Antrasis nėštumas
Dauguma moterų pirmojo gimdymo metu “pasižada” daugiau niekuomet negimdyti... Tačiau žmogaus atmintis selektyvi, todėl nemalonūs pojūčiai laikui bėgant paprasčiausiai užsimiršta, arba juos užgožia motinystės džiaugsmai. Taigi, ateina laikas antrajam nėštumui. Užtikrintai galime pasakyti tik vieną dalyką: kiekvienas nėštumas yra skirtingas, todėl tavęs ir vėl lauks malonios (kartais ir ne visai) staigmenos.
Kada geriausias laikas antrajam nėštumui?
Pirmojo nėštumo metu tavo organizmas dirbu pilnu režimu ir maistinių medžiagų, vitaminų bei mineralų suvartojo dvigubai daugiau, nei įprasta. Be to, nėštumo metu organizme nuolatos vyko hormoniniai pokyčiai, o tai šiek tiek nusilpnino imunitetą. Kad antrasis nėštumas praeitų sėkmingai, iš pradžių reikėtų leisti organizmui pilnai atsistatyti, o tai gali užtrukti dvejus – trejus metus.
Per šį laikotarpį moters kūnas pilnas atsistato ir sukaupia antrajam nėštumui reikalingas jėgas. Tačiau pernelyg ilgas laiko tarpas tarp nėštumų nėra pageidautinas, nes organizmas visiškai pamiršta pasikeitimus, vykstančius nėštumo metu. Kitaip tariant, tavo organizmui ir vėl reikėtų adaptuotis iš naujo. Jei pirmojo gimdymo metu buvo atliktas cezario pjūvis, pertrauka tarp nėštumų turėtų trukti maždaug 5 metus.
Kuo skiriasi antrasis ir pirmasis nėštumas?
Dėl fiziologinių pokyčių, kurie atsirado pirmojo nėštumo metu, antrasis nėštumas gali turėti tam tikrų savitų įpatybių:
Po pirmojo vaikučio gimimo gimda nesusitraukia iki pirminės savo formos (buvusios prieš pirmąjį nėštumą), taigi lieka šiek tiek didesnė, nei įprasta. Dėl šios priežasties antrajį nėštumą išoriškai pastebėti galima maždaug mėnesiu anksčiau, nei pirmąjį.
Pirmojo nėštumo metu vaiko judesius įprastai galima pajusti maždaug 20 savaitės metu. Antrojo nėštumo metu vaikučio judesiai juntami jau nuo 18 savaitės. Tikėtina, kad taip nutinka dėl paprasčiausios moters patirties: antrojo nėštumo metu ji tiesiog lengviau atskiria vaikučio judesius nuo paprasčiausio žarnyno susitraukimo.
Pirmojo nėštumo metu raiščiai ir raumenys buvo labai įsitempę, todėl nusilpo. Deja, bet jie nebegali išlaikyti gimdos taip tvirtai, kaip prieš nėštumą, taigi antorojo nėštumo metu vaikutis būna nusileidęs kiek žemiau, nei per pirmąjį nėštumą. Dėl tokios gimdos padėties moteriai lengviau kvėpuoti, tačiau labiau spaudžiama šlapimo pūslė ir dėl apkrovos skauda juosmenį.
Kaip saugotis antrojo nėštumo metu?
Norint išvengti antrojo nėštumo komplikacijų, turėtum laikytis kelių paprastų taisyklių:
- Stenkis nekilnoti sunkių svorių (nevalia kelti daugiau nei 3 kg). Jei tavo pirmasis vaikelis dar mažiukas ir mėgsta būti nešiojamas, prieš keldama jį atsitūpk, kad keliamas svoris būtų pasiskirstęs kojoms ir rankoms, o ne vien nugarai.
- Jei tau tenka ilgai stovėti, šiek tiek sulenk kelius. Tokioje pozoje apkrovos tenka kojoms, o ne apatinei nugaros daliai.
- Miegok ant šono, sulenkusi kelius. Tarp kelių pasidėk pagalvėlę.
- Jei tau renka ilgai sėdėti, stenkis kuo dažniau laikyti ištiestas kojas. Kojų atramai puikiai tiks neaukšta kėdutė ar suoliukas.
Ir dar šis tas...
Jei pirmasis nėštumas praėjo be komplikacijų, labai tikėtina, kad antrojo nėštumo metu viskas vyks dar sklandžiau ir greičiau. Pirmasis gimdymas įprastai trunka 12-14 valandų, o kartais ir ilgiau. Antrojo gimdymo metu gimdos kaklelis ativeria greičiau, todėl gimdymas turėtų trukti kur kas trumpiau – maždaug 6-8 valandas.