Triukai, padėsiantys jūsų vaikui greičiau užmigti

nuotrauka: fejosnamai.lt

Daugelis vaikų nenoriai gulasi į lovą, o tėvams tenka gerokai pavargti juos migdant. Kodėl vaikas neužmiega? Ir kokių gudrybių galima imtis, kad migdymas keltų kuo mažiau neigiamų emocijų tiek vaikui, tiek ir tėvams?

Vaiko miegas: pagrindinės taisyklės

Norėdami užtikrinti kokybišką vaiko miegą ir lengvesnį jo migdymą turite, visų pirma, pasirūpinti pagrindinėmis gero miego taisyklėmis.

Dienotvarkė. Stenkitės vaiką visuomet guldyti, kelti, prausti, maitinti, su juo žaisti ir t.t. visuomet tuo pačiu metu. Aiški dienotvarkė vaikams (ypač kūdikiams ir mažyliams) suteikia saugumo, padeda geriau suvokti dienos eigą ir iš anksto pasiruošti vienas kitą keičiantiems etapams.

Migdymo būdas. Galima išskirti penkis pagrindinius kūdikių ir mažų vaikų migdymo bei miegojimo metodus:

  • Migdymas tol, kol visiškai užmiega. Kūdikis migdomas pasitelkiant pagalbines priemones (maitinimą, supimą ir pan.) ir užmigęs perkeliamas į lovelę;
  • Miegojimas kartu. Tėvai (kartais ir truputį vyresni broliai, seserys) miega vienoje lovoje.
  • Savarankiškas nusiraminimas. Tėvai būna šalia vaiko, jį pakalbina, tačiau neima ant rankų ir skatina nurimti bei užmigti savarankiškai.
  • „Ilgas atsisveikinimas“. Palaipsniui migdymo metu skiriamas dėmesys ir migdymo trukmė vis mažinami.
  • Ferberio metodas. Laikomasi griežtos dienotvarkės, kūdikiui leidžiama kurį laiką išsiverkti vienam, jis palaipsniui išmoksta užmigti savarankiškai.

Pasiruošimo miegui ritualas. Kiekvieną vakarą, prieš miegą pasikartojanti veiksmų seka, kaip ir kasdienė dienotvarkė, padeda vaikui jaustis saugiau ir ramiau. Pavyzdžiui, kiekvieną vakarą prieš einant miegoti su vaiku apeikite kambarį ir jame esantiems daiktams palinkėkite labos nakties, juos paglostykite, vėliau paskaitykite pasaką, vaiką apkamšykite, pabučiuokite ir atsisveikinkite iki rytojaus ryto.

Tinkama lovelė, čiužinys, pagalvė. Vaikai turi miegoti jų amžių, ūgį ir svorį atitinkančioje lovelėje, ant kietesnio čiužinio, lovelėje neturėtų būti daug minkštų žaislų, pagalvėlių ir pan., nes tai didina staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką. Normaliai besivystančiam vaikui pagalvė yra reikalinga tik nuo 1-2-ejų metukų.

Tinkama miego aplinka. Miegamajame kambaryje turi būti tamsu, jis turi būti išvėdintas, optimali oro temperatūra - apie 20°C, oro drėgmė - apie 50%. Labai svarbu žinoti, kad migdymas prirūkytame (arba kambaryje, kurį pasiekia tabako dūmai) arba per karštame kambaryje yra staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizikos faktoriai.

Ribotas „ekrano laikas“. Laiką, kurį vaikas praleidžia prie televizoriaus ar kito prietaiso su ekranu mokslininkai vadina „ekrano laiku“. Ilgas buvimas prie mobiliojo telefono, planšetės, kompiuterio ir kt. ekranų gali suprastinti vaiko miego kokybę. 

Naktiniai košmarai ir siaubo priepuoliai. Košmarus ir/arba naktinius siaubo priepuolius patiriantis vaikas gali bijoti eiti miegoti. Šias negandas padeda suvaldyti aukščiau išvardintos taisyklės: dienotvarkė, miego ritualas, ribotas „ekrano laikas“ ir kt. Taip pat galite pasielgti kūrybiškai: nupirkite mažyliui naują žaisliuką, kuris yra „specialiai“ skirtas atbaidyti pabaisas. Drąsos suteikia ir blausiai šviečianti naktinė lempa ar fluorescenciniai lipdukai, paveiksliukai.

Kaip greitai užmigdyti vaiką?

Jeigu pagrindinių miego taisyklių laikymasis neišsprendžia problemos ir nepavyksta be „kovos“ užmigdyti vaiko, siūlome išbandyti dar kelias paprastas gudrybes.

