15 stebinančių faktų apie naujagimius (su nuotraukomis!)

Kūdikis miega apsikabinęs žaislą Alena Sli | Shutterstock.com

Mieli, švelnūs ir kupini smalsumo kūdikiai yra, švelniai tariant, nuostabūs. Nuo to momento, kai ims pažinti jūsų veidą, iki pirmosios šypsenos jūsų kūdikis jums pažers daugybę staigmenų, kurios dar kartą įrodys, kad kūdikiai – iš tiesų yra patys nuostabiausi maži žmogučiai planetoje. Būkite pasiruošę visoms staigmenoms: žinodami šiuos neįtikėtinus faktus, dar geriau pažinkite savo mažylį.

1. Kūdikis mokosi kalbėti jau gimdoje

Kūdikis girdėti pradeda anksti. Jūsų kūdikis girdi jūsų balsą ir kitus garsus maždaug nuo 23 nėštumo savaitės. Taigi, nors jis ir nepasakys savo pirmojo žodžio, kol nesulauks maždaug vienų metų, kalbėti mokosi jau jūsų įsčiose. Nespėsite nė pajusti, kaip ištars pirmąjį savo žodį, arba, visai nesitikint, – taip laukiamą „mama“.

Jūsų balsas yra mėgstamiausias jūsų kūdikio garsas, ir jis mielai klausysis, kai kažką jam sakysite ar dainuosite. Niekada nėra per anksti pradėti skaityti savo kūdikiui, ir kuo daugiau žodžių jis girdi dabar, tuo geresni jo kalbos įgūdžiai bus vėliau.

Vaikas klausosi kūdikioNatalia Deriabina | Shutterstock.com

2. Kūdikiai gimsta mokėdami plaukti

Naujagimiai natūraliai sulaiko kvėpavimą būdami po vandeniu ir netgi gali pliaukštelėti rankomis ir kojomis per vandenį. Jei lankysite su kūdikiu plaukimo užsiėmimus, pamatysite šiuos jo įgimtus talentus! 

Kūdikis gali pradėti „plaukioti“ gana anksti, tačiau jei planuojate jį neštis į baseiną, plaukimo užsiėmimus, darykite tai po šešių savaičių, geriausia – po gydytojo patikros.

Prieš eidami maudynių, įsitikinkite, kad kūdikiui nebus per šalta. Pasirinkite specialų kūdikių baseiną, maudykitės specialiose vonelėse su šiltu vandeniu arba išbandykite kūdikiui skirtą hidrokostiumą. Na, o jei nepavyks šio – plaukimo – talento pastebėti baseine, jis, be abejonės, atsiskleis ir maudynių vonioje metu.

Kūdikis plaukiaEvgeny Atamanenko | Shutterstock.com

3. Įvairaus tipo odos pakitimai – ypač dažni

Maždaug trečdalis kūdikių gimsta su vienokiu ar kitokiu odos pokyčiu. Dažniausiai pasitaikantys odos dariniai – gandro žnybis, arba angelo bučinys (nuotraukoje). Tai šviesiai rausva dėmė ant jūsų kūdikio veido arba kaklo, kuri jam verkiant gali paraudonuoti. Šios žymės paprastai išnyksta per šešis mėnesius.

Dauguma šių odos pokyčių nekenksmingi ir paprastai išnyksta savaime, nors kai kuriems jų pašalinti gali prireikti gydymo. Jei jūsų kūdikis turi apgamą, matote gumbelių ar kitokių odos pokyčių, tam tikrose vietose pasikeitė kūdikio odos spalva, paprašykite, kad jį apžiūrėtų šeimos gydytojas.

Kūdikio dos pakitimasFotoluminate LLC | Shutterstock.com

4. Naujagimiai yra trumparegiai

Naujagimiai aiškiai mato tik apie 20–30 cm priešais veidą. Visa kita yra blyški šviesa, formos ir judesiai. Laimė, tai yra puikus atstumas, kad kūdikis galėtų žiūrėti jums į akis, kol jį maitinate! Be to, neįtikėtina, tačiau tiesa: naujagimis jau jus atpažįsta

Kai jūsų kūdikiui sukanka mėnuo ar du, jis gali sutelkti akis į žaislą, kai jį judinate priešais veidą. O ketvirto trimestro pabaigoje jis jau gerokai aiškiau mato spalvas ir formas iš arti.

Padėkite savo kūdikiui suvokti tą besivystančią vaizdo viziją rodydami jam lavinamuosius paveiksliukus, ryškesnių spalvų žaislus.

