Biocheminiai nėščiųjų kraujo tyrimai (PRISCA) (389)

Valua Vitaly | Shutterstock.com

PRISCA tyrimas yra vienas iš genetinių tyrimų, atliekamų nėštumo metu siekiant nustatyti kai kurių genetinių sutrikimų tikimybę.

Kas yra PRISCA?

PRISCA (angl. Prenatal RISk CAlculation) yra kompiuterinė programa, kuria atliekami statistiniai skaičiavimai ir įvertinama vaisiaus rizika sirgti tam tikromis genetinėmis ligomis.

Egzistuoja ir daugiau tokių programų, pavyzdžiui, „Viewpoint“, „Astria“ ir kt.

Lietuvoje dauguma laboratorijų rizikos vertinimą atlieka būtent PRISCA programa, todėl šis pavadinimas prigijo ir tapo bendriniu biocheminių nėščiųjų kraujo tyrimų pavadinimu.

Biocheminiai nėščiųjų kraujo tyrimai yra neinvaziniai, saugūs genetiniai tyrimai, skirti nustatyti kai kurių vaisiaus genetinių ligų ir sutrikimų riziką.

Kaip atliekami biocheminiai nėščiųjų kraujo tyrimai?

PRISCA programa įvertina biocheminių kraujo tyrimų, ultragarsinio tyrimo rezultatus bei tam tikrus duomenis apie nėščiąją ir nėštumą. Šie duomenys gali būti vertinami ir atskirai, tačiau vertinant tyrimų duomenų visumą, tikslumas yra ženkliai didesnis ir patikimesnis.

Rizikos paskaičiavimui PRISCA programa reikalingi duomenys:

 • Apie nėščiąją: amžius, svoris, ar rūko, gretutinės ligos, kita;
 • Apie nėštumą: nėštumo laikas, vaisių skaičius, natūralus ar dirbtinis apvaisinimas, kita;
 • Ultragarsinio tyrimo rezultatai: vertinama vaisiaus sprando raukšlė, nosies kaulas, viršugalvio – sėdmenų matmuo (vaisiaus ilgis nuo viršugalvio iki sėdmenų);
 • Biocheminiai kraujo tyrimai: paimamas veninis nėščios moters kraujas ir jame nustatomi biocheminiai žymenys (baltymai ir hormonai). Pirmojo trimestro metu atliekamas kombinuotas tyrimas arba dvigubas testas PRISCA I, antrojo trimestro metu – trigubas testas PRISCA II (plačiau apie juos skaitykite žemiau).

Kokių genetinių ligų riziką gali įvertinti PRISCA?

PRISCA paskaičiuoja Dauno ir Edvardso sindromų bei nervinio vamzdelio defekto riziką.

Kiek patikimas yra PRISCA tyrimas?

PRISCA tikslumas (skirtingais duomenimis) yra apie 70-90%.

Kam rekomenduojama atlikti PRISCA?

Kai kuriose šalyse šie tyrimai atliekami visoms nėščiosioms, tačiau Lietuvoje jis skiriamas ir kompensuojamas tik į rizikos grupę patenkančioms nėščiosioms:

 • Jeigu ultragarsinio tyrimo rezultatai gydytojui sukėlė įtarimų;
 • Vyresnėms, nei 35-erių metų amžiaus;
 • Sergančiomis (arba jeigu vyras, artimiausi giminaičiai serga) paveldimomis ligomis, turinčioms vystymosi sutrikimų;
 • Jau pagimdžiusioms chromosomine ar genetine liga sergantį vaiką ir pan.

Dėl PRISCA tyrimo atlikimo reikėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju. Daugelis gydytojų rekomenduoja atlikti šį tyrimą net jeigu nepatenkate į rizikos grupę, nes tyrimas nėra labai brangus, yra visiškai saugus, nekenkia nei mamai, nei būsimam kūdikiui.

Kada atliekamas PRISCA tyrimas?

