Tėvystės pripažinimas pas notarą (377)

Tėvystės pripažinimas pas notarą New Africa | Shutterstock.com

Vaikui gimus ne santuokoje ir kai kuriais kitais atvejais gali tekti kreiptis į notarą arba teismą, siekiant pripažinti tėvystę.

Kokiais atvejais tėvystė nustatoma „automatiškai“?

Vaikui gimus santuokoje arba kai kuriais kitais atvejais tėvystės nereikia pripažinti, nes ji nustatoma „automatiškai“, t.y. tėvu laikomas vaiko motinos sutuoktinis.

 • Vaikui gimus santuokoje tėvu yra laikomas vaiko motinos sutuoktinis.
 • Jeigu vaikas gimsta po skyrybų nepraėjus 300 dienų, vaiko tėvu yra laikomas buvęs motinos sutuoktinis.
 • Jeigu vaikas gimsta po įsiteisėjusio teismo sprendimo dėl separacijos (sutuoktinių gyvenimo atskirai) nepraėjus 300 dienų, vaiko tėvu yra laikomas buvęs motinos sutuoktinis.
 • Jeigu vaikas gimsta našlei po jos vyro mirties nepraėjus 300 dienų, vaiko tėvu yra laikomas miręs motinos sutuoktinis.
 • Jeigu po skyrybų ar sutuoktinio mirties nepraėjo 300 dienų, tačiau moteris sudarė naują santuoką ir susilaukė vaiko, vaiko tėvu laikomas naujasis moters sutuoktinis.

Jeigu „automatiškai“ įrašytas vyras nėra tikrasis vaiko tėvas, reikėtų kreiptis į teismą dėl duomenų apie tėvą nuginčijimą. Jeigu visi trys asmenys, t.y. vaiko motina, „automatiškai“ įrašytas tėvas ir tikrasis vaiko tėvas sutaria ir pateikia bendrą pareiškimą, teismo procesas nėra sudėtingas ir ilgai netrunka.

Ar visada būtina kreiptis į notarą dėl tėvystės pripažinimo?

Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso pakeitimai, nustatantys naują, supaprastintą tėvystės pripažinimo tvarką.

Remiantis naująja tvarka nebėra būtina dėl tėvystės pripažinimo kreiptis į notarą arba į teismą, t.y. galima kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą ir pateikti prašymą pripažinti tėvystę.

Tokį prašymą galima pateikti ir internetu per Metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo informacinę sistemą (MGVDIS), t.y. internetiniame puslapyje www.registrucentras.lt.

Šis būdas yra tinkamas visiems „nekomplikuotiems“ atvejams, pavyzdžiui, tuomet kada vaiko susilaukia nesusituokusi pora, kuriai nekyla klausimų dėl vaiko tėvystės.

Plačiau skaitykite:

Kokias atvejais reikia notaro patvirtinimo dėl tėvystės?

Į notarą dėl tėvystės pripažinimo reikėtų kreiptis, jeigu:

 • Vaiko tėvai arba vienas iš tėvų pageidauja išsamesnės teisinės konsultacijos arba kyla įvairių nesutarimų.
 • Prašymas tėvystei registruoti bus teikiamas užsienio valstybėje.
 • Vaikui yra dešimt ir daugiau metų ir vaikas raštiškai nepatvirtina sutikimo dėl tėvystės pripažinimo.
 • Vaiko motina yra mirusi arba neveiksni, o vaiko tėvas pateikia biologinius tėvystės ryšius įrodančių tyrimų išvadas.
 • Pageidaujama, kad notaras atvyktų į namus arba į asmens sveikatos priežiūros įstaigą (Civilinės metrikacijos įstaigos darbuotojai nevyksta į pareiškėjų pageidaujamą vietą).
 • Jeigu vaiko tėvas ir/arba motina yra nepilnamečiai, jų tėvai (globėjai ar rūpintojai), savo ruožtu, turi pateikti sutikimus. Jeigu tėvai (globėjai ar rūpintojai) kartu neatvyksta į civilinės metrikacijos įstaigą, sutikimai turi būti patvirtinti notaro.

Kiek kainuoja tėvystės pripažinimo pareiškimo patvirtinimas pas notarą?

Notarų įkainiai gali skirtis, kartais gana ženkliai. 2018 m. šios paslaugos kaina skirtingose notarų kontorose svyruoja nuo 15 iki 40 EUR (kainų skirtumui įtakos gali turėti ir konkretaus atvejo niuansai).

