Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Moters kūno pokyčiai po nėštumo Ira Shpiller | Shutterstock.com

Tikriausiai esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius mamos pokyčius.

Bet šis nelengvas laikotarpis taip pat paveikia ir moters fizinį kūną. Ir kai kurie kūno pokyčiai išlieka visam gyvenimui.

Plačiau apie pokyčius po nėštumo skaitykite:

Išplatėjusi vagina

Gimdant, moters vagina natūraliai išplatėja. Ir nieko nuostabaus – juk naujagimio galvelė yra atitinkamo dydžio. Ir kad sėkmingai ją prastumtų, moters lytiniai organai turi prasitempti. Tiesa, po gimdymo vagina linkusi susitraukti iki beveik ankstesnio dydžio. Bet nemažai daliai moterų ji lieka platesnė visam gyvenimui.

Krūtinės pokyčiai

Antras akivaizdus pokytis – moters krūtys. Tiek nėštumo, tiek žindymo metu jos patiria tikrai nemažą krūvį. Visų pirma, krūtinė padidėja. Taip nutinka dėl to, kad snaudžiančius riebalų pokyčius keičia funkciniai audiniai. Pasibaigus žindymo laikotarpiui, šie funkciniai audiniai atrofuojasi, nes yra nebenaudojami. Deja, jų nepakeičia ir riebalai, nes iki to laiko paprasčiausiai jau būna dingę. Rezultatas: visam laikui pakitusi krūtinė.

Dar vienas ne itin optimistiškas pokytis: dėl išsitempusių krūtinės raiščių ir elastino nukarusios krūtys. Šis reiškinys yra vadinamas ptoze ir, deja, paprastai lieka visam gyvenimui.

Mažesnė rizika susirgti krūties vėžiu

Nors po žindymo krūtys yra linkusios prarasti savo išvaizdą, yra ir teigiama to pusė: maitinimas krūtimi mažina tikimybę susirgti krūties vėžiu. Moksliškai įrodyta, kad vieni metai žindymo mažina šią riziką keturiais procentais (tiksliau – 4,3 %). Kaip liaudyje sako: nors ir smulkmena, bet maloni.

Strijų atsiradimas

Ak tas baisus žodis strijos! Jos gali atsirasti visur: ant pilvo, šlaunų, kojų. Net rankų! Ir būna įvairių spalvų: nuo šviesiai rožinių iki tamsiai raudonų. Dažniausiai atsiranda tada, kai staiga priaugame svorio (nėštumo metu) arba staiga jo numetame (po nėštumo). Bloga žinia: šie nemalonūs dryžiai lieka visam gyvenimui. Gera žinia: su laiku jie yra linkę šviesėti. Be to, galima pasidomėti tam tikromis kosmetinėmis procedūromis.

Sumažėjęs libido

Dar vienas neigiamas nėštumo aspektas: sumažėjęs libido. Po gimdymo neretai prireikia vienų metų, kad moters seksualinis potraukis grįžtų koks buvęs. Tam yra kelios priežastys: pirma, naujai iškepta mama gali būti paprasčiausiai pavargusi, nes naujagimis reikalauja daug priežiūros, dėmesio ir bemiegių naktų. Antra yra susijusi su hormoniniais pokyčiais: maitinant vaiką krūtimi, organizmas gamina mažiau estrogenų, atsakingų už seksualinę trauką.

Paplatėję klubai

Po gimdymo neretai paplatėja ir moterų klubai. Dauguma žmonių mano, kad taip yra dėl to, jog gimdant praplatėjo klubų kaulai. Bet tikroji priežastis – kita ir kur kas paprastesnė: šioje vietoje susikaupusios riebalų ląstelės.

Šlapimo nelaikymas

Gimdymo procesas padidina šlapimo nelaikymo riziką. Kūdikio stūmimas pro vaginą susilpnina moters raumenis, atsakingus už sklandžią šlapimo takų veiklą. Geros žinios – dvi: pirma, taip nutinka ne visoms, antra – galima išvengti šių nemalonių pasekmių, reguliariai atliekant dubens dugno pratimus. 

Dubens dugno pratimai: kuo jie ypatingi?

  • Padeda sumažinti skausmą nugaros ir pilvo apačioje;
  • Sutvirtina dubens raumenis;
  • Padeda išvengti šlapimo nelaikymo arba jį išgydyti;
  • Padeda išvengti gimdos nusileidimo, svarbių organų suspaudimo;
  • Gimdymo takai puikiai paruošiami gimdymui: audiniai tampa elastingesni;
  • Gerokai sumažėja gimdymo takų traumos rizika gimdymo metu;
  • Lengvesnis, sklandesnis, mažiau skausmingas gimdymas;
  • Sumažina hemorojaus tikimybę;
  • Sumažina gimdymo komplikacijų tikimybę;
  • Jei gimdymo komplikacijos visgi yra, jų gijimas būna kur kas greitesnis.

Kaip atlikti šiuos pratimus ir padėti sau, kad gimdymas būtų lengvesnis, skaitykite čia: