Kūdikio priežiūra vasarą: atmintinė tėvams
Vasara net ir kūdikiams suteikia daug džiaugsmo – gausybė pasivaikščiojimų gryname ore, pirmosios maudynės, žaidimai ant švelnios žolės ir gardžios sodo bei daržo gėrybės. Šio metų laiko teikiamais malonumais mėgautis labai smagu, tačiau mamoms ir tėčiams reikėtų būti dėmesingiems bei tinkamai pasirūpinti savo kūdikiais.
Kaip karštomis dienomis atvėsinti kūdikį?
Kūdikiai karštį pakelia daug sunkiau nei suaugę žmonės, net palyginti nedidelis karštis kūdikiui gali būti mirtinai pavojingas.
Vasarą labai svarbu saugoti kūdikį nuo tiesioginių saulės spindulių, didelio karščio, užtikrinti pakankamą skysčių kiekį, atvėsinti aptrinant drėgnu audiniu ir kt.
Plačiau skaitykite:
Kūdikio skysčių poreikis vasarą
Nors daugelis mano, kad metų laikas nedaro didelės įtakos maitinimui, tačiau iš tiesų vasarą, ypač tvyrant karštiems orams, kūdikio skysčių poreikis padidėja.
Skysčiai kūdikiams iki 6 mėn.
Svarbu žinoti, kad kūdikiui iki 6 mėn. visiškai užtenka mamos pieno arba pieno mišinio, tad papildomai duoti atsigerti vandens jam nereikia. Tačiau svarbu dažniau pasiūlyti krūtį ar buteliuką.
Krūtimi maitinančioms mamoms svarbu pačioms gerti daugiau skysčių – tai užtikrins sklandžią pieno gamybą. Pagrindinis požymis, kad kūdikiui trūksta skysčių – retas šlapinimasis, sumažėjęs keičiamų sauskelnių kiekis. Jeigu kūdikio šlapimo spalva patamsėja, o kvapas paaštrėja, kūdikis šlapinasi rečiau nei įprastai, reikėtų dažniau žindyti ir apsaugoti kūdikį nuo dehidratacijos.
Plačiau skaitykite:
Skysčiai kūdikiams nuo 6 mėn.
Primaitinamiems, skysčius jau vartojantiems kūdikiams nuo 6 mėn. geriausia duoti gerti gryno, negazuoto vandens arba šaltinio vandens.
Plačiau skaitykite:
Norėdami praturtinti kūdikio mitybą, tėvai neretai girdo kūdikius ir vaikus sultimis, tačiau reikėtų prisiminti, kad net ir šviežiai spaustose sultyse yra ypač daug cukraus, todėl kūdikis gali pasisotinti ir nenorėti valgyti. Verta prisiminti, kad mitybos požiūriu visi gėrimai, išskyrus vandenį, yra maistas. Sultys, kompotas, saldinta arbata galėtų būti duodami labiau kaip desertas, skirtas saikingai pasmaguriauti. Įpratinę kūdikį gerti daug vandens, nuo mažų dienų prisidėsite prie sveikų įpročių puoselėjimo.
Kūdikio mityba vasarą
Kietu maistu jau primaitinamiems kūdikiams, priklausomai nuo amžiaus, po truputį reikėtų siūlyti vasaros gėrybių – patiems mažiausiems galima trinti košes iš virtų šviežių cukinijų, moliūgų, morkų, žirnių ar bulvių, o truputį paaugusiems mažyliams jau galima ragauti miško ir sodo uogų, vietinių vaisių.
Plačiau skaitykite:
Kūdikio apranga vasarą
Dažnai pirmojo vaikelio susilaukę tėvai dar nežino, kaip tinkamai aprengti kūdikį. Taigi, labai svarbu, kad jo drabužiai būtų iš natūralių, lengvų, orui laidžių audinių. Geriau, jei vasariniai kūdikio drabužiai bus šviesūs.
Kelios rekomendacijos dėl kūdikių aprangos vasarą:
- Jeigu oro temperatūra yra apie 15 °C, kūdikį reikėtų rengti ilgarankoviais marškinėliais, ilgomis kelnėmis, mauti kojinaites, kepurėlę;
- Jeigu oro temperatūra šokteli iki 20–25 °C, kūdikis gali būti aprengtas tiesiog smėlinuku, trumparankoviais marškinėliais, šortais ar sijonu, lengva suknele;
- Termometro stulpeliui pakilus dar aukščiau, galite leisti vaikeliui būti nuogam arba tik su sauskelnėmis.
