Aukštakulnių avėjimas nėštumo metu

Hormoniniai pokyčiai nėščios moters organizme lemia tai, kad raiščiai atsipalaiduoja ir susilpnėja. Svoris auga, tuo pačiu didėja apkrova kojų raumenims ir venoms. Jeigu nenorite, kad išsivystytų plokščiapėdystė ar venų varikozė, aukštakulnius geriau padėkite į šalį.

Vaikštant raumenys ir sausgyslės veikia kaip spyruoklės: jie perima dalį apkrovos ir kaupia energiją kitam žingsniui. Avint batelius aukštu kulnu, šios  „spyruoklės“ negali atlikti savo funkcijos, ir apkrova išauga kelis kartus.

Moterys dažnai nesusimąsto, kokią žalą daro aukštakulniai: po truputį keičiasi atspirties taškas, tad užuot stačiusi visą koją, ji eina pirštų galais, o tai mažina stabilumą, silpnina pėdos raiščius ir kulkšnies sąnarį.

Pakinta ir stuburui tenkantis krūvis: svorio centras pasistumia į priekį, o pusiausvyrą bandanti išlaikyti moteris lošiasi atgal. Juosmens srityje atsiranda papildomas linkis, o tai gali deformuoti stuburą ir paslinkti vidaus organus.

Padidėja krūvis kojų raumenims, dubeniui ir stuburo juosmens sričiai. Nenuostabu, kad atsiranda sunkumo jausmas kojose, kraujotakos sutrikimai, venų varikozė ir plokščiapėdystė.

Nėštumo metu avint aukštakulnius jums gresia:

 

  • Traumos (padidėja pasitempimo, kritimo ir slankstelių poslinkio tikimybė, juosmens srityje ima skaudėti, kojas traukia mėšlungis).
  • Strijos pilvo srityje (kadangi kūno svorio centras perkeliamas į priekį, pilvas tampa dar didesnis: tempiami pilvo raumenys ir oda. Rezultatas – nekenčiamos strijos ir nusilpę pilvo preso raumenys).
  • Netaisyklinga vaisiaus padėtis (pasislinkus kūno svorio centui, mažylio padėtis gali pasikeisti. Tai reiškia, kad natūraliai pagimdyti negalėsite, ir teks daryti cezario pjūvį.
  • Persileidimas (stiprus kojų raumenų spaudimas, didesnis stuburui ir dubeniui tenkantis krūvis gali padidinti gimdos raumenų tonusą, o tai gresia persileidimu).

 

Kad išsaugotumėte savo sveikatą ir mažylio gyvybę, nėštumo metu reikia avėti avalynę plačiais ir žemais kulnais, ne aukštesniais nei 4–5 cm.

Būna atvejų, kai atrodo, jog neapsiauti aukštakulnių – tiesiog nuodėmė (ypač per pirmąjį nėštumo trimestrą, kai dar nematyti, kad laukiatės). Reikėtų laikytis kelių taisyklių:

 

  • Stenkitės tokią avalynę avėti kaip galima trumpiau (ne ilgiau kaip 2–3 valandas).
  • Pirkite puse numerio didesnius batelius. Geriausia, kad jie būtų bukais galais ir su dirželiu aplink kulkšnį.
  • Nusiavusios batus atlikite keletą pratimų kojoms: pirštų galais rašykite ore raides (tai pagerins kraujotaką), pamėginkite pakelti numestą rankšluostį ar smulkius daiktus, pėdos viduriu paridenkite butelį pirmyn ir atgal. Atsigulkite ant sofos, kojas pakelkite šiek tiek aukščiau – arba ant rėmo, arba ant pagalvėlės – tai sumažins patinimą ir venoms tenkantį krūvį.
  • Darykite kontrastinį kojų dušą.

 

Grožis nereikalauja aukų. Aukotis pačioms – neprotinga.

Susiję straipsniai

Nėštumo DUK: atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

Visoms besilaukiančioms moterims, ypač, jeigu nėštumas pirmasis, kyla aibė klausimų. Ką galima ir ko negalima daryti, kai laukiesi?

Kas yra gimdyvės padėjėja - dula?

Dula – tai gimdyvės padėjėja, teikianti emocinę ir fizinę paramą nėštumo, gimdymo metu bei pogimdyviniu laikotarpiu.

Būsimas mamas kviečiame burtis į pokalbių grupes

Būsimos mamos „Tėvų darželio“ forume buriasi į pokalbių grupes pagal vaikučio gimimo metus ir mėnesį. Laukiatės? Kviečiame prisijungti?