Kūdikis nenori valgyti iš buteliuko: ką daryti? (120)

Kūdikis pyksta ir atsisako buteliuko Prostock-studio | Shutterstock.com

Ne visi kūdikiai (ypač jei jie nuo gimimo buvo išimtinai žindomi) noriai ima buteliuką. Ką daryti tėvams, jeigu tenka pradėti naudoti buteliuką ir reikia pamaitinti kūdikį nusitrauktu pienu ar pieno mišiniu?

Kodėl kūdikis atsisako buteliuko?

Kūdikis buteliuko gali atsisakyti dėl trijų pagrindinių priežasčių:

 • Jam nepatinka buteliukas ir/arba žindukas. Nuo gimimo išimtinai žindomam kūdikiui buteliukas gali nepatikti, nes pieno gėrimas iš buteliuko ir žindymas iš krūties nėra tas pats, t.y. kūdikis gali nemokėti gerti iš buteliuko. Prieš tai sėkmingai iš buteliuko gėręs kūdikis ilgainiui gali jį išaugti (pavyzdžiui, paaugusiam kūdikiui gali būti nepatogu laikyti mažą buteliuką) arba jam gali nepatikti naujas buteliukas/ žindukas, jeigu neseniai jį pakeitėte.
 • Jam nepatinka nusitrauktas pienas arba pieno mišinys. Nusitraukto pieno (ypač jeigu jis buvo užšaldytas ir vėl atšildytas) skonis ir temperatūra yra kitokia nei motinos pieno žindymo metu. Pieno mišinio ir motinos pieno skonis taip pat skiriasi - kūdikiui gali nepatikti tiek pieno mišinio skonis, tiek ir jo vienodumas, nes žįsti įpratęs kūdikis yra įpratęs ir prie nuolat kintančio motinos pieno.
 • Jis jaučia diskomfortą, nesusijusį su buteliuku ar jo turiniu. Kūdikis gali atsisakyti buteliuko dėl to, kad jis prastai jaučiasi, yra neišsimiegojęs, pavargęs, perstimuliuotas, jį vargina sloga, karščiavimas, dygstančių dantukų skausmas, ausų uždegimas, pienligė, gastroezofaginio refliukso liga kūdikiui (GERL) ir kt.

Nustačius tikslią priežastį, kodėl kūdikis atsisako buteliuko, bus lengviau surasti šios problemos sprendimo būdą.

Ką daryti, jei kūdikis nenori buteliuko?

Kūdikiai yra įpročio žmonės ir dažniausiai nemėgsta naujovių, tad pratinimas prie buteliuko gali užtrukti. Jeigu kūdikis priešinasi, tėvams svarbu apsišarvuoti kantrybe, buteliuką siūlyti periodiškai ir išbandyti įvairias gudrybes, tačiau jų perdėm dažnai nekaitalioti:

 • „Ištaikykite“ gerą progą. Su bet kokiomis naujovėmis vertėtų supažindinti gerai nusiteikusį, sveiką, pailsėjusį kūdikį. Buteliuką pirmą kartą siūlykite tuo metu, kai kūdikis neserga, jam nedygsta dantukai, jis nėra pervargęs ar peralkęs.
 • Sukurkite raminančią aplinką. Išbandykite žindymo konsultančių siūlomas gudrybes, padedančias sukurti kūdikiui jaukią aplinką ir įveikti krūties streiką - jos veiksmingos ir jeigu kūdikis nenori imti buteliuko. Buteliuką siūlykite mieguistam kūdikiui, maitinkite kūdikį jį sūpuodami (pavyzdžiui, laikydami glėbyje ir lengvai spyruokliuodami ant kamuolio) ar veždami vežime, pritemdykite šviesą, įjunkite baltąjį triukšmą ir kt.
 • Maitinti buteliuku turėtų kas nors kitas. Būtų geriau, jeigu pirmą kartą buteliuką kūdikiui pasiūlytų ne mama. Tai gali būti tėtis, giminaitis ar šeimos draugas. Žįsti įpratęs kūdikis užuodžia motinos pieną, atpažįsta mamą ir ją matydamas nori būti maitinamas taip, kaip jam įprasta.
 • „Pajaukinkite“ žinduką. Sušildykite žinduką šiltu vandeniu ar net užlašinkite ant jo truputį mamos pieno. Leiskite kūdikiui pažaisti su žinduku, pakramtyti jį, priprasti. Jeigu mažylis naudoja čiulptuką, žinduką parinkite panašų į jį – galbūt panašią formą kūdikis priims geriau.
 • Išbandykite kitą buteliuką ir/ arba žinduką. Neretai kūdikiui nepatinka ne buteliukai, o konkretus buteliuko ir/ arba žinduko modelis. Išbandykite bent kelis skirtingo dydžio ir formos buteliukus bei žindukus. 
 • Parinkite tinkamą nusitraukto pieno arba mišinio temperatūrą. Motinos pieno temperatūra yra maždaug lygi normaliai žmogaus kūno temperatūrai, t.y. 36,6°C. Visų pirma, pabandykite siūlyti iki panašios temperatūros pašildytą nusitrauktą pieną ar pieno mišinį. Jeigu kūdikis atsisako buteliuko, pabandykite jį pašildyti truputį labiau arba atvirkščiai, šiek tiek atšaldyti (pavyzdžiui, dygstant dantukams kūdikiui gali labiau patikti vėsesnis skystis).
 • Išbandykite kitą pieno mišinį. Nereikėtų dažnai kaitalioti pieno mišinių, tačiau jeigu kūdikis per 1-2 sav. niekaip nepripranta prie naujo pieno mišinio, galite išbandyti kitą.
 • Maitinkite nešaldytu motinos pienu. Motinos pieno skonis pakinta jį užšaldžius ir atšildžius, tad pabandykite maitinti kūdikį nešaldytu motinos pienu. Prisiminkite, kad kambaryje (su sąlyga, kad temperatūra ne aukštesnė nei 25°C) laikomas pienas yra tinkamas vartoti iki 4 val., o šaldytuve - iki 5 parų. Plačiau skaitykite: Nusitrauktas motinos pienas: laikymas ir naudojimas.
 • Atkartokite žindymo pozą. Žįsti tam tikroje pozoje įpratusiam kūdikiui gali nepatikti ne buteliukas, bet padėties valgymo metu pasikeitimas. Maitindami buteliuku pabandykite atkartoti tą pozą, kurioje įprastai žindote, pavyzdžiui, laikykite kūdikį glėbyje.
 • Išbandykite kitą pozą. Kartais žindymą atkartojanti poza kūdikiui gali nepatikti ir asocijuotis tik su žindymu - glėbyje lyg žindant laikomas kūdikis gali imti ieškoti krūties ir atsisakyti buteliuko. Tokiu atveju, pabandykite kūdikį maitinti jį laikydami kitaip, pavyzdžiui, stačiau.
 • Pakeiskite maitinimo laiką. Galbūt maitinti iš buteliuko seksis geriau, jei šiek tiek pavėlinsite maitinimo laiką ir siūlysite buteliuką, kai kūdikis bus tikrai išalkęs. Tiesa, svarbu, kad kūdikis nebūtų peralkęs ir suirzęs - labai alkanas kūdikis tiesiog norės kuo greičiau pasisotinti jam įprastu būdu ir gali būti nenusiteikęs išbandyti naujovių.

