Kaip nustatoma gimdymo data? (65)

Gimdymo datos nustatymas karen roach | Shutterstock.com

Įprastai nėštumas trunka 40 savaičių arba 280 dienų, o skaičiuojant nuo kiaušinėlio apvaisinimo – 267 d. Bet visiškai normalu, jei vaikelis gimsta ir 38 ar 42 nėštumo savaitę. Beveik visais atvejais gimdymo data tik apytikslė, nes vos 5 proc. kūdikių gimsta apskaičiuotąją dieną.

Gimdymo datai nustatyti šiandien taikoma daugybė metodų, tačiau keli iš jų – patys populiariausi.

Gimdymo datos skaičiuoklė

Bene paprasčiausiai ir greičiausiai gimdymo datą apskaičiuoti padeda įvairios skaičiuoklės, kurios parodo nėštumo savaitę ir numatomą gimdymo datą, remiantis pirmąja paskutinių mėnesinių diena ir mėnesinių ciklo trukme.

Siūlome išbandyti „Tėvų darželio“ skaičiuoklę:

Skaičiuoklės (ir kiti skaičiavimo pagal mėnesinių ciklą būdai) netiks, jeigu moteris nežino, kad prasidėjo paskutinės mėnesinės, jeigu ji neseka savo ciklo trukmės arba jeigu mėnesinių ciklas yra nepastovus, mėnesinės nereguliarios.

Gimdymo datos nustatymas pagal ciklo trukmę

Nėštumo pradžia tradiciškai pradedama skaičiuoti nuo paskutinių mėnesinių pirmosios dienos. Nuo jos skaičiuojama lygiai 40 savaičių ir taip nustatoma preliminari gimdymo data. Tačiau ši skaičiavimo metodika pasiteisins, jei ciklas trunka 28 d.

Jei mėnesinių ciklas – ilgesnis ar trumpesnis nei 28 d., gimdymo datą reikės patikslinti.

Statistiškai nėštumo trukmę lemia mėnesinių ciklo trukmė, t. y. kuo ilgesnis ciklas, tuo ilgiau truks ir nėštumas ir atvirkščiai. Gimdymo data atitinkamai gali būti nustatoma keliomis dienomis anksčiau arba vėliau. Šie skaičiavimai beveik identiški Nagelio taisyklei.

Gimdymo datos nustatymas pagal Nagelio taisykle

Preliminariai gimdymo datai nustatyti plačiai naudojama Nagelio taisyklė: prie pirmosios mėnesinių dienos pridedami vieneri metai, atimami 3 mėnesiai ir pridedamos 7 dienos. Šis gimdymo datos skaičiavimo metodas tinka, kai ciklas trunka 28 d.

Jeigu ciklas yra trumpesnis arba ilgesnis, skaičiavimus pagal Nagelio taisyklę reikės pakoreguoti. Pavyzdžiui, jei ciklas trunka 26 d., tada iš numatytojo termino reikia atimti 2 dienas (t.y. atimti tiek, kiek jūsų ciklas yra trumpesnis už „standartinį“, 28 d. ciklą). Jei ciklo trukmė – 32 d., pridėti 4 d. (t.y. pridėti tiek, kiek jūsų ciklas yra ilgesnis už „standartinį“, 28 d. ciklą).

Gimdymo datos nustatymas pagal pastojimo datą

Jei žinote tikslią pastojimo datą, galite pasinaudoti ir dar viena taisykle gimdymo laikui identifikuoti: iš pastojimo dienos atimkite 3 mėn. ir 7 d. bei pridėkite 1 metus.

Reikėtų žinoti, kad šis metodas laikomas mažiau tiksliu, nes apvaisinimas gali įvykti ir tik po 3–5 parų.

Gimdymo termino nustatymas remiantis ultragarso tyrimu

Tiksliausiai gimdymo terminą nustatyti padeda ankstyvas, 5–8 nėštumo savaitę (kai kurių medikų nuomone, iki 11-12 savaitės) atliekamas ultragarso tyrimas (echoskopija).

Pirmojo trimestro metu visų vaisių vystymosi greitis dažniausiai sutampa, o nuokrypių nuo normų pasitaiko itin retai.

Jei tyrimas atliekamas vėliau, duomenys jau nebus tokie tikslūs ir gimdymo datą paprasčiau nustatysite pagal anksčiau aptartus būdus arba derinant juos bei gydytojo paaiškintus ultragarso tyrimo rezultatus.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Laukiam Labai prieš 4 mėn.

  Sveikos, merginos. Taip atsitiko, kad pastojau neplanuotai ir nezinau paskutiniu menesiniu pirmos dienos. Gal yra kam nors taip nutike? Tik ultragarsu galima nustatyti gimdymo data?

 2. Cukrausvata
  Cukrausvata prieš 4 mėn.

  Laukiam Labai parašė:
  Sveikos, merginos. Taip atsitiko, kad pastojau neplanuotai ir nezinau paskutiniu menesiniu pirmos dienos. Gal yra kam nors taip nutike? Tik ultragarsu galima nustat…

  Man nustatė tik remiantis ultragarsu.

 3. User has not uploaded an avatar
  Deimukė222 prieš 4 mėn.

  Man irgi nustatė pagal ultragarsa

 4. Evighet
  Evighet prieš 4 mėn.

  Laukiam Labai parašė:
  Sveikos, merginos. Taip atsitiko, kad pastojau neplanuotai ir nezinau paskutiniu menesiniu pirmos dienos. Gal yra kam nors taip nutike? Tik ultragarsu galima nustat…

  Galima teoriškai paspėlioti, bet tiksliausia psgsl echo

 5. Little_surprise
  Little_surprise prieš 4 mėn.

  Laukiam Labai parašė:
  Sveikos, merginos. Taip atsitiko, kad pastojau neplanuotai ir nezinau paskutiniu menesiniu pirmos dienos. Gal yra kam nors taip nutike? Tik ultragarsu galima nustat…

  Kadangi žindžiau, mm nebuvo, tai nėštumo laiką nustatinėjo pagal echo. Gimdymo terminus turėjau tris, nes vis skirdavos su paklaida skaičiavimai. Dar plius minus būtų galima paspėlioti nėštumo trukmę pagal lytinių santykių laiką, jei atsektumėt kada tai vyko. Bet irgi nebus labai tikslu