Daugiausia diskusijų keliantys naujosios vaiko priežiūros atostogų trukmės ir išmokų pakeitimai 2022 metais (29)

Tėtis žaidžia su kūdikiu Prostock-studio | Shutterstock.com

Jau 2020 m. viduryje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SDAM) visuomenei pristatė pasiūlymų, skatinančių abu tėvus labiau įsitraukti į vaiko priežiūrą. Pasiūlyta nauja vaiko priežiūros atostogų (VPA) tvarka ir su ja susiję pokyčiai.

Teikiant pasiūlymus siekiama įgyvendinti ES direktyvą, kurioje numatyta pareiga į VPA įtraukti tiek mamas, tiek tėčius ir didinti galimybes derinti darbą / šeimą. 

Po reformos VPA išėję tėvai teoriškai gautų daugiau pajamų, palyginti su dabartine, iki 2023 m. sausio 1 d. galiosiančia tvarka (anksčiau buvo skelbta, kad nauja tvarka įsigaliotų 2022 m. rugpjūčio 1 d.), tačiau ir čia yra išimčių bei papildomų sąlygų.

Plačiau skaitykite:

2 neperleidžiami VPA mėnesiai kiekvienam iš tėvų

Bene didžiausia šios tvarkos naujovė – neperleidžiami VPA mėnesiai. Jie reiškia, kad kiekvienas iš tėvų įgis teisę į 2 VPA mėnesius, kurių negalės perleisti savo antrajai pusei.

2+2 neperleidžiami mėnesiai reiškia „du mėnesiai mamai ir du mėnesiai tėčiui“. Jie apmokami 78 proc. „ant popieriaus (100,54 proc. „į rankas“). Tėvai turės šiais mėnesiais pasinaudoti iki kol vaikui sueis 18 mėn. arba 24 mėn., priklausomai nuo pasirinktos alternatyvos.

Šiuos mėnesius galima skaidyti ir pasiimti dalimis (ne visus iš karto).

Didžiausias ribotumas – jog jei, pavyzdžiui, tėtis nenorės, negalės išeiti tų 2 mėn. atostogų ar nebus įgijęs reikiamo stažo, būtent tiek laiko bendrai sutrumpės VPA.

Tačiau gera žinia – jog 30 kalendorinių dienų trunkančios tėvystės atostogos išlieka. Jų tėtis galės išeiti iki kol vaikui sueis vieneri metai.

Neperleidžiami mėnesiai, kai vaiką augina tik vienas iš tėvų

Siūloma įteisinti vaiko priežiūros išmoką už papildomą 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį tais atvejais, kai vaiką augina vienas iš tėvų (įtėvių) ar globėjų, t. y. 4 mėnesius ji / jis gaus (du mėnesius neperleidžiamų vaiko priežiūros atostogų ir du papildomus mėnesius atostogų) po 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoką (kas atitinka 100,54 proc. uždarbio „į rankas“), jei „Sodros“ teritorinis skyrius nustatys, kad vaiką augina vienas iš tėvų (įtėvių) ar globėjų.

Taip pat siūloma nustatyti atvejus, kada bus laikoma, jog vaiką augina vienas iš tėvų. Situacijos:

 • kai kitas tėvas (įtėvis) ar globėjas yra miręs ar pripažintas dingusiu be žinios;
 • jam terminuotai ar neterminuotai yra apribota tėvų valdžia;
 • vaikui nenustatyta tėvystė;
 • kitas iš vaiko tėvų (įtėvių) ar globėjų yra pripažintas neveiksniu, jam apribotas bendravimas su vaiku;
 • asmuo atlieka laisvės atėmimo bausmę įkalinimo įstaigoje ir kitais panašiais atvejais.

Stažo reikalavimai

Anksčiau 12 mėn. stažo per 24 mėn. reikalavimas buvo taikomas tik vienam iš tėvų, t. y. išeinančiam VPA. Tiesa, jei mama būdavo VPA, išmokas antraisiais metais ji galėdavo perrašyti daugiau uždirbančiam vaiko tėčiui: taip šeimos pajamos šiek tiek padidėdavo.

Taigi ir įsigaliojus naujajai tvarkai stažo reikalavimas išlieka, tačiau jeigu kažkuris iš tėvų reikiamo stažo neturės, jis negalės pasinaudoti tais 2 neperleidžiamais VPA mėnesiais, tad vėlgi VPA trumpėtų, o bendra išmoka už visą VPA laikotarpį mažėtų.

Pagal ankstesnę tvarką VPA išmokas tėvai galėdavo gauti pasirinktinai 12 arba 24 mėn. Antraisiais metais tėvams dirbant VPA išmoka nemažėdavo.

Naujoji tvarka numato, kad antraisiais vaiko auginimo metais, gaudami išmokas, tėvai galės užsidirbti tik iki buvusio darbo užmokesčio (kai bendra išmokų ir uždarbio suma neviršija buvusio atlyginimo), tad vėlgi jų galimybės ribojamos, visuomenė skatinama slėpti pajamas ir kitaip bandyti apeiti įstatymus.

Išmokos pagal naująją tvarką VPA išeinant 24 mėn.:

 • 2 + 2 neperleidžiamus mėnesius kiekvienas iš tėvų gautų 78 proc. atlyginimo „ant popieriaus“.
 • Iki kol vaikui sueina 12 mėn. – 45 proc. atlyginimo „ant popieriaus“.
 • Iki kol vaikui sueina 24 mėn. – 30 proc. atlyginimo „ant popieriaus“.

