Žindymas: dažniausi klausimai ir atsakymai

Moteris žindo kūdikį, žindymas Nastyaofly | Shutterstock.com

Žindyvės neretai susiduria su įvairiomis problemomis ir nerimu, tad dalinamės atsakymais į dažniausiai kylančius klausimus apie žindymą.

Mano mamai, močiutei ir kitoms šeimos moterims žindyti nepavyko. Ar nepavyks ir man?

Žindyti dėl fiziologinių priežasčių (pavyzdžiui, patirtų krūtų traumų ar nepakankamai išsivysčiusių audinių) negali vos iki 10% moterų. Dauguma moterų gali žindyti, tačiau pasirenka to nedaryti dėl asmeninių priežasčių arba joms nepavyksta sėkmingai žindyti dėl žinių stokos, daromų klaidų, laiku nesuteiktos pagalbos, nepakankamo artimųjų palaikymo ir pan.

Kodėl man skauda žindyti?

Minimalus skausmas, dilgčiojimas iškart, kai kūdikis paima krūtį, yra normalus, nes kartais moterys junta pieno atleidimo refleksą.

Tačiau užsitęsęs, ūmus, stiprus skausmas, skausmingi spenelių pažeidimai nėra normalu. Krūtų ir spenelių skausmas dažniausiai yra susijęs su netinkama kūdikio padėtimi glaudžiant jį prie krūties, netinkamu apžiojimu, trumpu liežuvio pasaitėliu ir kt. priežastimis dėl kurių žalojami speneliai.

Reikėtų išsiaiškinti skausmo priežastis ir jas spręsti, kad žindymas nekeltų diskomforto.

Plačiau skaitykite:

Mano speneliai įdubę. Ar man pavyks žindyti?

Dažniausiai net ir įdubusius ar plokščius spenelius turinčios moterys puikiausiai žindo - speneliai būna pačių įvairiausių dydžių ir formų, įdubę speneliai - tik viena iš variacijų, kuri tikrai nėra nuosprendis.

Tiesa, teks įdėti truputį daugiau pastangų, išmokti teisingai paduoti krūtį, atrasti patogią žindymo padėtį ir neprarasti kantrybės.

Plačiau skaitykite:

Gimė kūdikis, tačiau pieno visai nėra. Ką daryti?

Gimus kūdikiui (o kartais dar ir nėštumo metu) ima gamintis priešpienis. Priešpienio pirmą parą pasigamina labai mažai (vos 1-2 arbatiniai šaukšteliai kiekvieno maitinimo metu), tačiau tai yra pakankamas maisto kiekis naujagimiui, turinčiam vos vyšnios dydžio skranduką.

Priešpienį palaipsniui pakeičia pereinamasis ir galiausiai, brandusis pienas, tad kūdikiui augant, jeigu jis žindomas pagal poreikį, pieno kiekis didėja ir jo gaminasi tiek, kiek reikia kūdikiui.

Plačiau skaitykite:

Kaip žinoti, kad kūdikis alkanas? Kaip dažnai jį reikėtų žindyti?

Rekomenduojama stebėti žindomo naujagimio maitinimų dažnį, nes naujagimiai ne visuomet geba aiškiai parodyti alkio ženklus. Naujagimius reikia maitinti nuo 8 iki 12 kartų per parą, t. y. maždaug kas 2–3 val. (arba kas 2 val. dieną ir kas 3 val. naktį).

Vyresni kūdikiai alkį parodo verkimu, papūstomis lūpomis, čepsėjimu, sugniaužtais kumšteliais, kumštelių ir pirštų kišimu į burną, pirštų ir delnų čiulpimu, veiduko sukimu link krūties ir kt. 

Kiek laiko turėtų trukti vienas maitinimas krūtimi?

Nėra taisyklės, kiek laiko kūdikis turėtų žįsti.

Augimo šuolio metu kūdikis gali ištisą parą „kabėti ant krūties“, o paaugęs kūdikis gali žįsti daugybę kartų per dieną, tačiau prie krūties užtrukti tik kelias minutes ir vėl skubėti pažinti aplinką. Abu variantai yra visiškai normalūs.

Kūdikis verkia ir nori ištisai žįsti. Galbūt jam trūksta pieno?

Kūdikio noras visą laiką būti prie krūties kartais gali rodyti, kad kūdikiui trūksta pieno, tačiau tai tikrai nėra pagrindinis rodiklis. Jeigu kūdikis priauga pakankamai svorio, gausiai šlapinasi ir tuštinasi, pieno jam užtenka.

Gerokai dažniau kūdikis yra neramus, verkia ir nori nuolat žįsti dėl augimo šuolio, pilvuko diegliukų, nuovargio, perteklinės stimuliacijos ir aibės kitų priežasčių.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis priauga per mažai svorio. Ar mano pienas blogas, per liesas? Kaip pariebinti motinos pieną?

