Tylusis refliuksas kūdikiams (2)

Mama nešioja ir atrūgina kūdikį Natalia Bostan | Shutterstock.com

Pieno atpylimas yra dažnas reiškinys, ypač tiems kūdikiams, kuriems diagnozuotas gastroezofaginis refliuksas (GER) ar sunkesnė būklė – gastroezofaginio refliukso liga (GERL).

Dažniausiai jis pasireiškia per 2 pirmuosius kūdikio gyvenimo mėnesius. Statistikos duomenimis, pieną ar pieno mišinį atpila daugiau nei pusė kūdikių. Beje, atpildamas pieną, kūdikis nejaučia jokio diskomforto, tai nutinka spontaniškai, nevalingai.

Kas yra tylusis refliuksas?

Jeigu atvejis yra sunkesnis, refliuksas gali sukelti skausmą, pabloginti kūdikio gyvenimo kokybę. Jeigu kūdikis atpila maistą ir tampa dirglus, irzlus, dažnai diagnozuojamas refliuksas, tačiau kartais jį turintys kūdikiai gali iš viso neatpilti pieno. Šis reiškinys-sutrikimas ir yra vadinamas tyliuoju refliuksu.

Kūdikiams, kurie serga būtent tyliuoju refliuksu, gali pasireikšti kiti gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) simptomai, pavyzdžiui, nervingumas. Tačiau kadangi nepasireiškia pagrindinis GERL simptomas – pieno atpypimas, sutrikimą lengva supainioti su pilvo diegliais ir dėl to nesiimti tinkamo gydymo.

Dažniausiai refliuksas praeina savaime ir negydomas, dažniausiai artėjant pirmajam vaikelio gimtadieniui ar vėliausiai iki 18 mėn., tačiau kartais gali prireikti ir medicininio gydymo.

Tyliojo refliukso priežastys

Refliuksas įprastai išsivysto skrandžio turiniui sugrįžtant į stemplę. Kūdikiai, kuriems pasireiškia refliuksas, atpila mamos pieną arba mišinį, o tyliojo refliukso atveju pienas arba mišinys taip ir lieka stemplėje, išorėje jo nematyti.

Viena iš dažniausių priežasčių, kodėl kūdikiai yra linkę į šį sutrikimą – neišsivystę stemplės sfinkterio (dar vadinamo rauku) raumenys. Refliuksas dažniausiai kūdikius vargina pirmaisiais gyvenimo mėnesiais: kūdikiui augant, šis raumuo po truputį bręsta.

Kokie veiksniai gali padidinti refliukso riziką?

  • Neurologiniai sutrikimai (pavyzdžiui, cerebrinis paralyžius);
  • Kūdikis gimė neišnešiotas;
  • Šeimoje taip pat yra buvę refliukso ar GERL atvejų;
  • Hiatinė išvarža (diafragminės angos išvarža);
  • Silpnas viršutinis skrandžio vožtuvas ir kt.

Tyliojo refliukso simptomai

Kūdikiai, segantys būtent šia refliukso forma, pieno gali ir neatpilti, todėl sutrikimą sunkiau pastebėti ir diagnozuoti. Taip pat kūdikiai, kuriems pasireiškia tylusis refliuksas, dažnai patiria įvairių maitinimosi sunkumų, todėl gali sulėtėti svorio augimas, svoris gali pradėti kristi. Labai išskirtiniais atvejais gali vystytis mitybos nepakankamumas.

Tėvai gali atkreipti dėmesį į kelis požymius, rodančius, jog kūdikis kovoja būtent su tyliuoju refliuksu. Tai:

  • Springimas (ypač maitinimosi metu);
  • Maitinimo metu išriečiama nugara;
  • Atsisakymas valgyti;
  • Irzlumas;
  • Komplikuotas, neramus miegas;
  • Užgulta nosis;
  • Lėtinis kosulys;
  • Kvėpavimo pauzės (apnėja);
  • Garsus kvėpavimas (švokštimas);
  • Užkimimas ir kt.

