Nėštumo ir gimdymo, vaiko priežiūros ir tėvystės išmokos savarankiškai dirbantiems tėvams 2021 m. (7)

Tėtis sėdi ant sofos su besišypsančia dukra Prostock-studio | Shutterstock.com

Savarankiškai dirbantys su individualios veiklos pažyma asmenys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. yra draudžiami motinystės socialiniu draudimu, todėl įgyja teisę į išmokas.

Išmokas šeimos pagausėjimo laukiantiems tėvams moka SODRA. Išmokos mokamos nėščiosioms ir vaiką prižiūrintiems tėvams kaip kompensacija praradus pajamas iš savarankiškos veiklos.

SODROS mokamų išmokų tėvams rūšys

Nėštumo ir gimdymo atostogos (NGA), kitaip dar vadinamos dekretinėmis, suteikiamos dirbančioms mamoms. Jų trukmė – 126 dienos. NGA skiriamos suėjus 30-ai nėštumo savaitei ir tęsiasi apie 2 mėn. po gimdymo.

Vaiko priežiūros atostogos (VPA) suteikiamos pasibaigus NGA iki kol vaikui sueis 1, 2 arba 3 metai, t. y. atostogų trukmę pasirenka patys tėvai. Tiesa, trečiaisiais metais tėvai išmokų negauna.

Tėvystės atostogos suteikiamos 30 kalendorinių dienų nepertraukiamam laikotarpiui. Jos skiriamos nuo vaiko gimimo iki kol jam sueina 1 metai. Vėliau šių atostogų imti negalima.

Kokiais atvejais dirbantieji savarankiškai gali gauti išmokas?

 • Savarankiškai dirbantys su individualios veiklos pažyma asmenys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. yra draudžiami motinystės socialiniu draudimu, todėl įgyja teisę į NGA / VPA / tėvystės išmokas.
 • Dirbantieji pagal verslo liudijimą neturi teisės į NGA / VPA / tėvystės išmokas, nes nėra draudžiami motinystės socialiniu draudimu.

Savarankiškai dirbę tėvai teisę į išmokas įgyja tik sukaupę 12 mėn. darbo stažą per pastaruosius 24 mėn. 12 mėn. stažas sukaupiamas sumokėjus valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas nuo ne mažesnės nei 12 minimalių atlyginimų sumos (2020 m. MMA – 607 Eur, 2021 m. MMA – 642 Eur, VSD įmokų dydis – 12,52 proc., iš deklaruojamų uždirbamų pajamų sumos atėmus leistinus 30 proc. atskaitymus).

Taigi dirbantiems savarankiškai asmenims skaičiuojamos išmokos priklauso nuo draudžiamųjų pajamų, nuo kurių sumokėtos VSD įmokos.

Savarankiškai dirbantiems asmenims galioja beveik analogiški motinystės socialinio draudimo stažo reikalavimai, kaip ir pagal darbo sutartį dirbantiems asmenims.

Daugiau apie išmokas tėvams 2021 m.:

Ką reikia daryti norint gauti išmokas dirbantiesiems savarankiškai?

Norint, kad iš individualios veiklos gautos pajamos būtų įtrauktos į motinystės išmokas, SODRAI reikia mokėti VSD įmokas. Jas galima mokėti dviem būdais:

 • kartą per metus deklaruojant pajamas (iki gegužės 2 d.) (tačiau tokiu atveju išeinant NGA, VPA ar tėvystės atostogų SODRA dar gali neturėti duomenų apie mokėtas įmokas, todėl priklausančios išmokos perskaičiuojamos deklaravus pajamas);
 • kiekvieną mėnesį, pateikiant SAV pranešimą apie savarankiškai dirbantį asmenį. SAV pranešimą patogu pareikti prisijungus prie asmeninės SODROS paskyros draudėjui. Išmokos turi būti sumokėtos iki kiekvieno mėnesio paskutinės dienos, o SAV pranešimą reikia pateikti iki kito mėnesio 15 dienos (pavyzdžiui, jei įmokas už sausio mėn. mokėjote iki sausio 31 d., SAV pranešimą reikės pateikti iki vasario 15 d.).

Atnaujinta išmokų tvarka savarankiškai dirbantiems tėvams nuo 2021 m.

Nuo 2021 m. sausio 1 d. pasikeitė išmokų pagal individualią veiklą dirbantiems tėvams tvarka. Naujoji tvarka palanki pagal individualią veiklą dirbantiems tėvams, mat abu jie, – tiek mama, tiek tėtis, – būdami vaiko priežiūros atostogose gali gauti papildomų pajamų ir jų išmokos dydis nebus mažinamas net ir pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais.

Ši išimtis dėl nemažinamų išmokų galiojo ir anksčiau, dar iki 2021 m., bet ji buvo taikoma tik ūkininkams ir jų partneriams, šeimynos dalyviams, individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų ir tikrųjų ūkinių bendrijų nariams.

Antraisiais vaiko priežiūros atostogų metais visiems tėvams galioja ta pati tvarka, t.y. pagal bet kokius darbo santykius gautos pajamos neturi įtakos vaiko priežiūros išmokos dydžiui.

Papildomų pajamų, nemažėjant numatytos išmokos dydžiui, gali turėti ir savarankiškai dirbančios NGA išėjusios mamos ir 30 dienų trukmės tėvystės atostogų išėję tėčiai, t.y. jie ir toliau gali turėti pajamų iš individualios veiklos ir jų išmokos nebus mažinamos.

Svarbu!

Įskaitytini ir tokie atvejai, kai gyventojas, dirbęs pagal įprastinę darbo sutartį, išeina vaiko priežiūros atostogų ir jų metu vykdo individualią veiklą. Net ir tokiu atveju, savarankiškos veiklos pajamos neturi įtakos NGA, VPA ir tėvystės atostogų išmokų dydžiui.

Naujausi komentarai

 1. Angels22 prieš 3 mėn.

  Trepse.. parašė:
  Sveikos! Gal kas žino ar įmanoma gauti kokia išmoka ar parama? Kol laukiesi ir po gimdymo? Jei esi niekur nedirbanti? Oficialaus stažo trūksta. Galvojau apie socia…

  sveika, stažo nėra pinigų irgi🤷, vienkartine gausit išmoką ir tiek

 2. User has not uploaded an avatar
  olivijaz85 prieš 1 mėn.

  Sveiki jei as neisiu i nesčiosios atostogas ir dirbsiu o paskui pogimdymo gausiu vaiko prieziuros atostogas

 3. Jolanta-K@J mama
  [email protected] mama prieš 1 mėn.

  olivijaz85 parašė:
  Sveiki jei as neisiu i nesčiosios atostogas ir dirbsiu o paskui pogimdymo gausiu vaiko prieziuros atostogas

  Taip. Svarbiausia tureti stazo.

 4. User has not uploaded an avatar
  olivijaz85 prieš 1 mėn.

  Tai reiskias susirinksiu ta staza

 5. AAAgnete prieš 1 mėn.

  Sveiki. Dirbu pagal darbo sutartį ir papildomai vykdau individualia veiklą. Per metus iš individualios veiklos būsiu uždirbus 8000 eu. Mokesčius mokėsiu nuo maždaug 5000 eu. Pagal šį straipsnį nesuprantu, turiu būti sumokėjus mokesčius nuo 7704 eu, kad pridėtų pinigėlių už mokesčius, kuriuos sumokėsiu už individualią veiklą?