Ar nėštumo testas gali klysti?

Moteris laiko teigiamą nėštumo testą StoryTime Studio | Shuttterstock.com

Planuojančioms nėštumą poroms nėštumo testas dažnai tampa pirkiniu Nr. 1, tačiau net ir jie nėra 100 proc. tikslūs. Ką daryti, kad nėštumo testas parodytų tikslų atsakymą? Ar nėštumo testais visada galima pasitikėti ir dėl kokių priežasčių atsakymas gali būti klaidingai teigiamas arba klaidingai neigiamas?

Kiek tikslūs nėštumo testai? 

Buitiniai testai fiksuoja chorioninio gonadotropino (hCG) – vadinamojo nėštumo hormono, sintetinamo tik pastojus, kiekį šlapime. Jį pradeda gaminti gemalas netrukus po apvaisinimo, o po to hormoną sintetina placenta.

Daugelis nėštumo testų gamintojų teigia, kad jų produktų tikslumas yra apie 99 proc. Tačiau iš tiesų rezultatų patikimumas yra kur kas mažesnis.

Daugelis testų pakankamai tikslius rezultatus parodys tik tuo atveju, jei mėnesinės vėluoja. Kuo anksčiau po lytinio akto testas atliekamas, tuo jo rezultatai mažiau objektyvūs.

Klaidingai teigiamas nėštumo testo atsakymas

Nors tai pasitaiko retai, tačiau buitiniai nėštumo testai gali rodyti klaidingai teigiamą atsakymą (t. y. testas rodo nėštumą, nors moteris nesilaukia). Pagrindinės priežastys, kodėl galėjo taip nutikti:

  • Nutrūkęs nėštumas. Klaidingai teigiamą rezultatą testas gali rodyti, jei nėštumas nutrūko netrukus po apvaisinimo (t. y. kai apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtino prie gimdos gleivinės, bet prasidėjo persileidimas).
  • Tam tikrų vaistų vartojimas. Jeigu vartojate hormoninius arba kraujagysles plečiančius preparatus, raminamuosius arba šlapimo išsiskyrimą skatinančias priemones, svarbu žinoti, kad šie vaistai gali iškreipti testo rodiklius. Taip pat klaidingą teigiamą rezultatą testas gali rodyti, jei jį atliksite netrukus po vaistų, kurių sudėtyje yra hCG, pavartojimo. Tačiau dauguma vaistų, įskaitant antibiotikus ir kontraceptines tabletes, nėštumo testų tikslumui įtakos vis tik nedaro.
  • Reprodukcinės sistemos organų ligos, menopauzė. Klaidingą teigiamą atsakymą nėštumo testas taip pat gali rodyti, jei moteris serga kiaušidžių ligomis arba prasidėjo premenopauzė ar menopauzė.

Klaidingas neigiamas nėštumo testo rezultatas

Namuose atlikto nėštumo testo rezultatas gali būti ir neigiamas, nors moteris iš tikrųjų laukiasi. Jis dar vadinamas klaidingai neigiamu rezultatu. Taip gali nutikti, jei:

  • Moteris nėštumo testą atliko per anksti. Kuo anksčiau atliksite nėštumo testą, tuo sunkiau bus aptikti hCG hormoną. Jei norite sužinoti tikslų rezultatą, testą atlikite tik numanomą pirmąją mėnesinių dieną. Turėkite omenyje, kad testą atliekant 2–3 ciklo dieną (t. y. tiek laiko nesulaukus mėnesinių), rezultatų patikimumas neviršys 80 proc. Per anksti atliktas nėštumo testas gali būti visai baltas, tačiau jis taip pat gali parodyti itin neryškią antrąją juostelę, vadinamąjį nėštumo testo „vaiduokliuką“, kurio mažiau akyla moteris gali ir nepastebėti.
  • Nėštumo testų jautrumas yra nevienodas. Kuo jautresnis nėštumo testas, tuo anksčiau ir tiksliau jis padės nustatyti nėštumą. Kartais mažiau jautrūs nėštumo testai (ypač jei jie atliekami per anksti arba naudojamas nepakankamai koncentruotas šlapimas) parodo klaidingai neigiamą rezultatą. Paprastai nėštumo testų jautrumas – 10–25 mIU/ml. Mažesnis skaičius reiškia, kad testas yra jautresnis. Idealu rinktis 10 mIU/ml testą.
  • Per anksti interpretuojami nėštumo testo rezultatai. Nustatykite laikmatį taip, kad jis išsijungtų tuo metu, kai laikas patikrinti rezultatą (pavyzdžiui, informaciniame lapelyje nurodoma, kad testo rezultatus galima vertinti tik po 3 min., o po 5 ar 10 min. rezultato vertinti jau negalima; šios rekomendacijos, priklausomai nuo gamintojo, skiriasi).
  • Testas atliktas antroje dienos pusėje. Norėdamos gauti tiksliausią rezultatą, ypač jei dar nesulaukėte numanomų mėnesinių dienos, nėštumo testą atlikti turite anksti ryte. Tuo metu šlapimas būna labiau koncentruotas, todėl lengviau aptinkamas ir hCG.
  • Skysčių perteklius. Gerti daug skysčių yra gerai – tai žinoma kiekvienam, bent truputį besirūpinančiam savo sveikata. Kita vertus, jeigu iš įpročio vakare išgersite daug skysčių, ryte hCG koncentracija rytiniame šlapime bus mažesnė (šlapimas tiesiog prasiskies). Dėl šios priežasties vakare suvartojamų skysčių kiekį geriau šiek tiek apriboti.
  • Nekokybiškas ar pasenęs nėštumo testas. Atkreipkite dėmesį į tai, kad ant kiekvieno nėštumo testo yra nurodytas jo galiojimo laikas. Jeigu norite būti visiškai tikra dėl rezultatų, naudotis testu, kurio galiojimo laikas pasibaigęs, neverta (kaip, beje, ir kaupti jų atsargų tam atvejui, jeigu po metų kitų sugalvotumėte susilaukti dar vieno vaikelio).

Ką daryti, jei dvejojate dėl nėštumo testo rezultatų?

Vienu kartu geriau atlikti 2–3 skirtingų gamintojų nėštumo testus. Jeigu rezultatai kelia abejonių, po kurio laiko testą reikėtų pakartoti ir apsilankyti pas gydytoją: nėštumo nustatymas iš kraujo tyrimo (pastarasis tiksliausiai atsakys, ar laukiatės, ar ne), o vėliau – ir ultragarsinis tyrimas (echoskopija) padės išsklaidyti visas abejones.

Svarbu

Kartais pasitaiko, kad pirmas testas rodo nėštumą, o antras būna neigiamas. Vertėtų tuojau pat keliauti pas gydytoją, kadangi tai gali būti pirmieji persileidimo požymiai.

Susiję straipsniai

Toksoplazmozė nėščioms moterims

Dažniausiai toksoplazmozės infekcija būna besimptomė, tačiau yra pavojinga nėščioms moterims, kūdikiams bei asmenims, kurių imunitetas nusilpęs.

Daugiavaisis nėštumas: tikimybė, priežiūra ir rizikos

Daugiavaisis nėštumas - kai vienu metu gimdoje auga du ar daugiau kūdikių. Įprastai daugiavaisis nėštumas siejamas su didesne rizika.

Antibiotikai nėštumo metu: vartoti ar ne?

Nėštumo metu būsimosioms mamoms gali būti skiriama antibiotikų, nes tai efektyviausia priemonė kovoje su pavojingomis bakterinėmis infekcijomis.