Motinos pienas yra toks, kokio reikia kūdikiui. Jo sudėtis (taip pat ir riebumas) kinta, priklausomai nuo kūdikio poreikių. Specialistų teigimu, pieno kokybė pablogėja tik tuo atveju, jeigu mama yra visiškai išsekusi.

Plačiau skaitykite:

Menką kūdikio svorio prieaugį dažniausiai lemia žindymas ne pagal poreikį, naktinių žindymų atsisakymas, netinkamas kūdikio priglaudimas prie krūties, dažnas ir labai gausus atpylinėjimas, kūdikio negebėjimas efektyviai žįsti dėl silpnumo (pavyzdžiui, jeigu mažylis gimė neišnešiotas), trumpo liežuvio pasaitėlio ir kt.

Pieno gaminasi labai daug, krūtys nuolat šlapios. Ką daryti?

Pieno perteklių pirmaisiais žindymo mėnesiais įprastai lemia hormonų disbalansas. Hormonų veikla, tad ir pieno gamyba bei tėkmė dažniausiai normalizuojasi per 3 pirmuosius mėnesius po gimdymo.

Vėlyvesniu žindymo laikotarpiu pieno perteklius dažniausiai susijęs su pertekline krūtų stimuliacija (pavyzdžiui, kuomet po žindymo pienas papildomai nutraukiamas rankomis ar pientraukiu), kūdikio mitybos (pavyzdžiui, pradėjus primaitinimą) arba dienos ritmo (pavyzdžiui, kūdikiui ėmus išmiegoti visą naktį) pokyčiais.

Plačiau skaitykite:

Krūtys labai kietos, persipildžiusios. Ką daryti?

Kūdikiui gali būti sunku žįsti, jeigu krūtys kietos, persipildžiusios, tad reikėtų rankomis ar pientraukiu nusitraukti truputį pieno ir duoti kūdikiui žįsti krūtį. Svarbiausia pieno nusitraukti tik truputį, kad krūtys šiek tiek suminkštėtų ir kūdikiui būtų patogiau, lengviau žįsti.

Ar reikia žadinti ir maitinti miegantį kūdikį?

Naujagimius reikia maitinti nuo 8 iki 12 kartų per parą, t. y. maždaug kas 2–3 val. (arba kas 2 val. dieną ir kas 3 val. naktį). Tad naujagimius būtinai reikėtų žadinti ir maitinti naktį.

Gerai svorį priaugančių, pakankamai besišlapinančių ir besituštinančių kūdikių naktį specialiai žadinti ir maitinti nereikia, tačiau labai dažnai jie keliasi ir prašo krūties patys.

Plačiau skaitykite:

Ar žindomam kūdikiui galima duoti čiulptuką?

Dauguma žindymo konsultančių rekomenduoja neduoti čiulptuko bent jau pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais, kad nesutrikdytumėte kūdikio mokymosi efektyviai žįsti bei pajusti alkį.

Jeigu kūdikis yra paaugęs, jums pavyksta sėkmingai žindyti, nejaučiate skausmo, kūdikis priauga pakankamai svorio, gausiai šlapinasi bei tuštinasi, čiulptukas didelės žalos neturėtų padaryti.

Tačiau jeigu pastebėsite, kad prasideda ar vis kartojasi krūties streikas, prisiminkite, kad čiulptukas gali būti vienas iš kaltininkų.

Plačiau skaitykite:

Ar galima derinti žindymą ir maitinimą buteliuku?

Taip. Tikrai nemažai moterų sėkmingai derina žindymą ir maitinimą buteliuku, duodant kūdikiui nuktrauktą pieną ar pieno mišinį.

Kita vertus, statistika rodo, kad mišriai maitinami kūdikiai nuo krūties įprastai nujunkomi (ar nusijunko patys, savaime) anksčiau, nei išimtinai vien žindomi krūtimi.

Plačiau skaitykite:

Kaip žindomam kūdikiui sumaitinti pieną, nenaudojant buteliuko?

Jeigu norite žindyti, tačiau nepavyksta kūdikio tinkamai pamaitinti krūtimi, žindymo konsultantės ragina susilaikyti nuo buteliuko davimo ir pieną kūdikiui sumaitinti žindymui draugiškomis priemonėmis: taurele, švirkštuku, šaukšteliu arba naudojant papildomą maitinimo sistemą.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis ne valgo, o naudoja mamą kaip čiulptuką. Ką daryti?

Labai ilgas, užsitęsęs „čiunkinimas“, „kabojimas ant krūties“ yra vienas pagrindinių augimo šuolių simptomų. Ilgai ir, atrodytų, tuščiai žįsdamas kūdikis išprovokuoja spartesnę ir gausesnę pieno gamybą. Šiuo atveju reikėtų turėti kantrybės, augimo šuoliai ilgai netrunka ir jiems pasibaigus žindymai sutrumpės.

