Nėštumo priežiūra: apsilankymų pas gydytoją planas

Nėštumo testui parodžius teigiamą rezultatą apima begalinis džiaugsmas, kuriuo tiesiog privalu pasidalinti su brangiausiais žmonėmis ir imti svajoti apie mažylį, o kartu ir pradėti ruoštis jo atėjimui. Pirmasis ir pats svarbiausias pasirengimo etapas yra apsilankymas pas gydytoją, pirmųjų tyrimų pasidarymas, nėščiosios priežiūros plano sudarymas bei jo paisymas.

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) pataria besilaukiančiai moteriai kreiptis į šeimos kliniką ar polikliniką, kur ji yra prisirašiusi. Jos sveikata normalaus nėštumo metu rūpinasi šeimos gydytojas, akušerė ar gydytojas akušeris-ginekologas, dirbantis gydymo įstaigoje, kuri teikia pirmines ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas. Jei nėštumas yra rizikingas, ją turėtų prižiūrėti gydytojas akušeris-ginekologas.

Nedirbančioms ir vaikelio besilaukiančioms moterims svarbu apsilankyti ir teritorinėje ligonių kasoje. Čia jos turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir dokumentą apie nėštumo laikotarpį (nėštumo savaičių skaičių, numatomą gimdymo datą) draudimo laikotarpiui apskaičiuoti, kad prireikus galėtų gauti reikiamas paslaugas gydymo įstaigoje, kompensuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Jei nėščia moteris yra drausta privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), už paslaugas gydymo įstaigoje jai mokėti nereikia, nes už tai sumokama ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Svarbu žinoti, kad už tyrimus, kurių atlikimas nėra apmokamas PSDF lėšomis, tačiau nėščioji jų pageidauja, moteris turi susimokėti pati.

Apsilankymų pas gydytoją nėštumo metu planas

Iki 12 savaitės

Sužinojusios, kad laukiatės, turėtumėte susiplanuoti apsilankymą pas gydytoją - kreipkitės į gydymo įstaigą, kurioje esate užsiregistravusi bei susitarkite dėl vizito pas šeimos gydytoją, akušerį arba akušerį-ginekologą. Turėtų būti atlikti pirminiai tyrimai, įvertinta vidaus organų būklė, surinkta anamnezė. Gydytojas rekomenduos gerti folio rūgšties, jeigu yra poreikis, tai ir kitų, nėščiosioms skirtų maisto papildų, pasikalbėsite apie žalingus įpročius, sveiką gyvenseną, darbą nėštumo metu.

Naudinga apsilankyti ir pas gydytoją odontologą, kadangi besivystančiam vaikeliui reikės nemažo kalcio kiekio, tad dantų būklė gali stipriai suprastėti. Tikėtina, kad gydytojas odontologas atliks profilaktinį higieninį valymą bei pataisys problemų galinčius kelti dantis.

Tyrimai

 • Anamnezė (gydytojas paklausinės apie sveikatą, išklausys nusiskundimų, taip pat pasidomės šeimos, giminės sveikatos problemomis, galimomis paveldimomis, genetinėmis ligomis ir sutrikimais, įvertins riziką)
 • Kraujo spaudimo matavimas
 • Kūno masės indekso (KMI) apskaičiavimas
 • Kraujo tyrimas
 • Šlapimo tyrimas
 • Tyrimai dėl lytiškai plintančių ligų (ŽIV, sifilio)

1-2 savaitės po pirmojo apsilankymo

Šio apsilankymo metu su gydytoju aptarsite pirmojo apsilankymo metu atliktų tyrimų rezultatus, jeigu yra poreikis, tai bus paskirti papildomi tyrimai. Bus pradėta pildyti forma 113/a (Nėščiosios kortelė), gydytojas ją vis papildys ateinančių apsilanlymų metu.

12-14 savaitė

Apsilankymo metu įvertinti rizikos veiksniai, kurie gali turėti neigiamos įtakos nėštumo eigai, mažylio vystymuisi. Esant rizikos veiksniams gali būti paskirti papildomi tyrimai, gydymas ar gyvenimo būdo koregavimo rekomendacijos.

