Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką? (82)
Tėvams išsiskyrus atskirai nuo vaikų gyvenantis tėvas arba motina įsipareigoja finansiškai prisidėti prie vaikų gerovės, tačiau ką daryti, jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų? Tokiu atveju turite teisę kreiptis dėl valstybės lėšomis mokamos vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.
Vaiko išlaikymas (alimentai) ir vaiko išlaikymo išmoka: kuo skiriasi?
Vaiko išlaikymas arba alimentai – pinigai, kuriuos sutuoktinis po skyrybų privalo mokėti nepilnamečio biologinio vaiko išlaikymui. Išmokos gali būti priteisiamos ir aukštojoje mokykloje studijuojančiam, bet ne vyresniam nei 24 m. jaunuoliui.
Vaiko išlaikymo tvarka ir forma nustatomos bendru tėvų susitarimu (arba teismo sprendimu, jeigu tėvams nepavyksta susitarti).
Alimentai dažniausiai mokami kiekvieną mėnesį, tačiau tėvai gali susitarti ir dėl kitokių finansinės paramos formų, pvz., vienkartinės išmokos, kuomet iš karto sumokama numatyta suma, tam tikro turto perrašymo vaikui ar mišraus modelio.
Plačiau skaitykite:
Vaiko išlaikymo išmoka yra mokama iš valstybės lėšų, kai vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna nustatytų alimentų (arba jų dalies) iš savo tėvo (arba motinos). Šią išmoką moka „Sodra“.
Kas gali gauti vaiko išlaikymo išmoką?
Teisę į išmoką turi vaikas:
- ilgiau kaip mėnesinį negauna nustatytų alimentų (arba jų dalies);
- jaunesnis nei 18 metų;
- nedarbingas, vyresnis nei 18 metų asmuo, kuriam iki sukankant 18 metų buvo nustatytas neįgalumas;
- yra Lietuvos pilietis (bet gali būti ir gyvenantis užsienyje);
- nėra Lietuvos pilietis, bet jo gyvenamoji vieta yra deklaruota Lietuvoje.
Kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką iš „Sodros“?
- Dėl vaiko išlaikymo išmokos gali kreiptis tėvas arba motina, vaiko globėjas (jis turi pateikti dokumentus, įrodančius paskyrimą globėju) arba nedarbingas, vyresnis nei 18 m. asmuo, kuriam iki sukankant 18 metų buvo nustatytas neįgalumas.
- Jeigu vaiko tėvas (arba motina) nemoka paskirtų alimentų arba moka tik jų dalį, svarbu nedelsiant kreiptis į antstolį.
- „Sodrai“ reikės pateikti informaciją apie antstolio pradėtą priverstinio alimentų išieškojimo procesą. Jeigu antstolis procesą pradėti atsisakė, nes skolininkas negyvena Lietuvoje, vis tiek galite kreiptis į „Sodrą“ dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo. Tokiu atveju, reikės pateikti dokumentus, įrodančius antstolio atsisakymą pradėti procesą.
- Kreiptis į „Sodrą“ dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo galima, kai nuo kreipimosi į antstolį dienos praeina mėnuo.
- Kreipiantis į „Sodrą“ reikės pateikti prašymą skirti vaiko išlaikymo išmoką. Tą galima padaryti bet kuriame „Sodros“ skyriuje, internetu asmeninėje „Sodros“ paskyroje gyventojui arba paštu.
-
Kartu su prašymu reikės pateikti dokumentus:
- teismo sprendimą arba teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį, kurioje nustatytas alimentų dydis;
- informaciją apie antstolio pradėtą alimentų išieškojimo procesą (arba apie antstolio atsisakymą tai daryti);
- jeigu alimentų nemokantis tėvas (arba motina) gyvena ne Lietuvoje ir antstolis atsisakė pradėti alimentų išieškojimo procesą - sąskaitos išrašą, kuriame matosi, kad vaikas ilgiau kaip mėnesį negavo alimentų arba jų dalies;
- jeigu kreipiasi vaiko globėjas - paskyrimą globėju įrodančius dokumentus.
- Kai kuriais konkrečiais atvejais gali prireikti papildomų dokumentų. Pavyzdžiui, jeigu kreipiasi nedarbingas, vyresnis nei 18 m. asmuo, kuriam iki sukankant 18 metų buvo nustatytas neįgalumas, reikia pateikti neįgalumo lygio pažymą.
Ar galima kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokų keliems vaikams?
Taip, galima, tačiau dėl kiekvieno vaiko reikės pildyti atskirą prašymą.
Koks yra „Sodros“ vaiko išlaikymo išmokos dydis?
Vaikų išlaikymo išmoka vienam vaikui per mėnesį negali viršyti 1,8 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio, galiojusio mėnesį, už kurį mokama išmoka.
BSI nuo 2024 01 01 – 55 Eur.
Taigi maksimali vaiko išlaikymo išmoka – 99 Eur.
Jeigu teismo nustatyti alimentai yra 99 Eur arba didesni, tuomet „Sodros“ mokama vaiko išlaikymo išmoka bus 99 Eur.
Jeigu alimentai mažesni nei 99 Eur, tuomet „Sodra“ išmokės teismo nustatytą alimentų dydį.
Jeigu tėvas (arba motina) moka dalį alimentų, tuomet „Sodra“ išmokės 99 Eur, jeigu iš nustatytų alimentų atėmus tą tėvo (arba motinos) sumokėtą dalį, likusi dalis bus didesnė nei 99 Eur. Jeigu likusi dalis bus mažesnė nei 99 Eur, „Sodra“ ją ir išmokės.
Kiek laiko yra mokama vaiko išlaikymo išmoka?
„Sodra“ vaiko išlaikymo išmokas moka iki kol tėvas (arba motina) ima patys mokėti alimentus.
Vaiko išlaikymo išmokų mokėjimas nutraukiamas ir kitais atvejais, kuomet vaikas praranda teisę jas gauti. Pavyzdžiui, sulaukia pilnametystės arba yra emancipuojamas anksčiau, yra įvaikinamas ir kt.
Atsakomybė už neteisėtai gaunamas išmokas
Jeigu paaiškėja, kad vaiko išlaikymo išmokos buvo mokamos neteisėtai, privaloma jas grąžinti. Kitu atveju, neteisėtai gautų išmokų suma bus išieškoma priverstinai.
Išmokas teks grąžinti, pavyzdžiui, jeigu išmokų mokėjimo laikotarpiu vaiko tėvas (arba motina) ėmė mokėti alimentus, tačiau „Sodra“ apie tai nebuvo informuota ir tebemokėjo vaiko išlaikymo išmokas.
Sveiki, jokio skirtumo pas kokį antstolį kreipsimės visi atlieka tą patį. Esu susidūrusi su Naujokaičiu- superinis ir Puodziukas tikrai geras. Mokestis dabar sumažintas bet tiksliai nepasakysiu apie 40eur. Man rodos.