Tėvystės atostogos ir išmokos 2023 metais (620)

Tėtis kalbina lovelėje gulintį kūdikį Ground Picture | Shutterstock.com

Tėvystės atostogos yra kūdikio tėvui suteikiamos tikslinės atostogos.

Tėvystės atostogas galima išnaudoti bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka vieneri metai.

Tėvystės atostogų trukmė yra 30 kalendorinių dienų ir jos yra nepertraukiamos – tai yra, jų negalima naudoti dalimis.

Kam mokama tėvystės išmoka?

Tėvystės atostogų metu kūdikio tėvas (įtėvis) turi teisę gauti tėvystės išmoką, jeigu jis:

 • Yra apdraustas motinystės socialiniu draudimu (t. y. dirba ir moka mokesčius „Sodrai“).
 • Įstatymų nustatyta tvarka yra darbdavio išleistas tėvystės atostogų ARBA yra draustas motinystės draudimu kaip ūkininkas, šeimynos dalyvis ar užsiimantis individualia veikla (išskyrus individualią veiklą pagal verslo liudijimus) ARBA augina vaiką iki trejų metų ARBA buvo atleistas iš darbo, bet turi būtinąjį darbo stažą, ir kitais numatytais atvejais.
 • Per 24 mėnesius iki pirmosios tėvystės atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį nei 6 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą.

Tėvystės išmokos dydis, „lubos“ ir „grindys“

Tėvystės išmokos dydis priklauso nuo asmens kompensuojamojo uždarbio dydžio ir šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (toliau VMDU).

Kompensuojamojo uždarbio dydis per darbo dieną apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas (algą, atostoginius, iš „Sodros“ gautas išmokas, individualios veikos pajamas, autorinius atlyginimus ir t. t.), gautas per 12 paeiliui einančių mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės į išmoką atsiradimo mėnesį.

Tėvystės išmoka už tėvystės atostogų mėnesį yra 77,58 % kompensuojamojo uždarbio, tačiau ne mažesnė suma, nei išmokų „grindys”, ir ne didesnė, nei išmokai nustatytos „lubos”:

 • 2023 m. I ketvirtį tėvystės priežiūros išmokos „lubos“ yra 2 772,86 Eur;
 • tėvystės išmoka negali būti mažesnė nei 6 bazinės socialinės išmokos (nuo 2023 m. sausio 1 d. – 294 Eur, 2022 m. – 252 Eur).

Nurodytos sumos yra prieš atskaitant mokesčius („ant popieriaus“).

„Į rankas“ gausite mažesnę sumą, nes nuo jos, įvertinus pasirinktą pensijų kaupimo variantą, neapmokestinamų pajamų dydį, dar bus išskaičiuoti „Sodros“ PSD ir gyventojų pajamų (GPM) mokesčiai (atitinkamai 6 ir 15 proc.).

Tikslius skaičiavimus kiekvienu atveju pateiks „Sodra“.

Ką daryti norint gauti tėvystės išmoką?

Tam, kad būtų išmokėta tėvystės išmoka, turite pateikti prašymą „Sodrai“. Jį galite pateikti:

 1. internetu, prisijungę prie „Sodros“ paskyros gyventojui ir pasirinkę prašymo formą GPS3;
 2. paštu, siųsdami kartu ir notaro patvirtintą asmens tapatybės dokumento kopiją;
 3. atvykę į „Sodros“ teritorinį skyrių.

Pastaba

Jei su draudėju nesate susijęs darbo santykiais (dirbate ne pagal darbo sutartį), pildydami prašymą turite nurodyti pasirinktą tėvystės atostogų laikotarpį. Jei tėvystės atostogomis naudositės dalimis (jos gali būti skaidomos į 2 dalis), kaskart turėsite pateikti naują prašymą skirti tėvystės išmoką.

Kada reikia pateikti prašymą tėvystės išmokai gauti?

Prašymą skirti tėvystės išmoką privalote pateikti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo tėvystės atostogų pabaigos.

Kaip ir kada išmokama tėvystės išmoka?

Sprendimas dėl tėvystės išmokos skyrimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais ir duomenimis gavimo „Sodros“ teritoriniame skyriuje.

Išmoka bus pervesta ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po tėvystės atostogų pabaigos į prašyme nurodytą asmeninę sąskaitą.

Pajamos esant tėvystės atostogose

Jei tėvystės atostogų metu turėsite darbinių ir jų esmę atitinkančių pajamų ar išmokų, išmoka bus atitinkamai sumažinta. Išmoka mažinama nepriklausomai nuo to, mokamos nuo šių pajamų SODROS įmokos ar ne, bei nepriklausomai nuo to, gautos jos Lietuvoje ar užsienyje. Išimtis taikoma tik vienkartinėms premijoms ir kompensacijoms.

Išimtys

Nuo 2021 m. individualią veiklą vykdantiems asmenims išmoka (ją apskaičiuojant pagal atitinkamą kompensuojamąjį uždarbį) mokama neatsižvelgiant į jų pajamas, gautas iš savarankiškos veiklos. Taip pat neatsižvelgiama į meno kūrėjo statusą turinčio asmens draudimo valstybės lėšomis sumas.

Ankstesniais metais išmoka, neatsižvelgiant į gautas pajamas, buvo mokama tik ūkininkams ir jų partneriams, šeimynos dalyviams, individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų bei tikrųjų ūkinių bendrijų nariams.

Jei dėl kokių nors priežasčių paaiškėtų, kad jums buvo išmokėta didesnė nei priklauso išmoka, permoką privalėsite grąžinti.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  gabriele.gi prieš 2 sav.

  Supratau

 2. User has not uploaded an avatar
  Amajaa prieš 2 sav.

  Pasikonsultuokite dar su sodra ar tikrai jums apsimoka.

 3. Jolanta-K@J mama
  Jolanta-K@J mama prieš 2 sav.

  gabriele.gi parašė:
  Tai vis dėl to galima užrašyt vyrui, ir jis galės dirbti toliau ? Dėl išmokos tai jis išėjęs daugiau gautų.. pas mus gims dvyniai beje

  Gales dirbti, bet jeigu ismoka ir alga bus didesne nei vidutinis darbo uzmokestis is kurio skaiciuos ismoka, tai arba mazes ismoka arba jos negaus.

 4. User has not uploaded an avatar
  Amajaa prieš 2 sav.

  Jolanta-K@J mama parašė:
  Gales dirbti, bet jeigu ismoka ir alga bus didesne nei vidutinis darbo uzmokestis is kurio skaiciuos ismoka, tai arba mazes ismoka arba jos negaus.

  Taip, būtent, kad nesigautų po to, kad dirbi, o beveik nieko negauni...

 5. User has not uploaded an avatar
  Silauoge_ prieš 1 sav.

  Jolanta-K@J mama parašė:
  Gales dirbti, bet jeigu ismoka ir alga bus didesne nei vidutinis darbo uzmokestis is kurio skaiciuos ismoka, tai arba mazes ismoka arba jos negaus.

  Tai turėtų galioti tik tiems, kurie uždirba daugiau nei lubos. Kurie mažiau uždirba, alga negali viršyti buvusi alga + išmoka. Kitaip mažės. Nebent kažkokie švieži pakeitimai?