Tėvystės pripažinimas pas notarą (266)

Tėvystės pripažinimas pas notarą

Kokias atvejais reikia notaro patvirtinimo dėl tėvystės?

Notaro patvirtintas vaiko tėvystės pripažinimo pareiškimas yra supaprastintas būdas įteisinti vaiko tėvystę.

Jis tinka tais atvejais, kai vaikas gimsta ne santuokoje, tačiau abu vaiko tėvai sutaria dėl tėvystės ir nėra kito asmens, kuriam tėvystė būtų priskiriama "automaiškai" įstatymų numatyta tvarka:

 • Gyvenant santuokoje. Jei vaikas gimė santuokoje, vaiko tėvu automatiškai pripažįstamas vaiko motinos sutuoktinis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko praėjo nuo santuokos sudarymo, nepaisant to, yra jis ar ne biologinis vaiko tėvas, taip pat ir tokiu atveju, jei nenorėtų pripažinti tėvystės.
 • 300 dienų po santuokos nutraukimo. Jei iki vaiko gimimo nuo santuokos nutraukimo arba sutuoktinio mirties praėjo ne daugiau kaip 300 dienų, vaiko tėvu automatiškai įrašomas buvęs vaiko motinos sutuoktinis.
 • 300 dienų po motinos sutuoktinio mirties Jei iki vaiko gimimo po sutuoktinio mirties praėjo ne daugiau kaip 300 dienų, vaiko tėvu automatiškai įrašomas miręs vaiko motinos sutuoktinis.

Visais šiais atvejais tėvu bus nurodytas vaiko motinos sutuoktinis (buvęs sutuoktinis), kitas asmuo kaip vaiko tėvas gali būti įrašomas tik teismo sprendimu.

Kokių dokumentų reikia tėvystės pripažinimui?

Paprasčiausia situacija yra tokia, kai dėl tėvystės nėra ginčų (vaiko tėvas pripažįsta tėvystę ir abu sutaria dėl vaiko tėvo įregistravimo), o vaiko motina nėra susituokusi arba nuo ankstesnės motinos santuokos praėjo ne mažiau kaip 300 dienų.

Tokiu atveju pas notarą turi eiti abu tėvai, su savimi jie turi turėti asmens tapatybės dokumentus, ir, priklausomai nuo situacijos:

 • nėštumo pažymą (jei tėvystės pripažinimo pareiškimas įforminamas iki gimdymo);
 • vaiko gimimo pažymėjimą (jei tėvystės pripažinimo pareiškimas įforminamas po gimdymo bet iki vaiko gimimo įregistravimo);
 • vaiko gimimo liudijimą (iki 2017 m.) arba vaiko gimimo registravimo išrašą (nuo 2017 m.) (jei tėvystės pripažinimo pareiškimas įforminamas po vaiko gimimo įregistravimo).

Tėvystės pripažinimo pareiškimą iki vaiko gimimo notaras tvirtina tik esant aplinkybių, dėl kurių tai negali būti padaryta vaikui gimus, tiesa, skirtingi notarai skirtingai traktuoja aplinkybių svarbą, tad geriausia būtų pasiskambinti ir pasiteirauti iš anksto.

Kiek kainuoja tėvystės pripažinimo pareiškimo patvirtinimas pas notarą?

Notarų įkainiai gali skirtis, kartais gana ženkliai. 2018 m. šios paslaugos kaina skirtingose notarų kontorose svyruoja nuo 15 iki 40 EUR (kainų skirtumui įtakos gali turėti ir konkretaus atvejo niuansai).

Kiti tėvystės pripažinimo atvejai

Visais kitais atvejais tėvystė gali būti pripažinta ar panaikinta tik teismo keliu. Jei vaiko gimimo liudijime yra įrašytas tėvas, kitas asmuo gali pretenduoti į tėvystę tik po to, kai kito asmens tėvystė bus nuginčyta.

Į teismą būtina kreiptis ir tuomet, jei ginčų dėl tėvystės nėra, bet vaiko tėvu norima nurodyti ne asmenį, kuris tėvu įrašomas "automatiškai" įstatymų numatyta tvarka. 

Tokia situacija gali susiklostyti, jei vaikas gimsta anksčiau, nei nuo santuokos nutraukimo praeina mažiau kaip 300 dienų, o vaiko tėvu norima nurodyti naują moters partnerį (vyrą), tačiau visi trys asmenys dėl tėvystės sutaria.

Tokiu atveju, vaiko motina, buvęs sutuoktinis ir tikrasis vaiko tėvas turi teisę paduoti teismui bendrą pareiškimą, prašydami vaiko tėvu įrašyti norimą asmenį. Kadangi tokiu atveju ginčų dėl tėvystės nėra, teismo procesas yra greitas ir paprastas, tėvystė patvirtinama teismo nutartimi.

Naujausi komentarai

 1. Pienių pieva prieš 3 sav.

  Si Gi Ta parašė:
  O man sakė žmonės kad paskui reikės teismų kad tėvystę pripažinti..jeigu pirmiau aš savo pavardę duodu o paskui noresim tėčio pavardę duoti...

  Tai iki gimdymo susitvarkykite. Tikrai gausis kokią dieną per pietus nuvažiuot. Daugiau galimybių, nei pagimdžius

 2. User has not uploaded an avatar
  AGNYTEe prieš 3 sav.

  Merginos, klausiu tik tu, kurios tikrai žino esu oficialiai neišsiskyrusi su vyru, laukiuosi nuo kito vyro, jeigu spėsiu išsiskirti iki gimdymo, tai buvusiam vyrui vistiek bus priteista tėvyste, ar išsiskyrus paprastai nuėjusi su biologiniu vaiko tėvu pas notarą, bus galima patvirtinti biologinio tėvo tėvyste? Nes kiek žmonių, tiek nuomonių o tikslaus atsakymo taip ir negaunu🙉 ačiū,

 3. Jolanta-K@J mama
  [email protected] mama prieš 3 sav.

  AGNYTEe parašė:
  Merginos, klausiu tik tu, kurios tikrai žino esu oficialiai neišsiskyrusi su vyru, laukiuosi nuo kito vyro, jeigu spėsiu išsiskirti iki gimdymo, tai buvusiam vyr…

  Taip, vistiek bus irasytas buves vyras, nebent spesit issiskyrti ir susituokti vel iki vaiko gimimo.

 4. User has not uploaded an avatar
  AGNYTEe prieš 3 sav.

  [email protected] mama parašė:
  Taip, vistiek bus irasytas buves vyras, nebent spesit issiskyrti ir susituokti vel iki vaiko gimimo.

  Labai ačiū, dabar viskas aišku 🙂

 5. User has not uploaded an avatar
  Si Gi Ta prieš 3 sav.

  [email protected] mama parašė:
  Nereikes jokiu teismu.

  Ačiū labai ❤️