Cezario pjūvis: už ir prieš (2)

Cezario pjūvis ar natūralus gimdymas – gana kontroversiška tema, sulaukianti daug diskusijų ir argumentų už bei prieš. Natūralus gimdymas – prigimtinis, sveikiausias, tačiau dėl tam tikrų nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių, kai yra indikacijų, cezario pjūvio operacija gelbėja tiek mamos, tiek ir naujagimio gyvybes.
Cezario pjūvio įtaka kūdikio sveikatai
Kūdikiui gimstant natūraliai, jo odą kolonizuoja motinos makšties mikroorganizmai. Jie padeda gaminti specifinius citokinus, formuojančius kūdikio imunitetą. Jei vaikelis gimsta atlikus cezario pjūvio operaciją, mikroorganizmų jis gauna iš mamos (jei yra galimybių padėti naujagimį mamai ant krūtinės) ar iš tėčio odos, taip pat iš gimdymo namų aplinkos.
Mokslininkai daro prielaidą, kad ligas (tiek vaikystėje, tiek ir vėlesniame amžiuje) gali paskatinti gimimo metu sutrikdyta žarnyno mikrobiomos kolonizacija. Kitaip tariant, šiuo atveju natūralus gimdymas laimi prieš cezario pjūvio operaciją, kurią atliekant naujagimio oda „neužsėjama“ geraisiais mikroorganizmais.
Cezario pjūvis: situacija Lietuvoje
Lietuvoje gimdyvės negali pasirinkti gimdymo būdo. Statistikos duomenimis, mūsų šalyje apie 30 proc. gimdymų užbaigiami cezario pjūvio operacija.
Visoms moterims rekomenduojama gimdyti natūraliai, ir tik esant tam tikroms indikacijoms atliekama cezario pjūvio operacija. Ji gali būti:
- planinė. Dar nėštumo metu, paprastai baigiantis trečiajam trimestrui, dėl tam tikrų aplinkybių, pavyzdžiui, netinkamos vaisiaus padėties gimdoje (kai vaikelis „sėdi“) ar didelio svorio, iš anksto paskiriama data planinei cezario pjūvio operacijai.
- Skubi. Gimdymo metu atsiradus komplikacijų, pavyzdžiui, atšokus placentai, vaisiui pristigus deguonies ar gimdyvei stipriai kraujuojant, atliekama skubi cezario pjūvio operacija.
Ar cezario pjūvio operaciją galima pasirinkti?
Yra nemažai moterų, kurios dažniausiai dėl gimdymo skausmo bijo gimdyti natūraliai ir prašo gydytojų atlikti cezario pjūvio operaciją. Gimdyvės asmeninis noras nėra laikomas priežastimi operacijai, tačiau išskirtiniais atvejais paniška gimdymo baimė gali būti indikacija cezario pjūviui. Paniškai gimdyti bijančios moterys turėtų turėti psichikos sveikatos specialisto paruoštą dokumentą – išvadą, jog nėščioji negali gimdyti natūraliai. Išvadoje turi būti nurodytas ir atitinkamas ligos kodas.
Cezario pjūvis: Pasaulio sveikatos organizacijos pozicija
Pasaulio sveikatos organizacija yra pateikusi rekomendacijas, kuriose nurodoma, kad cezario pjūvio operacijomis turėtų baigtis ne daugiau nei 15 proc. visų gimdymų. Tokios pat pozicijos laikosi ir visa medikų bendruomenė.
Taigi, vadovaudamiesi šia rekomendacija, medikai stengiasi, kad kuo daugiau moterų pagimdytų natūraliai. Visgi drauge su šia rekomendacija, kai visais būdais bandoma sumažinti cezario pjūvio operacijų dažnį, galima išgirsti vis daugiau istorijų, kaip dėl laiku neatliktos operacijos gimdymas užsitęsė daugiau nei parą ar buvo sutrikdyta gimdyvės ar naujagimio sveikata.
Cezario pjūvio įtaka kitiems nėštumams ir gimdymams
Cezario pjūvio operacija turi įvairių rizikų bei komplikacijų, pasireiškiančių ne tik gimdymo metu, tačiau ji gali neigiamai paveikti ir ateities nėštumus bei gimdymus. Visgi daugeliu atvejų neigiamos įtakos atliktas cezario pjūvis būsimam nėštumui / gimdymui nedaro.
Jei ankstesnio gimdymo metu buvo atlikta cezario pjūvio operacija, tai dar nereiškia, kad ja bus užbaigiami ir kiti gimdymai. Statistika rodo, kad kitų gimdymų metu natūraliais takais sėkmingai pagimdo 40–70 proc. gimdyvių.
Jei ankstesnio gimdymo metu buvo atlikta cezario pjūvio operacija, naujo nėštumo nepatariama planuoti bent metus ar dvejus, kad tinkamai sugytų randas, o moteris spėtų atsigauti ir sustiprėti.
Gal parašykit normalų ir objektyvų straipsnį?