NaProTechnologija – natūrali prokreacinė technologija (1213)

Pora laukiasi kūdikio fizkes | Shutterstock.com

Nuo nevaisingumo kenčiančioms šeimoms pasiūloma vis daugiau modernių ir pažangių gydymo būdų. Vienas iš jų – natūrali prokreacinė technologija, arba kitaip – NaProTechnologija. Prokreacija (lot. procreatio – gimimas) suprantama ne tik kaip giminės pratęsimas, bet ir kaip sąmoningas veiksmas, žmogaus orumo ir vertės nepažeidžiantis gyvybės perdavimas.

NaProTechnologijos šalininkai šią metodiką pristato kaip alternatyvą kitoms nevaisingumo gydymo technologijoms. NaProTechnologija pateikiama kaip alternatyva pagalbiniam apvaisinimui, pavyzdžiui, jeigu šeimai dėl religinių ar etinių nuostatų nėra priimtinas apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF).

NaProTechnologija – kas tai?

NaProTechnologija – tai įvairiapusis požiūris į nevaisingumo problemą, inovatyvus, palyginti naujas mokslas apie moters sveikatą. Jo paskirtis – stebėti, palaikyti moters reprodukcinę sveikatą. NaProTechnologijos esmė – pirmiausia gydyti ne nevaisingumą, bet opesnes ar įsisenėjusias sveikatos problemas, dažnai ir tapusias nevaisingumo priežastimi.

Remiantis šia technologija, gali būti taikomas medikamentinis, chirurginis gydymas, taip pat natūralus vaisingumo pažinimas (vadovaujamasi Kreitono vaisingumo pažinimo sistema). Dėl tikslių kasdienių stebėjimų, kurie įrašomi į stebėjimo kortelę, moteris gali kontroliuoti savo reprodukcinę ir ginekologinę sveikatą.

Šiuo metu metodika taikoma specializuotose klinikose arba NaProTechnologijos konsultantų kabinetuose.

Kas sudaro gydymą, remiantis NaProTechnologija?

  • Tikslus menstruacinio ciklo stebėjimas taikant Kreitono modelį;
  • Hormoninis gydymas;
  • Diagnostiniai ultragarso tyrimai;
  • Histeroskopija;
  • Laparoskopinė diagnostika, gydymas;
  • Rekonstrukcinė chirurgija dubens srityje;
  • Histerosalpingograma (rentgenokontrastinis gimdos ir priedų tyrimas);
  • Kiaušintakių pratekamumo tyrimas;
  • Spermos tyrimai ir kt.

Kaip vyksta gydymas, remiantis NaProTechnologija?

  • Pirmiausia įvertinama, dėl kokių priežasčių yra sutrikusi reprodukcinė sveikata. Gali būti atliekami hormonų, ultragarsiniai, laparoskopiniai tyrimai, histeroskopija, vertinami poros atliktų ciklų stebėjimų duomenys ir kt.
  • Gydomos nustatytos nevaisingumo priežastys.
  • Siekiama porai padėti pastoti natūraliai, taip pat siūlomos alternatyvos, pavyzdžiui, rekomenduojama vartoti papildus, gali būti skiriama natūralių hormonų, o kartais – ir atliekamos ginekologinės operacijos.
  • Esant nesėkmingam gydymui, toliau ieškoma nevaisingumo priežasčių.
  • Jeigu porai ilgą laiką nepavyksta pastoti, gali būti siūlomos alternatyvos (pavyzdžiui, įsivaikinimas).

Kas yra Kreitono modelio sistema (KrMS)?

Viena iš pagrindinių NaProTechnologijos užduočių yra moters vaisingumo ir ginekologinės sveikatos pažiminimas, remiantis Kreitono modelio sistema (KrMS).

Kreitono modelio sistema yra paremta gimdos kaklelio gleivių stebėjimu.

Plačiau skaitykite:

Kreitono sistemos esmė – žymenų, įspėjančių apie hormoninius ciklo pokyčius, stebėsena. Šis modelis leidžia moteriai tiksliai žinoti, kokia ciklo fazė konkrečiu metu, ir bandyti pastoti arba atvirkščiai – stengtis nėštumo išvengti.

Kreitono sistema taip pat gali būti pasitelkiama aptikti neįprastą kraujavimą – tepimą dar iki mėnesinių, tarp mėnesinių, rudos spalvos išskyras.