Plačiau skaitykite:
Ar kūdikiui reikalingi akiniai nuo saulės?
Labai svarbu saugoti kūdikių ir vaikų akis nuo saulės. Vaikų regėjimas vis dar formuojasi, o akys negali taip efektyviai filtruoti kenksmingų UV spindulių. Be to, vaikų akių vokai, oda aplink akis yra jautri, plona, lengviau pažeidžiama, todėl UV spindulių daroma žala dar didesnė.
Akių apsaugai nuo saulės pasitarnaus tiek buvimas pavėsyje, tiesioginių saulės spindulių vengimas, skrybėlės ir kepurės su snapeliu, tiek ir akiniai.
Plačiau skaitykite:
Ar karštu oru eiti pasivaikščioti, ar verčiau likti namuose?
Žinoma, rekomenduojama kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, ypač, jeigu turite galimybę vaikštinėti užmiestyje ar parke. Kita vertus, jeigu oro temperatūra viršija 30 °C, vertėtų likti namuose.
Karštomis vasaros dienomis pasivaikščioti su kūdikiu geriausia išsiruošti ryte, iki 11 valandos, ir vakarop, jau po 16 valandos.
Pasivaikščiojimo metu nedenkite kūdikio vežimėlio
Orams atšilus tėvai saugo vežimėlyje miegančius kūdikius nuo saulės, apklodami vežimą pleduku ar vystyklu, tačiau specialistai įspėja, kad tai gali būti pavojinga.
Tyrimai rodo, kad apdengus vežimėlį pledu, baldakimu ar net plonu muslino vystyklu oro temperatūra jo viduje ima sparčiai kilti.
Plačiau skaitykite:
Ar kūdikiui galima maudytis baseinėliuose?
Kūdikiams iki 6 mėn. geriausiai tinka aptrynimai ir apliejimai: pavyzdžiui, sudrėkinkite drungname vandenyje marlės gabaliuką ir švelniai patrinkite bei patapšnokite mažylio odą.
Jau sėdintį kūdikį galima įsodinti į vonelę ar nedidelį baseiną su drungnu vandeniu, atsargiai palaistyti vandens iš laistytuvo: paprastai kūdikiams ši pramoga labai patinka, tačiau stebėkite vaikelio reakciją, vandeniu leiskite mėgautis iki 15–20 minučių, procedūrą atlikite ne dažniau nei kas 2–3 valandas. Jeigu diena labai karšta, kūdikiui galima leisti pasipliuškenti ir dažniau.
Ar kūdikiui galima maudytis atviruose vandens telkiniuose?
Maudytis kūdikiams nuo 6 mėn. vandens telkiniuose galima, tik tėvams sunku stebėti, kad vaikelis neperkaistų ir neperšaltų nuolatos laviruodamas tarp saulės kaitros ir gaivinančių maudynių šaltame vandenyje.
Ruošiantis maudynėms, labai svarbu pratintis po truputį: iš pradžių reikėtų vandenyje pabūti porą minučių, palaipsniui laiką ilginant iki 10 minučių ir pan. Vyresni vaikai turėtų maudytis tik prižiūrimi suaugusiųjų, jiems būtina vilkėti liemenę, kadangi iš plaukimo rato dažnai išsmunkama, o nuo čiužinio galima nesunkiai nukristi: tai gerokai padidina skendimo riziką. Galima alternatyva – mažas plaukimo ratas ir pripučiamos rankovės.
Plačiau skaitykite:
Ar kūdikiui galima degintis?
Kūdikių oda labai plona ir jautri, tad būti atvirose vietose, tiesioginiuose saulės spinduliuose draudžiama.
Laiką leiskite pavėsyje, tačiau net ir ten nepamirškite kepuraitės ir kūdikiams tinkamo apsauginio kremo nuo saulės, tinkamų drabužių (pavyzdžiui, kuo daugiau kūno dengiančio maudymosi kostiumėlio).
Plačiau skaitykite:
Kaip vasarą prižiūrėti kūdikio odą?
