Dailės terapija nėštumo metu

Nėštumo metu kiekviena būsimoji mamytė susiduria su pačiais įvairiausiais sunkumais, su kuriais susidoroti padeda... dailės terapija. Šiuo laukimo periodu daugelis moterų pastebi, kad tapo jautresnės, joms kyla noras ką nors kurti, net jeigu anksčiau tokia veikla varė nuobodulį. Ir stebėtis dėl to visai nereikia: juk nėštumas – tai itin ypatingas ir emocionalus laikotarpis.

Piešti gali kiekviena

Jeigu jauti, kad tavyje taip pat pabudo menininkė, norinti piešti ir tapyti – nedelsk. Griebk pieštukus, dažus, teptukus, kreideles – viską, kas paklius po ranka. Visomis šiomis priemonėmis galima perteikti savo išgyvenimus ir jausmus. Ir visai nesvarbu, ar moki piešti, ar ne – šis užsiėmimas yra tik tavo pačios reikalas, aplinkinių įvertinimo tau nereikia. Taip pat neturi reikšmės ir tai, ką tu pieši – gal tai bus lapeliai, o gal – gėlytės, obuoliai ar kas nors iš tavo aplinkos. Atmink, kad svarbiausia yra pats procesas, o ne rezultatas.

Kuo naudingas piešimas

Kodėl reikėtų piešti? Pirma – psichologai įrodė, kad malonūs išgyvenimai būsimosios mamytės organizme skatina teigiamus hormoninius pokyčius. Kiekvienos mažylio laukiančios moters užduotis – perduoti savo vaikeliui kaip galima daugiau teigiamų impulsų, o piešimo terapija ir šiaip kūrybinė veikla – pats geriausias būdas tai padaryti. Galima sakyti, kad tai jau bus bendra veikla – juk prie jos vienokiu ar kitokiu būdu prisidėsite jūs abu.

Antra – piešinys visada (o ypač – nėštumo metu) padeda geriau save suprasti, suvokti savo pačios vidinius išgyvenimus. Jeigu patyrinėtum tai, ką nupiešei, atrastum labai įdomių niuansų – gal jie svarbūs ir kitu metu, tačiau šiuo laikotarpiu įgyja ypatingą reikšmę. Labai daug informacijos suteikia spalvos, jų derinimas, kai kurių atsisakymas, objektų išdėstymas piešinyje, jų forma, linijos ir fonas, pasirinktos piešimo priemonės, vaizduojami siužetai ir daugelis kitų faktorių.

Ką išduoda spalvos

Yra labai daug spalvų aiškinimų. Viena ar kita gali turėti bent kelias reikšmes, tačiau visada reikia atminti: kad ir kaip būtų interpretuojamos spalvos, svarbiausia yra tai, ką jauti tu pati.

Štai pagrindinės spalvos, simbolizuojančios pozityvumą:

  • Mėlyna – tai pasitenkinimas ir ramybė;
  • Mėlynas-žalias atspalvis – tikrumo jausmas, atkaklumas ir užsispyrimas;
  • Oranžinė-raudona spalva – valios jėga, netgi agresyvumas;
  • Šviesiai geltona – aktyvumas, noras bendrauti, linksmumas.

Negatyvias tendencijas simbolizuoja:

  • Violetinė – nerimas;
  • Ruda – stresas;
  • Juoda – baimės išgyvenimas;
  • Pilka – nemalonumai.

Kuo piešti?

Labai svarbu ne tik spalvos, bet ir piešimo priemonės. Kuo blyškesnė jos spalva, tuo didesnį nepasitikėjimą savimi ir kitas negatyvias emocijas ji reiškia. Paprastu šratinuku arba pieštuku dažniausiai piešia linkusios į depresiją asmenybės, tie, kas jaučia nerimą, nepasitenkinimą. Jeigu nori piešti spalvotais pieštukais, atkreipk dėmesį, ar smarkiai juos spaudi: kuo įspaudas lieka silpnesnis (kitaip tariant, jeigu slysti tik popieriaus paviršiumi), tuo labiau esi linkusi save nuvertinti.

Vidinio konflikto sprendimas

Piešimas – tai galinga priemonė, padedanti susitvarkyti savo emocinę būklę, taip pat – psichoterapijos forma. Nereikia manyti, kad jis reikalingas tik vaikams. Piešdama tu į popierių nesąmoningai perkeli išgyvenimus, jausmus, troškimus, kurių greičiausiai net nepastebi, jiems neteiki didelės reikšmės. Tačiau jeigu jau visa tai išliejai piešinyje – pirmas žingsnis problemos sprendimo link žengtas.

Kita vertus, piešimas padeda papildyti vidinius resursus, suteikia įkvėpimo, tikrumo ir malonumo. Smagus ne tik pats kūrimo procesas, bet ir rezultatas. Bet kuriuo atveju (kad ir ką pavaizduotum savo piešinyje), tavo darbas bus tavo pačios išraiška, o tai reiškia, kad galėsi geriau suprasti save ir savo mažylį.

Piešimas turi ir dar vieną privalumą – tu gali vizualizuoti savo troškimus, t. y. ko nors norėti ir pavaizduoti tai popieriaus lape, taip sukurdama įvykių ir gyvenimo apskritai scenarijų, „sudegindama“ baimes ir nerimą, pagerindama nuotaiką ir patikėdama savo jėgomis.

Susiję straipsniai

Nėštumo DUK: atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

Visoms besilaukiančioms moterims, ypač, jeigu nėštumas pirmasis, kyla aibė klausimų. Ką galima ir ko negalima daryti, kai laukiesi?

Kas yra gimdyvės padėjėja - dula?

Dula – tai gimdyvės padėjėja, teikianti emocinę ir fizinę paramą nėštumo, gimdymo metu bei pogimdyviniu laikotarpiu.

Būsimas mamas kviečiame burtis į pokalbių grupes

Būsimos mamos „Tėvų darželio“ forume buriasi į pokalbių grupes pagal vaikučio gimimo metus ir mėnesį. Laukiatės? Kviečiame prisijungti?