Išmokos savarankiškai dirbantiems tėvams 2024 metais (42)

Šeima su kūdikiu Kseniya Maruk | Shutterstock.com

Savarankiškai su individualios veiklos pažyma dirbantys asmenys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. yra draudžiami motinystės socialiniu draudimu, todėl įgyja teisę į išmokas.

Išmokas šeimos pagausėjimo laukiantiems tėvams moka „Sodra“. Išmokos mokamos nėščiosioms ir vaiką prižiūrintiems tėvams kaip kompensacija praradus pajamas iš savarankiškos veiklos.

„Sodros“ mokamų išmokų tėvams rūšys

 • Nėštumo ir gimdymo atostogos (NGA), kitaip dar vadinamos dekretinėmis, suteikiamos dirbančioms mamoms. Jų trukmė – 126 dienos. NGA skiriamos suėjus 30-ai nėštumo savaitei ir tęsiasi apie 2 mėn. po gimdymo.
 • Vaiko priežiūros atostogos (VPA) suteikiamos pasibaigus NGA iki kol vaikui sueis 18, 24 arba 36 mėn., t. y. atostogų trukmę pasirenka patys tėvai. Tiesa, trečiaisiais metais tėvai išmokų negauna.
 • Tėvystės atostogos suteikiamos 30 kalendorinių dienų nepertraukiamam laikotarpiui. Jos skiriamos nuo vaiko gimimo iki kol jam sueina 1 metai. Vėliau šių atostogų imti negalima.

Kokiais atvejais dirbantieji savarankiškai gali gauti išmokas?

 • Savarankiškai dirbantys su individualios veiklos pažyma asmenys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. yra draudžiami motinystės socialiniu draudimu, todėl įgyja teisę į NGA / VPA / tėvystės išmokas.
 • Dirbantieji pagal verslo liudijimą neturi teisės į NGA / VPA / tėvystės išmokas, nes nėra draudžiami motinystės socialiniu draudimu.

Savarankiškai dirbę tėvai teisę į išmokas įgyja tik sukaupę 12 mėn. darbo stažą per pastaruosius 24 mėn. Išimtis – tėvystės išmoka, kuriai pakanka trumpesnio, t. y. 6 mėn., stažo per pastaruosius 24 mėn. Stažas sukaupiamas sumokėjus valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas nuo ne mažesnės nei 6 minimalių atlyginimų dydžio sumos (2024 m. MMA „ant popieriaus“ – 924 Eur, 2023 m. – 840 Eur, VSD įmokų dydis – 12,52 proc. MMA).

Taigi dirbantiems savarankiškai asmenims skaičiuojamos išmokos priklauso nuo draudžiamųjų pajamų, nuo kurių sumokėtos VSD įmokos.

Savarankiškai dirbantiems asmenims galioja beveik analogiški motinystės socialinio draudimo stažo reikalavimai, kaip ir pagal darbo sutartį dirbantiems asmenims.

Daugiau apie išmokas tėvams:

Ką reikia daryti norint gauti išmokas dirbantiesiems savarankiškai?

Norint, kad iš individualios veiklos gautos pajamos būtų įtrauktos į motinystės išmokas, „Sodrai“ reikia mokėti VSD įmokas. Jas galima mokėti dviem būdais:

 • kartą per metus deklaruojant pajamas (iki gegužės 2 d.) (tačiau tokiu atveju išeinant NGA, VPA ar tėvystės atostogų „Sodra“ dar gali neturėti duomenų apie mokėtas įmokas, todėl priklausančios išmokos perskaičiuojamos deklaravus pajamas);
 • kiekvieną mėnesį, pateikiant SAV pranešimą apie savarankiškai dirbantį asmenį. SAV pranešimą patogu pateikti prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros draudėjui. Išmokos turi būti sumokėtos iki kiekvieno mėnesio paskutinės dienos, o SAV pranešimą reikia pateikti iki kito mėnesio 15 dienos (pavyzdžiui, jei įmokas už sausio mėn. mokėjote iki sausio 31 d., SAV pranešimą reikės pateikti iki vasario 15 d.).

Atnaujinta išmokų tvarka savarankiškai dirbantiems tėvams nuo 2021 m.

