Netikėtai prasidėjęs gimdymas
Gyvename technologijų amžiuje – beveik kiekviena moteris turi po telefoną ar po du, moka naudotis kompiuteriu ir buitine technika. Sunku įsivaizduoti, kad devynis mėnesius mažylio laukus civilizacijoje viskas galėtų susiklostyti taip, kad būsi atskirta nuo viso pasaulio ir gimdyti turėsi viena. Tačiau būti pasiruošusiai ir žinoti, kaip elgtis tokioje situacijoje, vis dėlto reikia.
Gimdymo periodai
- I periodas. Atsiveria gimdos kaklelis. Moteris jaučia sąrėmius. Periodas prasideda tada, kai jie tampa reguliarūs, o baigiasi, kai gimdos kaklelis visiškai atsiveria.
- II periodas. Išstumiamas vaisius. Periodas prasideda, kai atsiveria gimdos kaklelis ir baigiasi mažylio gimimu. Moteris stanginasi.
- III periodas. Placentos pasišalinimas. Periodas prasideda vaiko gimimu ir baigiasi placentos pasišalinimu.
„Ekstremalaus“ gimdymo priežastys
Dažniausiai gimdoma už ligoninės ribų dėl to, kad šis procesas prasideda netikėtai, o moteris neturi sąlygų per trumpą laiko tarpą ten nuvažiuoti. Visko numatyti tiesiog neįmanoma. Dideli kamščiai, stichinės nelaimės, atjungta elektra, kokios nors katastrofos gali pakoreguoti tavo planus, pastatyti tave į labai keblią padėtį. Gimdyvei, kuriai taip nepasiseka, būtina suimti save į rankas, nusiraminti ir aiškiai suvokti savo veiksmus. Kai kurie pasikliauja instinktais, tačiau pasitikėti jais per daug vis dėlto nederėtų. Būsimoji mamytė turi žinoti, kas su ja vyks kiekvieną iš šių trijų periodų, būti pasiruošusiai bet kokiems netikėtumams.
Viena iš tokio gimdymo priežasčių gali būti priešlaikinis gimdymas (nuo 22 iki 37 nėštumo savaitės). Jo riziką padidina keli veiksniai:
- Gimdyvės amžius (jeigu ji jaunesnė nei 18 metų);
- Ankstesni priešlaikiniai gimdymai (jeigu taip buvo anksčiau bent vieną kartą, rizika padidėja keturis kartus, jeigu du – šešis);
- Per daug įtempta gimda (laukiantis dvynukų, dėl per didelio vaisiaus vandenų kiekio, per stambaus vaisiaus);
- Gimdos kaklelio nepakankamumas, virusinė arba bakterinė infekcija, gimdos mioma, traumos, nėščiosios ligos, dėl kurių kenčia ir vaisius (padidėjęs kraujospūdis, bronchinė astma, širdies yda, anemija).
Į gimdymo namus galima nespėti ir tuo atveju, jeigu gimdymas yra ne tik netikėtas, bet ir labai staigus, greitai vykstantis. Labai stiprūs sąrėmiai seka vienas po kito, gimdos kaklelis greitai atsiveria. Staigus gimdymas būdingesnės jau turėjusioms vaikų moterims.
Priminsime, kad normalaus gimdymo metu intervalai tarp sąrėmių iš pradžių būna gana dideli (maždaug kas 15–20 minučių). Jeigu tai pirmas tavo mažylis, o gimdymo namai yra už valandos kelio, nėra jokių kliūčių – galima važiuoti, kai tik intervalai sutrumpėja iki 10–15 minučių. Gimdant antrą kartą, važiuoti reikėtų vos tik pajutus reguliarius sąrėmius.
Pasiruošimas gimdyti
Ką daryti, jeigu gimdymas prasidėjo staiga ir tu suvoki, kad iki ligoninės nespėsi (prasideda antrasis etapas, kai moteris jaučia poreikį pasituštinti ir stangintis)? Svarbiausia – nepulti į paniką. Išsikviesk greitąją pagalbą. Net jeigu tavęs nespės nuvežti į gimdymo namus, šalia bus žmonės, kurie tau padės. Jeigu keliauji tolimojo susisiekimo transporto priemone (traukiniu, lėktuvu, laivu), reikia iš karto kreiptis į personalą – jis apmokytas teikti pirmąją medicininę pagalbą, taip pat ir gimdymo metu. Darbuotojai parengs tau viską, kas būtina, paieškos gydytojo tarp keleivių ir imsis visų įmanomų priemonių, kad gimdymas praeitų sklandžiai.
