Intrahepatinė nėščiųjų cholestazė (968)

Intrahepatinė nėščiųjų cholestazė

Kas yra intrahepatinė nėščiųjų cholestazė (INC)?

Cholestazė yra kepenų liga, kai sutrinka tulžies tekėjimas tulžies pūslės latakais, o tulžies rūgščių koncentracija kraujyje padidėja.

Nėštumo metu cholestazę, manoma, lemia nėštumo hormonų poveikis ir paveldimumas.

Rizika susirgti šia liga yra didesnė, jei nėštukės šeimoje buvo INC atvejų, jei ji yra sirgusi kepenų ligomis, daugiavaisio nėštumo atveju, jei INC pasireiškė ankstesnių nėštumų metu.

Pasireiškus cholestazės požymiams būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Kokie yra cholestazės požymiai?

Intrahepatinė cholestazė dažniausiai pasireiškia III-čiojo nėštumo trimestro metu, nors gali pasireikšti ir anksčiau, dažniausiai šaltuoju metų laiku.

Būdingiausias požymis (o dažnai ir vienintelis) – stiprus pėdų ir delnų niežulys. Niežulys nėštumo metu nėra retas reiškinys, tačiau INC atveju niežti galūnes: delnus ir padus. Niežėjimas gali išplisti ir į kitas kūno vietas (kaklą, veidą).

Niežėjimas gali būti labai intensyvus, trukdyti miegoti, atsipalaiduoti, versti nuolat kasytis net iki žaizdų. Niežėjimas paprastai liaunasi praėjus porai parų po gimdymo, kepenų ir tulžies pūslės veikla normalizuojasi.

Jei ligos eiga yra sunki, galimi ir kiti požymiai, pasireiškiantys sergant gelta: tamsus šlapimas, balkšvos išmatos, pykinimas, vėmimas, skausmas dešinėje pilvo pusėje, pageltusi oda ar akių baltymai.

INC diagnozė ir gydymas

Diagnozė patvirtinama laboratoriniais kraujo tyrimais. Liga paprastai nesukelia rimtesnių pasekmių nėščiajai, tačiau vaisiui rizika padidėja.

Galimos komplikacijos yra priešlaikinis gimdymas, mekonijaus patekimas į vaisiaus vandenis, vaisiaus žūtis dėl toksinio tulžies rūgščių poveikio vaisiaus organams.

Dėl to nėščioji stebima dažniau, nei normalaus nėštumo metu, o gimdymą gali būti rekomenduojama skatinti nelaukiant 37-os nėštumo savaitės.

Skiriami vaistai, mažinantys simptomus ir nėštumo komplikacijų riziką.

Gyvenimo būdas sergant INC

Gydytojas gali paskatinti daugiau judėti, gerti daug skysčių, paskirti specialų mitybos planą, skirtą sergantiems kepenų ligomis:

 • Valgyti dažnai ir po nedaug, vartoti daug skysčių.
 • Valgyti daugiau šviežių daržovių ir vaisių, augalinio maisto, kuriame gausu skaidulų, vitamino K ir kalcio: špinatų, salotų lapų, brokolių, žalių žirnelių, neriebių pieno produktų, žuvies, apelsinų, duonos.
 • Sumažinti gyvulinių riebalų kiekį (riebios mėsos ir paukštienos, pieno produktų, sviesto), vengti riebesnio keptuvėje kepto maisto, majonezo, padažų
 • Nedideliais kiekiais naudoti ir lengviau įsisavinamą augalinį aliejų ar margariną (riebalai yra būtini mažylio vystimuisi).
 • Gerti skaidrias sultis, vaisių ir uogų nuovirus, vaistažolių arbatas. Ypač tinka šviežiai spaustos greipfrutų sultys ir erškėtuogių arbata.
 • Vengti kiaušinių, žiedinių kopūstų, Briuselio kopūstų, melionų, ridikėlių, džiovintų žirnių, lęšių, pupų, alyvuogių, marinuotų ir raugintų produktų, avokadų.
 • Negerti kavos, žalios arbatos, tulžį varančių arbatų.

