Kas turėtų dalyvauti gimdyme? (579)

Kūdikio gimimas yra labai unikali asmeninė patirtis ir tik nuo kiekvienos gimdyvės norų bei požiūrio priklauso, kas tuo metu bus šalia – vyras, kiti šeimos nariai, draugė, visą nėštumą prižiūrėjusi gydytoja ar profesionali gimdyvės padėjėja (dula).
Ką svarbu žinoti ir apie ką vertėtų pagalvoti sudarinėjant „svečių sąrašą“?
Vyro dalyvavimas gimdyme
Nors dar visai neseniai vyro dalyvavimas gimdyme buvo tabu, dabar vis daugiau moterų norėtų, kad partneris būtų šalia – bent jau per sąrėmius.
Svarstant, ar vyras turėtų dalyvauti gimdyme, vieno teisingo sprendimo nėra. Tai šeimos apsisprendimas.
Svarbu įvertinti esminius vyro dalyvavimo gimdymo niuansus:
- Nėščiosios ir vyro asmeninį norą;
- Vyro pasiruošimą gimdymui;
- Vyro funkcijas gimdymo metu;
- Kuriuose gimdymo etapuose vyras ketina dalyvauti ir kt.
Daugiau apie tai skaitykite:
Artimųjų dalyvavimas gimdyme
Kai kurios nėščiosios gimdymą laiko moters paslaptimi ir vietoje vyro mieliau pasikviečia mamą, seserį ar artimą draugę.
Gali būti, jog, nepaisant šeimos noro, kad gimdymas būtų privatus, gimdyvės mama ar anyta norės dalyvauti jame ir darys šeimai spaudimą (ne linkėdama blogo, bet tiesiog norėdama greičiau pamatyti savo vaikaitį). Jei taip nutiktų, nebijokite pasakyti griežto „ne“, o tuo labiau nesijauskite dėl to kalti.
Gimdymo plane galima įrašyti, kad prasidėjus gimdymui iš palatos personalas išprašytų pašalinius asmenis.
Nėštumą prižiūrėjusios gydytojos ar akušerės dalyvavimas gimdyme
Akušerės ir slaugytojos ligoninėje keičiasi kas pamainą, taigi jei norėtumėte, kad gimdymo metu dalyvautų jus visą nėštumą prižiūrėjusi akušerė - ginekologė, turėtumėte iš anksto dėl to susitarti. Žinoma, ne visose įstaigose tai įmanoma, kai kur taikomi papildomo mokesčiai.
Jau gimdžiusios moterys, kurių gimdymas buvo normalus, dažnai pasakoja, kad joms gimdant svarbesni buvo akušerių, o ne gydytojų, su kuriais tarėsi iš anksto, priežiūra ir dėmesys.
Yra tyrimų, įrodančių, kad kai gimdyves nuo pradžios iki pabaigos prižiūri ta pati gydytoja, gimdymas būna trumpesnis, sklandesnis, dažniau išvengiama ir naujagimių traumų.
Dulos dalyvavimas gimdyme
Jei nusprendėte gimdyti natūraliai, taip pat derėtų pagalvoti apie asmeninę akušerę ar gimdyvės pagalbininkę – dulą (angl. doula).
Jos padeda užtikrinti iš anksto aptarto gimdymo plano (arba tiesiog kelių, jums svarbių aspektų) laikymosi, turi reikiamų žinių ir patirties, kaip palengvinti gimdymo skausmus ir pan.
Dulos vaidmuo ruošiantis gimdymui ir gimdymo metu:
- Pasidalyti žiniomis apie gimdymą, jo eigą ir pan.
- Teikti moralinę pagalbą: palaikyti ir padrąsinti.
- Teikti fizinę pagalbą, pavyzdžiui, atlikti masažą, paduoti vandens, nuprausti naujagimį ir t.t.
taip, girdejau visokiu nuomoniu, kad vienais atvejais padeda kitais ne. kazkodel vis labiau prieinu isvada kad dalyvauti ar ne, paliksiu spresti jam paciam.