Automobilio vairavimas nėštumo metu

Nėštumas, kaip tikriausiai dažnai girdi, yra ne liga, o nuostabus moters gyvenimo periodas, todėl visiškai natūralu, kad daugelis būsimųjų mamyčių nenori keisti įprastos dienotvarkės. Tas pats pasakytina ir apie vairavimą. Juk kelionės automobiliu turi begales privalumų, tad kodėl nėštukė turėtų persėsti į viešąjį transportą?

Pasvėrus visus „už“ ir „prieš“, tampa aišku, kad viskas yra labai individualu. Nėštumo pradžioje daugelį moterų kankina toksikozė – jas pykina, joms svaigsta galva, jos greičiau pavargsta ir net alpsta. Tokie yra pirmojo trimestro „džiaugsmai“. Būtent dėl to gydytojai nerekomenduoja nėštukėms sėsti už vairo, jeigu šalia nėra lydinčio asmens.

Jeigu vairuodama pajutai, kad kažkas ne taip, tuoj pat sustok pailsėti. Su savimi visada turėk butelį švaraus geriamojo vandens, kad prireikus galėtum atsigerti ar nusiprausti, taip pat – pakelį krekerių arba obuolį (padės papildyti jėgų atsargas).

Nėštumo periodu pilvo organai pasislenka, kad užtektų vietos augančiam mažyliui. Gimda kasdien vis didesnė, todėl ima vis labiau spausti stuburą. Visa tai dažniausiai baigiasi stipriais strėnų skausmais. Jeigu iki nėštumo turėjai bėdų dėl osteochondrozės, nugaros problemų išvengti greičiausiai nepavyks, ypač tuo atveju, jeigu už vairo praleidi daugiau nei po 3 valandas per dieną. Būtinai pradėk lankyti baseiną – plaukiojimas padės sumažinti pavargusios nugaros raumenų įtampą. Daugeliui jaunų mamyčių padeda specialūs masažiniai kilimėliai, tvirtinami ant vairuotojo sėdynės. Jeigu matai, kad kažkas vyksta ne pagal planą, kad pasijutai blogai, sustok nieko nelaukdama. Automobilį stabdyk lėtai, kad kas nors nestuktelėtų iš galo.

Antrąjį trimestrą toksikozė nėščiųjų paprastai nebekamuoja, tad savijauta ir nuotaika pasitaiso. Vis dėlto kai kurie negalavimai gali ir neišnykti. Kadangi mažylis „apvalgo“ savo mamytę, alkanos nėštukės (kaip ir sergančių diabetu moterų) kraujyje gali staiga sumažėti cukraus. Tokiu atveju traukti sūrių krekerių neverta – labiau pravers šokoladas.

Kraujotakos sutrikimai ir padidėjusi kūno masė gali išprovokuoti varikozės vystymąsi, todėl ilgai sėdėti už vairo ta pačia poza yra labai kenksminga. Jeigu yra galimybė, stenkis dažniau sustoti, išlipti iš automobilio ir truputį pasivaikščioti.

Pagerinti kraujotaką padės paprastas pratimas: atsistok tiesiai ir pasisupk nuo pirštų galų ant kulnų ir atvirkščiai – stenkis laikyti pusiausvyrą, kad stuburas nelinktų nei pirmyn, nei atgal. Beje, automobilyje su mažyliu patogu klausytis muzikos ir audioknygų – nevertėtų žavėtis sunkiuoju roku, nes didelis triukšmas vaikutį gali išgąsdinti (jis gerai girdi, kas vyksta aplinkui). Paklausyk klasikinės muzikos arba vaikiškų dainelių – tai jums abiems padės nusiraminti ir atsipalaiduoti.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių nėščioji ir toliau sėdasi už vairo:

 

  • Automobilis – tai tarytum mažytis namelis, kuriame patogiai jaučiasi ir būsimoji mamytė, ir jos vaikutis. Čia šilta, galima pasiklausyti mėgstamos muzikos, pakalbėti telefonu, palikti kai kuriuos daiktus ir užkąsti;
  • Nuosavame automobilyje netenka kovoti dėl vietos sau ir mažyliui. Viešajame transporte dėl to kyla nemažai konfliktų. Tikriausiai esi girdėjusi tokį juokelį: „Užleiskite vietą moteriai, ji taps mama! – Na tai kas? O aš – tėčiu!“
  • Dar viena svarbi priežastis yra ta, kad vairuojant nuosavą automobilį sumažėja tikimybė užsikrėsti oro lašeliniu būdu plintančiomis ligomis. Tai, žinoma, nenuginčijamas argumentas, nes infekcija – ne pati geriausia būsimosios mamytės palydovė.

 

Nors gydytojai nelabai sutaria, galima nėščiajai vairuoti, ar vis dėlto – ne, dėl kai ko jie sutinka, todėl rekomenduoja: kadangi kiekvieno nėštumo eiga yra individuali, kai kurios moterys gali nekeisti savo įprasto gyvenimo būdo, tačiau kitoms tai padaryti yra tiesiog būtina. Būna, kad nėščioji tampa labai emocionali, kartais – netgi ūmi. Jai sunku kontroliuoti savo jausmus. Gali būti ir taip, kad ji išsiblaškiusi, negali susikoncentruoti, jos savijauta staigiai pablogėja. Visais šiais atvejais sėstis už vairo yra nedovanotina klaida! Toms, kurios jaučiasi patogiai ir neturi šių problemų, vairuoti nėra jokių kliūčių.

Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad automobilis – rizikingas dalykas. Nė viena būsimoji mamytė nėra apsaugota nuo nelaimingų atsitikimų kelyje. Nors pilvukas auga, o krūtinė atrodo skausminga, prisisegti saugos diržu vis tiek yra būtina. Avarijos atveju pilvą galima užsigauti į vairą, o tai daug pavojingiau nei būti neprisisegus. Nėščioji gali įsigyti specialių saugos diržų.

Prieš pat gimdymą pilvas gali būti toks didelis, kad vairuoti bus tiesiog nebepatogu. Tuo periodu jokių apribojimų nėštukėms nėra, tad kai kurios, pajutusios sąrėmius, pačios važiuoja į gimdymo namus. Kadangi gimdymas paprastai trunka ne mažiau kaip 6 valandas, o sąrėmiai stiprėja lėtai ir tolygiai, suspėti, kol neprasidėjo dideli skausmai, tikrai galima. Žinoma, tai rizikinga, tad jeigu yra galimybė, geriau išsikviesti taksi arba paprašyti, kad kas nors nuvežtų į ligoninę.

Susiję straipsniai

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.

Placentos pirmeiga

Placentos pirmeiga – nėštumo patologija, kai placenta yra prisitvirtinusi gimdos apačioje, o vidiniai gimdos kaklelio žiomenys yra uždengiami.

Hematoma gimdoje nėštumo metu

Hematoma – tai tarp gemalo dangalų atsiradusi kraujosruva. 20 proc. kraujavimo pirmąjį nėštumo trimestrą atvejų lemia hematomos.