Kokiais atvejais dėl tėvystės pripažinimo reikia kreiptis į teismą?

Kai kuriais atvejais vaiko tėvystės nepavyksta pripažinti nei civilinėje metrikacijoje, nei notaro biure bei tenka kreiptis į teismą.

Į teismą reikia kreiptis, jeigu:

 • Siekiama nuginčyti vaiko gimimo dokumentuose jau įrašytus duomenis apie tėvą ir/arba motiną.
 • Nėra pateikiamas tėvystės pripažinimo pareiškimas ir vaikas gimė nesusituokusiai motinai, t.y. jeigu kitais būdais nėra nustatyta vaiko tėvystė.
 • Kyla klausimų dėl atliktų tėvystės ryšius įrodančių tyrimų išvadų ir siekiama, kad ekspertizę paskirtų teismas.
 • Spėjamas tėvas atsisako teismo paskirtos ekspertizės.
 • Tiek vaiko motina, tiek tėvas atsisako teismo siūlomos ekspertizės, teismas gali vertinti kitus įrodomuosius faktus (pavyzdžiui, bendrą tėvų ir vaiko gyvenimą, išlaikymą ir kt.).
 • Vaiko motina yra mirusi arba neveiksni, o vaiko tėvas nepateikia biologinių tėvystės ryšius įrodančių tyrimų išvadų.
 • Vaiko tėvas yra nepilnametis, o jo tėvai (globėjai arba rūpintojai) nesutinka pasirašyti sutikimo dėl tėvystės pripažinimo. Tokiu atveju, nepilnametis vaiko tėvas turėtų kreiptis į teismą.
 • Vaiko tėvas yra neveiksnus, o jo tėvai (globėjai arba rūpintojai) nesutinka pasirašyti sutikimo dėl tėvystės pripažinimo.

Susiję straipsniai

Tėvystės pripažinimas civilinėje metrikacijoje

Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojo supaprastinta tvarka, kuomet tėvystę galima pripažinti pateikiant prašymą civilinės metrikacijos įstaigai.

Žilvinas Žitkus iš „TV pagalbos“ tėvystės laukė ilgai: asmeninė patirtis

„Turėjau gyvenime tris bandymus sukurti laimingą šeimą, – sako Žilvinas, – ir priduria, kad pirmi du kartai nepavyko.“

Amžiaus įtaka vyrų vaisingumui

Manoma, kad vyrų vaisingumo kreivė intensyviau leistis žemyn pradeda sulaukus 40+ metų.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Moonali prieš 5 mėn.

  Sveikos! Kas registravot vaikutį ir suteikėte savo pavardę? Su draugu esame nesusituokę ir jis nori duoti savo pavardę, aš priešinuosi, nes nenoriu, kad mano ir vaiko pavardės skirtųsi. Kas buvo tokioje situacijoje?

 2. Jolanta-K@J mama
  Jolanta-K@J mama prieš 5 mėn.

  Moonali parašė:
  Sveikos! Kas registravot vaikutį ir suteikėte savo pavardę? Su draugu esame nesusituokę ir jis nori duoti savo pavardę, aš priešinuosi, nes nenoriu, kad mano ir vai…

  Tai jus nezadat testi savo santykiu, santuokos irgi nebus!?

 3. User has not uploaded an avatar
  Moonali prieš 5 mėn.

  Jolanta-K@J mama parašė:
  Tai jus nezadat testi savo santykiu, santuokos irgi nebus!?

  Santykiai bus, santuoka- nežinia.

 4. User has not uploaded an avatar
  Monicutt prieš 4 mėn.

  Laba diena. Ar viskas tvarkoma jau po vaikelio gimimo? Prieš negalima? Tarkim pas notarą vykti, kad tėvas prisiimtų tėvystę

 5. Amelia9
  Amelia9 prieš 4 mėn.

  Monicutt parašė:
  Laba diena. Ar viskas tvarkoma jau po vaikelio gimimo? Prieš negalima? Tarkim pas notarą vykti, kad tėvas prisiimtų tėvystę

  Galima, bet kainuos pinigų, ir kažko labai nesusipaprastinsit. Metrikacijoj ten registruojant vaiką pora lapų daugiau užpildysit ir viskas