Tėvystės atostogos ir išmokos 2022 metais (558)

Tėtis bučiuoja vaiko galvytę fizkes | Shutterstock.com

Tėvystės atostogos yra kūdikio tėvui suteikiamos tikslinės atostogos.

Tėvystės atostogas galima išnaudoti bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka vieneri metai.

Tėvystės atostogų trukmė yra 30 kalendorinių dienų ir jos yra nepertraukiamos – tai yra, jų negalima naudoti dalimis.

Kam mokama tėvystės išmoka?

Tėvystės atostogų metu kūdikio tėvas (įtėvis) turi teisę gauti tėvystės išmoką, jeigu jis:

 • Yra apdraustas motinystės socialiniu draudimu (t. y. dirba ir moka mokesčius SODRAI).
 • Įstatymų nustatyta tvarka yra darbdavio išleistas tėvystės atostogų ARBA yra draustas motinystės draudimu kaip ūkininkas, šeimynos dalyvis ar užsiimantis individualia veikla (išskyrus individualią veiklą pagal verslo liudijimus) ARBA augina vaiką iki trejų metų ARBA buvo atleistas iš darbo, bet turi būtinąjį darbo stažą.
 • Per 24 mėnesius iki pirmosios tėvystės atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį kaip 12 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą.

Tėvystės išmokos dydis, „lubos“ ir „grindys“

Tėvystės išmokos dydis priklauso nuo asmens kompensuojamojo uždarbio dydžio ir šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (toliau VMDU).

Kompensuojamojo uždarbio dydis per darbo dieną apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas (algą, atostoginius, iš SODROS gautas išmokas, individualios veikos pajamas, autorinius atlyginimus ir t. t.), gautas per 12 paeiliui einančių mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės į išmoką atsiradimo mėnesį.

Tėvystės išmoka už tėvystės atostogų mėnesį yra 77,58 % kompensuojamojo uždarbio, tačiau ne mažesnė suma, nei išmokų „grindys”, ir ne didesnė, nei išmokai nustatytos „lubos”:

 • Tėvystės išmokos „lubos“:  tėvystės išmoka negali būti didesnė nei 2 VMDU, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti tėvystės išmoką atsiradimo dienos (2022 m. I ketvirtį tėvystės priežiūros išmokos „lubos“ yra 2 460,83 Eur).
 • Tėvystės išmokos „grindys“: tėvystės išmoka negali būti mažesnė nei 6 bazinės socialinės išmokos (nuo 2022 01 01 – 252 Eur, nuo 2021 01 01 – 240 Eur).

Nurodytos sumos yra prieš atskaitant mokesčius („ant popieriaus“).

„Į rankas“ gausite mažesnę sumą, nes nuo jos, įvertinus pasirinktą pensijų kaupimo variantą, neapmokestinamų pajamų dydį, dar bus išskaičiuoti SODROS ir gyventojų pajamų (GPM) mokesčiai.

Tikslius skaičiavimus kiekvienu atveju pateiks SODRA.

Tėvystės išmokos dydį galite apskaičiuoti pasinaudodami SODROS Vaiko priežiūros išmokos skaičiuokle (rinkitės 1 metų variantą).

Ką daryti norint gauti tėvystės išmoką?

Tam, kad būtų išmokėta tėvystės išmoka, privalote susitvarkyti reikiamus dokumentus ir pateikti prašymą SODRAI:

 1. Parašykite darbdaviui prašymą suteikti tikslines tėvystės atostogas (jei dirbate savarankiškai, toks prašymas nereikalingas).
 2. Darbdavys parengs reikiamus dokumentus dėl Jūsų atostogų ir pateiks SODRAI pranešimą (jei ne, SODRAI reikės pateikti atostogų įsakymo kopiją).
 3. SODROS teritoriniam skyriui pateikite prašymą dėl tėvystės išmokos skyrimo. Jis pateikiamas tokiu pat principu, kaip ir prašymas suteikti motinystės išmoką, tačiau reikia pasirinkti ne formą GPS2, o formą GPS3 (Prašymas skirti tėvystės pašalpą).

Kada reikia pateikti prašymą tėvystės išmokai gauti?

