Kaip nėštumo metu išvengti hemorojaus?

Reklaminis partnerio turinys
Jauna nėščia moteris kenčia skausmą dėl hemorojaus New Africa | Shutterstock.com

Hemorojus – tai išangės kanale esančių darinių padidėjimas, išsiplėtimas, aplink juos esančio jungiamojo audinio išvešėjimas ir hemorojinių mazgų susiformavimas, jų nusileidimas žemyn ir iškritimas į išorę.

Plačiau skaitykite:

Tikriausiai esate girdėjusios posakį, kad visuomet paprasčiau ne gydyti jau turimą ligą, bet užkirsti jai kelią (t. y. prevencija). Taigi, siekiant išvengti hemorojaus kartais net nereikia imtis drastiškų pokyčių: užtenka tik santykinai nedidelių gyvenimo būdų pokyčių, ir joks hemorojus nesikėsins į gerą jūsų sveikatą ir komfortą nėštumo metu. O juk statistika – negailestinga: kaip nagrinėjama mokslinėje literatūroje, nėštumo laikotarpiu hemorojaus simptomai pasireiškia arba paūmėja iki 40 proc. moterų. Iš jų 90 proc. hemorojus pasireiškia trečiąjį nėštumo trimestrą ir 1–2 parą po gimdymo. Taigi, kaip išvengti hemorojaus, kai laukiatės?

Peržiūrėkite savo mitybą

Norint išvengti hemorojaus išmatos turi būti minkštos ir lengvai pasišalinti. Jų konsistenciją galima koreguoti renkantis tinkamą maistą ir geriant daug vandens. Jis ypač svarbus ir norint išvengti dehidratacijos.

Taigi, pagrindinis mitybos trūkumas – skaidulų stygius. Reikėtų stengtis kasdien gauti bent apie 25–30 g jų. Jei jaučiate, kad užkietėjo viduriai, pabandykite mitybą prisotinti skaidulų: valgykite žalios spalvos daržovių, įvairių vaisių ir nesmulkintų grūdų produktų. Skaidulos gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo, o jis, kaip žinome, yra hemorojaus rizikos veiksnys.

Puikūs maistinių skaidulų šaltiniai:

  • ankštiniai: skaldyti žirniai, lęšiai, juodosios ir sviestinės pupelės;
  • nesmulkinti grūdai: miežiai, sėlenų ir avižiniai dribsniai, rudieji ryžiai;
  • daržovės – artišokai, žalieji žirneliai, brokoliai ir Briuselio kopūstai;
  • vaisiai ir uogos – obuoliai, kriaušės, bananai bei avietės;
  • riešutai ir sėklos.

Įsiklausykite į savo kūno siunčiamus signalus, venkite žarnyną dirginančio ir neigiamai veikiančio maisto. Kai kurios moterys netoleruoja pieno produktuose esančios laktozės, kitos turi alergiją glitimui, kita dalis nėščiųjų gali vartoti tiesiog per daug perdirbto maisto (pavyzdžiui, pusfabrikačių), kurie nėra naudingi.

Jei įprastais būdais nepavyksta įveikti vidurių užkietėjimo, gali prireikti naudoti išmatų minkštiklį. Nėštumo metu nepatartina vartoti vidurius laisvinančių vaistų, nes jie gali lemti dehidrataciją ir paskatinti gimdos susitraukimus. Be to, prieš vartojant bet kokius medikamentus reikėtų pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.

Pasistenkite daugiau judėti

Saikinga fizinė veikla padeda pagerinti arba užkerta kelią daugeliui žarnyno ir virškinimo problemų, įskaitant ir hemorojų. Daug laiko praleidžiant sėdint sulėtėja visi procesai, įskaitant ir virškinimą. Namuose skaitydamos ar žiūrėdamos televizorių stenkitės prigulti, pasiversti ant šono, kad sumažintumėte spaudimą, tenkantį tiesiosios žarnos venoms.

Aktyvi veikla skatina maisto medžiagų judėjimą virškinimo traktu, o tai padeda išvengti vidurių užkietėjimo, sausų, kietų išmatų. Greitasis ėjimas, nėščiųjų joga, plaukimas – rinkitės bet kurią nėštumo metu saugią aktyvią veiklą.