Rizikos veiksniai nėštumo metu:

 • Gestacinis arba nėščiųjų diabetas (riziką didina diabeto atvejai tarp šeimos narių, gliukozurija, vyresnė nei 34 metų nėščioji, viršsvoris, pernelyg didelis vaisiaus vandenų kiekis, didelis anksčiau gimusio vaikelio svoris, anksčiau gimusio vaikelio vystymosi sutrikimai)
 • Naujagimių B grupės streptokoko (BGS) infekcijos (riziką didina anksčiau gimusiam naujagimiui nustatyta BGS infekcija, nėščiosios šlapimo takų ligos, sukeltos BGS infekcijos)

Rizikos faktoriai nėštumo metu:

 • Nepalanki anamnezė (nevaisingumas, problemos ankstesnio nėštumo metu, dvi cezario pjūvio operacijos, gimdos operacijos, eklampsija, tromboembolinės komplikacijos, perinatalinė mirtis, naujagimio gemiolizinė liga, naujagimio sklaidos trūkumai, naujagimio nervų sistemos pakenkimas)
 • Nepalanki nėščiosios būklė (pirmasis vyresnės nei 40 metų moters nėštumas, pirmasis jaunesnės nei 18 metų merginos nėštumas, 5 arba daugiau nėštumas, pernelyg didelis arba pernelyg mažas KMI, dirbtinis apvaisinimas)
 • Nėštumo patologija (daugiavaisis nėštumas, pernelyg mažas arba pernelyg didelis vaisiaus vandenų kiekis, hipertenzija, kraujavimas, placentos patologijos)
 • Vaisiaus patologija (įprastai nustatoma vėlesnių apsilankymų metu)
 • Nėščiosios susirgumai ir žalingi įpročiai (diabetas, šlapimo takų infekcijos, ekstragenitalinės patologijos, onkologinės ligos, lyties organų sklaidos trūkumai, gimodos miomos, ŽIV, AIDS, alkoholizmas, narkotikų vartojimas, rūkymas)

Jeigu dar neapsilankėte pas gydytoją odontologą, tai vertėtų paskubėti tą padaryti.

13-28 savaitė

Šiuo laikotarpiu, jeigu nėštumas normalus, moteris jaučiasi gerai, pas gydytoją vertėtų apsilankyti 2 kartus. Jeigu buvo nustatyti rizikos faktoriai, tai dėl apsilankymų susitarsite su gydytoju pagal poreikį ir sveikatos būklę.

Tyrimai (kiekvieno apsilankymo metu):

 • Kraujo spaudimo matavimas
 • Gimdos dugno aukščio tyrimas
 • Vaisiauys širdies tonų vertinimas (nuo 20 savaitės)
 • Šlapimo tyrimas

18-20 savaitė

Šiuo laikotarpiu reikės apsilankyti pas akušerį ginekologą.

Tyrimai:

 • Ultragarsinis tyrimas.

29-40 savaitė

Šiuo laikotarpiu, jeigu nėštumas normalus, moteris jaučiasi gerai, pas gydytoją vertėtų apsilankyti 2-3 kartus. Jeigu buvo nustatyti rizikos faktoriai, tai dėl apsilankymų susitarsite su gydytoju pagal poreikį ir sveikatos būklę.

Gydytojas plačiau papasakos apie gimdymą, žindymą, vaisiaus judesių skaičiavimą.

Tyrimai (kiekvieno apsilankymo metu):

 • Kraujo spaudimo matavimas
 • Gimdos dugno aukščio tyrimas
 • Vaisiauys širdies tonų vertinimas (nuo 20 savaitės)
 • Šlapimo tyrimas
 • Tyrimai dėl ŽIV, sifilio
 • Vertinama vaisiaus padėtis

36 savaitė

Šią savaitę reikėtų apsilankyti pas akušerį-ginekologą, kuris įvertins vaisiaus padėtį - jeigu mažylis gimdoje neapsisuko, o tarsi sėdi, tai rekomenduojamas išsorinis vaisiaus apgręžimas. Jis planuojamas ir atliekamas nuo 37 nėštumo savaitės.

40-41 savaitė

Paskutinėmis nėštumo savaitėmis reikėtų dar kartą apsilankyti pas akušerį-ginekologą. Šio apsilankymo metu priimamas sprendimas dėl kito apsilankymo arba hospitalizavimo.

Paskutinį kartą aptariama su gimdymu susiję klausimai.

Tyrimai:

 • Kardiotokograma
 • Ultragarsinis tyrimas
   

Susiję straipsniai

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.

Nėštumas paauglystėje: kokie 5 didžiausi iššūkiai tenka jaunoms mamoms?

Sužinojusios apie neplanuotą nėštumą, paauglės svarsto, ką daryti toliau. Vienas lemiamų klausimų – ar mergina yra pasiruošusi auginti kūdikį?

Gimdymas vandenyje: privalumai ir rizikos

Gimdymas vandenyje turi ir pliusų, ir minusų. Vis dėlto dauguma gydytojų pritaria, kad sąrėmiai vandenyje yra ne tokie skausmingi ir trunka trumpiau.