Ar būtina vaiką vesti į darželį?

Šis klausimas neduoda ramybės daugumai tėvų, ypatingai tiems, kurie kol kas augina pirmąjį vaikelį. Iš tiesų klausimas gana svarbus: ar ankstyva vaiko socializacija ateityje  gali turėti didelės įtakos? Ar vaikui reikalingas darželis? O gal jis reikalingas tik užimtiems tėveliams?

Visuomenėje priimta manyti, kad darželius lankę vaikai lengviau adaptuojasi mokykloje, nes yra įpratinti prie tam tikro nustatyto režimo, o dėl sukauptos bendravimo patirties geba greičiau ir lengviau užmegzti ryšį su kitais bendraamžiais. Vien dėl šios paplitusios nuomonės dauguma tėvelių pasiryžta leisti vaikučius į darželį, tikėdamiesi išvengti adaptacijos problemų ateityje.

Mes negalime nei nuneigti, nei patvirtinti šio fakto. Tačiau kalbant apie darželius norėtume įspėti, kad statistika ganėtinai žiauri: tik trečdalis vaikų iš karto sugeba prisitaikyti prie pakitusių aplinkybių, todėl tikėtina, kad stengdamiesi išvengti vaiko adaptacijos problemų ateityje, tėveliai nepagalvoja, kad su tomis pačiomis problemomis jie jau susiduria leisdami mažylius į darželį. Pasirodo, kad vienas trečdalis darželius lankančių vaikų nuolatos susiduria su įvairiomis ligomis, todėl dažniausiai laiką leidžia namuose, o likęs trečdalis vaikų jaučia nerimą, stresą, miego ir apetito sutrikimus.

Taip, niekas negali nuginčyti to fakto, kad vaikui reikia bendravimo. Bendravimo ne tik su suaugusiais žmonėmis, bet ir su bendraamžiais. Tačiau ar tikrai darželis yra vienintelė vieta, kurioje vaikas gali gauti tai, ko jam taip reikia? Šiais laikais veikia daugybė specialių vaiko ugdymui skirtų centrų, kuriuose vaikai mokomi piešti, šokti, dainuoti ir kitaip aktyviai leisti laiką, todėl darželis tikrai nebėra vienintelė vieta, kurioje mažylis gali leisti laiką ir mokytis bendrauti.

Ugdyti savo vaiką galima ir namuose. Ne, jo nebūtina atskirti nuo viso pasaulio, tiesiog reikia išmokti paimti visko po truputį. Dalį dienos vaikas gali užsiimti įvairiais darbeliais: piešimu, mokymųsi skaityti ir rašyti, o kitą dalį dienos jis gali praleisti bendraudamas su vaikais žaidimų aikštelėje. Labai tikėtina, kad palaipsniui mažylis ir pats užsimanys vis daugiau laiko praleisti tarp savo bendraamžių.

Jei jau planuoji savo mažylį leisti į darželį, norėtume išsklaidyti dar vieną mitą. Visuomenėje priimta manyti, kad  kuo anksčiau vaiką išleisi į darželį, tuo lengviau jis sugebės prie jo priprasti. Galbūt ši teorija tinka nejautriems vaikams, kurie ir taip paprastai sugeba prisiderinti prie naujų aplinkybių, tačiau visiems likusiems vaikams ankstyvas išsiskyrimas su tėvais gali būti labai sunkus. Iki 3 metų amžiaus vaikai nėra pakankamai psichologiškai subrendę, todėl jiems sunku suvokti, kodėl juos palieka brangiausi žmonės pasaulyje. Ir jokie bandymai racionaliai paaiškinti, kad tėveliui ir mamytei reikia dirbti, dažniausiai nesuveikia.

Žinoma, sprendimą ar leisti vaiką į darželį gali priimti tik tu, tačiau pabaigai norėtume pasakyti: labai puiku, jeigu mažylis darželyje jaučiasi kaip namuose. Tačiau jeigu lankydamas darželį vaikas nuolatos patiria stresą, siūlome pagalvoti, ar ne laikas ieškoti visiems priimtinų alternatyvų?

Susiję straipsniai

Įtraukusis ugdymas: kas tai?

Įtraukiojo ugdymo metu vykdomas personalizuotas ugdymas pagal kiekvieno vaiko gebėjimus.

Vaikui nustatyti specialieji poreikiai

Vaikams, turintiems raidos sutrikimų, yra nustatomi specialieji poreikiai bei skiriama pagalba tam, kad jie kuo lengviau įsitrauktų į ugdymą.

Praleistų pamokų pateisinimo tvarka. Kiek praleistų pamokų gali pateisinti tėvai?

2023 m. rugsėjį įsigaliojo tvarka, kad tėvai gali pateisinti tik iki 5 dėl ligos vaiko praleistų mokymosi dienų per mėnesį.