Naujagimis žiūri Tongsai | Shutterstock.com

5. Kūdikiai turi daugiau kaulų nei suaugusieji

Jūsų kūdikis gimė su maždaug 300 kaulų. Kol jis auga, dalis – mažiau nei 100 – jų sukaulės (sukietės), dalis – susijungs.

Pavyzdžiui, kūdikio kaukolė susideda iš trijų kremzle sujungtų kaulų, kad ji tilptų ir sklandžiau būtų galima išstumti per gimdos kaklelio kanalą. Štai kodėl jūsų kūdikio kaukolė yra minkšta ir lanksti. Bet šios atskiros dalys galiausiai susijungs, kad būtų vienas tvirtas kaulas.

Kol jūsų kūdikis sulauks pilnametystės, jo kūne kaulų bus trečdaliu mažiau – maždaug 206.

Kūdikis šypsosiDmitry Naumov | Shutterstock.com

ĮDOMUS FAKTAS

Kūdikiai pirmaisiais metais miegos vidutiniškai 5 400 valandų. Palyginkime: metus sudaro tik maždaug 8 760 valandų, taigi, atrodo, jis miega tikrai daug! Tačiau atminkite, kad kūdikiai vienu kartu miega vos kelias valandas, ypač per pirmuosius tris mėnesius.

6. Žindymas reikalauja praktikos

Kūdikiai turi išmokti žįsti iš krūties, lygiai taip pat, kaip ir jūs, turite žinoti, kaip jam padėti tai daryti, tad puiku, jei tam nusiteiksite ir pasiruošite iš anksto.

Ko gero, pirmosios kelios žindymo savaitės bus keblios ir nepatogios, skaudės spenelius, mat, tikėtina, kad kūdikis užmigs tik valgydamas, nuolat gulės ant krūties, o galbūt žįs tik iš vienos krūties, kaip neretai nutinka, tačiau laikui bėgant ims lengvėti. 

Kūdikių pilvukai maži, todėl iš pradžių juos reikia maitinti dažnai. Taigi, jei maitinate krūtimi, tikėtina, kad pirmosiomis savaitėmis praleisite ypač daug laiko su kūdikiu prie krūtinės. Kad žindymas būtų kuo įmanoma sklandesnis, sužinokite apie patogiausias žindymo pozas

Mama žindo kūdikįRomanova Anna  | Shutterstock.com

7. Kūdikių skrandžiai stebėtinai maži

Naujagimio skrandis yra lazdyno riešuto dydžio. Tai atsako į klausimą, kodėl kūdikį maitinti reikia taip dažnai: jis tiesiog neturi vietos savo mažyčiame pilvuke laikyti viso jam reikalingo išgerto pieno! Tai taip pat reiškia, kad net mažiausi oro burbuliukai užima tą brangų plotą, todėl kūdikį pamaitinus būtina atrūginti.

Jūsų kūdikio skrandis greitai augs, pirmosios savaitės pabaigoje jis pasieks abrikoso dydį, o po dviejų savaičių – net didelio vištos kiaušinio dydį. Tačiau jį vis tiek reikės maitinti naktį, kol sukaks mažiausiai šeši mėnesiai.

Atraugintas kūdikis happybas | Shutterstock.com

8. Normalu, kad naujagimiai netenka svorio

Kai kurios krūtimi maitinančios mamos nerimauja, kad pirmosiomis dienomis kūdikis netenka svorio, ir mano, kad taip yra todėl, jog krūtyse gaminasi per mažai pieno, galbūt žindančios mamos mityba netinkama, ir jis negauna jo pakankamai. Tai netiesa.

Normalu, kad per pirmąsias kelias dienas po gimimo kūdikis praranda nuo 5 iki 10 procentų savo kūno svorio. Dauguma kūdikių į savo gimimo svorį „grįžta“ maždaug po dviejų savaičių. 

Kūdikis ant mamas rankųmorrowlight | Shutterstock.com

9. Kūdikio kakutis laikui bėgant keičiasi

Pirmieji jūsų kūdikio kakučiai yra sudaryti iš tamsios, lipnios medžiagos, vadinamo mekonijaus. Vėliau, ką rasite kūdikio vystykluose, priklausys nuo to, ar maitinate krūtimi, ar – mišiniais (kaip jį paruošti, skaitykite Pieno mišinuko paruošimas, kaip lengvai pereiti prie mišinio – Žindymo nutraukimas: kaip lengvai atjunkyti vaiką?). Viena iš daugelio neginčijamų žindymo naudų yra ta, kad kūdikio kakutis žindant tampa mažiau „kvapnus“!