Niežėjimą ir jo keliamą diskomfortą galima sumažinti tokiais būdais:

 • Ledukų kompresai delnams ir pėdoms (dėl šalčio sulėtėjus kraujotakai niežėjimas kiek nuslopsta).
 • Miegas vėsioje patalpoje ir patalpų drėkinimas.
 • Odos drėkinimas ir raminimas. Galima išmėginti avižų dribsnių, ramunėlių kompresus, patepti odą drėkinančiu kūno losjonu su šlapalu (urea) arba geros kokybės alyvuogių aliejumi.

Naujausi komentarai

 1. Liepsa
  Liepsa prieš 14 val.

  Liepsa parašė:
  Aš geriau ursosan. Padėjo. O iki jo tai dušas, kremas su emoliantais ir pora tablečių valerijono ant nakties... Žiauriai per smegenis kirsdavo tad niezulys. Gal jau…

  ai ir belekiek skysčių. būdavo ir 3-4 litrus išgerdavau kad gerai kepenis praskalautu.

 2. User has not uploaded an avatar
  Nymeria prieš 13 val.

  Skaitant angliškus mamų forumus apie cholestazę, susidariau įspūdį, kad jie turėtų atsižvelgti į fermentų kiekį, ir jei labai aukšti, svarstyti variantą kad visgi jau ruoštis skatinimui gimdyti. Taip pat atsižvelgia į nėščiosios būklę, jei ji nepakeliama, o vaisius pasiekęs saugų laiką gimti, irgi skatinamas, nes ne visoms vienodai nuo tų pačių fermentų niežti.
  Tik tiek, susidariau įspūdį, kad pas mus nesidomi ir nesilygiuoja pagal užsienį, savo praktika paremtas strategijas taiko, jei yra kas retesnio, tų strategijų nėra.
  Vaiko judesių lygtais sumažėja paskutinėmis savaitėmis, nes nėra vietos ir mažiau vandenų, tai turėtų ir pasimatyti per skeną, tai turėtų skenas nuraminti bent jau šiuo atžvilgiu.

 3. User has not uploaded an avatar
  happlyster prieš 11 val.

  as siandien po skano mano vaiko svoris pagal UK daktarus ir skana yra 3.4kg esant 36+1d nestume. niezulys tikrai nenumaldomas. kai 34sav budama pasakiau daktarui apie tai jie man skyre daug apoitmentu ir kepenu x-ray pasidaryti viska. vaiko judesiu tikrinimas kas savaite mdu ir rytoj pilna apoitmentu esme ta kad as kaip buvau gp man prirase antihistaminiu vaistu tai yra nuo alergijos kurie siek tiek padejo. isbandziau kruva kremu aliejuku ir niekas nepadeda tikrai noretusi kad kas nors bent padetu. del Ursosan nezinau ar jo yra is vis pirkti UK cia pas juos vaistai skiriasi nuo lietuvos. tikrai butu gerai gauti bent kokiu patarimu ka tokiu atveju daryti. nes iskesti niezuli labai sunku visa savaite nesugebu normaliai pailseti.

 4. marooni
  marooni prieš 6 val.

  happlyster parašė:
  o ka daryti jei niezejimas yra 36savaiteje ir toks kad jau nebepakeliu jo. man siandien skanas kur ziures vaika nes jie gan daznai mane stebi. vaiko judesiai stipri…

  Stiprybes, laikykites!! Man vaistai nepadejo niezulio nuimti, norejau sokti pro balkona. Nemiegojau, nevalgiau, tik kasiaus. Trumpam padedavo sandantys kremai, kuno sveitiklia8i, didelis kiekis vandens (labai didelis) , jokio astraus maisto, vien augalinis. Mano fermentai stabilizavosi, bet niezejimas buvo klaikus. Gal raminamieji kazkurie dar siek tiek padetu? Issiprasiau kad skatintu 39sav.1d., niezejimas baigesi iskart pagimdzius, bet skatinimas labai apsunkimo gimdyma. Laikykites. Bukite stipri.

 5. User has not uploaded an avatar
  Nymeria prieš 3 val.

  Vaistas tai būtų ursodiol, ursodeoxycholic acid, pvz., https://patient.info/medicine/ursodiol-actigall-urso-250urso-forte, man santaruose skyrė ursosano 1 tab ryte, 2 vakare, ir AST su ALT grįžo į normos ribas (jos buvo viršytos 3k.), nors oda šiek tiek gelsva. Niežulys buvo ne paduose ar delnuose, o nugaroje, ir tai pakenčiamas.
  Laikykitės!