Jeigu keliauji savo transportu ir patenki į kamštį, matai, kad taip pat nespėsi, nedelsk ir kviesk greitąją. Dispečerinė pasiųs brigadą ir sujungs tave su gydytoju, kuris pakonsultuos, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Jeigu pastebėsi netoliese kelių patrulį, pasistenk atkreipti į save dėmesį – greičiausiai policinikai tave nuveš ten, kur reikia. Nepamiršk ir to, kad automobilyje yra vaistinėlė, kurios tau gali prireikti.
Į gimdymo namus skubėti neverta, jeigu suvoki, kad vaikutis vis tiek gims anksčiau, t. y. automobilyje arba viešajame transporte. Namie ir telefonas po ranka, ir visa, ko tau gali prireikti. Laukdama, kol atvažiuos greitoji, gali susisiekti su gimdymo namais ir paprašyti, kad tave ir tavo pagalbininką kas nors instruktuotų.
Jeigu esi namuose, sode arba kurioje kitoje vietoje, kur nėra medicinos įstaigų, pasistenk įvertinti, kas tau gali suteikti pagalbą. Paskambink tiems, kas gali greitai atvažiuoti ir pagelbėti – kaimynams, giminėms, pažįstamiems draugams.
Pasiruošk viską, kas būtina. Tau reikės švarių rūbų sau ir mažyliui, jodo, žirklių, tvirto siūlo, bet kokio spiritinio tirpalo, mažos guminės švirkštynės (pageidautina, nulietos verdančiu vandeniu), sterilaus binto (vatos), šilto apkloto (vystyklo) kūdikėliui. Patiesk ant lovos klijuotę, ant viršaus – švarią ir išlygintą paklodę. Apnuogink apatinę kūno dalį, apsivilk švarius naktinius, nusiplauk rankas ir paprašyk, kad tą patį padarytų tavo pagalbininkas. Įsitaisyk patogia poza – geriausia ant šono.
Gimdymas
Kvėpuok ir stanginkis taisyklingai. Pasistenk atsipalaiduoti sąrėmių ir stangų metu. Kol nėra noro stangintis, kvėpuok negiliai ir dažnai (įsivaizduok, kaip tai daro prisibėgiojęs šunelis). Tarp sąrėmių kvėpavimas turi būti toks, kaip įprasta. Stangintis reikia tik tada, kai kyla nevaldomas noras pasituštinti. Po to būtina atsipalaiduoti ir pailsėti. Pradėdama stangintis giliai įkvėpk, sulaikyk plaučiuose orą ir lėtai iškvėpdama stumk, kaip galėdama labiau prispausdama prie krūtinės sulenktas per kelius ir praskėstas kojas. Pasistenk nerėkti – riksmo metu vaikas beveik nejuda gimdymo kanalu.
Sek, kaip vyksta gimdymas. Dažniausiai iš pradžių išlenda mažylio pakaušis (rečiau – kakta arba veidukas), kuris pasisuka į kairę arba dešinę pusę. Kai pasirodo galvutė, pagalbininkas turi pakišti po ja delną, po to dezinfekuota verdančiu vandeniu švirkštyne pašalinti gleives ir skystį iš mažylio burnos ertmės ir nosytės. Jeigu tokio daikto namuose nėra, galima naudoti sterilų bintą arba švarią nosinaitę. Nepašalintos gleivės gali patekti į trachėją, bronchus ir plaučius, sukelti asfiksiją (dusimą), turėti įtaką pneumonijos vystymuisi.
Kai pasirodo kaklas, reikia apžiūrėti, ar aplinkui jį neapsisukusi virkštelė. Jeigu taip, ją būtina nuimti per galvą. Kartais ji apsisuka du ar net tris kartus. Jeigu tai nepadaroma, gali pasunkėti tolesnis judėjimas gimdymo kanalu ir prasidėti vaisiaus hipoksija. Pasirodžius galvutei, po stangos ar dviejų išlenda pečių juosta, labai greitai – ir visas kūdikis. Pagalbininkas turi prilaikyti jo kūnelį abiem rankom. Paprastai liemuo ir kojos išlenda be jokių kliūčių. Apdovanojimu už patirtą skausmą tampa garsus naujagimio riksmas.
Pagalbininkas turi atsargiai paguldyti mažylį ant mamos pilvo veidu žemyn taip, kad galvutė būtų šiek tiek žemiau, negu visas kūnas – tokioje padėtyje jam bus lengviau kvėpuoti. Per 2–3 minutes nuo gimimo virkštele atiteka dar 50–100 ml kraujo, tad skubėti nukirpti jos nereikia. Prieš nukerpant reikia ją patrinti spiritu; dviem stipriais siūlais užveržk virkštelę 8–10 cm atstumu nuo bambos, palikdama tarp jų 2–3 cm atstumą, ir kirpk tarp jų. Virkštelės bigę reikia patepti jodu ir uždėti ant jos sterilaus binto. Mažylis sausai nušluotomas ir įsupamas į ką nors šilta.