Stenkitės per daug nesijaudinti, kaip dažnai jūsų kūdikis kakoja, tačiau jis tą daro iš dažnai. Ar galite patikėti, kad per metus kūdikis sunaudoja net apie 3 360 sauskelnių? Gali būti, kad kūdikis kakos kelis kartus per dieną, gali būti – ir tik kartą per tris dienas. Svarbiausia – išsiaiškinti, koks jūsų kūdikio ritmas, kas jam įprasta, ir tuomet atkreipti dėmesį į bet kokius pastebėtus pokyčius.

Kūdikio kakisDeymosHR | Shutterstock.com

10. Kūdikiai gali slėpti ir kitų netikėtumų

Kūdikiai gimsta turėdami papildomo skysčio, todėl pirmosiomis dienomis jų lytiniai organai gali būti šiek tiek patinę. Jei turite mergaitę, galite pastebėti išskyrų ir apnašėlių (baltų, skaidrių arba su trupučiu kraujo) – jų priežastis yra mamos hormonai. Jei turite berniuką, galite pastebėti patinimus vienoje ar abiejose kapšelio pusėse.

Tai visiškai normalu pirmosiomis kūdikio gyvenimo dienomis. Tačiau turėtumėte kreiptis į šeimos gydytoją, jei jūsų berniuko lytiniai organai po kelių dienų vis dar bus patinę arba jei savo mergaitės lytiniuose organuose vis dar pastebėsite išskyrų net po šešių savaičių.

Mama keičia sauskelnesandriano.cz | Shutterstock.com

ĮDOMUS FAKTAS

Kūdikiai auga beprotiškai greitai. Kas mėnesį kūdikis užauga apie 1–1,5 cm. Jeigu tokį spartų augimą jis išlaikytų iki pilnametystės, pasiektų neįtikėtiną ūgį – net 51 metrą. Tas pats ir su svoriu. Per kone penkis mėnesius kūdikio gimimo svoris maždaug padvigubėja, o iki pirmojo gimtadienio net patrigubėja.

11. Magiškas baltasis triukšmas

Jūsų kūdikį nuramins ir paguos baltasis triukšmas – garsai, primenantys ritmingą triukšmą, kurį jis girdėjo mamos įsčiose. Mamos širdies plakimo garsas, kai kūdikį priglaudžiate, taip pat gali padėti jį nuraminti ir sureguliuoti kvėpavimą.

Daugelis kūdikių taip pat mėgaujasi skalbimo mašinos, plaukų džiovintuvo, dulkių siurblio garsu ar automobilio variklio keliamu triukšmu sėdint ant galinės sėdynės arba tiesiog paprastu baltuoju triukšmu. Yra daugybė žaislų ir programų, skleidžiančių tokius garsus, arba tiesiog ieškokite nemokamų baltojo triukšmo įrašų internete. Štai vienas jų:

12. Jūsų kūdikiui patinka jūsų kvapas

Jūsų kūdikis galėjo užuosti ir ragauti, net žagsėti dar negimęs. Jis greitai pamils ir jūsų natūralų kvapą, kuris, tikėtina, padės kūdikiui nusiraminti ir paguos, kai jis bus nusiminęs. Taigi pirmosiomis savaitėmis, kai jūsų draugystė su naujagimiu tokia artima ir nepertraukiama, stenkitės nenaudoti stiprių kvapų, sintetinių kvepalų. Tai jūsų pažintis, kai mezgate tą stebuklingą ryšį pagal kvapą. 

Jūsų kūdikis iš tikrųjų turi daug daugiau skonio receptorių nei jūs, jie pasklidę per visą mažylio burną, o ne tik ant liežuvio. Kol buvote nėščia, jūsų kūdikis ragavo visko, ką valgėte jūs, ir jis toliau mėgausis tais pačiais skoniais, kaip ir jūs, tik šįkart – per mamos pieną. Tai netgi gali daryti įtaką jūsų vaiko mitybos įpročiams ateityje: vienus maisto produktus mėgs labiau negu kitus, pvz., jam niekaip neįsiūlysite daržovių.