Taip pat reikėtų suprasti, kad žindimas ir buvimas prie krūties kūdikiui nėra vien būdas pasisotinti, bet ir galimybė nusiraminti, megzti tvirtesnį ryšį su mama. Kūdikiui pasisotinus, nurimus ar ėmus snūduriuoti, galite pabandyti švelniai ištraukti krūtį iš jo burnos ir pakalbinti, paglostyti, pasupti, įjungti baltąjį triukšmą, t.y. pasiūlykite alternatyvius nusiraminimo būdus.

Kartais norą ilgai būti prie krūties lemia prasta kūdikio savijauta, pakilusi temperatūra, juntamas skausmas, tad vertėtų atkreipti dėmesį į kūdikio sveikatos būklę, pastebėti kitus neraminančius simptomus.

Žįsdamas kūdikis kandžiojasi. Ką daryti?

Kandžiojimasis gali būti susijęs su žindymo problemomis (netinkamu apžiojimu, trumpu liežuvio pasaitėliu ir kt.) arba su besikalančiais dantukais, smalsumu, ribų tikrinimu, siekiu atkreipti mamos dėmesį ir pan.

Svarbu išsiaiškinti priežastis ir tuomet spręsti problemą. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis kandžiojasi, nes jam skausmingai dygsta dantukai, galima naudoti specialius tepalus ar gelius arba kūdikį nuo krūties atitraukti vos jam baigus aktyviai žįsti ir duoti atšaldytą kramtuką.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis žįsdamas užmiega. Ar tai normalu?

Taip, kūdikiui užmigti prie krūties yra visiškai normalu.

Labai mieguistus naujagimius rekomenduojama žadinti (pavyzdžiui, kalbinant, kaitaliojant žindymo pozą ir pan.), kad jie pakankamai pavalgytų.

Ar kūdikiui baigus žįsti reikia nuspausti pieno likutį?

Ne. Tai mitas.

Po žindymo krūtyse nėra „užsilikusio“ pieno. Stimuliuojant krūtis (tiek kūdikiui žindant, tiek ir traukiant pieną rankomis ar pientraukiu) jose nuolat gaminasi pienas. Tad jeigu kūdikiui baigus žįsti papildomai nusitrauksite šiek tiek pieno, netrukus jo ims gamintis dar daugiau, daugiau nei reikia kūdikiui, o tai gali lemti laktostazę ar mastitą.

Kaip dažnai kaitalioti krūtis?

Įprastai (ypač žindymo pradžioje) rekomenduojama vieno maitinimo metu kūdikiui paduoti vieną, o kito maitinimo metu kitą krūtį. Tai padės užtikrinti tolygią pieno gamybą abejose krūtyse.

Augimo šuolių metu, karštomis dienomis, kūdikiui susirgus ir pan. mažylis gali vieno maitinimo metu norėti žįsti iš abiejų krūtų ir tai yra normalu.

Jeigu krūtyje atsirado skausmingas sukietėjimas, galima kelis maitinimus iš eilės kūdikiui pasiūlyti skaudančią krūtį, kad ištrauktų užsistovėjusį pienelį (iš sveikosios krūties, tuo tarpu, reikėtų rankomis ar pientraukiu nusitraukti truputį pieno, kad nejaustumėte spaudimo, veržimo).

Krūtyje atsirado skausmingas gumbelis. Ką daryti?

Skausmingi gumbeliai krūtyse susiformuoja užsikimšus pieno latakėliui. Vieno ar kelių latakėlių užsikimšimas, kuomet pienas negali laisvai tekėti, yra vadinamas laktostaze arba pieno sąstoviu.

Laktostazė nėra pavojinga būklė, tačiau jos negalima „užleisti“, nes ilgainiui gali prasidėti mastitas.

Svarbiausia taisyklė - užsikimšus pieno latakėliams ir toliau žindykite kūdikį arba pieną nusitraukite kaip įprasta. Ypač svarbu, kad kūdikis žįstų iš skaudamos krūties.

Plačiau skaitykite:

Ar galima žindyti sergant ir vartojant vaistus?

Taip. Mamos liga tikrai nėra priežastis nutraukti žindymą. Atvirkščiai, susirgus mamos kūne pradeda gamintis su liga kovojantys antikūnai, kurie su pienu perduodami ir vaikui. Antikūnų iš mamos gavęs mažylis bus apsaugotas nuo ligos, o jeigu ir susirgs, jų dėka persirgs lengviau, pasveiks greičiau.