Ultragarsinis tyrimas kartu su gimdos kaklelio gleivių stebėjimo metodu padeda nustatyti ovuliacijos sutrikimus.

Kam dar gali būti naudojama NaProTechnologija?

NaProTechnologija, visų pirma, naudojama, siekiant pastoti, tačiau ji taip pat gali būti taikoma siekiant išvengti nepageidaujamo nėštumo ir kovojant su tam tikromis patologijomis:

NaProTechnologijos veiksmingumas

Statistikos duomenimis, taikant NaProTechnologiją per 6 mėn. natūraliai pastoti pavyksta net apie pusei vaisingo amžiaus porų, o per metus – net 80 proc. išbandžiusių metodiką porų. Apskritai ši metodika gali būti taikoma ir ilgesnį laiką – iki 2–3 metų. Jei ir per šį laikotarpį pora nepastoja, laikoma, kad vienas ar abu partneriai yra nevaisingi.

NaProTechnologijos šalininkų teigimu, metodika ypač sėkminga, jeigu moteris serga endometrioze arba jai diagnozuotas policistinių kiaušidžių sindromas.

NaProTechnologijos privalumai

  • Sukelia mažiau streso kūdikį planuojančiai šeimai.
  • Labiau paisoma ne tik į fiziologijos, kūno, bet ir į proto, sielos poreikių.
  • Už rezultatus iš dalies atsakinga tampa ir pati pora, išmokusi stebėti natūralų vaisingumą.
  • NaProTechnologijos konsultantų mokymai ir gydymui reikalingi įvairūs papildomi tyrimai, medikamentai yra mokami, tačiau toks nevaisingumo gydymas yra pigesnis nei pagalbinio apvaisinimo procedūros.
  • Paremtas krikščioniškomis vertybėmis. Šis metodas yra tinkamas poroms, kurioms dėl jų religinių ar moralinių įsitikinimų nėra priimtinos pagalbinio apvaisinimo procedūros, pavyzdžiui, apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF).

NaProTechnologijos trūkumai ir kritika

  • Savarankiško vaisingumo stebėjimo reikia mokytis ir tą svarbu daryti kasdien. Kūno pokyčių ir vaisingumo stebėjimas reikalauja įgudimo, atsidavimo, kasdienio įdirbio.
  • NaProTechnologija Lietuvoje dar nėra populiari, tad gali būti sudėtinga surasti šeimai priimtiną konsultantą.
  • NaProTechnologija nėra veiksminga menopauzės, azoospermijos (spermatozoidų nebuvimo spermoje) arba abiejų kiaušintakių nepratekamumo atveju.
  • Metodas pačių jo šalininkų nėra rekomenduojamas moterims, sulaukusioms 45-erių metų ir vyresnėms, dėl padidėjusios persileidimo ir Dauno sindromo rizikos. 
  • NaProTechnologijos konsultantai, lyginant su dešimtis metų besimokančiais akušeriais-ginekologais, nevaisingumo gydymo specialistais, embriologais, baigia tik trumpus kursus. NaProTechnologijos konsultantu tampama baigus 6 mėn. kursus Popiežiaus Pauliaus VI Institute (PPVII), įsikūrusiame Omahoje, JAV.
  • NaProTechnologijos atstovai dažnai pateikia įvairių tyrimų, stebėjimų statistiką, rodančią didelį metodo veiksmingumą. Vis tik medikų bendruomenė šią statistiką linkusi vertinti kritiškai ir ją neretai atmeta kaip stokojančią tarpusavio vertinimo, t.y. tyrimai dažniausiai nėra pateikiami įvertinti nenusijusiems, panašias kompetencijas, kaip ir tyrimo vydytojai, turintiems specialistams.
  • Nesėkmės atveju, t.y. porai ilgą laiką negalint pastoti, NaProTechnologijos šalininkai įprastai nerekomenduoja išbandyti pagalbinio apvaisinimo procedūrų, o ragina porą svarstyti apie įsivaikinimą. Tai gali neigiamai paveikti vaikų susilaukti norinčios poros emocinę sveikatą, daryti įtaką jos laisvam apsisprendimui.

Kuo skiriasi NaProTechnologija ir Natūralus šeimos planavimas (NŠP)?

