Kaip žinoti, ar kūdikiui tinka pieno mišinys? (118)

Kūdikis geria pieno mišinuką iš buteliuko sdf_qwe | Shutterstock.com

Ne visos kūdikio susilaukusios mamos gali ar nori žindyti, todėl išeitis – maitinti nusitrauktu pienu arba pieno mišinuku. Tinkamo mišinuko pasirinkimas kartais gali tapti nemenku iššūkiu. Taigi, kaip žinoti, kad kūdikiui mišinukas tinka? O koks vaikelio elgesys, kokie sveikatos sutrikimai parodo, kad mišinukas yra netinkamas?

Ar pieno mišinys yra tinkamas kūdikiui?

Dažniausiai tėvams patariama pradėti naujagimius maitinti karvių pieno pagrindu pagamintais mišiniais, kuriuos sveiki mažyliai gerai toleruoja.

Labai svarbu rasti pieno mišinį, kuris geriausiai atitiktų jūsų kūdikio mitybos poreikius, o ir pats organizmas parodys, kaip parinktas mišinukas šiuos poreikius patenkina.

Jeigu pieno mišinys yra tinkamas:

  • Kūdikis nekantraudamas, noriai paims buteliuką;
  • Po maitinimo atrodys patenkintas, lengvai užmigs;
  • Nepasireikš pilvo skausmai, pūtimas, diegliai, virškinimo problemos,
  • Vaikelis reguliariai šlapinsis ir tuštinsis;
  • Vaikelio išmatos bus normalios spalvos ir konsistencijos;
  • Svoris augs normaliai.

Šie požymiai turėtų būti akivaizdūs tiek tuomet, kai kūdikis vienos rūšies mišinį vartojo ilgesnį laiką, tiek ir pradėjus duoti naują mišinį.

Netinkamas kūdikiui pieno mišinys

Statistikos duomenimis, maždaug apie 15 proc. kūdikių netoleruoja ar yra jautrūs vienam ar keliems pieno mišinio ingredientams. Tačiau iš tikrųjų iš pirmo karto parinkti tinkamą pieno mišinį prilygsta laimėjimui loterijoje.

Dažni simptomai, rodantys, kad kūdikiui netinka pieno mišinys

Gana dažnai kūdikiams pasireiškia tam tikrų karvių pieno pagrindu pagamintų mišinių sudėtinių dalių netoleravimas.

Apie pieno mišinio netoleravimą gali įspėti šie požymiai:

  • Virškinimo trakto problemos – dujų kaupimasis, pilvo pūtimas.
  • Viduriavimas - skystos kūdkikio išmatos yra normalu, tačiau jeigu kūdikis tuštinasi labai dažnai, o išmatos yra itin vandeningos, beveik visiškai susigeriančios į sauskelnę, galima įtarti viduriavimą;
  • Vidurių užkietėjimas – stanginimasis tuštinantis, kietos, smulkios išmatos, skausmingi skrandžio spazmai;
  • Alerginės reakcijos – bėrimas, dilgėlinė, egzema;
  • Pilvo diegliai;
  • Pilvo skausmas: jį paprasta pastebėti, nes kūdikis riečiasi, pritraukia kojytes pilvo link;
  • Nervingumas, neramumas;
  • Vėmimas;
  • Dažnas atpylinėjimas;
  • Nepakankamas svorio augimas;
  • Kraujingos, gleivėtos kūdikio išmatos;
  • Nuolatinis verksmas, kiti požymiai, rodantys, kad kūdikis patiria diskomfortą.

Jei pastebite šiuos pieno mišinio netoleravimo požymius, geriausia pasitarti su šeimos gydytoju, pediatru ar dietologu. Jis gebės geriau nustatyti negalavimų priežastį, pasiūlyti geriausią sprendimą (tai gali būti ir mišinio keitimas, ir kiti variantai).

Pieno mišinio sukeliamos alergijos simptomai kūdikiui

Jeigu pieno mišilnys sukelia alergiją, jos simptomai įprastai yra stipresni nei netoleravimo atveju. Alergija gali pasireikšti ūmiai, t.y. iškart po valgio ar pieno mišinio gėrimo metu arba ilgainiui, ilgesnį laiką kūdikiui duodant konkretų mišinuką. 

Greitai pasireiškiantys alergijos simptomai kūdikiui:

  • Dilgėlinė;
  • Pasunkėjęs kvėpavimas (švokštimas);
  • Burnos srities niežulys;
  • Lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas;
  • Kosulys / dusulys;
  • Vėmimas;
  • Anafilaksinis šokas: jam būdingas pasunkėjęs kvėpavimas, paraudęs veidas, patinusi gerklė, niežėjimas ar kvėpavimo takų susiaurėjimas. Pasireiškus šiai būklei, būtina skubi medicininė pagalba, epinefrino injekcija.

Lėtai pasireiškiantys alergijos simptomai kūdikiui:

Jei pastebėjote bet kurį iš išvardytųjų simptomų, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Dėl kokių priežasčių kūdikiui gali netikti pieno mišinys?

