Kokie simptomai rodo, kad metas apsilankyti pas ginekologą?

Gydytojas ginekologas padeda užtikrinti ir išsaugoti puikią lytinę sveikatą. Reguliarūs vizitai pas šį specialistą svarbūs ne tik nėštumo metu, bet ir bet kuriame kitame gyvenimo tarpsnyje: tiek prasidėjus lytinei brandai paauglystėje, tiek ir moterims, išgyvenančioms menopauzę.
Universali rekomendacija neturint nusiskundimų – profilaktinei apžiūrai pas ginekologą nuvykti 1 kartą per metus. Tačiau dažnas klausimas – kokius simptomus pajutus ar kokioms problemoms varginant vizito jau negalima atidėti?
Mėnesinės pakito ar tapo labai gausios
Mėnesinių pasikeitimus gali lemti daugelis veiksnių – nuo patiriamos streso, naujų vaistų vartojimo iki svorio ir gyvenimo ritmo pasikeitimų išvykus į kelionę. Kai kuriais mėnesiais mėnesinės truks ilgiau nei įprastai, bus skausmingesnės, tačiau jei ši problema jau tapo nuolatine, geriau pasirodyti gydytojui.
Mėnesinės tampa labai gausios susirgus endometrioze – liga, kai gimdos audinys išveši už jos ribų. Taip pat nereguliarių, gausių, skausmingų mėnesinių, pilvo srities maudimo, kitų negalavimų priežastis gali būti gimdos mioma.
Apsilankyti pas ginekologą dėl mėnesinių kraujavimo reikėtų, jei:
- Kraujavimas – gausesnis nei įprastai;
- Kraujuojate 7 d. ar ilgiau;
- Prieš ir po mėnesinių vargina stiprus skausmas ar kiti nemalonūs netipiniai simptomai.
Nereguliarus kraujavimas (t. y. ne mėnesinių metu)
Kartais šiek tiek kraujo kai kurioms moterims išsiskiria ovuliacijos metu - tai vadinamasis ovuliacinis kraujavimas.
Kita dažna netipinio negausaus kraujavimo priežastis – neseniai pradėtos vartoti kontraceptinės tabletės. Pamiršus išgerti tabletę, ciklas taip pat gali išsiderinti ir lemti nereguliarų kraujavimą.
Ciklo sutrikimai, pertraukos tarp ciklų būdingos artėjant menopauzei.
Plačiau skaitykite:
Sunerimti ir gydytojui būtinai pasirodyti reikėtų, jei:
- Tarp mėnesinių pasireiškė nepaaiškinamas kraujavimas;
- Moteris kraujuoja nėštumo metu;
- Kraujuojama po menopauzės. Šis simptomas gali įspėti apie vėžį, todėl reikėtų kuo skubiau atlikti tyrimus.
Nemalonus makšties kvapas
Pakitęs makšties išskyrų kvapas – tipinis infekcijos požymis, rodantis, kad būtina apsilankyti pas ginekologą.
Šis simptomas įspėja, kad galėjote susirgti bakterine vaginoze, pienlige (makšties kandidoze) ar lytiškai plintančia liga (LPL).
Gydytojas paims tepinėlį ir nustatys, ar dėl patogeninių bakterijų dauginimosi tiesiog sutriko makšties mikroflora ir užteks, pavyzdžiui, makšties ovulių su gerosiomis bakterijomis, ar pasireiškė rimtesnė infekcija, kuriai gydyti reikia receptinių vaistų. Bet kuriuo atveju savigyda geriau neužsiimti.
Dubens skausmas
Jei mankštindamosi ar sekso metu jaučiate dubens skausmą, metas kreiptis į gydytoją. Su dubens skausmu yra susiję ir kiti simptomai, pavyzdžiui, pilvo pūtimas, sunkumo jausmas, kartais – karščiavimas ar vėmimas.
Dubens skausmas gali įspėti apie kiaušidžių cistas, dubens uždegiminę ligą (DUL) ar endometriozę.
Krūtų skausmas, jautrumas, išskyros, krūtyse užčiuopti sukietėjimai
Į gydytoją ginekologą vertėtų kreiptis, jei:
- Krūtyse užčiuopėte guzelį ar mazgelį;
- Krūtys tapo jautresnės;
- Iš spenelių pasirodė išskyrų;
- Pakito spenelio forma (pavyzdžiui, jis tapo įtrauktas);
- Pakito krūties forma (pavyzdžiui, atsirado įdubimas).
