Baseinas nėštumo metu

Nėštumo metu moterį apninka daugybė rūpesčių, baimių ir klausimų. Kaip nepriaugti nereikalingų kilogramų? Ką daryti, kad atėjus laikui gimdymas būtų lengvesnis? Ar fizinis būsimosios mamytės aktyvumas tikrai nepakenks mažyliui? Kokią sporto geriausia pasirinkti?

Šį kartą pakalbėsime apie baseino privalumus – juk plaukiojimas jame ir įvairūs pratimai teigiamai veikia nėštukės organizmą, lavina kvėpavimo sistemą, stiprina širdį ir kraujagysles, užkerta kelią hipoksijai (deguonies badui). Net jeigu moteris anksčiau nesportavo, vandenyje ji gali pasirengti gimdymui, o po mažylio gimimo greičiau atgauti jėgas ir buvusią formą.

Užsiėmimai baseine nėštukei padės geriau susipažinti su ta aplinka, kurioje gyvena jos vaikutis, išmokys geriau suprasti ir jausti įsčiose nešiojamą mažąjį stebuklą.

Renkamės baseiną

Renkantis baseiną labai svarbu išsiaiškinti, ar ten sudaromos specialios būsimųjų mamyčių grupės. Išsiaiškink, kokia ten būna vandens temperatūra, kaip jis valomas, kas sudaro standartinę treniruotę.

Geriausia pirmenybę teikti baseinams su jūros vandeniu – jis valomas elektrolizės būdu. Tiks ir vanduo, praturtintas ozonu (jis nedirgina odos ir akių, būna gerai išdezinfekuotas).

Rekomenduotina vandens temperatūra baseine neturėtų būti žemesnė nei 29–31 laipsnis. Priešingu atveju būsimoji mamytė gali paprasčiausiai sušalti ir susirgti.

Pasikonsultuok su gydytoju

Prieš tai, kaip pradėsi lankyti baseiną, turėtum užsukti pas savo gydytoją ir su juo pasikonsultuoti. Lankyti baseino negalima moterims, kenčiančioms dėl stiprios toksikozės (kai jas nuolat pykina), sergančioms alergija, odos ligomis, jeigu po užsiėmimų jaučiami spazminiai skausmai, jeigu kraujuoja gimda, sergama tuberkulioze, preeklampsija, lėtiniu apendicitu.

Vandens gimnastikos nėščiosioms instruktoriai tvirtina, kad užsiimti galima bet kurioje nėštumo stadijoje, tačiau treniruočių intensyvumas labai priklauso nuo medicininių rodiklių.

Kuo naudingas baseino lankymas?

Įlipusi į vandenį nėščioji pagaliau gali atpalaiduoti raumenis ir stuburą, patirti lengvumą, nesvarumo būseną. Vandenyje sumažėja sąnariams tenkantis krūvis ir strėnų skausmai. Hidraulinis slėgis, veikiantis kaip lengvas masažas, naudingas mažojo dubens vidaus ir išorės organams.

Toms mamytėms, kurios nėštumo metu lanko baseiną, vėliau kyla mažiau laktacijos problemų. Gali būti, kad taip nutinka dėl to, jog į širdį ir krūtinės ląstą priteka daugiau kraujo. Pasipriešinimas vandenyje didesnis net 12 kartų, tad tai padeda nepriaugti papildomų kilogramų, išlaikyti esamą svorį.

Nardymas

Būsimosioms mamytėms nardymas naudingas žvelgiant tiek iš fizinės, tiek iš psichologinės perspektyvos.

Geriausia nerti į vandenį „plūdės“ poza – sulenkus ir rankomis apkabinus kelius. Esmė ta, kad tokia padėtis labai panaši į mažylio, augančio įsčiose. Pasistenk tokioje pozoje išbūti kaip galima ilgiau (gali naudoti sekundmatį arba skaičiuoti mintyse). Tokios treniruotės padeda ilgesniam laikui sulaikyti kvėpavimą, o tai gimdymo metu gali labai praversti.

Jeigu išmoksi sulaikyti kvėpavimą iki pusantros minutės, vaikutis po truputį pripras prie laikino deguonies stygiaus, todėl gimti jam bus daug lengviau.

Plaukiojimas

Plaukiojimas lavina tuos krūtinės raumenis, kurie dalyvauja ir gimdymo procese. Tai reiškia, kad gimdymas tampa lengvesnis ir greitesnis. Be to, plaukiojimas padeda atsipalaiduoti, atsikratyti patinimų, varikozės, nugaros ir strėnų skausmų. Medikai netgi rekomenduoja plaukioti toms, kurioms dėl per daug įtemptų ir užspaustų pilvo raumenų gresia persileidimas ar priešlaikinis gimdymas.

Vandens slėgis gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, kraujo cirkuliaciją, neleidžia užsistovėti limfai. Plaukiojimas padeda lavinti kvėpavimo sistemą, yra naudingas tinkamai plaučių ventiliacijai.

Vandens gimnastika

Tai įvairūs pratimai, atliekami nedideliame gylyje. Į tokius užsiėmimus paprastai įtraukiamas vaikščiojimas, plaukiojimo elementai, bėgimas vandenyje ir specialūs pratimai, atliekami naudojant tam tikras priemones (pavyzdžiui, svarmenis ir plaukimo lentas). Užsiimančioms vandens gimnastika net nebūtina mokėti plaukti!

Šie užsiėmimai padeda nėštukei kontroliuoti svorį, sureguliuoja medžiagų apykaitą ir kraujo cirkuliaciją. Dar vienas neabejotinas privalumas – dėl lengvo masažuojamojo vandens poveikio sumažėja strijų atsiradimo ir varikozės rizika.

Ką pasiimti į baseiną?

Kad būsimoji mamytė galėtų užsirašyti į baseiną, teks pristatyti instruktoriui ginekologo ir terapeuto pažymą, kurioje bus patvirtinta, kad moteris iš tikrųjų gali lankyti tokius užsiėmimus. Be to, geras instruktorius norės susipažinti ir su tavo nėštumo istorija, kad atsižvelgdamas į ją galėtų parinkti tau idealiai tinkamus pratimus.

Į baseiną nėštukei būtina su savimi pasiimti ir gumines šlepetes, maudymuką, muilo, guminę kepuraitę, atskirą maišelį šlapiems rūbams, feną (jeigu ten, kur ji eina, jo nėra). Galima įsimesti ir lengvų užkandžių – patikėk, po geros mankštos organizmas reikalaus, kad papildytum jo energijos atsargas.

Smagių treniruočių!

Susiję straipsniai

Galima ar ne sportuoti nėštumo metu? Taip, jei norite lengvesnio gimdymo

Nėštumas – ir nepaprastas, ir sudėtingas etapas moters organizmui. Šiuo metu moters kūnui tenka prisitaikyti prie naujo ritmo ir krūvio.

Apie kūno pokyčius bei masažo naudą nėštumo metu ir po gimdymo: nauda – akivaizdi

Kiekvienas žmogus, kuris kada nors buvo profesionaliame masaže, patvirtins, kad po masažo geriau jaučiasi tiek kūnas, tiek siela.

Nėščiųjų mankšta namuose

Keletas praktinių nėščiųjų mankštos pratimų, kuriuos galima atlikti namuose.