Ar tartis su gydytoju dėl gimdymo? (337)

Nėščioji ir gydytoja tariasi dėl gimdymo Syda Productions | Shutterstock.com

Ieškoti ar neieškoti gydytojo, kuris priimtų gimdymą, – dažna tema ir neretai nėščiųjų užduodamas klausimas. Kai kurios ilgai renkasi gydytoją ir lankosi pas jį vos ne nuo pat pastojimo dienos, kitos teigia, kad visiškai nesvarbu, pas ką gimdyti, nes gimdymas – natūralus procesas ir pagimdo visos, padedant gydytojui ar net ir be jo pagalbos. Tad tartis su gydytoju dėl gimdymo iš anksto, ar – ne?

Verta panagrinėti, kokie išankstinio susitarimo privalumai ir trūkumai.

Tarimosi su gydytoju dėl gimdymo privalumai

 1. Žinosite, ko tikėtis. Tai bene svarbiausias privalumas: pasirinkusi gydytoją, iš anksto žinosite, su kuo teks bendrauti gimdymo metu, mažesnė tikimybė pakliūti pas gimdyvei nepriimtiną gydytoją – pavyzdžiui, galbūt nenorėtumėte, kad jūsų gimdymą priimtų gydytojas vyras, nes jums tai – labai intymi akimirka. Arba galbūt nenorėtumėte pakliūti pas vieną ar kitą akušerę, nes girdėjote apie ją nekokių atsiliepimų. Be to, jeigu gimdant dalyvaus jau pažįstamas gydytojas, jausitės laisviau, mažiau nerimausite dėl to, kaip atrodote, arba kad praradote savikontrolę – šaukiate, plūstatės ir pan.
 2. Pasirinksite sau tinkamiausią specialistą. Kartais su vienu ar kitu gydytoju požiūriai gali nesutapti, gali būti nepriimtinas jo bendravimo būdas ar gydymo (o taip pat ir gimdymo) filosofija. Gal gimdyvei svarbus natūralumas – pavyzdžiui, ji nenori, kad būtų skiriama skatinamųjų, nuskausminamųjų vaistų? Gal ji nenori, kad būtų kerpama tarpvietė? O gal šeimai svarbiausia, kad gydytojas būtų labai aukštos kvalifikacijos, puikiai susitvarkantis su pačiomis sudėtingiausiomis gimdymo komplikacijomis? Arba kad gimdymą priimtų tas pats gydytojas, kuris sėkmingai priėmė ir ankstesnį gimdymą ar net kelis jų? Pasirinkę konkretų jums pažįstamą specialistą, išvengsite daugumo nemalonių situacijų.
 3. Susitarsite dėl smulkmenų. Kartais, atrodytų, visai nereikšmingi dalykai gali būti labai svarbūs. Su pasirinktu gydytoju galite aptarti daugybę smulkmenų – pradedant nuo to, kokius drabužius gimdyvė dėvės gimdymo metu (pavyzdžiui, galbūt norėsite turėti savo gimdymo marškinius, o ne duodamus ligoninėje), baigiant muzika, kurios norėtumėte klausytis gimdymo metu.

Tarimosi su gydytoju dėl gimdymo trūkumai

 1. Kaina. Norint, kad norimas gydytojas atvyktų priimti gimdymo ne savo darbo laiku, į ligoninės kasą tenka sumokėti nuo 200 iki 400 eurų, kartais – ir didesnę sumą. Jeigu iš anksto tariamasi ir su akušere, jai reikės sumokėti apie 100–200 eurų. Kiek tiksliai reikės mokėti už pasirinkto gydytojo priežiūrą gimdymo metu, numatyta ligoninės mokamų paslaugų kainoraščiuose. Anksčiau šeimos dažnai paruošdavo ir vokelius, tačiau pastaruoju metu vis mažiau gimdyvių ir jų partnerių atsilygina gydytojams neoficialiai. Svarbu prisiminti, kad tiek kyšio davimas, tiek jo prašymas arba paėmimas yra nusikaltimas.
 2. Gydytojo prireikia ne visuomet. Dažna jau gimdžiusi mama sako, kad geriau tartis ne su gydytoju, kuris mažai dalyvauja gimdyme, bet su akušere. Galima apgalvoti ir tokį variantą. Jeigu gimdymas normalus, be komplikacijų, nėščioji gerai jam pasiruošusi, išties daugiausia gimdyvei padeda būtent akušerė: ji nuolat stebi gimdos kaklelio atsivėrimą, gimdymo eigą, palengvina ją ir t. t. Taip pat kai kurios mamos mini, kad gimdymas buvo sklandus, truko vos kelias valandas, tad šiuo atveju tartis su gydytoju taip pat neprasminga.
 3. Norimas gydytojas, nenorima vieta. Kartais pageidaujamas gydytojas dirba ligoninėje, kurioje nenorima gimdyti, tad gali tekti prisitaikyti prie gydytojo darbo vietos. Be to, pasitaiko atvejų, kad vieni akušeriai-ginekologai dirba poliklinikose, o kiti tik priima gimdymus gimdymo skyriuose. Tad jei norite, kad tas pats gydytojas prižiūrėtų visą nėštumą, priimtų gimdymą ir konsultuotų po jo, pasirinkimo laisvė gali būti mažesnė.

