Mišrus kūdikio maitinimas (46)

Dėl pačių įvairiausių aplinkybių žindomus kūdikius kartais tenka primaitinti, jiems duodant ištraukto motinos pieno arba pieno mišinio. Šis būdas dar vadinamas mišriu arba kombinuotu maitinimu.
Jis turi ir privalumų, ir trūkumų, o prieš pradedant maitinti kūdikį mišriu būdu, reikėtų pasikonsultuoti su medikais, žindymo konsultantėmis bei kitais specialistais, antraip gali sumažėti laktacija arba ilgainiui kūdikis nenorės imti krūties.
Kodėl kūdikį gali prireikti maitinti mišriu būdu?
Maitinti mišriu būdu kūdikį gali reikėti dėl įvairių fiziologinių ar kitų priežasčių, pavyzdžiui:
- Vaikelis gimė neišnešiotas (22–37 nėštumo savaitę);
- Kūdikis serga;
- Kūdikis prastai priauga svorio;
- Daugelį maitinimų kūdikį žindysite, tačiau pieno pristigus 1 ar 2 maitinimus per parą vaikeliui duosite pieno mišinio (t. y. jo duosite tik laikinai, kol padaugės pieno);
- Kol kas maitinate kūdikį iš buteliuko, tačiau vėl norite pradėti žindyti;
- Jums reikia palikti kūdikį prižiūrėti kitiems žmonėms, tad kol jūsų nėra, reikia palikti pieno;
- Grįžtate į darbą ir dalį dienos negalėsite kūdikio žindyti, jums sunku nusitraukti pakankamai pieno arba nenorite jo nusitraukinėti, tad tuo kūdikis bus maitinamas mišiniu;
- Kitos priežastys (pavyzdžiui, galbūt mama nenori kūdikio žindyti viešoje vietoje, tad maitina jį iš buteliuko).
Kokių privalumų ir trūkumų turi mišrus maitinimas?
Mišraus maitinimo privalumai
Esminis mišraus maitinimo privalumas – galimybė maitinimą dalytis su kitu šeimos nariu ar asmeniu, prižiūrinčiu kūdikį.
Jeigu mamai dėl vienų ar kitų priežasčių nepavyksta kūdikio išimtinai žindyti, mišrus maitinimas yra geras pasirinkimas - tokiu būdu kūdikis ne tik gauna jam itin naudingo motinos pieno, bet net ir periodinis krūties žindimas efektyviai lavina kūdikio burnos raumenis, lūpas, liežuvį, padeda formuotis taisyklingam sąkandžiui.
Taip pat kai kurios mamos mišrų maitinimą renkasi, norėdamos didesnės pertraukos nuo žindymo ir siekdamos išsigydyti pažeistus, skaudančius spenelius. Vis tik svarbu suprasti, kad tai iš esmės nesprendžia problemos ir reikėtų ieškoti priežasčių, kodėl žindymo metu jaučiamas skausmas ir pažeidžiami speneliai (pavyzdžiui, „kaltininkas“ gali būti trumpas kūdikio liežuvio pasaitėlis).
Kartais mamos ima taikyti mišrų maitinimą nusprendusios atjunkyti kūdikį - daugelis mišriai maitinamų kūdikių lengviau atpranta nuo krūties ir ilgainiui ima prašyti tik buteliuko.
Mišraus maitinimo trūkumai
Visgi mišraus maitinimo trūkumų veikiausiai yra daugiau nei privalumų.
Labai svarbu žinoti, kad jei į kūdikio kasdienį racioną įtrauksite pieno mišinį, tai gali daryti įtaką pagaminamam pieno kiekiui (kuo gausiau ir dažniau kūdikį maitinsite pieno mišiniu, tuo mažiau pieno krūtyse pasigamins).
Taip pat yra nemažai įrodymų, kad ilgainiui kūdikiai gali nenorėti žįsti, gali atsisakyti krūties – tai vadinamasis krūties streikas, nes gerdami iš buteliuko jie išmoksta naudoti kitokį čiulpimo būdą, be to, dažniausiai iš buteliuko pienas bėga kur kas lengviau, jo nereikia sunkiai traukti. Kūdikiai – labai gudrūs, tad, įpratę prie žinduko, gali pradėti krūtį spjauti, jos apskritai neimti ir reikalauti duoti buteliuką. Jei taip nutiktų ir sugrįžti prie žindymo nebepavyktų, galite maitinti kūdikį nusitrauktu pienu.
Plačiau skaitykite:
Maitinant mišriu būdu, krūtys dažniau persipildo, tad padidėja mastito rizika. Krūtims persipildžius, žindymas gali būti skausmingas, tad mama jaus diskomfortą, o pats organizmas ilgainiui pradės gaminti mažiau pieno. Norėdamos išvengti krūtų persipildymo, šiek tiek pieno galite nusitraukti rankomis ar pientraukiu.
Kūdikis gali taip ir neišmokti tinkamai paimti krūties (ypač jeigu mišrus maitinimas imtas taikyti nuo pat gimimo ar pirmaisiais gyvenimo mėnesiais), tad žindymo metu moteris jaus skausmą, speneliai bus žalojami.
Taikant mišrų maitinimą, kai derinami motinos pienas ir pieno mišinys, galimos kūdikių virškinimo problemos.
Papildomos išlaidos: teks įsigyti buteliukų, žindukų, pirkti pieno mišinį (jei mama maitins ne savo nusitrauktu pienu), kitų priemonių (pavyzdžiui, buteliukų sterilizatorių ir pan.).
