Pastojimas po kontracepcijos priemonių naudojimo (82)
Kai kurios moterys gali pastoti vos tik nustojusios vartoti hormoninę kontracepciją. Tiesa, daliai porų tai ne visuomet nutinka taip greitai, kaip norėtųsi.
Nustojus vartoti kontraceptikus, pastoti gali pavykti ir jau kito ciklo metu, ir po metų ar ilgiau. Tai priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir kt.
Kokie yra hormoninės kontracepcijos būdai?
- Geriamos tabletės (kombinuotos tabletės ir progesterono piliulės).
- Kontraceptinis pleistras.
- Kontraceptinis žiedas.
- Kontraceptinis implantas.
- Kontraceptinės injekcijos.
- Gimdos spiralė (gali būti hormoninė arba vario spiralė).
- Ekstrinė kontracepcija.
Kaip veikia hormoninė kontracepcija?
Hormonų sudėtyje turinčios kontraceptinės priemonės atlieka keletą funkcijų:
- Padeda palaikyti pastovų hormonų lygį organizme;
- Reguliuoja ovuliaciją sukeliančio hormono estrogeno lygį, neleidžia jam ženkliai šoktelėti;
- Sutirština gimdos kaklelio gleives, todėl spermatozoidai negali pasiekti kiaušinėlio, ir kt.
Hormoninė kontracepcija mažina kraujavimą menstruacijų metu, skausmą, kiaušidžių cistų susiformavimo riziką. Tiesa, ši kontracepcija turi ir šalutinį poveikį, pavyzdžiui: sumažėjęs lytinis potraukis, svorio augimas, nuotaikų kaita ir kt.
Hormoninės kontracepcijos patikimumas – iki 91–97 proc.
Kontraceptinių tablečių vartojimo nutraukimas ir mėnesinių ciklas bei pastojimas
Baigus vartoti kontraceptines tabletes (taip pat ir po vienkartinio ekstrinės kontracepcijos priemonių vartojimo), mėnesinių ciklas gali visiškai susireguliuoti tik po ~3 mėn. Mėnesinės iš pradžių gali būti nereguliarios.
Pirmosios mėnesinės nustojus vartoti kontraceptikus, tikėtina, bus gausesnės, nei būdavo vartojant juos. Mėnesinės, prasidėsiančios dar kitą mėnesį, jau bus kur kas panašesnės į įprastas (t. y. buvusias iki pradedant vartoti kontraceptikus).
Įtakos ciklui taip pat gali turėti įvairūs veiksniai: moters kūno svoris, stresas, fizinis krūvis, sveikatos būklė, ligos (pavyzdžiui, policistinių kiaušidžių sindromas) ir kt.
Nesulaukus pirmųjų mėnesinių po kontraceptikų vartojimo pastoti galite, tačiau tikimybė – mažesnė. Visų pirma, dėl to, kad nesulaukus mėnesinių yra sudėtinga apskaičiuoti vaisingas dienas ir nustatyti ovuliaciją.
Tyrimų duomenimis, 83 proc. nustojusių vartoti kontraceptines tabletes moterų pastojo per 12 mėn.
Kiek laiko reikėtų nevartoti kontraceptinių tablečių prieš bandant pastoti?
Medikų nuomone, saugu pastoti iškart po hormonų vartojimo ir specialiai atidėlioti nėštumo nebūtina.
Šiuo metu jau nėra griežtų taisyklių, kiek laiko turėtumėte nevartoti kontraceptinių tablečių prieš planuodami kūdikį.
Pavyzdžiui, anksčiau buvo rekomenduojama barjerinės kontracepcijos priemonėmis papildomai saugotis dar apie kelis mėnesius.
Bandyti pastoti galite tada, kai jausitės gerai ir tam visiškai pasiruošę. Kiekvienos moters organizmas yra skirtingas ir skirtingai reaguos į hormoninių kontraceptinių priemonių nutraukimą. Taigi, pati gamta sureguliuos, kada jau metas nėštumui.
Tiesa, pastojus iškart po kontraceptikų vartojimo, tiesiog bus sunkiau nustatyti tikslią pastojimo datą bei numatyti gimdymo terminą.
Kaip greitai galima bandyti pastoti nutraukus kitų tipų hormoninę kontracepciją?
