Antrinis nevaisingumas

Antrinis nevaisingumas – tokią diagnozę išgirsta jau vieną ar keletą vaikų turinčios poros, kurioms ilgiau nei metus nepavyksta susilaukti dar vienos atžalos.

Holivude – dažna problema

Viena garsiausių Holivudo porų, Sarah Jessica Parker ir Matthew Broderick netrukus laukia šeimos pagausėjimo – jiems gims dvynukės mergaitės, kurias bus išnešiojusi surogatinė motina.

Ši žvaigždžių pora susituokė 1997. Prieš šešerius metus susilaukė sūnaus James Wilkie, ir jau nuo tada svajoja apie antrą atžalą. Tačiau antrinis nevaisingumas sukliudė jų planus pastoti antrą kartą. Taigi 44 metų Sarah ir 17 metų Matthew nusprendė susilaukti daugiau atžalų per surogatinę motiną.

Aktorė Courtney Cox 2004-aisiais po dirbtinio apvaisinimo procedūros pastojo ir susilaukė dukters Coco. Deja, antrą kartą pastoti jai vis dar nepavyksta. Ir nors dirbtinis apvaisinimas, pasak pačios Cortney, buvo slegiantis ir sunkus jos gyvenimo etapas, aktorė trokšta, kad jos dukra turėtų broliuką ar sesutę, tad veikiausiai ryšis tai išgyventi dar kartą. Jei nepavyks – ji su vyru svarsto apie įsivaikinimo galimybę.

Ar turintiems vaikų lengviau?

Pasirodo, antrinio nevaisingumo diagnozė nėra tokia jau reta, ją išgirsta maždaug 1 iš 5 Didžiosios Britanijos porų, o šeimų, auginančių tik vieną atžalą, skaičius vis auga.

Pasak specialistų, antrinio nevaisingumo diagnozė yra beveik tiek pat skausminga, kaip ir pirminis nevaisingumas. Daugybė vieną vaiką turinčių porų svajoja ir apie daugiau atžalų.

Poroms, kurios pastojo natūraliai pirmą kartą, sunku suvokti faktą, jog taip nenutinka ir vėl, be to, tenka dar iškęsti dvilypį jausmą: juk jie turėtų džiaugtis turėdami tą vieną vaiką, kai kitos poros vis dar nesėkmingai bando susilaukti bent tos vienintelės atžalos. Jie gali jaustis savotiškai mažiau verti gydymo nei tie, kurie vis dar neturi vaikų.

Ir vis dėlto poros, patyrusios antrinį nevaisingumą, nusipelno tokios pat pagalbos ir supratimo, kaip ir bandančios pastoti pirmą kartą.

Kokie faktoriai lemia antrinį nevaisingumą?

• Amžius: Artėjant prie 40 metų moterims šansų pastoti mažėja. Tai gali reikšti, kad tėvai antrąją atžalą suplanavo kiek per vėlai. Vyrų spermos kokybė prastėti pradeda šiems sulaukus 55-erių.

• Kiaušidžių pažeidimai: Ankstesnio nėštumo ar gimdymo metu kilus komplikacijoms gali būti pažeistos kiaušidės ar susiformavęs kiaušintakių nepraeinamumas. Tai sumažina kiaušinėlio apvaisinimo tikimybę.

• Policistinės kiaušidės: Tai gana dažna antrinio nevaisingumo priežastis moterims, kurioms vis dėlto reguliariai vyksta ovuliacija.

• Svoris: Jei po pirmo kūdikio gimimo moteris priaugo daug svorio, tai taip pat gali neigiamai paveikti jos vaisingumą. Moksliškai įrodyta, kad tokiu atveju neretai padeda net ir nežymus svorio numetimas.

• Spermos kokybė: Dauguma sveikų vyrų išlieka vaisingi ir sulaukę vidutinio amžiaus, tačiau kai kurios ligos (pavyzdžiui, diabetas, aukštas kraujospūdis) gali neigiamai paveikti jų gebėjimą apvaisinti.

Kaip gydomas antrinis nevaisingumas?

Antrinis nevaisingumas gydomas taip pat, kaip ir pirminis. Visų pirma nustatoma, ar moteriai normaliai vyksta ovuliacija ir ar vyro sperma yra kokybiška. Net jei pora iki tol neturėjo vaisingumo problemų, su amžiumi viskas gali pasikeisti.

Tiesa, antrą kartą pastoti norinčioms poroms statistika teikia vilčių: jei pirmojo kūdikio jie susilaukė po dirbtinio apvaisinimo, jiems daugiau šansų po dirbtinio apvaisinimo pastoti ir antrą kartą, nei poroms, kurios dar gydosi pirminį nevaisingumą.

Susiję straipsniai

Galimybė tapti tėčiu kartais prilygsta stebuklui: Žilvino Žitkaus istorija

Paklaustas, kodėl tapti tėčiu buvo taip sudėtinga, Žilvinas atsiduso: „Gyvenime turėjau tris bandymus sukurti laimingą šeimą.“

Imuninis nevaisingumas: priežastys ir gydymo galimybės

Manoma, kad apie 20 proc. nevaisingumo atvejų susiję su imuninės sistemos funkcionavimu.

Laimos Tamulytės-Stončės baimės, tapus mama

Laima Tamulytė-Stončė prisipažįsta, kad baimė būti vyresne mama – didelė, mat nejauti to polėkio ir lengvumo, kuris būdingas ankstyvesnei tėvystei.