Tėvystės pripažinimas pas notarą (54)

Tėvystės pripažinimas pas notarą

Kokias atvejais reikia notaro patvirtinimo dėl tėvystės?

Notaro patvirtintas vaiko tėvystės pripažinimo pareiškimas yra supaprastintas būdas įteisinti vaiko tėvystę.

Jis tinka tais atvejais, kai vaikas gimsta ne santuokoje, tačiau abu vaiko tėvai sutaria dėl tėvystės ir nėra kito asmens, kuriam tėvystė būtų priskiriama "automaiškai" įstatymų numatyta tvarka:

 • Gyvenant santuokoje. Jei vaikas gimė santuokoje, vaiko tėvu automatiškai pripažįstamas vaiko motinos sutuoktinis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko praėjo nuo santuokos sudarymo, nepaisant to, yra jis ar ne biologinis vaiko tėvas, taip pat ir tokiu atveju, jei nenorėtų pripažinti tėvystės.
 • 300 dienų po santuokos nutraukimo. Jei iki vaiko gimimo nuo santuokos nutraukimo arba sutuoktinio mirties praėjo ne daugiau kaip 300 dienų, vaiko tėvu automatiškai įrašomas buvęs vaiko motinos sutuoktinis.
 • 300 dienų po motinos sutuoktinio mirties Jei iki vaiko gimimo po sutuoktinio mirties praėjo ne daugiau kaip 300 dienų, vaiko tėvu automatiškai įrašomas miręs vaiko motinos sutuoktinis.

Visais šiais atvejais tėvu bus nurodytas vaiko motinos sutuoktinis (buvęs sutuoktinis), kitas asmuo kaip vaiko tėvas gali būti įrašomas tik teismo sprendimu.

Kokių dokumentų reikia tėvystės pripažinimui?

Paprasčiausia situacija yra tokia, kai dėl tėvystės nėra ginčų (vaiko tėvas pripažįsta tėvystę ir abu sutaria dėl vaiko tėvo įregistravimo), o vaiko motina nėra susituokusi arba nuo ankstesnės motinos santuokos praėjo ne mažiau kaip 300 dienų.

Tokiu atveju pas notarą turi eiti abu tėvai, su savimi jie turi turėti asmens tapatybės dokumentus, ir, priklausomai nuo situacijos:

 • nėštumo pažymą (jei tėvystės pripažinimo pareiškimas įforminamas iki gimdymo);
 • vaiko gimimo pažymėjimą (jei tėvystės pripažinimo pareiškimas įforminamas po gimdymo bet iki vaiko gimimo įregistravimo);
 • vaiko gimimo liudijimą (iki 2017 m.) arba vaiko gimimo registravimo išrašą (nuo 2017 m.) (jei tėvystės pripažinimo pareiškimas įforminamas po vaiko gimimo įregistravimo).

Tėvystės pripažinimo pareiškimą iki vaiko gimimo notaras tvirtina tik esant aplinkybių, dėl kurių tai negali būti padaryta vaikui gimus, tiesa, skirtingi notarai skirtingai traktuoja aplinkybių svarbą, tad geriausia būtų pasiskambinti ir pasiteirauti iš anksto.

Kiek kainuoja tėvystės pripažinimo pareiškimo patvirtinimas pas notarą?

Notarų įkainiai gali skirtis, kartais gana ženkliai. 2018 m. šios paslaugos kaina skirtingose notarų kontorose svyruoja nuo 15 iki 40 EUR (kainų skirtumui įtakos gali turėti ir konkretaus atvejo niuansai).

Kiti tėvystės pripažinimo atvejai

Visais kitais atvejais tėvystė gali būti pripažinta ar panaikinta tik teismo keliu. Jei vaiko gimimo liudijime yra įrašytas tėvas, kitas asmuo gali pretenduoti į tėvystę tik po to, kai kito asmens tėvystė bus nuginčyta.

Į teismą būtina kreiptis ir tuomet, jei vaiko tėvu norima nurodyti ne asmenį, kuris tėvu įrašomas "automatiškai" įstatymų numatyta tvarka (tai yra, moters sutuoktinis ar buvęs sutuoktinis, jei iki vaiko gimimo nuo santuokos nutraukimo praėjo mažiau kaip 300 dienų) ir visi trys asmenys dėl tėvystės sutaria. Tokiu atveju, vaiko motina, "automatiškai" tėvu įrašomas vyras ir tikrasis vaiko tėvas turi teisę paduoti teismui bendrą pareiškimą, prašydami vaiko tėvu įrašyti norimą asmenį. Kadangi tokiu atveju ginčų dėl tėvystės nėra, teismo procesas yra greitas ir paprastas, tėvystė patvirtinama teismo nutartimi.

Naujausi komentarai

 1. Sonatasalk
  Sonatasalk prieš 3 sav.

  Monika94 parašė:
  Mes irgi nesusituokę ir laukiamės vaiko. Tai būtinai turit pas notarą pasirašyt sutartį, kad toks ir toks vyras sutinka duoti pavarde jūsų būsimam kūdikiui. Mes tai…

  O kur jus tvarketes? Vilniuje?

 2. Monika94
  Monika94 prieš 3 sav.

  Sonatasalk parašė:
  O kur jus tvarketes? Vilniuje?

  Mes Klaipėdoje

 3. Rusaitė
  Rusaitė prieš 3 sav.

  Sonatasalk parašė:
  O kur jus tvarketes? Vilniuje?

  Bet kuris notaras tvarko šiuos reikalus. Ir gimus vaikui,ir dar besilaukiant galite susitvarkyti. Tik prieš tai turite parašyt jiems ar paskambint ir paklaust,kokių dok.jiems reikia. Nes kiekvienas kažkaip skirtingai reikalauja. porą dienų, +/- 22€ ir viskas paruošta bus.

 4. User has not uploaded an avatar
  Rositaaaa prieš 2 sav.

  Sveiki, gal kas gali parekomenduoti pigiausią notarą dėl tėvystės pripažinimo Kaune?

 5. Agnike123
  Agnike123 prieš 1 sav.

  Nieko nesuprantu... tai oficialiai isiskyriau pries 4men ir gyvenu visai su kitu zmogumi bei jis bus tevas tai prie ko mano buves jei teismu santuoka anuliuota... ar paprasciausiai gimus vaikui su sugyventiniu nuejsime pas notara jis duos pavarde ir tiek. ?