Patarimas

Net jei dėl gimdymo su konkrečiu specialistu tarėtės iš anksto, būkite pasiruošusi ir planui „B“. Gyvenime gali visko nutikti: gimdymas gali prasidėti anksčiau ar vėliau, nei tikėtasi, gydytojas gali tuo metu atostogauti, būti išvykęs, gali dirbti ar budėti kitoje ligoninėje ar priimti kitą gimdymą. Taigi iš anksto su gydytoju aptarkite, ką daryti tokiu atveju ir į ką kreiptis.

Susiję straipsniai

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.

MAMOS ISTORIJA. Pagimdžiau netikėtai ir be skausmo (dalykimės patirtimis komentaruose)

Dažnai gyvenime būna taip: bijome ko nors, kuriame liūdniausias prognozes, nerimaujame taip stipriai, kad net kinkos dreba. Ir štai... tai atsitinka.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Mijukas1 parašė:
  O gal kas žinot, su kuo Kaune galima tartis už pinigus dėl Cezario? Esu labai smulki, vyresnio amžiaus, labai siaurais klubais, vaikas didelis, bet daktaram nesvarb…

  Mano dedzio zmona labai smulki gimdydama svere 50kg nespejo nei y gimdykla nuvest lifte ant greitosios pagalbos lovos pagimde 4.700kudiki irgi sake neisgimdysi niekaip bet bandyti turesi ir ka dar biski but namie pagimdzius net nejuto kas tas gimdymas. Tad nenusistatykit kad nepagimdysit ir nebijokit gimdyt🙂 o susitarimas ir uz pinigus jau nelegalu. Cp nera toks nekaltas dalykas labai kerta per sveikata..
  As tris cp turejus patikekit sveikatos nepriduoda.

 2. User has not uploaded an avatar
  Barbyte prieš 1 m.

  Sveikos,

  Iš savo patirties sakau - NEREIKIA NIEKO TARTIS.
  Mano patirtis tokia, kad buvau susitarusi su akušere iš VGN, ji man visada kartojo, kad kai tik pajusiu kažką ar prasidės sąrėmiai - skambinti bet kada jai: dieną ar naktį, darbo dieną arba per išeigines, ji tikrai atlėks.
  Na ir ketvirtadienio vakarą apie 20 val jau prasidėjo reguliarūs sąrėmiai (buvo 40 sav + 1 d) paskambinau jai, o ji sako "Čia paruošiamieji, nueik į dušą ir eik miegoti, ryte susiskambinsim".
  21:30 paskambinau jai vėl ir žasakiau, kad važiuoju į gimdymo namus jau, nes puikiai jaučiau, kad gimdysiu, ji sako OK.
  Ir tiek. 23 val buvau gimdykloje, o 4:18 jau pagimdžiau, o ji net nepasirodė.
  Tai va ir mano susitarimas. Buvau paruošus jai apvalią sumelę (penkis kartus didesnę negu nurodyta VGN kainynę). Tai likau sutaupius 😁 Be jokio susitarimo labai sklandžiai viskas įvyko, labai maloniai pasitiko priėmime, nuostabi gydytoja pakliuvo, puiki akušerė, taip kad neapsimoka nieko taris. Visur dirba savo srities specialistai, bet kokiu atveju viskas bus gerai.

 3. Cherry-cherry prieš 1 mėn.

  Jeigu gimdymas nekomplikuotas viskas ok sakyciau galima rizikuot ir vaziuot aklai jei yra ar buvo riziku tik tarciaus, cia is savo patirties :))

 4. Amadra
  Amadra prieš 1 mėn.

  Vysnine parašė:
  Jeigu gimdymas nekomplikuotas viskas ok sakyciau galima rizikuot ir vaziuot aklai jei yra ar buvo riziku tik tarciaus, cia is savo patirties :))

  Ar gimdymas bus komplikuotas, is anksto nezinosi. Mano nestumas buvo sklandus 10 balu, o pagimdziau po extra cp. Su niekuo nesitariau ir vis tiek gavau puikia prieziura visuose skyriuose, kuriuose teko pabuvot. Manau, jei savo darba dirba tam atsidave medikai, jie ta darba puikiai atliks nepaisant to, ar mokesi papildomai, ar ne.

 5. Cherry-cherry prieš 1 mėn.

  Amadra parašė:
  Ar gimdymas bus komplikuotas, is anksto nezinosi. Mano nestumas buvo sklandus 10 balu, o pagimdziau po extra cp. Su niekuo nesitariau ir vis tiek gavau puikia priez…

  Tai jum pasiseke, as tai jau ateiciai zinau man iaugus placenta buvo nukraujavau 3d reanimacija, dvi operacijos, kita kart turiu vel didesne tam rizika, prieziura buvo lb prasta covid metu antakalnyje, net nekalbu kad buvo grubus elgesys ir neprieziura...isleido su placentos gabalu gimdoje dar kraujuojancia, tad tikrai nebenoreciau aklai vaziuot, o visu gydytoju nezinosi ar papulsi pas gera kuris rupinsis ir pati medike esu daugima pervarge mediku juodai o is pasaukimo mazai tokiu, tai sakau is savo varpines is to ka maciau ir patyriau, ir taip yra kazkokia tikimybe papult pas gera bet kam rizikuoti tokiu svarbiu dalyku :))