Gilus kvėpavimas. Pamokykite vaiką gilaus, „pilvinio“ kvėpavimo, kuris padeda nurimti ir greičiau užmigti. Paguldykite vaiką ant nugaros, o ant jo pilvo padėkite pliušinį žaisliuką. Paprašykite vaiko įkvėpti taip, kad pilvas ir ant jo sėdintis žaisliukas lėtai pakiltų (žaisliukas net gali nuvirsti). Drauge su vaiku giliai įkvėpkite ir ramiai iškvėpkite 10 kartų.

Raumenų įtempimas ir atpalaidavimas. Pasiūlykite vaikui palaipsniui įtempti ir atpalaiduoti visą kūną. Iš pradžių kiek įmanoma ištiesti ir įtempti vieną koją, atpalaiduoti. Tuomet įtempti ir atpalaiduoti kitą koją. Po vieną, suspaudus kumštukus įtempti abi rankas. Išriečiant įtempti ir atpalaiduoti nugarą. Kilstelėti nuo pagalvės galvą, kuo stipriau susiraukti, suspausti lūpas ir atsipalaidavus kristi ant pagalvės. Galiausiai įtempti visą kūną: vieną, o tada kitą koją, rankas, nugarą, galvą, veidą, kelias akimirkas nekvėpuoti, o tuomet visiškai „išskysti“, giliai pakvėpuoti ir nurimti.

Vaikiška patalynė. Dekoro ir namų tekstilės parduotuvė „Fėjos namai“ rekomenduoja atkreipti dėmesį į vaikišką patalynę. Vaikiška patalynė su vaiko mėgstamais herojais, gyvūnėliais ir tiesiog mielais paveiksliukais padės miegą asocijuoti su teigiamais dalykais.

Netinkama ar nekokybiška patalynė gali sukelti alergijas, bėrimus, niežulį ar net dažyti odą. Taip pat prasta patalynė gali būti šiurkštoka ar tiesiog nemaloni liestis, greitai blukti, todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą ir kokybišką medžiagą.

Vaikiškos patalynės dažnai siuvamos iš 100% medvilnės drobės – tai labai patvarus audinys, gerai sugeriantis drėgmę ir nealergizuosiantis odos. Drobės patalynė pasižymi tuo, kad greitai neblunka. Šia savybe pasižymi ir satino patalynė, kuri dar ir dailiai blizga, yra maloni liesti. Skalbimo seansus gerai atlaiko ir švelni bei itin tvirta perkelio patalynė.

Lino patalynė vasarą apsaugos mažylį nuo perkaitinimo, o žiemą – nuo šalčio. Vaikiška lino patalynė yra papildomai paminkštinta ir nealergizuoja odos.

Žaisliukas miegojimui. Daugelis 1-4-erių metų vaikų yra prisirišę prie konkretaus žaisliuko ar daiktelio - Mylimuko. Psichologai juos vadina „tranzitiniais objektais“ („pereinamaisiais objektais“): jie padeda vaikui po truputį tolti nuo tėvų, įgyti daugiau nepriklausomybės ir jaustis saugiau, pavyzdžiui, persikrausčius miegoti į atskirą lovelę ar savo kambarį. Jeigu vaikas neturi konkretaus Mylimuko, galite jam pasiūlyti išsirinkti vieną žaisliuką miegojimui arba kasnakt miegoti vis su kitu žaisliuku.

Kambario dekoracijos. Jeigu kambarys vaikui patinka, tai ir miegoti bus maloniau. Jaukią kambario atmosferą kuria ne tik baldai ir tapetai, bet ir dekoracijos. Kartu su vaikučiu sienas galite išpuošti sienų lipdukais, patinkančiais paveiksliukais ir pan.

Aromaterapija. Levandos, melisos, mairūnai, bergamotės, ramunėlės, šalavijai, kvapiosios kanangos (ylang-ylang) ramina, padeda greičiau užmigti ir ramiau miegoti. Galite naudoti specialias aromaterapines lempas, difuzorius arba prausimosi, masažo priemones su šių augalų eteriniais aliejais. Žinoma, prieš naudojimą svarbu įsitikinti, kad vaikas (ir kiti šeimos nariai) nėra alergiškas.

Baltasis triukšmas. Moksliškai baltasis triukšmas yra atsitiktinis signalas, kurio energetinis spektras yra pastovus visiems dažniams. Paprastai kalbant, tai neharmoningi, pasikartojantys garsai, gaudesys, ūžesys, pavyzdžiui, lietaus barbenimas, jūros ošimas, skalbimo mašinos ar gartraukio dūzgimas. Šie garsai labai ramina kūdikius ir mažus vaikus, padeda jiems greičiau užmigti ir giliau miegoti, slopina staigius ir gąsdinančius aplinkos garsus. Internete tikrai rasite miegui skirtų baltojo triukšmo įrašų, taip pat galite rasti žaisliukų - migdukų arba naktinių lempelių, skleidžiančių šį garsą.

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Skelbimai

10,00 €
140 | 9 - 10 m.
4,00 €
20,00 €
23 | 14,3 cm
2,00 €