NaProTechnologija ir Natūralus šeimos planavimas (NŠP) yra panašūs metodai, nes jų abiejų tikslas yra moters vaisingumo stebėjimas, pažinimas ir vertinimas, siekiant pastoti arba atvirkščiai, išvengti nepageidaujamo nėštumo.

Tačiau NaProTechnologija labiau koncentruojasi į siekį pastoti bei padėti vaisingumo problemų turinčioms poroms. NaProTechnologija paremtas gydymas apima ne tik vaisingumo stebėjimą ir Natūralų šeimos planavimą, bet ir chirurginį bei medikamentinį gydymą.

Natūralus šeimos planavimas (NŠP) dažniau yra naudojamas siekiant išvengti nepageidaujamo nėštumo, tačiau nenorint naudoti „tradicinių“ kontracepcijos priemonių - tablečių, prezervatyvų ir kt. Natūralus šeimos planavimas paremtas vaisingumo stebėjimu, tačiau šis metodas neapima chirurginio ar medikamentinio gydymo.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Kiaušintakių nepratekamumas ir kiaušintakių pratekamumo tyrimas

Jei moteris ilgesnį laiką nepastoja, jai greta kitų tyrimų rekomenduojama atlikti ir kiaušintakių pratekamumo tyrimą.

Amžiaus įtaka vyrų vaisingumui

Manoma, kad vyrų vaisingumo kreivė intensyviau leistis žemyn pradeda sulaukus 40+ metų.

Imuninis nevaisingumas: priežastys ir gydymo galimybės

Manoma, kad apie 20 proc. nevaisingumo atvejų susiję su imuninės sistemos funkcionavimu.

Naujausi komentarai

  1. Typota
    Typota prieš 4 mėn.

    Musia parašė:
    idomu, Ingrida man apie ACC neužsiminė. gal kitos merginos pakomentuos kaip jį reiktų vartoti jei vartojo ?

    Man Esmantienė buvo skyrusi taip:
    Pirmadienį-trečiadienį 3k dienoje po ACC 600mg, o kitas keturias dienas nieko nevartoti. Bet dėl ciklo ji nieko nekomentavo, paprasčiausiai skyrė gerti tokia schema ir tiek.

  2. Liebchen
    Liebchen prieš 4 mėn.

    Aš radau gydytojos užrašytas rekomendacijas

    Man tikrai atrodo logiškiau ACC vartoti, kai prasideda vaisingos dienos, kai šis vaistas veikia vietiškai ir trumpą laiką. Šiaip po pirmo nėštumo aš vėl pastojau per pirmą bandymą su ACC (žindžiau pirmagimę ir su gleivėmis tikrai ne stebuklai buvo), tiesa, tas nėštumas dėl kitokių priežasčių nebuvo sėkmingas. Dabar, kai vaikų jau gana, ACC bijau net gerti, kai sirguliuoju

  3. pušynėlis
    pušynėlis prieš 4 mėn.

    Liebchen parašė:
    Aš radau gydytojos užrašytas rekomendacijas

    Sveiki, atleiskite už neišmanymą, bet ar čia kalbama apie tas šnypščiančias ACC nuo peršalimo? 😄 Jei taip, kaip jos susijusios su pastojimu?

  4. Liebchen
    Liebchen prieš 4 mėn.

    pušynėlis parašė:
    Sveiki, atleiskite už neišmanymą, bet ar čia kalbama apie tas šnypščiančias ACC nuo peršalimo? 😄 Jei taip, kaip jos susijusios su pastojimu?

    Taip, tai yra šnypščiosios ACC. ACC sudėtyje esantis acetilcisteinas skystina gleives, lengvina jų pasišalinimą, kai yra sutrikusi jų gamyba. Vaistas veikia visame kūne ir veikia ne tik plaučius, bet ir kitas vietas, kur yra gleivės.

    Aš tikrai nesakau, kad ACC yra stebuklingas vaistas, kurį reikėtų vartoti kiekvienai, siekiančiai pastoti. Jis man buvo skirtas, atsižvelgiant į mano individualią situaciją.

  5. pušynėlis
    pušynėlis prieš 4 mėn.

    Liebchen parašė:
    Taip, tai yra šnypščiosios ACC. ACC sudėtyje esantis acetilcisteinas skystina gleives, lengvina jų pasišalinimą, kai yra sutrikusi jų gamyba. Vaistas veikia visame …

    Supratau, dėkoju už paaiškinimą