Po mažylio gimimo prasideda trečias etapas. Paprastai šis periodas trunka ne ilgiau kaip pusvalandį. Sakytume, gana nedaug, tačiau jo metu taip pat būtina imtis visų atsargumo priemonių. Nereikia skubėti ir traukti virkštelės. Po kurio laiko placenta atsisluoksniuoja nuo gimdos sienelių, iš lytinių takų pasišalina dar maždaug viena stiklinė kraujo. Apie placentos atsisluoksniavimą liudija ilgėjanti matoma virkštelės dalis ir kintanti gimdos forma. Placentą reikia suvynioti į audeklą ir pasiimti ją su savimi į gimdymo namus, kad gydytojas galėtų įvertinti jos vientisumą.
Pasišalinus placentai, tarpvietės srityje reikia pridėti švarų audeklą (pavyzdžiui, rankšluostį) ir pradėti maitinti mažylį krūtimi – tai naudinga ne tik vaikučiui, tačiau ir stimuliuoja gimdos raumenų susitraukimą, mažina kraujavimą. Jeigu esi namuose, pilvo apačioje pridėk ledo (tiks bet koks šaldytas produktas, susuptas į rankšluostį).
Net jeigu viskas praėjo sklandžiai, būtina kreiptis į artimiausią medicinos įstaigą, kur tave apžiūrėtų akušeris, pašalintų placentą, jeigu ji neatsisluoksniavo pati, užsiūtų gimdos kaklelį, minkštuosius audinius ir kt. Tavo vaikutį turi apžiūrėti neonatologas. Jeigu reikės, jis suteiks būtiną pagalbą.
Kraštutiniu atveju
Pati nepalankiausia situacija – jeigu tenka gimdyti vienai, likus be susisiekimo priemonių, jeigu nieko nėra po ranka. Ką daryti? Pirmiausia nusiramink. Atsisėsk ir į ką nors atsiremk (turėtum būti pusiau sėdomis). Draudžiama sėstis tiesiai ant plikos žemės ar grindų – rask, ką galėtum pasitiesti. Sulenk kojas per kelius. Atsipalaiduok, masažuok savo nugarą. Susitelk tik į gimdymą. Toliau visus veiksmus, kuriuos turėtų atlikti tavo pagalbininkas, tau teks atlikti pačiai. Kai tik išlįs galvutė (tuo metu pajusi deginimą gimdymo takuose), galima atsilošti atgal ir pakišti ranką po galvute. Nuo to, kaip mažylis pasisuks, priklausys ir virkštelės padėtis. Jokiais būdais negalima tempti vaiko arba virkštelės. Jeigu neturi švaraus binto, geriau jos visai neperrišti. Gimusiam mažyliui reikia išvalyti nosytę ir burnytę, nusausinti ir priglausti prie krūtinės. Užsiklokite kuo nors šiltu. Po kelių minučių turėtų pasišalinti placenta. Jeigu maitinimas krūtimi nestimuliuoja gimdos pašalinti to, kas liko, atsargiai dviem pirštais pažnaibyk pilvą pagal laikrodžio rodyklę. Kaip nukirpti virkštelę, jau minėjome. Placentą susuk. Jeigu neturi nieko švaraus, tarpvietės geriau neplauk, pasistenk kaip galima greičiau nusigauti į medicininę įstaigą arba bent jau ten, kur galėtum gauti tvarsčių ir elementarių higienos priemonių.
Jeigu vaikutis nepradėjo kvėpuoti pats, intensyviai patrink jo krūtinę ir nugarytę, prilaikydama galvutę. Pliaukštelėk per suglaustų kojyčių padus. Motinos gyvybei pavojingas kraujavimas, nesustojęs po placentos pasišalinimo. Jeigu neturi jokių priemonių, spausk rankomis gimdą, stimuliuok susitraukimą. Pasistenk atsigulti taip, kad kojos būtų aukščiau nei galva. Padėk ant pilvo ką nors šalta (šaldytų produktų, butelį vandens ir pan.).
Rizikuoti negalima!
Gimdyti ne ligoninėje yra labai rizikinga. Kad neatsidurtų tokioje nepatogioje padėtyje, visoms nėščiosioms reikia laikytis kelių taisyklių.
Gimdymo išvakarėse nenueik toli nuo namų. Nuo 30 nėštumo savaitės nesileisk į tolimas keliones (ypač – lėktuvu). Visada nešiokis su savimi pasą ir nėščiosios kortelę (kad gydytojai turėtų visą būtiną informaciją apie tavo nėštumą).
Nerizikuok savo sveikata ir mažylio gyvybe: net jeigu žinai, kaip reikia gimdyti, ir esi pasiruošusi bet kokiems netikėtumams, yra situacijų, kai gydytojų pagalba tiesiog būtina, tad vos pajutusi reguliarius sąrėmius turėtum kviesti greitąją ir keliauti į gimdymo namus.