Toksoplazmozė nėščioms moterims (838)

Nėščia moteris glosto katę Africa Studio | Shutterstock.com

Toksoplazmozė – tai parazitinė žmonių ir gyvūnų liga. Jos sukėlėjas – pirmuonis toksoplazma (Toxoplasma gondii). Dažniausiai infekcija būna besimptomė, tačiau yra pavojinga nėščioms moterims, kūdikiams bei asmenims, kurių imunitetas nusilpęs.

Šiam pirmuoniui daugintis sąlygos palankiausios kiaulių, galvijų, kačių bei graužikų žarnyne. Jeigu šiuo parazitu užsikrečia nėščioji, infekciją per placentą ji gali perduoti ir vaisiui.

Toksoplazmoze dažniausiai užsikrečiama per cistomis užkrėstą maistą (cistų nešiotojos yra katės), vartojant termiškai neapdorotus ar netinkamai nuplautus produktus bei per nešvarias rankas.

Kaip užsikrečiama toksoplazmoze?

 • Po kontakto su kačių išmatomis, kuriose yra pirmuonių. Parazitai į žmogaus virškinimo traktą patenka per nešvarias rankas. Dažniausiai užsikrečiama išvalius kačių kraiko dėžę, po darbų sode ir pan. Įprastai šią bakteriją turi katės, kurios yra šeriamos žalia mėsa ar minta graužikais.
 • Valgant netinkamai apdorotą bei toksoplazmomis užterštą mėsą. Didžiausia rizika kyla valgant mėsą – kiaulieną, ėrieną bei elnieną; jūros gėrybes – austres, moliuskus, midijas ir kt. Taip pat toksoplazmoze galima užsikrėsti geriant nepasterizuotą pieną ar vartojant jo produktus bei geriant nefiltruotą užterštą vandenį.
 • Per užterštus virtuvės reikmenis ir įrankius, pavyzdžiui, peilius, pjaustymo lenteles ir kt. Jei virtuvės įrankiais apdorojama žalia mėsa, jie turi būti kruopščiai nuplaunami naudojant karštą vandenį ir muilą ar indų ploviklį.
 • Vartojant neplautus vaisius ir daržoves. Ant vaisių ir daržovių paviršiaus taip pat gali būti aptinkama bakterijų, todėl sodo ir daržo gėrybes būtina skrupulingai plauti, ypač jei jos neapdorojamos termiškai.
 • Po kraujo perpylimo arba organo transplantacijos. Tokie atvejai – itin reti, bet tikimybė užsikrėsti toksoplazmoze vis tiek išlieka.

Toksoplazmozės simptomai

Pagrindiniai toksoplazmozės simptomai yra panašūs į gripo, tačiau svarbu žinoti, kad jie ne visada pasireiškia net ir užsikrėtus.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai:

 • karščiavimas;
 • nuovargis;
 • padidėję limfmazgiai;
 • raumenų skausmas;
 • gerklės skausmas;
 • ilgai (iki mėnesio ar ilgiau) trunkantis galvos skausmas.

Toksoplazmozė nėščioms moterims ir jų kūdikiams

Nėščiosios infekciją gali parduoti vaisiui net ir tais atvejais, kai pačios jokių simptomų nejunta, todėl ši liga ir laikoma tokia klastinga bei pavojinga.

Didžiausia infekcijos perdavimo rizika kyla toksoplazmoze užsikrėtus trečiąjį nėštumo trimestrą, o mažiausia – pirmąjį. Tačiau svarbu žinoti ir tai, kad kuo mažesnis vaisius (mažesnis gestacinis amžius), tuo didesnės komplikacijos vėliau, jau po gimimo gali kilti. Sunkia ligos forma dažniausiai serga kūdikiai, kurių motinos užsikrėtė nėštumo metu arba 3 mėn. laikotarpiu iki pastodamos.

Taigi, daugelis naujagimių neturi ligos simptomų: jie dažniausiai pasirodo tik po kurio laiko. Tačiau kai kuriais atvejais parazitai gali pažeisti dar įsčiose esantį vaisių: tuomet gali būti pažeidžiamos akys arba smegenys.

Kaip toksoplazmozė diagnozuojama?

Jeigu planuojate susilaukti kūdikio, reikėtų atlikti kraujo tyrimą ir bandyti nustatyti, ar niekada nebuvote užsikrėtusi toksoplazmomis:

 • Jeigu gavote teigiamą atsakymą, vadinasi, kraujyje yra antikūnų, tad nėra pavojaus užsikrėsti pačiai ir užkrėsti vaisių.
 • Jeigu gavote neigiamą serologinio tyrimo atsakymą, reiškia, kraujyje nėra antikūnų ir nėščia moteris gali užsikrėsti toksoplazmozės sukėlėjais. Tokiu atveju reikia saugotis infekciją galinčių sukelti veiksnių.

Kaip toksoplazmozė gydoma?

Jeigu toksoplazmozės tyrimas yra teigiamas, gydytojas gali paskirti vaistų, saugančių vaisių nuo užsikrėtimo šia infekcija.

Įprastai gydant toksoplazmozę skiriama antibiotikų ir antiparazitinių vaistų: azitromicino, klaritromicino, klindamicino, pirimetamino, spiramicino, sulfadiazino. Tiesa, prieš skirdamas vaistus, nėštumą prižiūrintis gydytojas turi labai gerai įvertinti, ar jie yra saugūs nėštumo metu.