Tyliojo refliukso gydymas

Jei įtariate, kad kūdikiui galėjo pasireikšti tylusis refliuksas, svarbu tai aptarti su vaikelį prižiūrinčiu gydytoju. Jis nustatys, ar simptomus galima bandyti suvaldyti namuose, ar jau reikės medicininių intervencijų. 

Dažniausiai simptomus pavyks palengvinti pasitelkus kelias paprastas priemones, pavyzdžiui, kūdikį maitinti dažniau ir mažesnėmis porcijomis, po maitinimo atrūginti ir kt.

Jeigu maitinimo korekcijos nepadeda suvaldyti tyliojo refliukso, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju dėl medikamentinio gydymo - gali būti skiriama vaistų, sumažinančių skrandžio rūgštingumą. 

Chirurginis gydymas taikomas tik kraštutiniu atveju.

Kūdikį maitinkite dažniau ir mažesnėmis porcijomis

Kūdikį, kuriam pasireiškia tylusis refliuksas, maitinti gali būti tikrai sudėtinga. Žindomi kūdikiai skausmą malšina žįsdami, o tai kartais tik dar labiau paaštrina problemą. O mišiniais maitinami kūdikiai kaip tik gali norėti ilgesnių pertraukų tarp maitinimų (valgyti rečiau), tačiau ir tai nėra gerai.

Idealu kūdikį maitinti kas 2–3 valandas. Tai reiškia, kad kūdikis turėtų valgyti dažniau ir vieno maitinimo metu gauti mažiau mililitrų pieno ar pieno mišinio. Permaitinus kūdikį, padidėja pilvo spaudimas, tad refliukso simptomai tampa tik dar intensyvesni.

Taip pat puiki išeitis – ant buteliukų naudoti žindukus su mažesnėmis skylutėmis (ir atitinkamai mažesniu tekėjimo srautu). Tokiu atveju sumažėja tikimybė prisiryti oro.

Po maitinimo kūdikį atrūginkite

Kūdikio laikymas vertikalioje padėtyje po maitinimo (atrūginimas) gali padėti sušvelninti refliukso simptomus. Jei iškart po maitinimo guldysite kūdikį į lovelę miegui ar padėsite ant žaidimų kilimėlio, didėja tikimybė, kad jis pieną atpils. Vertikali padėtis kūdikiui gali padėti išvengti diskomforto ir sumažinti atpylimo dažnį.

Beje, kūdikį kelis kartus atrūginkite ir to paties maitinimo metu. Pavyzdžiui, jei maitinate iš buteliuko, atrūginkite 30–50 ml pieno išgėrusį mažylį, o jei krūtimi – bent porą kartų per tą patį maitinimą. Tai padės sumažinti skrandžio spaudimą ir diskomfortą.

Plačiau skaitykite:

Koreguokite kūdikio ir savo mitybą

Tai, ką valgo mama, valgys ir kūdikis, t. y. visos medžiagos (nors jų kiekiai ir nedideli) patenka į mamos pieną. Kaip ir suaugusiesiems, taip ir kūdikiams tam tikri maisto produktai sukelia diskomfortą, pilvo pūtimą. Prie kūdikių žarnynui nepalankių ir paaštrinančių refliuksą produktų priskiriami pieno, sojų produktai, kiaušiniai, česnakai, svogūnai, kofeinas, šokoladas ir kt.

Todėl maitinančioms mamoms patartina vesti maisto dienoraštį (t. y. rašytis, ką kasdien valgė): taip bus lengviau atsekti, kokio maisto kūdikis netoleruoja.

Plačiau skaitykite:

Verta su gydytoju pasitarti, nuo kokio maisto pradėti primaitinimą tam tikrais produktais. Pavyzdžiui, refliukso kamuojamiems kūdikiams Amerikos pediatrų asociacija rekomenduoja pirmiausia duoti ne ryžių, bet avižinių dribsnių.

Spręskite žindymo problemas

Būtinai laikykitės pagrindinių taisyklingo žindymo taisyklių: įsitikinkite, kad kūdikis taisyklingai apžioja krūtį; pasirinkite patogią žindymo pozą; jei pieno atleidimo refleksas labai audringas (pienas žindymo pradžioje teka labai stipria srove), prieš žindymą šiek tiek pieno nusitraukite; nelaukite kol kūdikis bus labai išalkęs ir godžiai žįsdamas, prisiris oro.