Kūdikis jaučia mamąNadia Cruzova | Shutterstock.com

13. Nėra tokio dalyko kaip „įprastas“ kūdikio miegas

Naujagimio ir suaugusiojo miegas skiriasi kaip diena ir naktis. Naujagimiai miega labai daug ir dažnai. Per kelias pirmąsias savaites jūsų kūdikis gali miegoti iki 18 valandų per parą. Apskritai kūdikio miegas yra gana chaotiškas, visą parą paskirstomas atsitiktiniu būdu. Tačiau su kiekvienu mėnesiu kūdikiui miego reikės vis mažiau.

Kai kūdikis ims suvokti nakties ir dienos skirtumą, jis pamažu, kai aplink bus tamsu ir tylu, pradės miegoti ilgiau, o ir dienos miegas grįš į tam tikrą ciklą. Visgi kūdikiai nenuspėjami, tad tikėtis suaugusiojo dienos režimo – neverta, o ir miego regresas kartais gali būti „neramumų“ priežastis.

Nors miego ir maitinimo režimo nebus, kol jūsų kūdikis nesulauks maždaug trijų mėnesių, kad pradėtumėte formuoti teisingus miego įpročius ir ketvirtasis trimestras būtų kiek ramesnis tiek jam, tiek tėvams, galite padaryti išties nemažai – pavyzdžiui, atpažinti, kada vaikas mieguistas, ir paguldyti jį dar iki tol, kol visiškai pervargs ir taps irzlus.

Kūdikis megaRuslan Galiullin | Shutterstock.com

14. Kūdikiai mokosi daug greičiau nei suaugusieji

Dar prieš gimdamas jūsų kūdikis išmoko atpažinti jūsų – mamos – balsą, o galbūt – ir tėčio. Dabar, gimęs, jis nuolat mokosi ir jam labai padeda tėvai. Skirtingais laikotarpiais kūdikiui būtina skirtinga raidos stimuliacija ir lavinimas: 0–4 sav., 1–3 mėn., 4–7 mėn., 8–12 mėn. Jo smegenys mezga ryšius neįtikėtinu greičiu, nes mažylis vis daugiau sužino apie aplinkinį pasaulį.

Pasinaudokite šiais nuostabiais gebėjimais, kai kūdikis tiesiog siurbia informaciją į save ir yra toks imlus „mokslams“: kai tik galite, kalbėkite jam, skaitykite, dainuokite. Nesvarbu, ką sakysite: kūdikiui tiesiog patiks jūsų balso tembras. Tyrimai rodo, kad kuo daugiau žodžių kūdikis girdi per pirmąsias dienas, savaites ir mėnesius, tuo geresni bus jo kalbos įgūdžiai dar prieš pradedant lankyti mokyklą.

Kūdikis guli ant pilnoPshenina_m | Shutterstock.com

15. Berniukų ir mergaičių smegenys skiriasi

Tyrimai rodo, kad per pirmuosius tris mėnesius naujagimių berniukų smegenys gali augti greičiau nei mergaičių, ypač tose srityse, kurios atsakingos už judėjimą. Kita vertus, mergaitės gali turėti jautresnius pojūčius, o tai reiškia, kad pirmiausia jos mato ir girdi geriau nei berniukai.

Tačiau tai, kaip ugdote savo kūdikį, greičiausiai bus kur kas svarbiau ir turės daug didesnę įtaką jo vystymuisi nei lytis.

Mergaitė ir berniasKatrina Elena | Shutterstock.com

ĮDOMUS FAKTAS

Kūdikiai atima iš tėvų maždaug 44 miego dienas. Ir tai – tik pirmaisiais metais. Ką daryti tėvams? Turbūt geriausia išeitis – miegoti tada, kai miega ir kūdikis. Bet jie tokie mieli, taigi tėvai dėl jų padarys viską!

Susiję straipsniai

Impetiga – užkrečiama bakterinė odos infekcija

Impetiga - labai lengvai užkrečiama bakterinė odos infekcija. Jai būdingas bėrimas ir geltoni šašai. Dažniausiai serga 2–5 metų vaikai.

Kūdikių bambos granuloma

Granuloma susiformuoja per pirmąsias kelias savaites po gimimo. Ji diagnozuojama vienam iš maždaug kelių šimtų naujagimių.

Kūdikių ir vaikų bambos išvarža

Bambos išvarža – nedidelis iškilimas (gumbas) bambos srityje, kai dalis žarnų išsikiša per pilvo sieną. Dauguma bambos išvaržų užsiveria savaime.

Skelbimai

45,00 €
39 | 25,3 cm | 5½ - 6
5,00 €
34 | 6 | XS