Priešlaikinio gimdymo pasekmės ir baimė vėl pastoti
Apie 5–15 proc. naujagimių gimsta neišnešioti, t. y. 22–37 nėštumo savaitę. Bet kuriems būsimiems tėvams tokia – priešlaikinio gimdymo – patirtis – didžiulis psichologinis išgyvenimas ir stresas.
Dažnai tokia patirtis palieka liekamųjų paekmių: moteris užsisklendžia savyje, nebendrauja, jaučia nuolatinę įtampą, nerimą, jau nekalbant apie tai, kad mintys apie galimą pasikartoti situaciją blokuoja galimybę pastoti dar kartą.
Daugiau apie priešlaikinį gimdymą skaitykite:
Jei sunku – kreiptis psichologinės pagalbos
Jei sunku visa tai išgyventi, nuolat kamuoja slogūs prisiminimai ir vien pagalvojus apie kitą nėštumą apima neaprėpiama baimė, savo psichologine sveikata derėtų ypač susirūpinti ir kreiptis į specialistus, kurie padės atsakyti į klausimus, kurių atsakymų nėra knygose, mat kiekviena patirtis – unikali, o išgyvenimų sunkumas – skirtingas.
Psichologinę pagalbą svarbu gauti laiku, mat psichologinės problemos neretai savaime neišsisprendžia, tik gilėja, o ankstesnė patirtis gali daryti itin negatyvią įtaką ateities patirtims, pirmiausia – būsimam nėštumui.
Kur ir kodėl svarbu gauti psichologinę pagalbą?
Patyrus priešlaikinį gimdymą kiekvieną moterį užplūsta skirtingos, tačiau gana stiprios emocijos, su kuriomis susitvarkyti patiems tėvams ne visada pavyksta dėl pernelyg sudėtingos emocinės patirties.
Dažnai priešlaikinį gimdymą patyrusiai moteriai gali itin stipriai reikštis kaltės ar nusivylimo jausmas, o visa tai palydėti – ir baimė, ir neviltis. Reikiamą pagalbą, pajutus stiprias panašias emocijas, suteiks jau pati gimdymo įstaiga, jos specialistai, o vėliau galima kreiptis į polikliniką ar psichikos sveikatos centrą.
Partnerio pagalba, patyrus priešlaikinį gimdymą
Kaip ir patyrus bet kokią gimdymo traumą, svarbu – artimųjų, ypač vyro, dėmesys ir supratimas. Būti šalia, palaikyti ir išklausyti – geriausia, ką gali padaryti antroji pusė. Net jei daug įtankos, sunku ir nemalonu – nuo situacijos niekur nepabėgsi. Vienas pirmųjų ir pagrindinių „vaistų“ ir būdų link emocinės gerovės – dėmesys.
„Mes kartu“, „išgyvensime tai“ – stiprios frazės, kurios neretai gydo. Nereikia mėginti neigti faktą ir sakyti, kad „vėliau bus geriau“, „viskas praeis“. Moteris šiuo momentu išgyvena „čia ir dabar“ akimirką, todėl pernelyg optimistiniai teiginiai gali dar labiau išmušti iš pusiausvyros. Kai skauda, moteriai reikia suvokti, kad ji situacijoje ne viena.
Fizinis priešlaikinio gimdymo skausmas
Kartais psichologinis skausmas gali pasireikšti ir fiziniais pojūčiais, kuriuos apčiuopti sunku, nes... jų nėra. Kai visa patirtis blokuojama ir slopinama galvoje, nes viską norima paneigti, nieko kito nelieka, kaip skausmą perkelti į nemalonius fizinius pojūčius.
Išsityrus ir neradus jokių medicininių indikacijų, sveikatos problemos reikėtų ieškoti psichinėje sveikatoje. Šiuo atveju geriausiai padės specialistas, kuris padės susivokti savyje ir savose emocijose, o tai galimai garantuos sėkmingą kito nėštumo patirtį, mat neliks išankstinių baimių. Svarbu susitvarkyti psichologines problemas, nes uždelstos psichinės ligos neleis sklandžiai gyventi toliau ir mėgautis tolesne motinyste.
Naujas nėštumas: kaip patikėti savo jėgomis
Sėkmingas praeities išgyvenimas, pasitikint specialistais ir patyrus partnerio dėmesį bei supratimą, kito nėštumo metu turėtų „paleisti“ nerimą ir įtampą. Svarbu atsiverti, kalbėtis visada: ir iškart, patyrus priešlaikinį gimdymą, ir vėliau, jau gijimo procese.
Kad ir kaip norėtųsi atsikelti ir pradėti naują dieną nuo balto popieriaus lapo, nepraleiskite liūdesio, ne eliminuokite jo. Kalbėkite ir kalbėkitės, būkite su artimaisiais. Reikia išgyventi šią akimirką, nes niekas patirtos situacijos iš gyvenimo neištrins. Nieko nejausti – neįmanoma.
Atraskite fizinę pusiausvyrą
Pajauskite savo kūną, atraskite fizinę pusiausvyrą, nes dažnu atveju viskas susikaupia galvoje. Medituokite, atlikite kvėpavimo pratimus, lengvai fiziškai pajudėkite – visa tai pagelbės, ieškant ramybės po skaudžios patirties, ir padės lengviau patikėti ateitimi, pasitikėti savimi ir savo jėgomis, kad kita nėštumo patirtis, kiek priklauso nuo jūsų pačių, būtų nepalyginamai šviesesnė.