Nėštumo metu rekomenduojama atlikti du PRISCA tyrimus:

 • Kombinuotas tyrimas arba dvigubas testas (PRISCA I) atliekamas pirmojo trimestro metu. Galima atlikti nuo 11 iki 14 nėštumo savaitės, tačiau optimalus tyrimo atlikimo laikas yra 11-12 savaitės. Tiriamas nėštuminis plazmos baltymas A (PAPP-A) ir laisvas beta žmogaus chorioninis gonadotropinas (β-hCG). Pagal jį įvertinama Dauno ir Edvardso sindromų rizika.
 • Trigubas testas (PRISCA II) atliekamas antrojo trimestro metu. Galima atlikti nuo 14 iki 22 nėštumo savaitės, tačiau optimalus tyrimo atlikimo laikas yra 15-16 nėštumo savaitės. Tiriamas alfa fetoproteinas (AFP), žmogaus chorioninis gonadotropinas (HCG) ir nekonjuguotas laisvas estriolis (u-Estriolis). Pagal jį įvertinama Dauno ir Edvardso sindromų bei nervinio vamzdelio defekto rizika.

Kiek kainuoja PRISCA tyrimas?

Lietuvoje tyrimas yra kompensuojamas ir atliekamas nemokamai tik į rizikos grupę patenkančioms nėščiosioms.

Į rizikos grupę nepatenkanti ir siuntimo nemokamam tyrimui negavusi moteris gali už jį susimokėti savo lėšomis.

Tyrimo kaina yra 30-50 eurų už vieną tyrimą, t.y. jei bus atliekami abu tyrimai (PRISCA I  ir PRISCA II) bendra kaina bus apie 60-100 Eur. Išsami genetiko konsultacija interpretuojant tyrimo rezultatus gali kainuoti papildomai.

Kokie yra pagrindiniai PRISCA privalumai ir trūkumai?

PRISCA tyrimo privalumai:

 • PRISCA tyrimas yra kompensuojamas į rizikos grupę patenkančioms nėščiosioms;
 • Tyrimas nėra itin brangus, todėl jį gali sau leisti dauguma nemokamo tyrimo negavusių nėščiųjų;
 • Tyrimas yra atliekamas paprastai, jis neskausmingas, trunka neilgai, yra visiškai saugus tiek nėščiajai, tiek ir vaisiui;
 • Palyginus su ultragarsiniu tyrimu, PRISCA pasižymi gerokai didesniu tikslumu.

PRISCA tyrimo trūkumai:

 • Nėra kompensuojamas visoms nėščiosioms.
 • PRISCA tikslumas, lyginant su taip pat iš nėščiosios kraujo mėginio atliekamu neinvaziniu prenataliniu genetiniu tyrimu (NIPT), yra menkesnis.
 • PRISCA nenustato ar vaikas turės sutrikimą, o tik parodo jo tikimybę.
 • Lyginant su NIPT, yra pakankamai siauras – tai yra apima vos kelis genetinius sutrikimus.
 • PRISCA tyrimo rezultatams didelę reikšmę turi ne tik biocheminis kraujo tyrimas, bet ir ultragarsinio tyrimo, moters anamnezės rezultatai. Jei kurie iš šių duomenų yra netikslūs, nukenčia ir viso tyrimo tikslumas.

Ką daryti gavus PRISCA tyrimo rezultatus?

Reikėtų suprasti, kad PRISCA nėra diagnostinis tyrimas. Jis nenustato, kad vaikas turės vieną ar kitą sutrikimą, o apskaičiuoja jo tikimybę.

Jeigu tyrimai parodo aukštą tiriamų sutrikimų tikimybę, nėščiajai gali būti rekomenduojama konsultuotis su genetikos specialistais, vykti į Perinatologijos centrą arba Medicininės genetikos centrą ir atlikti papildomus genetinius tyrimus.

Gydytojai gali rekomenduoti atlikti tikslesnį neinvazinį prenatalinį genetinį tyrimą (NIPT). Šis tyrimas, kaip ir PRISCA nenustato sutrikimo, o tik įvertina riziką, tačiau NIPT yra gerokai tikslesnis. NIPT tyrimo patikimumas yra 98-99%. Deja, šis tyrimas nėra kompensuojamas ir yra brangus, kainuoja nuo 500 iki 800 eurų.

Norint patvirtinti galimą sutrikimą, reikia atlikti diagnostinius, invazinius nėščiųjų genetinius tyrimus: choriono gaurelių biopsiją, amniocentezę (vaisiaus vandenų tyrimą), kardocentezę (vaisiaus virkštelės kraujo tyrimą).