SADM skaičiavimais, šiuo atveju per visą 24 mėn. laikotarpį tėvai, uždirbantys 1666,9 Eur (vidutinį atlyginimą „ant popieriaus“), gautų 14 292 Eur VPA išmokų.

Išmokos pagal naująją tvarką VPA išeinant 18 mėn.:

 • 2 + 2 neperleidžiamus mėnesius kiekvienas iš tėvų gautų 78 proc. atlyginimo „ant popieriaus“.
 • Iki kol vaikui sueina 18 mėn. – 60 proc. atlyginimo „ant popieriaus“.

SADM skaičiavimais, šiuo atveju per visą 24 mėn. laikotarpį tėvai, uždirbantys 1666,9 Eur (vidutinį atlyginimą „ant popieriaus“), gautų 14 484 Eur VPA išmokų.

Visi šie skaičiavimai išsamiau – SAMD pateiktoje lentelėje:

Vaiko prieziuros ismoku apskaiciavimai

Šaltinis – SADM

Atkreipkite dėmesį, kad, priklausomai nuo vaiko mamos ir tėčio uždirbamų pajamų, šie dydžiai kinta.

Svarbu

Tačiau tiek pagal 24, tiek pagal 18 mėn. scenarijų tokio dydžio išmokos būtų garantuotos tik tuomet, jei tėčiai imtų tas 2 mėn. trukmės neperleidžiamas atostogas. Per šiuos du mėnesius mokamos didžiausios išmokos, tad jei tėčiai atostogų neitų, visu laikotarpiu bendra išmokų suma ženkliai sumažėtų.

Pasirinkę 18 mėn. VPA laikotarpį vidutinį atlyginimą gaunantys tėvai gautų beveik 200 Eur daugiau išmokų, lyginant su 24 mėn. trukmės atostogas pasirinkusiais tėvais. Taigi šeimos skatinamos greičiau grįžti į darbo rinką, tačiau nėra išspęstas vaikų priežiūros klausimas ir tėvai atsiduria aklavietėje.

Reforma ir ribotos galimybės pateikti į vaikų darželį

Ši reforma kritikuojama dar ir dėl to, kad daugelis lopšelių darželių priima ugdytinius nuo 2 metų, tačiau net ir tuomet nemažai vaikų į darželius, ypač didmiesčiuose, nepatenka ir tėvams tenka imti trečiuosius VPA metus, kai jokios išmokos nėra mokamos.

Taigi, pasirinkus 18 mėn. variantą, jeigu vaikas negautų vietos ugdymo įstaigoje, tikėtina, kitus 18 mėn. šeima liktų be ženklios dalies pajamų.

Susiję straipsniai

Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką?

Jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų, galite kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.

Išmokos savarankiškai dirbantiems tėvams 2024 metais

Su individualios veiklos pažyma dirbantys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. turi teisę gauti išmokas.

Išmokos nėščiosioms ir vaikus auginantiems tėvams (suvestinė)

Išmokų, mokamų gimus vaikui, nėštumo ir gimdymo periodu, vaiko priežiūros atostogų metu, įsivaikinus arba globojant vaiką nuo 2024 metų, sąrašas.

Naujausi komentarai

 1. Meskutne
  Meskutne prieš 1 mėn.

  EDITAMAK parašė:
  Blogai supratote..kai vyras eina 2men neperleidziamus mėn,tai mana turi nutraukti VPA ir tada arba eina dirbti,arba ima atostogas darbe(mokamas ar nemokamas),bet ab…

  O tai kaip anksčiau būdavo, kad sodroj 2 metus gauni išmokas, o darbe 3 metus gali vpa būti.

 2. User has not uploaded an avatar
  Laura86S prieš 1 mėn.

  Meskutne parašė:
  O aš taip suprantu, kad darbe VPA prašymą galima, kad ir 3 metams pasirašyti, o sodroj turi rinktis 18 ar 24 mėn, ir kai tėtis naudojasi savo 2 mėnesiais neperlalei…

  Nebūtina grįžti, bet tada ir vyras negaus išmokos. Nes su vienu vaiku abu tėvai negaliu būti vpa

 3. Meskutne
  Meskutne prieš 1 mėn.

  Laura86S parašė:
  Nebūtina grįžti, bet tada ir vyras negaus išmokos. Nes su vienu vaiku abu tėvai negaliu būti vpa

  Nu keista ta nauja tvarka.

 4. EDITAMAK
  EDITAMAK prieš 1 mėn.

  Meskutne parašė:
  O tai kaip anksčiau būdavo, kad sodroj 2 metus gauni išmokas, o darbe 3 metus gali vpa būti.

  Anksčiau vyrai neidavo 2men VPA,tai mama ir budavo su vaiku..o dbr jei norite būti abu namie,tai jau rašiau koks variantas,bet abu VPA negalite būti.

 5. Meskutne
  Meskutne prieš 1 mėn.

  EDITAMAK parašė:
  Anksčiau vyrai neidavo 2men VPA,tai mama ir budavo su vaiku..o dbr jei norite būti abu namie,tai jau rašiau koks variantas,bet abu VPA negalite būti.

  Dabar jau supratau, aš kažkaip galvojau, kad tėtis gauna išmoka, bet dirba, o mama su vaiku namuose lieka. Mūsų atveju tėtis namuose neliks, tai belieka trumpesnį laiką tiesiog išmokas gauti.