Prašymą skirti tėvystės išmoką privalote pateikti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo tėvystės atostogų pabaigos.

Kaip ir kada išmokama tėvystės išmoka?

Sprendimas dėl tėvystės išmokos skyrimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais ir duomenimis gavimo SODROS teritoriniame skyriuje.

Išmoka bus pervesta ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po tėvystės atostogų pabaigos į prašyme nurodytą asmeninę sąskaitą.

Neturintys banko sąskaitos išmoką gali atsiimti prašyme nurodytame AB Lietuvos paštas skyriuje.

Pajamos esant tėvystės atostogose

Jei tėvystės atostogų metu turėsite darbinių ir jų esmę atitinkančių pajamų ar išmokų, išmoka bus atitinkamai sumažinta. Išmoka mažinama nepriklausomai nuo to, mokamos nuo šių pajamų SODROS įmokos ar ne, bei nepriklausomai nuo to, gautos jos Lietuvoje ar užsienyje. Išimtis taikoma tik vienkartinėms premijoms ir kompensacijoms.

Išimtys

Nuo 2021 01 01 individualią veiklą vykdantiems asmenims išmoka mokama neatsižvelgiant į jų pajamas, gautas iš savarankiškos veiklos. Taip pat neatsižvelgiama į meno kūrėjo statusą turinčio asmens draudimo valstybės lėšomis sumas.

Ankstesniais metais išmoka, neatsižvelgiant į gautas pajamas, buvo mokama tik ūkininkams ir jų partneriams, šeimynos dalyviams, individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų bei tikrųjų ūkinių bendrijų nariams.

Jei dėl kokių nors priežasčių paaiškėtų, kad jums buvo išmokėta didesnė nei priklauso išmoka, permoką privalėsite grąžinti.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Jonas123 prieš 1 sav.

  Laba diena. Dirbu su individualia veikla, noriu išeiti tevystes atostogų ir nežinau kaip geriausia padaryti gal jus patarsite? Šiai dienai pažiurėjus turiu 6 mėnesių ir kelių dienų stažą per 24 mėnesius, pasimti atostogas geriau dabar ar palaukti kol deklaruosiu pajamas už 2022 metus? ar galima dirbti bunant tevystes atostogose su individualia veikla?

 2. User has not uploaded an avatar
  Petelnė prieš 1 sav.

  Jonas123 parašė:
  Laba diena. Dirbu su individualia veikla, noriu išeiti tevystes atostogų ir nežinau kaip geriausia padaryti gal jus patarsite? Šiai dienai pažiurėjus turiu 6 mėnesi…

  Jei imsit atostogas nedeklaravęs pajamų, išmokos negausit, nes jos negalės paskaičiuoti (pajamos bus nuliai). Tai geriau pirma deklaruoti. Atostogų metu gauti IVP pajamų galit.

 3. User has not uploaded an avatar
  marius222 prieš 5 d.

  Laba diena, ieškau atsakymų į tokius klausimus:
  vaikas gimė iki 2022 m. gruodžio 31 dienos. Šeimoje pajamas, iš samdomo darbo, gaunu tik aš. Kadangi negaliu nedirbti, į vaiko priežiūros išmoką mūsų šeima negali pretenduoti. O kaip yra su antrais metais? Ar galėsiu gauti vaiko priežiūros išmoką ir dirbti antrais vaiko auginimo metais?
  Jeigu taip, kokio dydžio išmoka galima ir kas nutinka jeigu gaudamas išmoką prarandu darbą? Ar išmoka toliau mokama?

  Gal kas galėsite atsakyti.
  Ačiū!

 4. Jolanta-K@J mama

  marius222 parašė:
  Laba diena, ieškau atsakymų į tokius klausimus:
  vaikas gimė iki 2022 m. gruodžio 31 dienos. Šeimoje pajamas, iš samdomo darbo, gau…

  Taip.
  Sodra paskaiciuos (nebent turit omeny ismokos lubas).
  Taip.

 5. User has not uploaded an avatar
  marius222 prieš 5 d.

  Ačiū už atsakymus.
  Taip omeny turiu išmokos lubas.