Intrahepatinė nėščiųjų cholestazė (1124)

Intrahepatinė nėščiųjų cholestazė

Kas yra intrahepatinė nėščiųjų cholestazė (INC)?

Cholestazė yra kepenų liga, kai sutrinka tulžies tekėjimas tulžies pūslės latakais, o tulžies rūgščių koncentracija kraujyje padidėja.

Nėštumo metu cholestazę, manoma, lemia nėštumo hormonų poveikis ir paveldimumas.

Rizika susirgti šia liga yra didesnė, jei nėštukės šeimoje buvo INC atvejų, jei ji yra sirgusi kepenų ligomis, daugiavaisio nėštumo atveju, jei INC pasireiškė ankstesnių nėštumų metu.

Pasireiškus cholestazės požymiams būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Kokie yra cholestazės požymiai?

Intrahepatinė cholestazė dažniausiai pasireiškia III-čiojo nėštumo trimestro metu, nors gali pasireikšti ir anksčiau, dažniausiai šaltuoju metų laiku.

Būdingiausias požymis (o dažnai ir vienintelis) – stiprus pėdų ir delnų niežulys. Niežulys nėštumo metu nėra retas reiškinys, tačiau INC atveju niežti galūnes: delnus ir padus. Niežėjimas gali išplisti ir į kitas kūno vietas (kaklą, veidą).

Niežėjimas gali būti labai intensyvus, trukdyti miegoti, atsipalaiduoti, versti nuolat kasytis net iki žaizdų. Niežėjimas paprastai liaunasi praėjus porai parų po gimdymo, kepenų ir tulžies pūslės veikla normalizuojasi.

Jei ligos eiga yra sunki, galimi ir kiti požymiai, pasireiškiantys sergant gelta: tamsus šlapimas, balkšvos išmatos, pykinimas, vėmimas, skausmas dešinėje pilvo pusėje, pageltusi oda ar akių baltymai.

INC diagnozė ir gydymas

Diagnozė patvirtinama laboratoriniais kraujo tyrimais. Liga paprastai nesukelia rimtesnių pasekmių nėščiajai, tačiau vaisiui rizika padidėja.

Galimos komplikacijos yra priešlaikinis gimdymas, mekonijaus patekimas į vaisiaus vandenis, vaisiaus žūtis dėl toksinio tulžies rūgščių poveikio vaisiaus organams.

Dėl to nėščioji stebima dažniau, nei normalaus nėštumo metu, o gimdymą gali būti rekomenduojama skatinti nelaukiant 37-os nėštumo savaitės.

Skiriami vaistai, mažinantys simptomus ir nėštumo komplikacijų riziką.

Gyvenimo būdas sergant INC

Gydytojas gali paskatinti daugiau judėti, gerti daug skysčių, paskirti specialų mitybos planą, skirtą sergantiems kepenų ligomis:

 • Valgyti dažnai ir po nedaug, vartoti daug skysčių.
 • Valgyti daugiau šviežių daržovių ir vaisių, augalinio maisto, kuriame gausu skaidulų, vitamino K ir kalcio: špinatų, salotų lapų, brokolių, žalių žirnelių, neriebių pieno produktų, žuvies, apelsinų, duonos.
 • Sumažinti gyvulinių riebalų kiekį (riebios mėsos ir paukštienos, pieno produktų, sviesto), vengti riebesnio keptuvėje kepto maisto, majonezo, padažų
 • Nedideliais kiekiais naudoti ir lengviau įsisavinamą augalinį aliejų ar margariną (riebalai yra būtini mažylio vystimuisi).
 • Gerti skaidrias sultis, vaisių ir uogų nuovirus, vaistažolių arbatas. Ypač tinka šviežiai spaustos greipfrutų sultys ir erškėtuogių arbata.
 • Vengti kiaušinių, žiedinių kopūstų, Briuselio kopūstų, melionų, ridikėlių, džiovintų žirnių, lęšių, pupų, alyvuogių, marinuotų ir raugintų produktų, avokadų.
 • Negerti kavos, žalios arbatos, tulžį varančių arbatų.

Niežėjimą ir jo keliamą diskomfortą galima sumažinti tokiais būdais:

 • Ledukų kompresai delnams ir pėdoms (dėl šalčio sulėtėjus kraujotakai niežėjimas kiek nuslopsta).
 • Miegas vėsioje patalpoje ir patalpų drėkinimas.
 • Odos drėkinimas ir raminimas. Galima išmėginti avižų dribsnių, ramunėlių kompresus, patepti odą drėkinančiu kūno losjonu su šlapalu (urea) arba geros kokybės alyvuogių aliejumi.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  happlyster prieš 2 sav.