Pasirinkite pieno mišinį ir buteliuką

Jeigu pieno mišiniu maitinamas kūdikis itin dažnai atpila, jam pasireiškia gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) ar tyliojo refliukso simptomai, gali tekti keisti pieno mišinį. Gana dažnai kūdikiams pasireiškia tam tikrų karvių pieno pagrindu pagamintų mišinių sudėtinių dalių netoleravimas. 

Plačiau skaitykite:

Jeigu kūdikis tik atpila, tačiau nėra kitų pieno mišinio netoleravimo simptomų (pvz., dujų susikaupimo, pilvo pūtimo, viduriavimo ar vidurių užkietėjimo, alerginių bėrimų ir kt.), siekiant sumažinti refliuksą, gydytojas gali rekomenduoti maitinti kūdikį tirštesniu pieno mišiniu. 

Tokiu atveju, taip pat galima įtarti, kad problemas sukelia ne pieno mišinys, bet netinkamas buteliukas. Išbandykite buteliukus su vožtuvėliu (angl. anti-colic bottle), neleidžiančiu prisiryti oro arba buteliukus su mažos srovės žindukais, sulėtinančiais maitinimą ir taip pat sumažinančiais oro prisirijimo tikimybę. 

Susiję straipsniai

Kraujas kūdikio išmatose: ką daryti?

Kraujas kūdikio išmatose dažniausiai nereiškia kažkokio rimtesnio sveikatos sutrikimo, tačiau kartais gali įspėti apie tam tikras problemas.

Kūdikių kefalohematoma – kraujo sankaupa galvoje

Kefalohematoma – tai patologija, kai tarp naujagimio galvos odos ir kaukolės susiformuoja kraujo sankaupa.

Kūdikis atpila su krauju: ar tai pavojinga ir ką daryti?

Jeigu kūdikio atpiltame skrandžio turinyje matyti kraujo, tėvai nemenkai išsigąsta. Ar tai pavojinga?

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 6 m.

    Turiu skaudzia patirty ..mano mergytei 5 sav, katik gryzom is ligonines..
    Vaikas pamelo 2k dienoj.. paemus staciai praejo.. tai truko 10-15s.. istyre sirdi, plaucius krauja..

    isvada - tylusis refliuksas.. ji nevemia, daznai zagsi, pakosti.. skyre gydima gaviscon milteliais.. sian ryte vel pazikartojo, skambinau i ligonine, mazinam pieno kieki.. vargas

    kokios jusu patirtys? p.s sako kad melynuoja nes nori vemt ir ikvepus oro ji laiko, tai refleksas kad skrandzio rugstis nepatektu i plaucius..

  2. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 5 m.

    Sveiki. Mano berniukui 6 savaites. Jau 2 savaites vargstam. Valgo rekia, spjauna pieną tada pyksta nes alkanas. Labai stipriai raugioja po 3 kartus ir labai garsiai. Zagsi. Db pradėjo bevalgant sprongti ir dažnai kosti taip pat valgant. Esame Anglijoje. Daktarai įtaria tyluji refliuksa nea neatpilinejam visai. Bet kiekviena karta valgant matosi kad jam labai skauda... valgom po mažai ir dažnai. Žodžiu vargstam sakė daktarai jam skauda nes rūgštys kyla į viršų ir po to jis jas atgal praryja su pienu todėl springsta. Ar jums skauda kai geriat pienuka? Mes kas diena ėjom pas daktarus tai neapsikentę davė siuntimą pas pediatra. Laukiam laiško. Vis galvoju gal pabandyti ta aptamil ar pienuka sako daug kam padėjo. Bet ar tik tiem kurie konkrečiai atlikinėja 🤔🤔 mums gavaskon nepadėjo tai Db išradę kažkokį sirupiuka 3k dienoj po labai nedaug tiesiai į burnyte. Kolkas antra diena tik naudojam žiūrėsiu kas bus.