Hormoninė spiralė
Hormoninė gimdos spiralė (hormoninė gimdos sistema) veikia šiek tiek kitaip nei geriamieji kontraceptikai, nes hormonai lokalizuojasi moters gimdoje.
Jei jums buvo įdėta gimdos spiralė, ją išėmus itin atidžiai stebėkite, ar neatsirado jokių su spirale susijusios infekcijos požymių. Jei atsirado, tai pastojimą planuokite tik po pasibaigus gydymo kursui. Geriausias metas išimti gimdos spiralę – mėnesinės.
Kontraceptinis pleistras, žiedas
Kontraceptinis pleistras klijuojamas tiesiai ant odos 3 savaites iš eilės, kiekvieną savaitę pleistrą keičiat nauju, po to daroma 1 sav. pertrauka.
Kontraceptinis žiedas keičiamas kas mėnesį arba kas metus.
Moterims, pasirinkusioms kontraceptinį pleistrą arba žiedą, pateikiamos analogiškos rekomendacijos kaip ir vartojančioms kontraceptines tabletes. Nors pastoti galima iš karto nusiklijavus paskutinį pleistrą arba išsiėmus žiedą, gali prireikti laiko, kol ciklas vėl taps reguliarus.
Kontraceptinis implantas
Kontraceptinis implantas į organizmą išskiria hormonus, padedančius išvengti neplanuoto nėštumo. Nustatyta, kad pastoti galima praėjus maždaug savaitei po implanto išėmimo. Vis dėlto gali prireikti kelių mėnesių, kol mėnesinių ciklas taps reguliarus ir bus įmanoma apskaičiuoti vaisingas dienas.
Kontraceptinė injekcija
Tam, kad ovuliacija būtų slopinama veiksmingai, kontraceptinė injekcija turi būti sušvirkščiama kartą per 3 mėnesius. Taigi, gali prireikti maždaug 15 sav., kol hormonų poveikis išnyks. Vėlgi po to dar gali prireikti kelių mėnesių, kol ciklas visiškai atsistatys.
Nustatyta, kad būtent kontraceptikų injekcijos gali labiausiai atitolinti nėštumą. „Planned Parenthood“ duomenimis, gali prireikti ir 10-ies mėnesių, kol ciklas visiškai susinormalizuos. Taigi, jei norite pastoti artimiausiu metu, turėkite omenyje, kad kontraceptinės injekcijos gali gerokai atitolinti planus.
Ką reikėtų apgalvoti ir žinoti nustojus vartoti hormoninius kontraceptikus ir bandant pastoti?
Kaip minėta, nepriklausomai nuo hormoninės kontracepcijos būdo, gali kiek užtrukti, kol mėnesinių ciklas normalizuosis, tad gali būti sudėitinga nustatyti ovuliaciją ir vaisingas dienas. Tai pagrindinis sėkmingo nėštumo planavimo po hormoninių kontraceptikų vartojimo trikdis.
Tikimybei pastoti įtakomis turi ir kiti veiksniai, pavyzdžiui:
- Bendra moters sveikata. Pavyzdžiui, gali pasireikšti skydliaukės sutrikimų, hipofizė, policistinių kiaušidžių sindromas ir kt.
- Moterims, kurios yra nutukusios arba atvirkščiai – pernelyg lieknos, taip pat gali būti sunkiau pastoti.
- Moterų reprodukcinė sveikata: moterims, kurioms anksčiau buvo diagnozuotos dubens infekcijos, kurių kiaušintakiai yra užakę arba jei moteris serga endometrioze, pastoti taip pat gali būti sunkiau.
- Vyro reprodukcinė sveikata: mažas spermatozoidų kiekis taip pat gali turėti įtakos poros galimybėms pastoti.
- Lytinių santykių dažnis: reguliarus seksas (ne rečiau nei kas 2–3 dienas) taip pat padidina pastojimo tikimybę.
- Moters amžius: vaisingumas po truputį pradeda mažėti moteriai sulaukus 35 m.
Jei pora nepastoja po 1-erių metų bandymų, reikėtų kreiptis į vaisingumo specialistus.
Gėriau KT 6-7 metus, nustojau gert ir po 2-3 mėn pastojau