Ar tartis su gydytoju dėl gimdymo? (334)

Ieškoti ar neieškoti gydytojo, kuris priimtų gimdymą, – dažna tema ir neretai nėščiųjų užduodamas klausimas. Kai kurios ilgai renkasi gydytoją ir lankosi pas jį vos ne nuo pat pastojimo dienos, kitos teigia, kad visiškai nesvarbu, pas ką gimdyti, nes gimdymas – natūralus procesas ir pagimdo visos, padedant gydytojui ar net ir be jo pagalbos. Tad tartis su gydytoju dėl gimdymo iš anksto, ar – ne?
Verta panagrinėti, kokie išankstinio susitarimo privalumai ir trūkumai.
Tarimosi su gydytoju dėl gimdymo privalumai
- Žinosite, ko tikėtis. Tai bene svarbiausias privalumas: pasirinkusi gydytoją, iš anksto žinosite, su kuo teks bendrauti gimdymo metu, mažesnė tikimybė pakliūti pas gimdyvei nepriimtiną gydytoją – pavyzdžiui, galbūt nenorėtumėte, kad jūsų gimdymą priimtų gydytojas vyras, nes jums tai – labai intymi akimirka. Arba galbūt nenorėtumėte pakliūti pas vieną ar kitą akušerę, nes girdėjote apie ją nekokių atsiliepimų. Be to, jeigu gimdant dalyvaus jau pažįstamas gydytojas, jausitės laisviau, mažiau nerimausite dėl to, kaip atrodote, arba kad praradote savikontrolę – šaukiate, plūstatės ir pan.
- Pasirinksite sau tinkamiausią specialistą. Kartais su vienu ar kitu gydytoju požiūriai gali nesutapti, gali būti nepriimtinas jo bendravimo būdas ar gydymo (o taip pat ir gimdymo) filosofija. Gal gimdyvei svarbus natūralumas – pavyzdžiui, ji nenori, kad būtų skiriama skatinamųjų, nuskausminamųjų vaistų? Gal ji nenori, kad būtų kerpama tarpvietė? O gal šeimai svarbiausia, kad gydytojas būtų labai aukštos kvalifikacijos, puikiai susitvarkantis su pačiomis sudėtingiausiomis gimdymo komplikacijomis? Arba kad gimdymą priimtų tas pats gydytojas, kuris sėkmingai priėmė ir ankstesnį gimdymą ar net kelis jų? Pasirinkę konkretų jums pažįstamą specialistą, išvengsite daugumo nemalonių situacijų.
- Susitarsite dėl smulkmenų. Kartais, atrodytų, visai nereikšmingi dalykai gali būti labai svarbūs. Su pasirinktu gydytoju galite aptarti daugybę smulkmenų – pradedant nuo to, kokius drabužius gimdyvė dėvės gimdymo metu (pavyzdžiui, galbūt norėsite turėti savo gimdymo marškinius, o ne duodamus ligoninėje), baigiant muzika, kurios norėtumėte klausytis gimdymo metu.
Tarimosi su gydytoju dėl gimdymo trūkumai
- Kaina. Norint, kad norimas gydytojas atvyktų priimti gimdymo ne savo darbo laiku, į ligoninės kasą tenka sumokėti nuo 200 iki 400 eurų, kartais – ir didesnę sumą. Jeigu iš anksto tariamasi ir su akušere, jai reikės sumokėti apie 100–200 eurų. Kiek tiksliai reikės mokėti už pasirinkto gydytojo priežiūrą gimdymo metu, numatyta ligoninės mokamų paslaugų kainoraščiuose. Anksčiau šeimos dažnai paruošdavo ir vokelius, tačiau pastaruoju metu vis mažiau gimdyvių ir jų partnerių atsilygina gydytojams neoficialiai. Svarbu prisiminti, kad tiek kyšio davimas, tiek jo prašymas arba paėmimas yra nusikaltimas.
- Gydytojo prireikia ne visuomet. Dažna jau gimdžiusi mama sako, kad geriau tartis ne su gydytoju, kuris mažai dalyvauja gimdyme, bet su akušere. Galima apgalvoti ir tokį variantą. Jeigu gimdymas normalus, be komplikacijų, nėščioji gerai jam pasiruošusi, išties daugiausia gimdyvei padeda būtent akušerė: ji nuolat stebi gimdos kaklelio atsivėrimą, gimdymo eigą, palengvina ją ir t. t. Taip pat kai kurios mamos mini, kad gimdymas buvo sklandus, truko vos kelias valandas, tad šiuo atveju tartis su gydytoju taip pat neprasminga.
- Norimas gydytojas, nenorima vieta. Kartais pageidaujamas gydytojas dirba ligoninėje, kurioje nenorima gimdyti, tad gali tekti prisitaikyti prie gydytojo darbo vietos. Be to, pasitaiko atvejų, kad vieni akušeriai-ginekologai dirba poliklinikose, o kiti tik priima gimdymus gimdymo skyriuose. Tad jei norite, kad tas pats gydytojas prižiūrėtų visą nėštumą, priimtų gimdymą ir konsultuotų po jo, pasirinkimo laisvė gali būti mažesnė.
Patarimas
Net jei dėl gimdymo su konkrečiu specialistu tarėtės iš anksto, būkite pasiruošusi ir planui „B“. Gyvenime gali visko nutikti: gimdymas gali prasidėti anksčiau ar vėliau, nei tikėtasi, gydytojas gali tuo metu atostogauti, būti išvykęs, gali dirbti ar budėti kitoje ligoninėje ar priimti kitą gimdymą. Taigi iš anksto su gydytoju aptarkite, ką daryti tokiu atveju ir į ką kreiptis.
O ką reiškia "tarėsi"? Yra gimdymo namuose (žiūrėt kur planuojat) kainynas ir oficiali paslauga, už kurią mokate į kasą. Kiek teko domėtis, karantino metu tokios paslaugos nėra teikiamos.
Ar jūs turit omenyje juodai mokėt, tai tada ne tartis, o tiesiog kyšį duot. Beje duoda dažnai dvigubai daugiau, nei ta pati paslauga kainyne
Nesupratau kokiu būdu jūs norit tartis