Siekiančioms išvengti hemorojaus moterims patartina vengti pritūpimų, atsilenkimų ir panašių pratimų, didinančių spaudimą į pilvo sritį.

Kasdien atlikite Kėgelio pratimus

Kėgelio pratimai stiprina dubens dugno raumenis, padedančius pagerinti kraujotaką tiesiosios žarnos srityje. Kėgelio pratimus galite atlikti beveik bet kur – namuose, automobilyje, biure – bet pirmiausia turite įsitikinti, kad treniruojate tinkamus raumenis. Tam reikės šiek tiek praktikos. Apskritai Kėgelio pratimai – ypač naudingi.

Eikite į tualetą tuomet, kai pajuntate norą

Nors, atrodo, šis patarimas neturėtų būti aktualus, tačiau ne visos nėščiosios jo paiso. Jei atidėliosite vizitą į tualetą, išmatos gali tapti kietos ir žarnyne tiesiog išdžiūti, todėl jas bus sunkiau pašalinti. Taigi, kuo dažniau praleidžiate tokius vizitus, tuo didesnė rizika patirti su hemorojumi susijusį diskomfortą.

Tačiau galimas ir atvirkščias scenarijus, kai organizmą norime priversti atsikratyti suvirškinto maisto: tokiu atveju padidėja venų pagalvėlių spaudimas, o tai sukelia hemorojų. Taip pat dėl didelio raumenų įtempimo vidinis pirmųjų stadijų hemorojus gali tapti išoriniu (atitinkamai paskutinės ir sunkiausiai gydomos stadijos).

Neužsibūkite tualete per ilgai

Tualete praleidžiamas laikas turi būti traktuojamas kaip būtinybė, o ne būdas „pabėgti“. Jei vonios kambaryje, ne per toliausiai nuo tualeto, pridėta žurnalų ar knygų, verčiau jas perkelkite į kitą kambarį. Taip pat tualete ne vieta ir telefonui.

Kur slypi problema? Kuo daugiau laiko praleidžiate tualete, natūraliai tuo daugiau visiškai nebūtinų žarnyno judesių atliekate. Be to, kaip minėta, sėdima padėtis neigiamai veikia ir apkrauna išangės kraujagysles. Abu šie veiksniai padidina hemorojaus riziką.

Dar keli trumpi ir aktualūs patarimai:

  1. Jei jaučiate nemalonius pojūčius, kreipkitės į gydytoją. Atidėlioti neverta, be to, hemorojus gydomas ne tik daugelį bauginančiu chirurginiu būdu.
  2. Pasitarkite su gydytoju, galbūt verta pradėti vartoti skaidulų papildus. Tačiau juos vartodamos gerkite daugiau vandens. Skaidulos kietina išmatas: turėkite tai omenyje.
  3. Venkite ilgo sėdėjimo: dažniau darykite pertraukėles, pasivaikščiokite.
  4. Eidamos į tualetą, užkelkite kojas ant neaukštos kėdutės: tai sumažins spaudimą, išmatos virškinimo traktu judės laisviau ir lengviau.

Taigi, kaip rodo naujausi moksliniai tyrimai, pakoreguoti mitybos ir elgesio įpročiai ženkliai sumažina hemorojaus tikimybę ir po gimdymo.

Hemorojui gydyti – „PROCTO-GLYVENOL“ žvakutės

Jei vis tik hemorojus pasireiškė, būtina kreiptis į gydytoją. Vienas dažniausiai skiriamų ir efektyviausių preparatų – PROCTO-GLYVENOL žvakutės. Jos mažina išorinio ir vidinio hemorojaus sukeliamus nemalonius simptomus ir padeda jį gydyti. Pagrindinės veikliosios medžiagos tribenozidas daro vietinį poveikį smulkiosioms kraujagyslėms ir mažina uždegimą, o lidokainas greitai malšina skausmą.

PROCTO-GLYVENOL negalima vartoti pirmuosius tris nėštumo mėnesius. Vaistą rekomenduojamomis dozėmis galite vartoti nuo ketvirtojo nėštumo mėnesio ir visu žindymo laikotarpiu.

*Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. Jei per keletą parų jūsų savijauta nepagerėja, turėtumėte nedelsti ir kreiptis į gydytoją.