Glaukoma, padidėjęs akispūdis ir nėštumas

Glaukoma – grupė ligų, pažeidžiančių regos nervą, jungiantį akį su smegenimis. Ja sergant padidėja akispūdis (slėgio lygis akyje), dėl to laikui bėgant įdumba ir atrofuojasi regos nervas.
Glaukoma dažniausiai suserga vyresni nei 40 m. žmonės, tačiau kartais sirgti gali ir vaisingo amžiaus moterys. Dažnai moterims jau anksčiau būna diagnozuota glaukoma, prasidėjusi dar vaikystėje arba vėliau kaip diabeto ar kitos ligos komplikacija.
Nustatyta, kad glaukoma nėščiosioms gali progresuoti: maždaug trečdaliui jų padidėjo akispūdis ir pasireiškė kitų regėjimo problemų. Jei sergate glaukoma ir laukiatės, reikės dažniau lankytis pas gydytoją oftalmologą.
Kokią įtaką glaukoma ir akispūdis gali daryti nėštumui?
Nėštumas moters organizme sukelia įvairių fiziologinių pokyčių, pavyzdžiui:
- Hormonų lygio svyravimai gali turėti įtakos akispūdžiui ir pačiai glaukomos eigai;
- Padidėjęs kraujo tūris gali nulemti akies skysčių kiekį, vėlgi gali keisti akispūdį;
- Regėjimo pokyčiai: pastojus gali pakisti regėjimas, o tai gali sutrukdyti stebėti ir kontroliuoti glaukomą.
Jei nėščioji glaukoma neserga, įprastai akispūdis mažėja – veikiausiai įtakos tam turi hormonų pokyčiai. Tačiau jei nėščioji serga glaukoma, akispūdis gali ir padidėti, ir sumažėti, ir išlikti stabilus.
Todėl nėštumo metu labai svarbu:
- Atlikti reguliarius tyrimus;
- Stebėti moters būklę;
- Pritaikyti kiekvienai pacientei tinkamiausią gydymo planą;
- Dėti maksimalias pastangas siekiant sumažinti potencialią riziką besivystančiam vaisiui. Šiuo atveju būtinas gydytojų oftalmologų bei akušerių bendradarbiavimas.
Glaukomos gydymas nėštumo metu
Medikamentinis glaukomos gydymas nėštumo metu ir po gimdymo
Kol kas surinkta mažai duomenų, ar vaistai glaukomai gydyti yra saugūs nėštumo metu. Bet kokie vaistai, vartojami šiuo laikotarpiu, gali paveikti vaisių.
JAV, kitose šalyse vaistai pagal saugumą yra klasifikuojami į A, B, C, D ir X kategorijas. A kategorijos vaistai – patys saugiausi, tai pagrįsta tyrimais su žmonėmis. X kategorijos vaistai – nesaugūs vartoti nėštumo metu, jie gali sukelti apsigimimus. Atkreipkite dėmesį, kad šiuo metu nė vieni vaistai glaukomai gydyti nėra priskirti A kategorijai, o tai reiškia, kad visos pacientės privalo būti informuotos apie rizikas.
Potencialiai pavojingos medžiagos vaistų glaukomai gydyti sudėtyje:
- Karboanhidrazės inhibitoriai. Preparatų, skirtų mažinti padidėjusį akispūdį, galintį sukelti glaukomą, sudėtyje yra brinzolamido, kuris priklauso karboanhidrazės inhibitorių vaistų grupei. Šis vaistų komponentas mažina akispūdį. Teigiama, kad pirmąjį nėštumo trimestrą reikėtų vengti piliulių ar tablečių, kurių sudėtyje yra karboanhidrazės inhibitorių. Tyrimų su gyvūnais metu gauta duomenų apie šios veikliosios medžiagos teratogeninį poveikį (t. y. embriono deformacijas).
- Alfa adrenerginių agonistai ir prostaglandinų analogai. Taip pat gydytojas gali rekomenduoti pakeisti ar nustatyti tam tikrų ribojimų, jei vaistų sudėtyje yra alfa adrenerginių agonistų arba prostaglandinų analogų.
Vaistų glaukomai gydyti vartojimas žindančioms moterims
Vaistai nuo glaukomos gali būti pavojingi ne tik nėštumo metu, bet ir po gimdymo.
Jei planuojate žindyti ar jau žinote kūdikį, įsidėmėkite, kad šie vaistai gali patekti į motinos pieną. Alfa agonistai motinos piene yra linkę kauptis, todėl žindyvėms jų vartoti negalima.
Chirurginis glaukomos gydymas nėštumo metu
Tam tikrais atvejais nėštumo metu gali prireikti ir akių operacijos. Kaip vieną iš alternatyvų gydytojas gali pasiūlyti gydymą lazeriu. Jis tinka, jei pacientė netoleruoja medikamentinio gydymo arba jis laikomas nesaugiu (kaip kad nėštumo metu).
Galimi du gydymo lazeriu tipai:
- Argono lazerinė trabekuloplastika (ALT);
- Selektyvi lazerinė trabekuloplastika (SLT).
Gydymas lazeriu gali būti mažiau veiksmingas siekiant ilgalaikės akispūdžio kontrolės, tačiau gali padėti suvaldyti situaciją būtent nėštumo metu.
Ar sergant glaukoma galima gimdyti natūraliai?
Glaukoma sergančioms pacientėms iki gimdymo ir po gimdymo turi būti taikoma standartinė priežiūra, taip pat glaukoma įprastai nėra indikacija atlikti cezario pjūvio operaciją. Galima išimtis – neseniai atlikta akių operacija, kai gimdymas pro makštį gali būti laikomas rizikingesniu.
Taigi, trumpai apibendrinant, kai tik sužinosite, kad laukiatės, kito apsilankymo metu apie tai informuokite oftalmologą bei su juo aptarkite, ar reikia koreguoti gydymą. Jei tik įmanoma, geriausia gydytoją informuoti, kai dar tik planuojate nėštumą: prieš pastojant bus galima imtis visų atsargumo priemonių.
Siekiant veiksmingai valdyti glaukomą, nėštumo metu būtina dažniau lankytis pas gydytoją oftalmologą, kad prireikus jis galėtų koreguoti gydymo planą ir reguliariai tikrintų pacientės regėjimą.