Dauguma šiuolaikinių vaistų yra saugūs žindančioms mamoms bei jų pienu maitinamiems mažyliams. Žinoma, dėl vaistų vartojimo žindymo laikotarpiu reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Įvairių vaistų veikliųjų medžiagų tinkamumą žindyvėms taip pat galite pasitikrinti internetinėje duomenų bazėje „e-lactancia“.

Plačiau skaitykite:

Ar galima žindyti sergantį kūdikį?

Taip. Motinos pienas yra labai naudingas sergančiam kūdikiui - moksliniai tyrimai rodo, kad kūdikiui susirgus motinos pieno sudėtis pakinta taip, kad mažyliui būtų lengviau susidoroti su infekcija. Pavyzdžiui, sergančio kūdikio motinos piene padaugėja imuninės sistemos ląstelių makrofagų.

Motinos pienas taip pat labai pagelbėja, jeigu kūdikiui gresia dehidratacija dėl stipraus karščiavimo, viduriavimo, vėmimo.

Ar papildai, maisto produktai, žolelės ir kt. gali pagerinti laktaciją?

Sunku rasti mokslinių tyrimų duomenų, vienareikšmiškai patvirtinančių maisto papildų, produktų ar fitoterapijos naudą.

Tradiciškai laktacijai pagerinti vartojama kmynų arba pankolių arbata, dilgėlių nuoviras, graikiniai riešutai, chalva ir kt. Šios priemonės tikrai gali pagelbėti, tačiau jos turi ne tiek gydomąjį, kiek psichologinį efektą, kuris susijęs su oksitocino poveikiu.

Neabejotinai veiksmingiausia laktacijos gerinimo priemonė yra krūtų stimuliacija, t.y. kūdikio žindymas arba pieno traukimas pientraukiu. Esant laktacijos sutrikimams, gali būti rekomenduojamas pieno gamybos skatinimas pientraukiu (angl. power pumping).

Ar reikia nutraukti maitinimą krūtimi vėl pastojus?

Ne. Žindyti nėštumo metu yra saugu, o kai kurios moterys pirmagimio žindymą tęsia ir gimus naujagimiui, t.y. tandemu žindo du vaikučius.

Plačiau skaitykite:

Kaip suderinti darbą ir žindymą?

Krūtimi maitinančiai darbuotojai papildomai, ne rečiau kaip kas 3 val. suteikiamos ne trumpesnės kaip pusės valandos pertraukos kūdikiui žindyti. Darbuotojai pageidaujant, šios pertraukos gali būti prijungtos prie pietų pertraukos, perkeltos į darbo dienos pabaigą. Pertraukos kūdikiui krūtimi maitinti apmokamos pagal darbuotojos darbo užmokestį.

Plačiau skaitykite:

Ar verta žindyti vyresnį, nei 1-erių metų vaiką?

Taip. Mitas, kad motinos pienas po 1-ojo kūdikio gimtadienio praranda mitybinę vertę.

Motinos pienas ir vyresniems kūdikiams yra labai naudingas, puikios mitybinės vertės produktas, o žindymo procesas padeda vaikui nurimti, suvaldyti emocijas. Žindymas ypač pasitarnauja ligų metu, kuomet vaikas atsisako valgyti ir gerti kitus skysčius.

Kada reikėtų nutraukti žindymą?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) žindyti rekomenduoja bent iki 2-ejų metų. Žinoma, tai tik rekomendacija ir kiekvieno kūdikio individualūs poreikiai, mamos norai bei galimybės ir šeimos situacija skiriasi.

Svarbiausia žinoti, kad motinos pienas arba pieno mišinys yra pagrindinis kūdikio iki 1-erių metų maistas (nepaisant to, kad nuo maždaug 6 mėn. amžiaus kūdikis turėtų būti po truputį primaitinamas kietu maistu). Jeigu nusprendėte žindymą nutraukti dar iki 1-ojo kūdikio gimtadienio, mažyliui reikėtų duoti buteliuką su nusitrauktu pienu ar pieno mišiniu.

Susiję straipsniai

Kūdikis kandžioja spenelį: kodėl ir ką daryti?

Įkandimas žindymo metu - nemalonus, tačiau bent kartą bene visų žindyvių patirtas jausmas. Svarbu suprasti įkandimo priežastis ir tinkamai reaguoti.

Ar tikrai žindymą mamos sudievinę? Viskas, ką reikia žinoti apie kūdikio maitinimą

Simonas Urbonas pastebi, kad moterys Lietuvoje yra linkusios „sudievinti“ žindymą. Daugelis dažnai turi savo tvirtą ir nusistovėjusią nuomonę.

Motinos pieno sudėtis: kaip ji kinta kūdikiui augant?

Ne visos mamos žino, kad laikui bėgant motinos pieno sudėtis kinta. Šios žinios gali padėti geriau atliepti kūdikio poreikius.