Makšties sausumas po gimdymo

Moteris su pižama guli ant lovos, sukryžiavusi kojas Siriluk ok | Shutterstock.com

Su pogimdyminiu laikotarpiu susijęs ir vienas dažniausiai pasitaikančių nemalonių simptomų – makšties sausumas. Dėl jo moterys jaučia daugybę nemalonių pojūčių (niežulį, perštėjimą, deginimo jausmą) ir vengia atnaujinti lytinius santykius po gimdymo.

Makšties sausumas: kokie simptomai vargina dažniausiai?

 • Nemalonus makšties dilgčiojimas, deginimo jausmas;
 • Pasikartojantys makšties uždegimai (kandidozė ar bakterinė vaginozė);
 • Intymiosios zonos jautrumas;
 • Skausmingi lytiniai santykiai, skausmingi makšties įtrūkimai po jų;
 • Kraujingos išskyros po lytinio akto ir kt.

Kodėl atsiranda makšties sausumas?

Fiziologinės makšties sausumo priežastys

Makštis apsivalo pati, kai epitelio viršutinio sluoksnio senąsias ląsteles keičia naujos. Epitelyje vykstančius procesus reguliuoja estrogenas, lemiantis ir makšties gleivinės būklę. Hormonų pokyčiai lemia ne visada malonius pokyčius: mažėjant estrogeno, gaminama ir mažiau makšties sekreto.

Dar vienas svarbus veiksnys, turintis įtakos makšties sausumui – žindymas: maitinant krūtimi sutrinka makšties lubrikacija. Po gimdymo, sumažėjus estrogenų ir padidėjus hormono prolaktino koncentracijai, pati gamta natūraliai nuslopina ovuliaciją, o gleivių gaminama kur kas mažiau.

Psichologinės makšties sausumo priežastys

Makšties sausumui įtakos gali turėti ir psichologiniai veiksniai. Neseniai gimdžiusios moterys baiminasi, kad dar gali būti nesugijusios žaizdos po makšties kirpimo ar plyšimo, kad mylintis skaudės, neatsipalaiduoja, todėl natūrali makšties lubrikacija sutrinka.

Neseniai kūdikio susilaukusios mamos dažnai būna pavargusios, neišsimiega, todėl intymiu gyvenimu mėgautis joms ypač sudėtinga.

Taip pat neigiamai makšties lubrikaciją veikia nepasitikėjimas partneriu, pašliję santykiai bei baimė pastoti.

Tad pirmiausia išsiaiškinkite, kokie veiksniai lemia makšties sausumą, o tuomet ieškokite jūsų atveju tinkamiausių problemos sprendimo būdų.

Kaip sumažinti makšties sausumą?

 • Pasirinkite tinkamas intymiosios higienos priemones. Makšties gleivinę dar labiau išsausinti gali netinkamai pasirinkti prausikliai, o taip pat ir pernelyg kruopšti ar nepakankama makšties higiena.
 • Mėnesinėms atsinaujinus venkite naudoti higieninius tamponus: jie sugeria makšties sekretą ir dar labiau išsausina gleivinę.
 • Atidžiai rinkitės kontraceptines priemones. Po gimdymo daugeliui moterų aktualu, kaip saugotis nuo dar vieno nėštumo. Viena dažniausiai naudojamų kontracepcijos priemonių – prezervatyvai, galintys sukelti alergiją. Taip pat estrogenų kiekį išbalansuoti gali ir netinkančios kontraceptinės tabletės, todėl jas turi skirti gydytojas, kruopščiai įvertinęs daugybę veiksnių ir moters sveikatos būklę.
 • Prireikus naudokite lubrikantus. Jie lytinio akto metu padės išvengti nemalonių pojūčių.
 • Nedėvėkite sintetinių ir per ankštų kelnaičių. Sintetiniai audiniai yra nelaidūs orui, sulaiko drėgmę, todėl sukuriama bakterijoms ir grybeliams daugintis palanki terpė. Ankštos kelnaitės dirgina odą, o taip pat padidėja ir makšties bei šlapimo takų infekcijų tikimybė.
 • Tinkama mityba ir skysčių balansas. Makšties terpė – rūgštinė, o gerosios bakterijos padeda ją palaikyti. Todėl kasdieniame racione turėtų būti kuo daugiau produktų, turinčių gerųjų bakterijų. Po gimdymo taip pat reikėtų nepamiršti ir toliau vartoti kuo įmanoma daugiau skysčių. 
 • Priemonės, drėkinančios makštį. Galite naudoti specialius gelius ar žvakutes, sudėtyje turinčias hialurono rūgšties. Šios priemonės suteikia ilgalaikį drėkinamąjį poveikį, maitina ir ramina sudirgusią makšties gleivinę, teigiamai veikia rūgštinę makšties terpę, todėl greitai visi nemalonūs simptomai išnyksta.
 • Venkite streso. Pogimdyminiu laikotarpiu pasistenkite pašalinti visus stresą keliančius veiksnius. 

Kada makšties sausumas po gimdymo turėtų išnykti?

Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo makšties natūrali lubrikacija stabilizuojasi, o ir ne visos moterys po gimdymo kenčia nuo makšties sausumo, tad gali būti, kad būsite viena iš laimingųjų, išvengusių šios varginančios problemos.

Jeigu problema užsitęsia ilgiau, nei kelis mėnesius po gimdymo, vertėtų pasitarti su ginekologu. Jeigu jam nepavyks nustatyti fiziologinės makšties sausumo priežasties, galima įtarti, kad nemalonūs pojūčiai susiję su psichologine būkle, tad vertėtų kreiptis į pscihologą arba seksologą.

Susiję straipsniai

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.

Bakterinė vaginozė (makšties disbakteriozė)

Bakterinė vaginozė (kitaip dar vadinama makšties disbakterioze) – tai reprodukcinio amžiaus moterims bene dažniausiai pasitaikanti makšties infekcija.

Nėštumo nutraukimas po 12 savaitės dėl vaisiaus patologijos

Kaip daugelis žino, oficialiai Lietuvoje galima nutraukti iki 12 sav. nėštumą. Medikamentais gali būti nutraukiamas ne didesnis nei 9 sav. nėštumas.