Kelios dažniausiai pasitaikančios pieno mišinio netoleravimo priežastys:

  • Laktozės netoleravimas. Viena iš priežasčių, kodėl kūdikiui gali netikti pieno mišinys – laktozės netoleravimas. Tiesa, šio reiškinio nereikėtų painioti su alergija pienui. Laktozės netoleravimas gali pasireikšti viena iš dviejų formų. Pirma – kai kūdikio žarnynas negamina pakankamai fermento, skaidančio laktozę (dalinis trūkumas). Ši netoleravimo forma – dažna ir tarp suaugusiųjų. Antrasis tipas – kai kūdikio organizmas apskritai negamina laktozės fermentų. Tačiau tai pasitaiko gana retai.

Plačiau skaitykite:

  • Karvių pieno baltymo netoleravimas. Ši patologija gana dažnai pasitaiko kūdikiams ir mažiems vaikams. Alergija išsivysto kūdikio imuninei sistemai reaguojant į baltymą. Gera žinia – jog didžioji dalis vaikų, sulaukę mokyklinio amžiaus, alergiją karvių pienui tiesiog išauga.

Plačiau skaitykite:

  • Nebrandi kūdikių virškinimo sistema. Nepakankamai išsivysčiusi ir subrendusi virškinimo sistema gali sukelti angliavandenių malabsorbciją – reiškinį, kai organizme padidėja dujų kiekis. Savo ruožtu kūdikiams tai sukelia skausmą ir diskomfortą. Kūdikių organizmui itin sunku suvirškinti bulvių ar kukurūzų krakmolą, maltodekstriną ir kt. Be šių įprastų ingredientų dažniausiai nepagaminamas nė vienas „plačiajai auditorijai“ skirtas įprastas pieno mišinys, todėl reikia ieškoti mišinių be šių ingredientų alternatyvų.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Kaip taisyklingai keisti sauskelnes naujagimiui?

Daugelis sauskelnes keičia pakeldami kūdikio užpakaliuką, tačiau atsiranda naujų rekomendacijų sauskelnes keisti pavertus vaikelį ant šono.

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC)

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC) yra standartizuotas tyrimas, padedantis įvertinti kūdikių ir vaikų raidos ypatumus.

Kūdikis po maitinimo verkia: kodėl ir ką daryti?

Standartinė situacija – po maitinimo kūdikis nurimsta ir užmiega, tačiau gali nutikti ir priešingai – kūdikis gali pradėti verkti kur kas intensyviau.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Miglė1993 prieš 2 mėn.

    Miglė1993 parašė:
    Bandysim. Esu pirmakarte mama tai visko bijau. O kaip atrodo berimas nuo misinelio, jei jisai netinka?

    Pagaliau mergina pakakojo tokia spalva. Kaip manot?

  2. Cavy
    Cavy prieš 2 mėn.

    Miglė1993 parašė:
    Pagaliau mergina pakakojo tokia spalva. Kaip manot?

    Nieko blogo čia nėra ir konsistencija visai nebloga. Užkietėję būna kai visai spiriukai išeina.

    Miglė1993 parašė:
    Bandysim. Esu pirmakarte mama tai visko bijau. O kaip atrodo berimas nuo misinelio, jei jisai netinka?

    Nelabai bus išberta, nebent netiktų pieno baltymas, būtų jam alergija. Ar tinka reikia stebėti virškinimą, pilvo pūtimą, savijautą, atpylinėjimą.

  3. User has not uploaded an avatar
    Miglė1993 prieš 2 mėn.

    Cavy parašė:
    Nieko blogo čia nėra ir konsistencija visai nebloga. Užkietėję būna kai visai spiriukai išeina.

    Pilviuka vistiek pucia, bet matyt teks su tuo susitaikyti kol zarnynas susiformuos teks pakenteti😊 pries valanda pavalge ir vel nori. Gal misinys nesotus? Nors nakti ismiega 4val. Duodu 100ml

  4. Amadra
    Amadra prieš 2 mėn.

    Miglė1993 parašė:
    Pilviuka vistiek pucia, bet matyt teks su tuo susitaikyti kol zarnynas susiformuos teks pakenteti😊 pries valanda pavalge ir vel nori. Gal misinys nesotus? Nors nakt…

    Pilvuko putimas yra normalu. Nei vienas be to, ko gero, neuzaugo 🙂 Dazniau guldykite ant pilvelio, ilginkite laika. Tas ir raumenyna stiprins, ir pades pasisalinti dujoms. Yra ir pratimu, youtube tikrai rasite. Taip pat pasiziurekite, ar buteliuko skylute ne per plati, misini kudikis turi traukti pats. Buteliuko nelaikykite staciai, o butent horizontaliai, tas irgi mazina srove, vaikas nepriryja staigiai daug. Daznai atruginkite. Ir kantrybes. Kaip minejau, retas kuris kudikis neturi pilvuko putimo, diegliu, neatpila ir ismiega visa nakti. Pirmieji trys menesiai tikrai yra nemenkas issukis visiems🙂

  5. User has not uploaded an avatar
    Miglė1993 prieš 2 mėn.

    Amadra parašė:
    Pilvuko putimas yra normalu. Nei vienas be to, ko gero, neuzaugo 🙂 Dazniau guldykite ant pilvelio, ilginkite laika. Tas ir raumenyna stiprins, ir pades pasisalinti …

    Sita tai pastebejau ir dar pastebejau, kad sustoja skrandukas ir nebevirskina suvalgyto misinio sitaip buvo ir su tuteliu