  IIGG parašė:
  O gal kas yra isbandziusios vandens gydymą? Nu tarkim per dieną jei išgeri kokius 5 litrus vandens, gal praplauna organizmą? Ar čia drambliuko svajonės, ir išgirsta…

  Zinokit pati kaip susirgau sia liga buvau gerus daug skysciu daugiau nei 3l per diena taciau nuo to visiskai nepagelbejo, nes as net nestumo viduri daug geriau skysciu, bet vistiek neisvengiau sios ligos ir nesumazeji ji man visiskai tiesiog pastiprejo nuo 32sav. Kadangi daktarams sakiau taciau jie jau per velai mane apziurejo kaip buvau paskutiniam vizite 36savaiciu. Israse tada jau vaistu bet gavus tyrimo rezultatus po dvieju dienu jie skubiai mane kviete i ligonine ir pasake kad atstatyti jau i normaliais dozes mum nepavyks tik sumazinsim tiek kad nekankins stiprus niezulys. Ir lauke iki 37sav. O jau 37sav padare cp. Nes priverstiniu gimdymu nieko neisejo. Net gimda neatsidare per 2cm cia mano atveju. Po kurio laiko gavau atsiprasymo laiska is ligonines, kad per ju neapdairuma jie nepastebejo anksciau kas ivyko ir kad nebuvau priziureta taip kaip turejau buti. Bet as dziaugiuosi kad vaikas gime sveikas, o jau toliau jokio skirtumo. Aisku pernesti niezuli jau i gala buvo nebeimanoma nes jau net miegoti neidavo nakti. Pabusdavau nuo didziausiu niezuliu ir uzmigti sunkiai eidavo.

 2. User has not uploaded an avatar
  happlyster prieš 2 sav.

  Helly parašė:
  Atsakiau PM. O šiaip:

  Pritariu mano buvo stipriai per auskti visi tyrimai. Daktarai paskui jau ne nekreipe demesio kad geriau tuos vaistus liepe tiesiai i ligonine vaziuoti. Paskui atejo vaistininke klause ar geriu kokius vaistu parodziau kokius israse pries atsiduriant i ligonine ir ji pasake net esant ligonineje gerti siuos vaistus. Ir po kurio laiko pagerejo netaip stipriai taciau stipraus niezulio rankom ir pedom pavyko isvegti veliau. O bilurbinas sake mano stipriai per aukstas buvo. Kiek net neatsimenu tada buvo. Bet jau jai daktarai issigando ir skubiai kviete manau savo normas buvo zymiai perzenges 😊 bjauri liga ziauriai bjauri. Su pirmu irgi turejau vaiku taciau tai buvo labai isvengiama ir tik siek tiek viskas buvo pakiles. Bet su antru vaikeliu buvo nesimegaujimas nestumu o baisi kainkyne. Tada atsimenu kaip sakiau daktarams imkit vaika jau dabar nebegaliu daugiau kenteti. Kankinuosi sakiau ir as ir vaikas. Taip ir nutiko pasirodo tas niezulys kuri turejau galejo stipriai pakenkti vaikui jai jie nebutu manes kviete i ligonine. Ir sake jai paciai neiseis priverstiniu pagimdyti tada cp darysim kad nerizikuoti vaiko gyvybe.

 3. Helly
  Helly prieš 2 sav.

  Išvada, esant niežuliui, geriausia darytis AST, ALT, biliurbiną ir tulžies rūgščių tyrimą. Tulžies rūgščių tyrimas Santariškėse - 11 eurų. Kiti - apie 1-2 eurus.

  Nesirkit

 4. User has not uploaded an avatar
  hailiee prieš 2 sav.

  as pirmadieni soliuoju pas gastro, ziuresiu ka pasakys

 5. Rusaitė
  Rusaitė prieš 5 d.

  Sveikos, gal kuriai reikėtų nuo cholestazės vaistų "ursosan"? Beveik visa pakuotė liko, tik lapelį panaudojau ir nebereikėjo,nes pagimdžiau. Už 5€ atiduočiau,jei reikia- galiu siųst į kitą miestą. Jei kam aktualu,rašykit asmeniškai