Kaip sėkmingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Nusprendusios taikyti mišrų maitinimą atsižvelkite į šiuos klausimus ir vadovaukitės šiais patarimais:
- Prieš pradėdamos taikyti mišrų maitinimą, turėtumėte apsvarstyti, kaip dažnai planuojate žindyti ir kaip dažnai duosite kūdikiui buteliuką; ar primaitinsite kūdikį pieno mišiniu, ar trauksite pieną.
- Statistika rodo, kad taikant mišrų maitinimą žindymo trukmė dažnai sutrumėja, t.y. mišriai maitinami kūdikiai anksčiau atpranta nuo krūties (taip dažniausiai nutinka dėl pasikartojančio krūties streiko ir motinos pieno kiekio sumažėjimo). Įvertinkite ar ankstyvesnė žindymo pabaiga ir tolimesnis maitinimas pieno mišiniu yra jums priimtinas.
-
Jeigu norite derinti žindymą ir maitinimą nutrauktu pienu, pieną geriausia nusitraukti po paskutinio kūdikio žindymo praėjus bent valandai – liaukos per tiek laiko vėl išskirs pakankamai pieno.
-
Plačiau skaitykite:
-
- Jei kūdikį nuspręsite primaitinti pieno mišiniu, darykite tai palaipsniui, kad jūsų organizmas įprastų prie sumažėjusio pieno poreikio: taip išvengsite krūtų persipildymo, sumažės tikimybė susirgti mastitu.
- Jei nusprendėte grįžti į darbą, pratinti kūdikį prie buteliuko pradėkite likus bent kelioms savaitėms iki numatomos datos, kad abiem liktų laiko prisitaikyti prie pokyčių.
- Jeigu kūdikį maitinti reikia tik retkarčiais, geriau stengtis sumaitinti pieną nenaudojant buteliuko.
- Jei kūdikiui jau suėjo 6 mėn., jis sėkmingai gali pieną gerti iš puodelio (specialaus ar net įprasto), tad buteliuko gali net neprireikti naudoti.
Kaip žindomą kūdikį įpratinti prie buteliuko?
Jeigu nusprendėte pradėti kūdikį maitinti mišriai, tačiau jis nenoriai ima buteliuką, išbandykite šiuos patarimus:
- Buteliuką kūdikiui pasiūlykite, kol jis yra linksmas, atsipalaidavęs ir, svarbiausia, neperalkęs;
- Būtinai naudokite buteliuką su specialiu žinduku, imituojančiu žindymo procesą: pienas pradeda tekėti tik tada, kai žinduke sudaromas vakuumas;
- Geriausia, jei buteliuką kūdikiui pasiūlys kuris nors kitas šeimos narys, ne mama: kūdikis, užuodęs pieno kvapą, gali pradėti protestuoti;
- Kai kūdikis maitinamas iš buteliuko, geriau rinktis kitą kūno padėtį, o ne analogišką žindymo metu.
Plačiau skaitykite:
Kaip vėl pradėti žindyti buteliuku maitinimą kūdikį?
Jei nusprendėte sugrįžti prie išimtinio žindymo arba retinti maitinimus buteliuku, konsultuokitės su akušere ar žindymo specialiste, taip pat vadovaukitės šiais patarimais:
- Kiek įmanoma dažniau glauskite kūdikį. Tinkamiausias būdas – oda prie odos kontaktas. Vienas iš esminių jo privalumų – pieno gamybos stimuliavimas. Net jei kūdikį ir maitinate iš buteliuko, vis tiek mažylį glauskite kuo arčiau atviros odos ir krūtų.
- Reguliariai nusitraukite pieną. Ne tik kūdikiui žindant, bet ir pieną nusitraukiant organizmas išskiria hormoną prolaktiną, skatinantį pieno gamybą. Idealu pieną nusitraukti maždaug 8 kartus per parą, tarp jų – ir 1 kartą naktį.
- Pieno gamybą „suefektyvinti“ gali padėti pientraukio naudojimas. Šis metodas vadinasi pieno gamybos skatinimas pientraukiu (angl. power pumping).
- Jei tik kūdikis ima krūtį ir bando žįsti, maitinkite jį kuo dažniau.
- Vėlgi pasirinkite žindymo laiką, kai vaikelis yra atsipalaidavęs, žvalus ir ne per daug išalkęs.
- Neverskite kūdikio būti prie krūties, jei jis to nenori.
- Palaipsniui, pieno kiekiui didėjant, buteliuką naudokite vis rečiau.
- Apsvarstykite galimybę naudoti papildomo maitinimo sistemą. Šis metodas padeda kūdikiui greičiau priprasti prie krūties.
Vaikas auga gerai
Tik nesuprantu, koks tikslas kankinti kūdikį iki negalėjimo ir ginkdie neduoti mišinuko vieną kartą per parą, kai jam to norisi? Kam motinai kankintis? Kad būtų galima pasakyti "maitinu TIK savo pienu"?
Suprantu, kaip vyksta pieno gamyba, tiesiog ji kartais (mano atveju - vakarais) vyksta per lėtai ir tą minutę, kai kūdikis nori, jo dar nebūna pasigaminę. Aš renkuosi duoti mišinuką, kai jis yra alkanas, o ne klausytis aimanų ir turėdama laisvą minutę nustrauksiu pieno, kad palaikyčiau balansą.