Norint diagnozuoti, ar krūtų skausmas yra rimtos ligos simptomas, reikėtų atlikti mamogramą arba krūtų ultragarsinį tyrimą. Gydytojas ginekologas gali atlikti pirminę krūtų apžiūrą ir nusiųsti kitiems tyrimams.
Jeigu krūtų skausmas pasireiškė žindymo metu, vertėtų pasikonsultuoti su žindymo konsultante - nedidelį skausmą gali lemti pieno atleidimo refleksas, tačiau stipresnis skausmas, o taip pat krūtyje čiuopiamas gumbelis, sukietėjimas gali būti užsikimšusio pieno latakėlio (laktostazės) simptomas. Jeigu skausmą lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, karščiavimas, šaltkrėtis, krūties sukietėjimas, paraudimas, krūtyje juntamas karštis ir kt., vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją, nes tai mastito požymiai, o jo gydymui bali prireikti antibiotikų.
Šlapimo takų problemos, šlapimo nelaikymas
Šlapimo takų infekcijos moterims pasireiškia labai dažnai, o ginekologas gali padėti greitai ir efektyviai išspręsti šią varginančią problemą. Kartais, nupasakojus simptomus, gydytojas net ir nuotolinės konsultacijos metu, nematęs pacientės, gali paskirti vaistų. Tačiau jei gydymas nėra efektyvus, nejaučiate jokio pagerėjimo, reikėtų išsamios konsultacijos ir tyrimų šįkart jau nuvykus į kliniką. O jei šlapimo takų infekcijos kartojasi, ginekologas gali siųsti pas gydytoją urologą.
Šlapimo nelaikymas – dar viena opi problema, varginanti nemažai moterų. Šlapimo nelaikymas po gimdymo yra gan dažnas, ypač jei kūdikis gimė didesnio svorio ar jei gimdymo metu buvo naudojamos replės ar vakuumas. Ginekologas gali rekomenduoti įvairių gydymo būdų: koreguoti mitybą, atlikti pratimus, paskirti vaistų ar net operaciją ir kt.
Pas ginekologą vertėtų apsilankyti, jei:
- Kamuoja stiprus norus šlapintis, kuris nepraeina net ir nuėjus į tualetą;
- Tenka šlapintis labai daug kartų tiek dieną, tiek naktį;
- Šlapinimosi metu juntamas skausmas, deginimo jausmas;
- Šlapimas yra drumstas, aitraus kvapo ar jame yra kraujo priemaišų;
- Šlapinatės nevalingai (net jeigu šlapimo išteka nedaug, pavyzdžiui, kosėjant ar čiaudint).
Sumažėjęs lytinis potraukis (libido)
Libido sumažėja sergant tam tikromis ligomis, vartojant vaistus: tai vienas iš galimų šalutinių poveikių. Taip pat lytinis potraukis gali sumažėti patiriant stresą, spontaniškai susijaudinti sunkiau moterims, puoselėjančioms ilgalaikius santykius. Lytinio potraukio (libido) sumažėjimas po gimdymo pasireiškia maždaug nuo trečdalio iki pusės moterų.
Ginekologas padės išsiaiškinti, kodėl jūsų lytinis potraukis sumažėjo, rekomenduos, ką daryti, kad jis sugrįžtų.
Sekso metu jaučiamas diskomfortas
Sekso metu jaučiamas skausmas yra svari priežastis apsilankyti pas ginekologą.
Sekso metu diskomfortas dažniausiai jaučiamas dėl makšties sausumo. Makšties sausumu besiskundžiančioms jaunesnėms moterims gydytojas gali rekomenduoti pakeisti kontraceptines tabletes į turinčias daugiau estrogeno.
Makšties sausumas būdingas ir po gimdymo, ypač jeigu moteris žindo, tokiu atveju, gydytojas ginekologas gali rekomenduoti naudoti lubrikantą.
Menopauzę išgyvenančioms moterims gydytojas gali rekomenduoti makšties estrogenų arba padėti pasirinkti tinkamiausią lubrikantą.
Esate nėščia
Jei nėštumo testas parode dvi juosteles, reikėtų užsiregistruoti vizitui pas ginekologą.
Idealiu atveju pirmą kartą apsilankyti pas gydytoją ginekologą turėtumėte po maždaug 7 sav. nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos. Tuo metu gydytojas jau matys, ar vaisius įsitvirtinęs tinkamai, ar plaka širdis ir ar viskas vystosi taip, kaip turėtų. Taip pat gydytojas pateiks rekomendacijų, kaip pakoreguoti gyvenimo būdą, mitybą, kad vėliau išvengtumėte komplikacijų.