Plačiau skaitykite:

Galimos toksoplazmozės komplikacijos

 • jei liga – labai sunkios formos, o imunitetas stipriai nusilpęs, parazitai gali pažeisti nėščiosios smegenis, akis bei kitus organus;
 • savaiminis persileidimas;
 • priešlaikinis gimdymas;
 • vaisius gali žūti įsčiose ir gimti negyvas;
 • naujagimio smegenų vandenė;
 • naujagimio smegenų kalcifikatai;
 • naujagimio akių pažeidimas.

Toksoplazmozės prevencija nėštumo metu

 • Valgykite tik visiškai išvirusią ar iškepusią mėsą. Mėsa laikoma tinkamai termiškai apdorota, jei pamatavus specialiu maisto termometru temperatūra patiekalo viduje yra ne žemesnė nei 63–74 °C.
 • Atkreipkite dėmesį, kad nėščiosioms nerekomenduojama valgyti rūkytų mėsos gaminių, nes mėsą rūkant, kaip ir šaldant ar marinuojant, sunaikinama tik dalis infekcijos sukėlėjų, tačiau jie visiškai nežūsta.
 • Vaisius, uogas ir daržoves prieš vartojimą kruopščiai nuplaukite po tekančiu vandeniu.
 • Nėštumo metu nevartokite austrių, midijų ir moliuskų.
 • Negerkite nepasterizuoto pieno (ypač ožkų), nevartokite žalių kiaušinių.
 • Negerkite užteršto vandens, nenaudokite jo nei maisto gamybai, nei produktams plauti.
 • Maisto produktus tinkamai apsaugokite nuo musių ir tarakonų.
 • Jei pjaustote žalią mėsą, paukštieną, jūros gėrybes, neplautus vaisius ar daržoves, naudokite atskirus įrankius arba pjaustymo lenteles, šluostes, kempinėles bei kitus reikmenis po naudojimo labai gerai nuplaukite.

Kokių atsargumo priemonių reikia imtis, jei namuose laikote katę?

Jeigu laukiatės, atiduoti ar izoliuoti katės tikrai nereikia, bet būtina imtis atsargumo priemonių, kad išvengtumėte kontakto su Toxoplasma gondii:

 • Jeigu tik įmanoma, kačių kraiką keisti patikėkite kitam šeimos nariui. Jei niekas negali perimti šio darbo, kaskart keisdama kraiką mūvėkite pirštines, o po atlikto darbo gerai nusiplaukite rankas.
 • Kraiką reikia keisti kasdien, kad infekcijos sukėlėjai nespėtų subręsti.
 • Kasdien stenkitės dezinfekuoti ir kačių kraiko dėžutę. Tam tinka valikliai su chloru arba verdantis vanduo.
 • Nelieskite, neglostykite svetimų kačių ir mažų kačiukų. Didžiausia tikimybė užsikrėsti toksoplazmomis kyla nuo jaunų kačių.
 • Kates maitinkite tik termiškai apdorotu maistu, o ne žalia ar pusžale mėsa.

Susiję straipsniai

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.

Listeriozė - nėščiosioms pavojinga liga

Nėščiosioms rizika susirgti listerioze – net apie 10 kartų didesnė nei kitiems žmonėms.

Nėštumo ir gimdymo atostogų pratęsimas dėl komplikuoto gimdymo

Jeigu gimdymas buvo komplikuotas, kiekvienai nėštumo ir gimdymo atostogos pailginamos 14 dienų.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Papartele prieš 6 val.

  Ar galite pakomentuoti mano tyrimus?
  Norėčiau tikėti, jog esu užsikrėtusi seniai... Bet nežinau per kokį laiko tarpą tas IgG pasigamina ir iki kokio lygio...

 2. User has not uploaded an avatar
  emilijaproc prieš 2 val.

  Papartele parašė:
  Ar galite pakomentuoti mano tyrimus?
  Norėčiau tikėti, jog esu užsikrėtusi seniai... Bet nežinau per kokį laiko tarpą ta…

  Na pas mane buvo biskuti mažene igG bet didesnis igm .
  Cia labai sunku pasakyti ištikrųjų ar nestumo pradžioje atsirado ar jau iš seniau. Bet greičiausiai kad prieš nėštumą nes jūsų labai dideli procentai.(aišku aš ne infektologe kad zinociau tiksliai),nes ji atsiranda nuo laukinių katinu,neplautų daržovių,uogų. Lankykitės pas infektologe. Tikrai nenoriu jūsų supanikuoti. Bet galiu pasakyti kad man visa sita toxoplasmoze isejo kartu su gimda. Buna žinokit kad sumažėja,bent man nestumo pabaigoje sumažėjo. Klausykit ką sako infektologe ir bus viskas gerai😉

 3. User has not uploaded an avatar
  Papartele prieš 1 val.

  emilijaproc parašė:
  Na pas mane buvo biskuti mažene igG bet didesnis igm .
  Cia labai sunku pasakyti ištikrųjų ar nestumo pradžioje atsirado ar jau iš seniau.…

  Tai taip, laukiu siuntimo, bet taip ilgu laukti nežinioje...

 4. Meshka
  Meshka prieš 1 val.

  Papartele parašė:
  Tai taip, laukiu siuntimo, bet taip ilgu laukti nežinioje...

  Jei leidzia galimybes, nueikite pas infektologa privaciai, jeigu yra ankstesniu laiku.

 5. User has not uploaded an avatar
  emilijaproc prieš 29 min.

  Papartele parašė:
  Tai taip, laukiu siuntimo, bet taip ilgu laukti nežinioje...

  Na šeip kaip nėščiajai turėtų išrašyt vadinama (žalia kortele) Nu bent man Vilniuje išrašė tokia,kai pamate kas per situacija.