Kūdikio oda labai plona ir jautri, tad ją reikėtų dėmesingai prižiūrėti visais metų laikais. Vasaros metu kūdikius dažniau vargina odos iššutimai, prakaitinė ir sauskelnių bėrimas. Šios bėdos kyla dėl perkaitimo, tad parinkite tinkamus drabužėlius, laiką leiskite tik pavėsyje, o jeigu diena labai karšta, tai geriau pasilikite namuose.
Kūdikio odą, ypač, jeigu ji pažeista bėrimų ir iššutimų, geriausia tepti specialiais kremais su cinku, greitinančiais gijimą.
Plačiau skaitykite:
Ką daryti, jei vaiko oda nudegė saulėje?
Jei vaikui mažiau nei vieneri metai, kreipkitės į gydytoją net jei nudegimas atrodo nesunkus. Tokiame amžiuje odos nudegimai yra labai pavojingi.
Plačiau skaitykite:
Nepalikite kūdikio vieno automobilyje
Vasaros dienomis temperatūra automobilio salone pakyla itin greitai, todėl palikti miegantį kūdikį automobilyje net ir kelioms minutėms yra pavojinga.
Nustatyta, kad dauguma mirtinų atvejų automobiliuose atsitiko kūdikiams ir vaikams iki dvejų metų, kurie palikti vieni nesugebėjo išsilaisvinti iš uždaryto ir kaistančio automobilio.
Plačiau skaitykite:
Kaip vasarą tinkamai vėdinti namus?
Anksti rytą ir vėlai vakare praverkite visus namų langus ir leiskite gyvenamajai patalpai prisipildyti vėsaus oro. Išvėdinę kambarį, sandariai uždarykite langus, užtraukite užuolaidas – tokiu būdu oras ilgesnį laiką išliks gaivesnis ir vėsesnis.
Pasirūpinkite, kad vėdinimo metu nesusidarytų skersvėjų ir kūdikio neperpūstų, o vėdindami vieną kambarį, su mažyliu geriau būkite kitame.
Gerai savijautai svarbi ne tik oro temperatūra, bet ir drėgmė. Jei oras labai sausas, galima įsigyti oro drėkintuvą, tačiau namų orą galima drėkinti ir be drėkintuvo, pavyzdžiui, ant palangių padėti indelius su vandeniu, kuris karštyje garuos ir po truputį skleis drėgmę.
Plačiau skaitykite:
Kaip kūdikį apsisaugoti nuo uodų ir erkių?
Vaiko vežimėlį būtų geriausia dengti specialiu tinkleliu nuo uodų ir erkių. Agresyviais repelentais negalima purkšti nei kūdikio odos, nei aplinkos, tačiau galite įsigyti kūdikiams ir vaikams tinkamų repelentų ir jais apipurkšti vežimėlį.
Taip pat rinkoje galite rasti iš natūralių medžiagų pagamintų, saugių naudoti pleistrų ir apyrankių nuo uodų – pleistrą geriausia įklijuoti į vežimėlį ar ant kūdikio rūbų, geriau nugaros pusėje, kad mažylis neturėtų galimybių ragauti ir pačiupinėti jo pirštais, o apyrankę galima pakabinti ant vežimo rankenos. Tiesa, tokių priemonių veiksmingumu kiek abejojama.
Plačiau skaitykite:
Ką daryti, jei kūdikį sugėlė uodai?
Įkandimo vietas geriausia pašaldyti šalto vandens kompresu ir patepti specialiu preparatu po vabzdžių įkandimo, tačiau jeigu kyla stipri alerginė reakcija, tai geriausia būtų kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tinkamą gydymą.
Plačiau skaitykite:
Ką daryti, jei kūdikiui įsisiurbė erkė?
Įsisiurbus erkei, ją būtina kuo greičiau ištraukti. Traukti reikėtų nesukiojant, nespaudžiant erkės pilvinės dalies. Jeigu bijote tą padaryti patys, kreipkitės į medikus.
Ištraukę erkę, stebėkite kūdikio būklę – vienas pirmųjų Laimo ligos požymių yra didelio ploto paraudimas, o apie erkinį encefalitą įspėja po 5–7 dienų (retais atvejais – ir po beveik mėnesio) pasireiškiantys į peršalimą panašūs simptomai.
Ištraukus erkę, po maždaug savaitės galima atlikti kraujo tyrimus ir įsitikinti, ar kūdikis neužsikrėtė viena iš erkių platinamų ligų.