Nuo 2021 sausio 1 d. pasikeitė išmokų pagal individualią veiklą dirbantiems tėvams tvarka. Naujoji tvarka palanki pagal individualią veiklą dirbantiems tėvams, mat abu jie, – tiek mama, tiek tėtis, – būdami vaiko priežiūros atostogose gali gauti papildomų pajamų ir jų išmokos dydis nebus mažinamas net ir pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais. Ši išimtis dėl nemažinamų išmokų galiojo ir anksčiau, dar iki 2021 m., bet ji buvo taikoma tik ūkininkams ir jų partneriams, šeimynos dalyviams, individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų ir tikrųjų ūkinių bendrijų nariams.

Antraisiais vaiko priežiūros atostogų metais visiems tėvams galioja ta pati tvarka, t.y. pagal bet kokius darbo santykius gautos pajamos neturi įtakos vaiko priežiūros išmokos dydžiui.

Papildomų pajamų, nemažėjant numatytos išmokos dydžiui, gali turėti ir savarankiškai dirbančios NGA išėjusios mamos, ir 30 dienų trukmės tėvystės atostogų išėję tėčiai, t. y. jie ir toliau gali turėti pajamų iš individualios veiklos, jų gaunamos išmokos dėl to nebus mažinamos.

Svarbu!

Įskaitytini ir tokie atvejai, kai gyventojas, dirbęs pagal įprastinę darbo sutartį, išeina vaiko priežiūros atostogų ir jų metu vykdo individualią veiklą. Net ir tokiu atveju savarankiškos veiklos pajamos neturi įtakos NGA, VPA ir tėvystės atostogų išmokų dydžiui.

Susiję straipsniai

Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką?

Jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų, galite kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.

Išmokos nėščiosioms ir vaikus auginantiems tėvams (suvestinė)

Išmokų, mokamų gimus vaikui, nėštumo ir gimdymo periodu, vaiko priežiūros atostogų metu, įsivaikinus arba globojant vaiką nuo 2024 metų, sąrašas.

Vaiko išlaikymo priteisimas (alimentai) 2024 metais

Vaiko išlaikymo išmoka, arba alimentai – pinigai, kuriuos sutuoktinis po skyrybų privalo mokėti nepilnamečio biologinio vaiko išlaikymui.

Naujausi komentarai

 1. Jolanta-K@J mama
  Jolanta-K@J mama prieš 1 m.

  Elizabeta parašė:
  Mamos, HELP. Kokie mano tolimesni žingsniai išėjus į dekretą? Dirbu su individualia veikla. Į dekretą išėjau šiandien. Nesusigaudau 🫣 ką kur pildyti, kad viskas būt…

  Sodroi prasymus uzpildyti del motinystes ismokos ir NPD taikymo/netaikymo, kai baigsis dekretas ar pries pasibaigiant vel prasymuis del vaiko prieziuros ismokos ir NPD taikymo/netaikymo.

 2. User has not uploaded an avatar
  Lauralcl prieš 1 m.

  Sveikos, galbūt kažkas žinote, ar galima tėvui pasiimti vaiko priežiūros atostogas, tačiau eiti į darbą, gauti atlyginimą ir išmoką iš sodros.Pajamos ant popieriaus 1400,kazkaip skaiciokleje rodo,jog gautumeme uz mazyli,bet man pasirode,jog butu per didele suma.Kaip pasiskaicioti,gal kas susidurete realiai

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 mėn.

  Lauralcl parašė:
  Sveikos, galbūt kažkas žinote, ar galima tėvui pasiimti vaiko priežiūros atostogas, tačiau eiti į darbą, gauti atlyginimą ir išmoką iš sodros.Pajamos ant popieriaus…

  Negalima.

 4. Klaud prieš 9 mėn.

  Sveiki😊 gaunu vpa (365€) , norėjau paklaust, ar apsimokėtų išeit iš darbo ir stot į biržą? Ar gaučiau tiek pat? Ar geriau palauk kol 2 m bus?

 5. User has not uploaded an avatar
  creativeweirdo prieš 3 sav.

  Sveikos. Nuo birzelio 3d esu NGA, dirbu tik pagal IV ir dabar iskilo klausimas ar reikia uz birzeli pasiteikti SAV pranesima sodrai? Pajamu si menesi negavau. I vpa planuojama iseit spalio men ir tikrai nebus dirbama tuo metu