovargis, …

  Mano bendraamžė su jūsų mergyte ir irgi tebemaitinu. Dabar likęs tik naktinis valgymas ir nakčiai migdosi su mp. Vasaros pradžioj nusprendžiau nebeduot mp pietų miegui, tai vaikas miegodavo vežime arba mašinoj arba visai be miego likdavom.. man labai apsunkina tai, kad jos neina net paspupt, nes iš kart rėkia. Ir kitas žmogus netgi tėtis negali užmigdyt. Paglostymai ir šalia pagulėjimai irgi neveikia. Buvo tik prieš rugsėjį kokiam mėnesiui suveikę pietų miegą migdyt tais metodais, bet vėl nebeina. Gerai, kad bent daržely miega gerai, o savaitgaliais lieka nemiegojus. Užtai vakare 7val jau galim eit praustis ir miegot, nes būna pervargus
  Dabar naiviai tikiuosi, kad kai paskutiniai 2 krūminiai išdygs pavyks ir nuo naktinio valgymo atpratint. Dar nakčiai pasiimu gertuvėlę, tai kartais suveikia ir mp nebereikia. Kartais kai zirzia, tiesiog nori sysiuko ir reik nešt į tualetą. Arba zirzia, nes jau pilnas pampersas. Tai išsiaiškinus dėl ko kiekvieną kartą zirzia lengviau neduot mp 🙂