Kada vaikas turi pradėti kalbėti? (58)

kada vaikas pradeda kalbėti George Rudy| Shutterstock.com

Kalbant apie kalbos raidos tempą svarbu suprasti du dalykus:

 1. Kalbos raida  yra procesas, kuris prasideda dar mamos įsčiose ir pabaigos datos neturi – žmogus iki pat mirties gali tobulinti savo kalbos įgūdžius (nebūtinai gimtosios);  
 2. Kalbos raidos tempas nėra vienodas – vieni vaikai greičiau įvaldo šį įgūdį, kiti – lėčiau. Jei vaikas pradeda kalbėti vėliau, gali būti, kad jis tiesiog yra vėlyvukas ir savo bendraamžius anksčiau ar vėliau vis tiek pasivys.

Iki vaikas pradeda kalbėti sakiniais, vaiko kalbos raida pereina daugybę etapų: gugavimą, skiemenavimą, "savos kalbos" etapą, kur atskiri žodžiai turi tokį savitą tarimą, kad be "vertėjo" pagalbos, jų reikšmę dažnai supranta tik tėvai. Vėliau pradeda rastis trumpi, vos dviejų žodžių sakinukai (ar tiesiog žodžių junginiai).  Vaikiškų žodžių pavyzdžių galite rasti čia: Vaikiškų žodžių žodynėlis

Lėtesnė kalbos raida

Tikrai ne visais atvejais net ir labai panašiomis sąlygomis augančių vaikų kalba vystosi vienodu tempu.

Pavyzdžiui, pastebėta, kad berniukų kalbos raida pradžioje yra lėtesnė nei mergaičių. Šiek tiek lėčiau tarti žodžius išmoksta neišnešioti kūdikiai, dvynukai (ypač gimę anksčiau kaiko), vaikai augantys mišriose šeimose, kuriose kalbama keliomis kalbomis.

Paveldimumas šiuo atveju taip pat svarbus: jei vaiko tėvai pradėjo kalbėti vėliau, tikėtina, kad vėliau pradės kalbėti ir jų mažylis.

Kiti vaikai kalbėti pradeda vėliau, nes sutelkia dėmesį ties kitų įgūdžių lavinimu: pastebėta, kad labai anksti vaikščioti pradėję kūdikiai taip susižavi šiuo gebėjimu, kad kalba jiems būna antraeilis dalykas (iš kitos pusės, tyrimai rodo, kad vaiko smulkiosios motorikos lavinimas turi įtakos vaiko kalbinių įgūdžiams),

Jei vaiko kalba vėluoja

Jei vaikas nekalba taip gerai, kaip jo bendraamžiai, bet kitais aspektais jo raida yra normali, jei matote, kad jis supranta, kas jam sakoma, bando bendrauti gestais, greičiausiai didelių bėdų nėra ir mažylis netrukus pasivys savo bendraamžius.

Žinoma, tai nereiškia, kad neturite daryti nieko: tėvai gali ir turi visais būdais skatinti vaiko kalbos raidą

Taip pat reikia nepamiršti, kad kalbos raidos sutrikimas gali turėti ir rimtesnių medicininių priežasčių, pavyzdžiui, dažnos ausų infekcijos, kurtumas, autizmas, kalbos padargų vystymosi sutrikimai.

Jei vaiko kalbos raida kelia susirūpinimą, protingiausia būtų pasikonsultuoti su specialistais. Jie nustatys tikrąsias raidos sutrikimo priežastis ir pasiūlys reikiamą pagalbą.

Kokius kalbos įgudžius turi turėti vaikas, skaitykite čia:

Naujausi komentarai

 1. Ilona ILONA
  Ilona ILONA prieš 3 m.

  aisku as nesakau kad as cia teisiausia, bet pagal visas salygas kiekvienas bandom prisitaikyti kaip kam iseina..

 2. zakule
  zakule prieš 2 m.

  mano maziukui 2metukai ir 9 men ir nekalba net nelabai nori kartoti zodzius nei kazka panasaus, labai retai kada kartoja..

 3. linexia
  linexia prieš 2 m.

  Jeigu jus neramina nekalbejimas,tai galite nuvykti i konsultacija raidos centre.

 4. uzhmarshtis
  uzhmarshtis prieš 2 m.

  zakule parašė:
  mano maziukui 2metukai ir 9 men ir nekalba net nelabai nori kartoti zodzius nei kazka panasaus, labai retai kada kartoja..

  Prasykite seimos gydytojo siuntimo pas logopeda. Tegul ivertina specialistas, ar yra del ko jaudintis, ar ne.

 5. zakule
  zakule prieš 2 m.

  uzhmarshtis parašė:
  Prasykite seimos gydytojo siuntimo pas logopeda. Tegul ivertina specialistas, ar yra del ko jaudintis, ar ne.

  Tai mes vaikstom pas logapeda duoda korteles ivaires mokintis be baikas taip ir nekartoja ka sakau tik pirstuku rodo ir visad sako kas cia ir viskas