Jeigu mažylis atkakliai atsisako buteliuko, pamėginkite girdyti jį iš puodelio, taurelės ar švirkšto. Tiesa, tai keblesnis ir mažiau patogus būdas, nei buteliukas, tačiau gali būti vienintelė alternatyva buteliuko atsisakančiam kūdikiui, kurio žindyti nėra galimybės.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Kūdikio galvos apimtis ir jos matavimas

Naujagimio galvos apimties matavimas – viena pirmųjų procedūrų, kurią gydytojai ar slaugės atliks jūsų gimusiam vaikeliui.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Naujausi komentarai

 1. vili
  vili prieš 2 mėn.

  mergyte21 parašė:
  Sveikos.
  Turiu tokią situaciją ir gal būt sulauksiu kokių patarimų, o gal būt kažkuri irgi …

  Turiu nuvilti, nes ne visi vaikai nori imti buteliuką. Mano mažiausioji neėmė jokių buteliukų, nei čiulptukų. Iki šiol nesupranta kam jie reikalingi 😂 vyresnioji radus žaisluose savo kažkada naudotą čiulptuką davė, tai ji kaip kamtuką naudoja 😁 luktelkit dar kokį mėnesiuką ir bandykit gertuves.

 2. Encanto prieš 2 mėn.

  Pritariu, visos trys žindytos dukros, išbandyta 15+ buteliukų rūšių, neemė nei vienų Net rėkdami iš alkio, būdami su tėčiu neimdavo nei nutraukto pieno, nei mišinuko. Taip ir prasižindėm iki 1.5 metų

 3. Amadra
  Amadra prieš 2 mėn.

  mergyte21 parašė:
  Sveikos.
  Turiu tokią situaciją ir gal būt sulauksiu kokių patarimų, o gal būt kažkuri irgi …

  Viskas su jusu vaikuciu netgi labai gerai - igudes zinduklis😀 tai ir as prisijungsiu prie pasisakiusiu nariu, kad tenka jus nuvilti ir nuteikti, kad kitaip gali ir nebuti🙂 as panasiam amziuje planavau laikinai (kelias sav) maitinti misinuku, nes man reikejo atlikti planine operacija. Tai ka, operacija teko atideti, nes jis misinuko is buteliuko ne burnon, mano pieno irgi. Tiesa, ir to pieno tik kelis lasus pavykdavo nusitraukti, nors zindziau pilnu pajegumu. Tai operacija teko atsaukti ir pramaitinau iki 1m 2men. Bet bendrai galvojant, jei jusu pacios fizine ir emocine sveikata gera, tai ramiai teskite zindyma 🙂

 4. User has not uploaded an avatar
  elen33 prieš 2 mėn.

  Maniškis irgi neėmė jokių buteliukų ir čiulptukų. Vėliau kažkur esu skaičius, kai jei iki 2-3mėn nepripratini, tai jau viskas

 5. User has not uploaded an avatar
  ieva6891 prieš 2 mėn.

  Tikrai taip, jei iš pat pradžių neduodi buteliuko, paskui jau neįsiūlysi - mano irgi neėmė, bet man ir nebuvo didelio reikalo. Aišku, patogu, kai reikia/norisi palikti vyrui ar kam, bet... 😁