Naujausi komentarai

 1. Saulės pūkas
  Saulės pūkas prieš 2 sav.

  Mama Mirta parašė:
  Na, mano manymu čia didelė problema su tuo tyrimu, nes tikimybė jau savaime tikrai yra absurdiškas dalykas ypač šiame kontekste, na čia mano asmeniniu įsitikinimu. …

  Na, visų pirma, NIPT tyrimas yra tikrai nepigus. Antra, jis tikrai nėra toks jau labai tikslus. Nipt netiria jei sindromas yra mozaikinis. O 99% yra tik DS sindromui. Nors dėl tų 99% asmeniškai aš abejoju. Patau ir Edvardso sindromams patikimumas gerokai mažesnis.
  Asmeniškai aš Nipt nesidariau, nes nėra toks patikimas kaip reklamuojama. Jei reikėtų tirtis dar kartą, net nedvejodama daryčiausi Prisca ir invazinį. Nors dėl Prisca dar pagalvočiau. Bet invazinį be jokių abejonių net jei jis būtų mokamas.

 2. User has not uploaded an avatar
  Saulėlydis prieš 2 sav.

  Saulės pūkas parašė:
  Na, visų pirma, NIPT tyrimas yra tikrai nepigus. Antra, jis tikrai nėra toks jau labai tikslus. Nipt netiria jei sindromas yra mozaikinis. O 99% yra tik DS sindromu…

  Kaip teisingai išdėstėt mintis

 3. User has not uploaded an avatar
  Mama Mirta prieš 2 sav.

  Saulės pūkas parašė:
  Na, visų pirma, NIPT tyrimas yra tikrai nepigus. Antra, jis tikrai nėra toks jau labai tikslus. Nipt netiria jei sindromas yra mozaikinis. O 99% yra tik DS sindromu…

  Na, moksliskai irodytas 99 procentu tikslumas del tu pagrindiniu sindromu. Kur oerskaitet, kad nelabai tikslu?Gal skirtingi tie NIPT, priklausomai nuo institucijos, ju irangos ir t t? Sito nezinau...Mano atveju visi sindromai buvo nurodyti 99 tikslumu. Invaziniai tyrimai sukelia persileidimo rizika, tad cia labai reiketu pasverti dykus...

 4. Saulės pūkas
  Saulės pūkas prieš 2 sav.

  Mama Mirta parašė:
  Na, moksliskai irodytas 99 procentu tikslumas del tu pagrindiniu sindromu. Kur oerskaitet, kad nelabai tikslu?Gal skirtingi tie NIPT, priklausomai nuo institucijos,…

  Na, viskuo rimčiau domėjausi daugiau nei prieš dvejus metus, tad nuorodų tikrai nebeturiu. Bet jei jus domina, atidžiau patyrinėkit laboratorijų, kurios tiria šiuos mėginius, tinklapius. Tikrai ne vienoje rasite tikrus skaičius.
  Kalbant apie invazinius tyrimus, persileidimo tikimybė iki 2%. Kažkada, lyg ir kažkokiame JAV tinklapyje, buvau radusi nelabai didelės apimties tyrimą, kur buvo tyriami vaisiai po persileidimo. Tame tarpe ir po invazinių tyrimų. Buvo pastebėta, kad dauguma tirtų vaisių (kai persileidimas įvyko po invazinių tyrimų) turėjo ląstelių dalijimosi defektų ar genetinių sutrikimų. Taip pat moterys turėjo gimdos defektų ar kitų nėštumui grėsmingų būsenų.
  Dar gerokai prieš planuojant antrą vaiką buvaubįsitikinusi, kad tikrai nei už ką nesidaryčiau invazinio tyrimo. Buvau visom keturiom tik už NIPT. Bet kai daugiau pasidomėjau apie tyrimo realų patikimumą (ne reklaminio lankstinuko), ką ištikrųjų jis tiria ir apmąsčiau ar esu pasirengusi sumokėti tikrai nemažą sumą ir vistiek iki nėštumo gali baisiausiai nerimauti, atsakymas pasidarė akivaizdus.

 5. User has not uploaded an avatar
  Saulėlydis prieš 2 sav.

  Saulės pūkas parašė:
  Na, viskuo rimčiau domėjausi daugiau nei prieš dvejus metus, tad nuorodų tikrai nebeturiu. Bet jei jus domina, atidžiau patyrinėkit laboratorijų, kurios tiria šiuos…

  Būtent, ir genetikė sakė,kad po VVT dažniausiai persileidimai įvyksta vaisiams su genetiniais sutrikimais. Kad ir kaip bebūtų liūdna,bet bent mano nuomone tokiu atveju tai tik geriau mamai,kad jai nebereikia daryti tolimesnių sprendimų.